Auto detailing – co to jest, ile kosztuje i czy warto wykonać detailing samochodu?

Auto detailing to zyskujący na popularności segment pielęgnacji samochodów. W artykule omawiamy, z jakich usług składa się zakres pracy przy pojazdach.
Ikona zegarka 6 min czytania

Auto detailing składa się z wielu etapów i nie ma jednej definicji. To gruntowna i dokładna pielęgnacja samochodu, która daleko wykracza poza zwykłe mycie. Zakres prac jest jednak bardzo szeroki, a kompleksowa usługa ma za zadanie zadbać o jak najlepszy wygląd samochodu. Z czego składa się detailing samochodu i kiedy warto skorzystać z usługi, na którą decyduje się coraz więcej osób? Sprawdź, w jaki sposób możesz odmienić swój pojazd.

Spis treści:

Auto detailing – co to jest?

Choć definicja auto detailingu jest bardzo szeroka, w gruncie rzeczy usługa sprowadza się do jednego: jak najlepszego zadbania o samochód. Cały proces rozpoczyna się oczywiście od dokładnego mycia i czyszczenia elementów nadwozia oraz wnętrza, ale to nie wszystko. Detailingiem jest także usuwanie rys z samochodu, odnawianie części czy zabezpieczenie elementów przed zużyciem. 

Szeroka paleta możliwości pozwala na gruntowne odświeżenie samochodu i przywrócenie mu świeżości. Z drugiej strony detailer samochodowy może też zabezpieczyć fabrycznie nowy pojazd. Konserwacja nadwozia i wnętrza pozwala utrzymać lepszy wygląd samochodu, a przede wszystkim zachować wyższą wartość rynkową.

Od zwykłego czyszczenia samochodu auto detailing różni się zarówno stosowanymi technikami, jak i zakresem działania. Profesjonalne studia detailingowe korzystają zazwyczaj z najwyższej jakości kosmetyków detailingowych oraz wielu specjalistycznych narzędzi. Na czyszczenie i zabezpieczenia samochodu poświęcają znacznie więcej czasu, przykładając uwagę do takich szczegółów jak polerowanie końcówek układu wydechowego, czyszczenie pasów bezpieczeństwa czy renowacja kluczyka.

Z czego składa się profesjonalny detailing samochodowy?

Detailingowe czyszczenie pojazdu daleko wykracza poza to, co można uzyskać na klasycznej myjni. Doświadczony detailer usunie z lakieru samochodowego nie tylko kurz i błoto, ale też pył z klocków hamulcowych, pozostałości po owadach oraz drobiny asfaltu i smoły.

Dużą uwagę w detailingu poświęca się również korekcie lakieru. Podstawą jest oczywiście kilkuetapowe polerowanie, ale możesz również zdecydować się na wykonanie zaprawek. To często dużo tańsze niż ponowne lakierowanie karoserii. Dokładne czyszczenie i regenerowanie samochodu kończy się najczęściej zabezpieczeniem elementów. Stosuje się do tego różnego rodzaju środki chemiczne, m.in. woski, powłoki ceramiczne, odżywki do skóry, dressingi do kokpitu czy dressingi do opon.

Mycie detailingowe i dekontaminacja lakieru (deironizacja, glinkowanie)

Pierwszym etapem jest zawsze dokładne umycie pojazdu. To wieloetapowy proces, który rozpoczyna się od pokrycia karoserii pianą aktywną i spłukania wierzchnich zanieczyszczeń. Następnie detailer myje auto ręcznie metodą „na dwa wiadra”, która jest najbezpieczniejsza dla lakieru. Detailing wyróżnia duża precyzja, dlatego zakamarki (np. ramiona felgi, znaczki, komora wlewu paliwa) czyszczone są przy pomocy pędzla detailingowego.

Powyższym sposobem nie da się jednak oczyścić lakieru z każdego brudu. Mycie detailingowe wymaga więc zastosowania dodatkowych środków. Kolejnym etapem jest więc dekontaminacja lakieru, czyli chemiczne i mechaniczne oczyszczanie powłoki z wszelkich wżerów. Najpopularniejsze preparaty to:

  • Deironizer – to silny preparat wchodzący w reakcję z drobinami metalu. Rozpuszcza pył z klocków hamulcowych oraz drobinki rdzy. Ma kwasowy lub neutralny odczyn i nie szkodzi elementom pojazdu.
  • Tar & glue remover – tego typu środki do mycia karoserii przeznaczone są do rozpuszczania drobin asfaltu, smoły, kleju, żywicy i gumy. 
  • Preparat do usuwania owadów – w auto detailingu stosuje się także zasadowe środki do dokładnego oczyszczenia zderzaka i maski z zaschniętych owadów.

Wżery, których nie uda się rozpuścić chemicznie, usuwane są przy pomocy glinki lakierniczej. Mechaniczną dekontaminację powłoki lakierniczej stosuje się jednak tylko przed korektą, gdyż sama w sobie może powodować zarysowania.

Czyszczenie wnętrza samochodu

Równie pieczołowicie wygląda detailing wnętrza pojazdu. Kompleksowa usługa składa się najczęściej z:

  • Odkurzania – usuwane są zanieczyszczenia z wszelkich zakamarków.
  • Czyszczenia tapicerki – fotele skórzane czyszczone są przy pomocy delikatnej pianki oraz szczotki, natomiast tapicerkę tekstylną pierze się ekstrakcyjnie.
  • Mycia plastikowych elementów – studia detailingowe korzystają najczęściej z preparatów typu APC.
  • Szczotkowania elementów skórzanych – w ten sposób czyści się nie tylko fotele, ale i kierownicę czy skórzane elementy kokpitu.
  • Ozonowania – generator ozonu zabija drobnoustroje i usuwa nieprzyjemne zapachy.

S

Regeneracja lakieru samochodowego

Detailing zewnętrzny to również polerowanie lakieru. Dzięki korekcie lakieru można pozbyć się rys i niedoskonałości, a także przywrócić głęboki kolor karoserii. Dla osiągnięcia idealnego efektu stosuje się kilkuetapową korektę lakieru, z wykorzystaniem past o różnej gradacji. Zadowalające rezultaty można jednak uzyskać już jednoetapowym polerowaniem. Za pomocą maszyny polerskiej odnawia się reflektory samochodowe, felgi czy szyby. 

Zabezpieczanie elementów pojazdu

Auto detailing kładzie duży nacisk na zabezpieczenie lakieru oraz innych elementów samochodu. Do ochrony lakieru stosuje się najczęściej wosku lub jeszcze trwalszej powłoki ceramicznej. Przy pomocy tych środków można również zabezpieczyć felgi samochodu. Oprócz tego detailer zakonserwuje skórę specjalnym mleczkiem, a na elementy kokpitu wykonane z tworzywa nałoży dressing do kokpitu. Głęboką czerń oponom nadaje natomiast dressing do opon. Dużą popularnością cieszy się też oklejanie samochodu.

Ile kosztuje car detailing? Cena usługi

Koszt usługi zaczyna się od ok. 150-250 zł, bowiem tyle kosztuje podstawowe detailingowe mycie auta. Cena zależy jednak od zakresu prac. W auto detailingu możesz wszak zlecić czyszczenie wnętrza Twojego samochodu, odnowić powłokę lakierniczą karoserii pojazdu czy zabezpieczyć lakier powłoką. Przy kompleksowej pielęgnacji koszt usługi może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, dlatego warto ustalić zakres usługi wcześniej. Wiele miejsc oferuje różnego rodzaju pakiety. Pamiętaj też, że im większy samochód, tym droższa usługa.