Uszkodzona felga – kiedy nadaje się do naprawy?

Felgi nie mają łatwego życia podczas jazdy. Nierówna nawierzchnia, przebita opona lub krawężniki mogą doprowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń. Doradzamy, które z nich da się naprawić.
Ikona zegarka 6 min czytania

O uszkodzenie felgi na drodze nietrudno. Wystarczy nieostrożny przejazd przez dziurę lub wysoki krawężnik, by na obręczy pojawiły się skrzywienia lub wgniotki. Krzywa felga powoduje bicie obniżające komfort podróżowania, dlatego najlepiej działać szybko. W wielu przypadkach naprawa felg aluminiowych i stalowych jest możliwa, a drobne uszkodzenia da się usunąć nawet własnoręcznie. Kiedy felga nadaje się do naprawy? Wyjaśniamy, jakie uszkodzenia da się naprawić, a jakie kwalifikują felgę do wymiany.

Spis treści:

Warto podkreślić, że uszkodzenie felgi aluminiowej wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale i na bezpieczeństwo. Duże wibracje felg obniżają przyczepność opon. Mogą też pogorszyć działanie systemów bezpieczeństwa i wydłużyć drogę hamowania. Silne drgania przenoszone są również na stan zawieszenia i układu kierowniczego, dlatego najlepiej od razu udać do warsztatu mechanicznego. Naprawa lub wymiana felgi może uchronić Cię przed wysokimi kosztami i poważnymi uszkodzeniami.

Bicie felgi czy opony? Wyważanie kół w praktyce

Zanim oddamy felgę do kompleksowej renowacji, warto sprawdzić, czy to na pewno ona odpowiada za problemy. Nieregularne zachowanie koła może być spowodowane równie dobrze uszkodzeniem opon. Mocno zużycie lub nierównomierne starcie ogumienia również powoduje wibracje, które wymagają wyważania. Co ciekawe występuje to nie tylko w starych i wyeksploatowanych oponach. Problem czasem pojawia się niedługo po założeniu nowego kompletu ogumienia, na którym pojawia się charakterystyczne ząbkowanie bieżnika opon. W niektórych przypadkach odpowiada za to również nieprawidłowe ustawienie geometrii zawieszenia.

Jakie uszkodzenie felgi można naprawić?

Prostowanie, toczenie oraz odtwarzanie rantu felgi w wielu przypadkach jest możliwe i opłacalne. Profesjonalne serwisy niwelują odkształcenia, polerują głębokie rysy, wypełniają ubytki i przywracają felgom niemal fabryczny kształt. Regeneracja felg, a zwłaszcza prostowanie i spawanie felg aluminiowych wymagają doświadczenia, dlatego warto udać się do warsztatu mechanicznego specjalizującego się w takich naprawach. Regeneracja uszkodzonego koła wymaga specjalistycznych maszyn, które nie znajdują się w każdym warsztacie samochodowym. Doświadczony mechanik oceni, czy felgę można poddać prostowaniu i czy jest to opłacalne. 

Większość napraw felg związanych jest z uszkodzeniem rantu. To defekt, który pojawia się po wjeździe w wyrwę. Dość łatwo go odczuć, bo uszkodzona krawędź felgi najczęściej powoduje drgania kierownicy, wibracje lub bicie kół przy wyższych prędkościach. Oprócz toczenia rantów typową naprawą jest też prostowanie felg i przywracanie im stanu sprzed kolizji lub najechania na dziurę. Jest to wykonalne zwłaszcza w przypadku felg stalowych. Klasyczna „stalówka” jest bardziej kowalna, zatem łatwiej ją wyprostować.

felgi aluminiowe

Kiedy alufelga nie nadaje się do naprawy?

Do tej kategorii zaliczymy wszelkie poważne problemy, dyskwalifikujące felgę.  Niektóre zniszczenia mogą być nawet niewidoczne dla oka, a wielu z nich nie będziemy odczuwać w trakcie jazdy. Po przejeździe przez nierówność lub kolizji oprócz skrzywienia mogą wszak pojawić się inne, groźniejsze uszkodzenia. Kiedy należy zrezygnować z prób naprawienia felg?

  • Gdy na powierzchni felgi pojawią się pęknięcia.
  • W przypadku skrzywienia osi felgi o więcej niż 1 mm.
  • Po pęknięciu szprych lub ramion felgi.
  • W chwili, gdy nastąpi mocne zmęczenie materiału, powodujące osłabienie stopu.

Nie można zapomnieć o aspekcie finansowym i tym, że nie każdą felgę opłaca się naprawiać czy ponownie lakierować. Jeśli felgi są niskiej jakości, mają niewielką wartość lub są mocno zniszczone, opłacalność takiego zabiegu jest niewielka. Decydując się na zakup nowych felg, zyskujesz też pewność, że mają one pełną wytrzymałość i są pozbawione skaz. Gdy jednak są to felgi unikatowe i porządne, często warto je naprawiać.

Prostowanie felg stalowych – jak wygląda naprawa felg?

Felgi stalowe być może nie prezentują się tak okazale, jak alufelgi, ale mają kilka zalet. Przede wszystkim dobrze sprawdzają jako komplet zimowy, któremu niestraszny jest lód, błoto czy śnieg. Są też bardzo łatwe w naprawie i nawet po sporym skrzywieniu nadają się do dalszej eksploatacji. Zazwyczaj wymagają nieskomplikowanego prostowania, które można wykonać na zimno, przy użyciu prostych narzędzi. Sporym mankamentem stalowych felg jest podatność na korozję. Ogniska rdzy mogą pojawić się już podczas pierwszego sezonu. Stąd też ich renowacja ogranicza się często do usunięcia korozji i ponownego lakierowania.

prostowanie stalówki

Jak wygląda prostowanie felg aluminiowych?

Pod względem ochrony antykorozyjnej aluminium jest znaczne bardziej odporne i próżno szukać typowego, rdzawego nalotu. Dodatkowo felgi aluminiowe są trwalsze i trudniej je uszkodzić niż miękkie stalówki. W wielu scenariuszach odkształcenie felgi kończy się jej bezpowrotnym zniszczeniem. Jest to zależne od rodzaju stopu aluminium. Choć wyprostowanie alufelgi jest znacznie trudniejsze, w wielu przypadkach da się to zrobić. Do ponownej obróbki nadają się nie tylko zwichrowane, ale i wyszczerbione felgi.

Spawanie alufelg i przywracanie im kształtu nie jest proste, ale skuteczne. Robi się to najczęściej na ciepło, podgrzewając obręcz. Dzięki temu ryzyko pęknięcia jest mniejsze. Wymaga to sporej wprawy, bo przegrzanie felgi podczas prac może doprowadzić do mikropęknięć. Jeśli masz cenny komplet felg i zależy Ci na bezpieczeństwie, oddaj je do naprawy specjalistom. Aluminium to trudny materiał, który łatwo uszkodzić – wyjaśnia ekspert Q Service Castrol.

malowanie felg

Kiedy warto naprawiać, a kiedy lepiej kupić nowe felgi?

Decyzja o tym, czy regenerować felgi, czy kupić nowy komplet, zależy głównie od dwóch czynników. Od tego, czy jest to wykonalne i bezpieczne, a także od tego, czy się to opłaca. Większość specjalistów nie podejmie się naprawy felg, których dalsze użytkowanie mogłoby wiązać się z jakimkolwiek ryzykiem. Ocena stanu felg jest więc równie ważna, jak późniejsza technologia reperacji. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie i warto zdać się na opinię eksperta. Drugi czynnik to opłacalność, zatem decyzja zależy od Ciebie.

Jeśli Twoje felgi są unikatowe, drogie lub duże, regeneracja pozwoli Ci zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Najlepsze serwisy specjalizujące się w odnowie felg znajdziesz na stronie qservicecastrol.eu.