Mycie silnika – jak zrobić to prawidłowo? Praktyczny przewodnik

Mycie silnika to dość problematyczne zagadnienie dla osób, które nigdy się tego nie podejmowały. W materiale przybliżamy zasady, jakimi należy się kierować, by ustrzec się kosztownych błędów.
Ikona zegarka 5 min czytania

Czysty silnik może stanowić np. sprzedażową wizytówkę auta. Niestety z nim nie jest identycznie jak z karoserią. Czyszczenie nie jest tak proste z uwagi na sporą ilość elektronicznego osprzętu. Kiedy zatem warto myć silnik w samochodzie?

Spis treści:

Myjnia to element niezbędny podczas eksploatacji pojazdu. Zmywanie brudu z karoserii samochodu to nie tylko kwestia estetyki, ale także zapobiegania procesom korozyjnym. Czy to oznacza, że ważnym zabiegiem higienicznym w przypadku auta powinno się stać również czyszczenie silnika? Warto odpowiedzieć na to pytanie raz na zawsze.

Czy można umyć silnik?

W czystej teorii silnik samochodowy można czyścić. Co więcej, przypomina to mycie samochodu. Elementy zamontowane pod maską fabrycznie nowego auta zostały bowiem przygotowane przez producenta do obecności wilgoci. Ta dostaje się do komory w czasie jazdy. W praktyce i przy użyciu domowych metod lepiej jednak decydować się na mycie w przypadkach naprawdę koniecznych. Jednostka napędowa w używanym aucie często nie znajduje się bowiem w stanie fabrycznym i nosi ślady użytkowania. Sama procedura, ale też środki do czyszczenia silnika, mogą zatem zaszkodzić osprzętowi. Bo przecież myty będzie nie tylko sam blok silnika.

Kiedy warto zdecydować się na mycie silnika?

Silnik benzynowy, diesla czy zasilany LPG należy myć przede wszystkim w uzasadnionym przypadku. Mowa np. o sytuacji, w której motor miał poważne wycieki płynów eksploatacyjnych, a te zostały zatamowane i usunięte. Teraz kierowca chce przywrócić silnikowi estetyczny wygląd. Kluczowe jest jednak to, że z uwagi na minimalizowanie ryzyka, najlepiej wykonać profesjonalne mycie silnika. Wykwalifikowany pracownik myjni dysponuje odpowiednimi środkami i wiedzą.

  • Skorzystanie z usług profesjonalnej myjni przynosi zaletę ekologiczną. Bo zarówno płyn do mycia, jak i resztki płynów eksploatacyjnych to substancje chemicznie agresywne. Dobrze zatem, aby takie zabrudzenia były spłukiwane wprost do układu kanalizacyjnego, a nie np. na trawę. Mogą bowiem poważnie skazić środowisko. Dodatkowo myjąc silnik na trawie, kierowca ryzykuje mandatem, który w skrajnym przypadku może sięgnąć kwoty 5000 zł. Choć sumy grzywien za ten czyn są indywidualnie ustalane przez poszczególne gminy.

Mycie może oznaczać przygotowanie silnika do sprzedaży auta. Jeżeli w pojeździe motor jest nieskazitelnie czysty, nabywca może się stać podejrzliwy. Sprzedający w ten sposób może bowiem chcieć tuszować np. wycieki oleju silnikowego lub płynów eksploatacyjnych. W takim przypadku warto dokładniej przyjrzeć się pracy silnika w czasie jazdy. Dobrym pomysłem jest także pogłębiona diagnostyka komputerowa.

Czyszczenie myjką a układ elektryczny i akumulator

Newralgicznym punktem podczas gruntownego mycia silnika jest instalacja elektryczna. To ona w sposób szczególny jest narażona na działanie wody. W tym zakresie mycie silnika wymaga m.in.:

  • wyciągnięcia akumulatora. To uziemi instalację elektryczną i zminimalizuje ewentualne ryzyko. Warto zabezpieczyć też klemy oraz sąsiadującą z baterią skrzynkę bezpieczników.
  • konieczne jest osłonięcie alternatora np. folią. To samo dotyczy elementów układu zasilania instalacji LPG czy generalnie wszystkich innych elementów elektrycznych w postaci przewodów, kostek i połączeń.

Jaki jest sposób na mycie komory silnika?

Aby móc wyczyścić silnik, ten należy w pierwszej kolejności wystudzić. Poza tym przed przystąpieniem do mycia należy zabezpieczyć elementy elektryczne i zdemontować np. plastikową osłonę oraz przygotować konieczny osprzęt. Niezbędne będą gumowe rękawice, myjka podająca wodę pod ciśnieniem oraz profesjonalny i dedykowany płyn do mycia silnika.

W pierwszej kolejności należy rozprowadzić środek do mycia. Środek czyszczący będzie potrzebował chwilę na działanie. Producenci na ogół wymagają pozostawienia go na kilka minut na powierzchni. Szczególnie uporczywe plamy można przetrzeć ścierką lub gąbką. Podczas manewrowania pod maską należy jednak uważać na przewody. Tak, żeby ich nie uszkodzić.

Ostatnim etapem jest zmycie preparatu do czyszczenia silnika. Płukanie wyłącznie strumieniem rozproszonym. Dobrze sprawdzi się nie tylko myjka, ale także szlauch z wodą. Mycie silnika należy zakończyć… solidnym suszeniem. Najlepiej ustawić auto na dworze z otwartą maską. Na koniec warto zadbać o dotarcie zaschniętych zacieków po wodzie i ponowny montaż osłony.

Nie zawsze trzeba myć elementy silnika z użyciem wody pod wysokim ciśnieniem i środków chemicznych. Nie zawsze bowiem kierowca tuszuje wycieki. Gdy chce się jedynie pozbyć brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń, które dostały się pod maskę podczas jazdy, może czyścić motor za pomocą sprężonego powietrza. Mycie silnika na sucho sprawia, że nie istnieje większe ryzyko uszkodzenia części elektrycznych i elektronicznych. Poza tym może też stanowić wstęp do mycia wodą.

Czym poskutkują błędy podczas czyszczenia komory silnika?

Nieumiejętne mycie silnika samochodowego może narobić kierowcy poważnych problemów. I lista potencjalnych usterek jest naprawdę długa. Kierowca może się liczyć z ryzykiem, że:

  • strumień wody dostanie się do podzespołów elektrycznych i instalacji elektrycznej oraz zadecyduje o awarii akumulatora, skrzynki bezpieczników czy alternatora.
  • awarii układu zapłonowego w postaci cewek. To doprowadzi do problemów z rozruchem. Czasami chwilowych, a czasami nawracających.
  • wiązka wody może zniszczyć delikatne komponenty elektroniki, w tym komputera sterującego czy jednego ze sterowników.
  • szczególnie agresywne środki do mycia silnika mogą uszkodzić izolację przewodów elektrycznych lub np. paliwowych.
  • myjka ciśnieniowa lejąca zimną wodę wprost na gorący silnik może doprowadzić nawet do pęknięcia głowicy. Poza tym powstająca w kontakcie z gorącą powierzchnią para wodna może poparzyć osobę myjącą.