Amortyzatory należą do tych podzespołów auta, które bardzo rzadko ulegają gwałtownemu uszkodzeniu. Objawy ich zużycia postępują na tyle wolno,
że kierowca przyzwyczaja się do zmian w komforcie jazdy.
Amortyzatory należą do tych podzespołów auta, które bardzo rzadko ulegają gwałtownemu uszkodzeniu. Objawy ich zużycia postępują na tyle wolno, że kierowca przyzwyczaja się do zmian w komforcie jazdy.
Jednak to nie znaczy, że występujące symptomy nie są groźne!
Zapamiętaj:
Zużyte amortyzatory wydłużają drogę hamowania auta nawet o kilkadziesiąt procent,
Amortyzatory należy zawsze wymieniać parami,
Niesprawne lub źle dobrane amortyzatory zakłócają pracę systemów bezpieczeństwa, m.in. układu ABS/ESP.
Pierwsze objawy obniżonej skuteczności mogą okazać się całkiem przyjemnym odczuciem – zawieszenie pracuje miękko, co dla wielu kierowców stwarza wrażenie komfortu. Ponieważ amortyzatory z reguły psują się powoli i stopniowo, można łatwo je przeoczyć i nieświadomie dostosować do tego swój styl jazdy.
Dla wielu kierowców informacja przy warsztatowym przeglądzie auta, że „amortyzator się wylał” to duże zaskoczeniem.
Typowe symptomy coraz słabszych amortyzatorów:
popiskiwanie kół na łukach i przy hamowaniu,
włączanie się ABS-u nawet przy lekkim naciśnięciu pedału hamulca
Te objawy niesłusznie zrzucane są na karb słabych opon czy śliskiej nawierzchni. Eksperci marki SACHS należącej do portfolio ZF Aftermarket, jednego z najbardziej renomowanych producentów amortyzatorów na świecie, zalecają regularną kontrolę stanu amortyzatorów, najlepiej podczas każdego okresowego przeglądu auta.
Rola amortyzatorów w samochodzie
Amortyzatory to tłumiki drgań o odpowiednio dobranej charakterystyce.
Jeśli są dobrze dopasowane, zapewniają odpowiednią przyczepność kół do podłoża oraz zapobiegają nadmiernemu przechylaniu się nadwozia podczas pokonywania zakrętów.
Ani chwili wytchnienia…
Nowe auta są coraz cięższe i mają coraz lepsze osiągi.
Nad bezpieczeństwem kierowców czuwają jednak zaawansowane systemy elektroniczne nadzorujące tor jazdy czy przebieg hamowania. Systemy te są zestrojone z charakterystyką pracy wszystkich elementów zawieszenia. Jeśli amortyzator zbyt słabo tłumi drgania – koła odrywają się od podłoża. A przecież bez doskonałej przyczepności nie ma co liczyć na poprawne działanie systemów takich jak ABS, ESP czy układu kontroli trakcji. Podsumowując – im więcej w aucie elektroniki, tym większe znaczenie ma dobry stan amortyzatorów.
Uwaga na zamienniki!
Na rynku wtórnym dostępnych jest wiele tanich zamienników, które jakością znacznie odbiegają od jakości OE.
Montaż tanich zamienników może znacząco wpływać na pogorszenie właściwości jezdnych, czyli na pogorszenie prowadzenia pojazdu, a także na działanie aktywnych systemów bezpieczeństwa w pojeździe.
Bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie podzespołów o jakości i parametrach części użytych przy pierwszym montażu. Amortyzatory marki SACHS, montowane rocznie w około 10 milionach nowych aut, można kupić w ofercie Inter Cars. Części marki SACHS dostarczane na rynek wtórny nie odbiegają jakością od tych dostarczanych na pierwszy montaż. Zapewnia to najwyższa kontrola jakości, jakiej są poddawane i fakt, że ZF jest dostawcą OE.
Jak zużyte amortyzatory wpływają na samochód?
Poza pogorszeniem prowadzenia, czy obniżeniem skuteczności hamowania, zużyte amortyzatory mają też bardzo niekorzystny wpływ na trwałość wielu podzespołów auta – od sprężyn zawieszenia, przez łożyska, silentblocki, opony, aż po elementy układu kierowniczego.
Eksperci SACHS radzą:
Tylko w warsztacie można sprawdzić amortyzatory samochodu i niezawodnie wykryć wszelkie usterki.
Nie da się określić interwałów wymiany elementów zawieszenia, bo ich trwałość zależy w znacznej mierze od sposobu użytkowania auta, warunków drogowych czy nawet stylu jazdy, więc jedynym rozwiązaniem są regularne kontrole stanu amortyzatorów. W razie potrzeby konieczna jest niezwłoczna wymiana.
Uwaga!
Nawet jeśli tylko jeden amortyzator jest niesprawny, zawsze należy wymienić obydwa amortyzatory na każdej osi.
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.