Dziś porozmawiamy o prawdziwej, motoryzacyjnej legendzie. Mowa o silniku 1.9 TDI. Bo ten, choć przestał być produkowany ponad dekadę temu, cały czas jest wielbiony przez Polaków. Czemu ten model jednostki wysokoprężnej cieszy się tak dobrymi opiniami? I czy ma jakieś wady?
Spis treści:
Koncern Volkswagena miał różne silniki. Diesel 2.5 TDI nie zapisał się w historii złotymi literami. 1.9 TDI jednak już tak. To zdecydowanie jedna z tych konstrukcji, które kierowcy wymieniają jednym tchem na liście najlepszych jednostek wysokoprężnych. I to bez względu na fakt, że moc najpopularniejszych wersji oscylowała w okolicy 100 KM.
Historia silnika 1.9 TDI w gamie Volkswagena i Audi
Przełom lat 80. i 90. XX wieku oznaczał w motoryzacji odwrót w kierunku nowoczesnych na tamte czasy silników wysokoprężnych. Kluczowa w ich przypadku była moc silnika, ale także i zastosowanie doładowania. To ono dawało motorom siłę i jednocześnie sprawiało, że pozostawały wyjątkowo oszczędne.
Na fali tej właśnie tendencji w 1991 r. narodziła się prawdziwa legenda. Mowa o silniku 1.9 TDI Grupy Volkswagena. To konstrukcja korzystająca z bezpośredniego wtrysku paliwa. Diesel w pierwszej kolejności trafił pod maskę Audi 80. Z czasem zaczął być montowany w innych modelach, w tym wielu masowo produkowanych. O szczególnej popularności jednostki zadecydowało jej wejście do segmentu C. To wtedy pojawił się pod maską takich modeli, jak VW Golf, Skoda Octavia, Seat Leon czy Audi A3.
Motor VW 1.9 TDI był produkowany do 2011 r. To szmat czasu. Wymagał zatem regularnych modyfikacji i był produkowany w wielu wersjach mocy. Na początek w 1998 r. pojawił się wariant PD, w którym pompa wtryskowa rotacyjna została zastąpiona technologią pompowtryskiwaczy. Jednocześnie inżynierowie zastosowali turbo ze zmienną geometrią łopatek.
Ile przebiegu wytrzyma silnik 1.9 TDI?
500 tysięcy kilometrów to żaden problem dla 1.9 TDI. To raczej przedbieg przed prawdziwą wytrzymałością tej jednostki. Tak wysoką trwałością cieszą się zarówno korbowody, jak i panewki czy pompowtryskiwacze i turbosprężarki. Wzorowo sprawdza się też pozostały osprzęt.
O trwałości motoru 1.9 TDI 8v decyduje w dużej mierze toporna konstrukcja. Bez względu na fakt czy mówimy o wersji o mocy 105 KM, czy wariancie 1.9 TDI 110 KM, inżynierowie nie zastosowali wtrysku typu common rail. W przeciwieństwie do diesli 1.5 dCi i 2.0 TDI to konstrukcja sprzed ery zaawansowanych wtryskiwaczy. Rzadkością w tych motorach jest także filtr cząstek stałych. A to nie koniec dobrych informacji dla kierowcy. Bo wersje 1.9 TDI o mocy np. 130KM czy 110KM są mocno podatne na chiptuning.
Wersje silnika 1.9 TDI – dobry model to BXE i BLS?
Lista wariantów motoru jest naprawdę długa. Składa się na nią m.in. wersja:
- 90 KM o oznaczeniach AGR, AHH, ALE, ALH,
- 90 KM PD o oznaczeniach BRU, BXF, BXJ,
- 101 KM PD o oznaczeniach ATD, AXR, BEW, BMT, AVB, AVQ,
- 105 KM PD o oznaczeniach BJB, BKC, BLS, BSV, BXE, BSW,
- 110 KM o oznaczeniach AFN, AHF, ASV, AVG,
- 116 KM PD o oznaczeniach BPZ, AJM, ATJ, AUY, BVK,
- 130 KM PD o oznaczeniach AWX, ASZ, AVF, BLT,
- 150 KM PD o oznaczeniach ARL, BTB,
- 160 KM PD o oznaczeniach BPX, BUK.
Jedne z najbardziej polecanych wersji to AGR i AFN. Pierwsza ma moc 90 KM, druga 110 KM. Jeżeli chodzi o silnik BXE, ten miewa problemy z panewkami. Choć nie są one nagminne. Bywa, że ich awarie nie ujawniają się podczas długoletniej pracy silnika. Jeżeli chodzi o wariant BLS, największym jego problemem jest filtr cząstek stałych typu suchego. Podczas eksploatacji miejskiej może dojść do jego zapchania.
Zalety jednostki 1.9 TDI
Dużą zaletą aut wyposażonych w niemieckiego diesla jest wysoki moment obrotowy. Wariant rozwijający 90 KM oferował kierowcy nawet 210 Nm. Co więcej, wartość ta była rozwijana przy niskiej prędkości obrotowej na poziomie 1900 obr./min. To znacznie poprawiało osiągi. Kolejny plus dotyczył spalania. W silniku 1.9 TDI nowszej generacji nie było problemu z uzyskaniem zapotrzebowania na paliwo poza miastem na poziomie 5 litrów.
Poza tym jednostka TDI oferuje naprawdę wiele wersji. Dostępne są warianty mocowe od 75 do 160 KM. Ostatnim i finalnym plusem jest kwestia trwałości. TDI należy do jednego z najtrwalszych diesli. 500 tys. km nie stanowi dla niego żadnego problemu. Rozbiegany diesel lub zablokowany korbowód? To nie ten adres.
Wady silnika 1.9 TDI i popularne usterki
Silniki TDI były mocno chwalone przez kierowców. Z dzisiejszego punktu widzenia mają przede wszystkim dwie wady. Po pierwsze są przestarzałe. W efekcie ich normy emisyjne szybko przestaną się łapać w wymogi stawiane np. przez strefy czystego transportu. I tak powoli zaczęłyby znikać z ulic. Drugi i dużo większy problem dotyczy wyeksploatowania. Trwałość silnika jest wzorowa. Mimo wszystko lata zrobiły swoje. Dziś ciężko znaleźć egzemplarz używany, który ma mniej, niż 300 tys. km nalotu. A do tego większość aut oferowanych na rynku wtórnym znajduje się w złym stanie.
Jednostka napędowa przez lata nie wymagała większych napraw. Jakie mimo wszystko kierowcy opisywali charakterystyczne usterki? Na liście warto umieścić kilka pozycji. Zdarzały się problemy z:
- paskiem rozrządu w silniku 1.9 TDI. Ten wymaga raczej skrócenia interwału wymiany.
- zaworem recyrkulacji spalin EGR.
- ze sterowaniem turbiną, a konkretnie korozją tzw. grzybka.
- dawką startową paliwa w dieslach 1.9 z pompą rotacyjną. Awaria wymaga przeprogramowania sterownika pompy.
- kolektorem dolotowym. Bywa, że ten jest po prostu dziurawiony i wymaga wymiany.
Powyższe awarie mają jednak charakter typowo eksploatacyjny. Wynikają albo z przepracowania silnika i dużego przebiegu, albo błędów związanych z podstawowym serwisowaniem. To nie kwestia słabych punktów samej konstrukcji. Dlatego Niemcom należy się najważniejsza nagroda. Najważniejsza, bo wręczona przez miliony zadowolonych kierowców.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.