Filtr powietrza – co ile wymiana? Sprawdź, czy to już!

Filtr powietrza to bardzo ważna część układu dolotowego w silniku samochodowym. Jego regularna wymiana jest istotna dla pracy silnika. Dowiedz się, co ile należy wymieniać filtr powietrza.
Ikona zegarka 12 min czytania

Filtr powietrza to jeden z najtańszych elementów o tak ważnym wpływie na pracę silnika. Jego wymiana jest wyjątkowo nieskomplikowana, dlatego nie warto z nią zwlekać. Co ile wymieniać filtr powietrza w samochodzie, by nie doprowadzić do uszkodzenia silnika? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkich niezbędnych informacji na ten temat!

Spis treści

1. Rola filtra powietrza w silnikach spalinowych
2. Rodzaje samochodowych filtrów powietrza
2.1. Suchy filtr powietrza – co ile wymiana?
2.2. Mokry filtr powietrza – co ile wymiana?
3. Zużyty filtr powietrza – co ile wymiana?
4. Konserwacja i wymiana stożkowego filtra powietrza
5. Czym grozi jazda ze zużytym filtrem powietrza?
5.1. Spadek mocy silnika
5.2. Pogorszenie kultury pracy silnika
5.3. Zatarcie elementów silnika
5.4. Zwiększone spalanie
5.5. Uszkodzenie przepływomierza
5.6. Rozerwanie filtra powietrza
5.7. Osadzanie nagaru
6. Wizyta w warsztacie – jak wygląda wymiana filtra powietrza? Co ile wymieniać filtr?
6.1. Teraz już wiesz, co ile wymieniać filtr powietrza!

Czy wiesz, że do spalenia 1 litra benzyny potrzeba aż 9500 litrów powietrza? Powietrze o objętości 9,5 metrów sześciennych waży aż 11 kg. Uzyskanie odpowiedniej ilości tlenu w mieszance paliwowo-powietrznej określone jest bowiem współczynnikiem lambda, który w przypadku benzyny wynosi ok. 14,7 kg powietrza na 1 kg paliwa. Gdy w mieszance jest tyle tlenu, ile potrzeba do pełnego spalenia paliwa, możemy ten współczynnik nazwać stechiometrycznym.

Rola filtra powietrza w silnikach spalinowych

Ważna jest jednak nie tylko ilość powietrza, ale także jego czystość. Zaciągane przez układ dolotowy powietrze jest pełne zabrudzeń: piasku, pyłu, kurzu, owadów czy roślin. Gdyby jakakolwiek z tych drobin dostała się do pracującego silnika, wyrządziła by poważne szkody. O przefiltrowanie tej ogromnej masy powietrza dba niepozorny element ukryty pod maską samochodu, czyli filtr powietrza. To podstawowa część układu dolotowego silnika spalinowego, która podlega okresowym wymianom eksploatacyjnym.

Producenci samochodów zawsze wskazują, co ile zmieniać filtr powietrza, by spełnił on swoje zadanie. Warto bowiem pamiętać, że filtr powietrza musi połączyć dwa pozornie wykluczające się światy. Z jednej strony musi mieć wysoką zdolność do wychwytywania nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń z powietrza, w tym tych najczęściej zasysanych o grubości 2-250 mikrometrów (μm). W ciągu roku filtr powietrza samochodu pokonującego ok. 30 tys. km gromadzi wewnątrz plisowanego materiału nawet kilkadziesiąt gramów pyłu.

Przeczytaj też: Filtr oleju – co ile wymiana? Zobacz, czy to już!

Z drugiej strony filtr powietrza musi jednak zapewniać wysoki przepływ, gwarantujący dużą dawkę tlenu. Wszelkie opory negatywnie wpływają na moc silnika, która uzależniona jest od skuteczności spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Z tego względu w samochodach sportowych stosuje się stożkowy filtr powietrza, który przepuszcza znacznie więcej powietrza niż klasyczny, prostokątny lub okrągły (w kształcie walca) filtr. Kompromis pomiędzy prędkością przepływu powietrza a skutecznością filtracji czy chłonnością filtra to cel, do którego dążą producenci filtrów powietrza. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co ile wymienia się filtr powietrza.

Uwaga! Samochodowego filtra powietrza nie należy mylić z filtrem kabinowym, zwanym również przeciwpyłkowym. Choć oba elementy filtrują zanieczyszczenia z powietrza, pierwszy odpowiada za powietrze trafiające do silnika, drugi natomiast za to, które trafia do kabiny pasażerskiej.

Filtr powietrza – wymiana.

Rodzaje samochodowych filtrów powietrza

Suchy filtr powietrza – co ile wymiana?

W większości samochodów osobowych stosowane są suche filtry powietrza. W ich przypadku zanieczyszczenia wychwytywane są przez materiał filtracyjny: papier celulozowy, papier poliestrowy, bawełnę lub włókninę. Materiał ten jest plisowany, czyli składany w harmonijkę, dzięki czemu wkład filtrujący jest sztywniejszy i może zatrzymywać zabrudzenia na znacznie większej powierzchni.

Najczęściej wykorzystywane są filtry z włóknami celulozowymi, które są niedrogie i wystarczająco skuteczne. Stopniowo wypierają je filtry na bazie włókien poliestrowych. Syntetyczne materiały są wytrzymalsze, odporne na wilgoć, a dodatkowo mają większą zdolność pochłaniania zanieczyszczeń niż filtry papierowe.

Mokry filtr powietrza – co ile wymiana?

Drugim rodzajem filtra powietrza jest tzw. filtr mokry. O wychwytywanie z powietrza zabrudzeń dba w tym przypadku olej, którym nasączona jest włóknina filtra. Tego rodzaju filtry stosowane są m.in. w motocyklach oraz samochodach sportowych. Zapewniają większy przepływ powietrza, a zatem pozwalają dostarczyć do silnika większą ilość tlenu niezbędnego do spalania.

Zamiana zwykłego filtra powietrza na stożkowy jest możliwa. Da się dzięki temu podnieść moc silnika nawet o kilkanaście koni mechanicznych. Wiąże się to jednak z koniecznością przebudowy układu dolotowego i odseparowania filtra stożkowego od gorących elementów silnika. W innym przypadku większa objętość powietrza byłaby zniwelowana mniejszą gęstością, wynikającą z wyższej temperatury. Czy rodzaj tego elementu ma wpływ na to, co ile zmieniać filtr powietrza?

Zużyty filtr powietrza – co ile wymiana?

Czy wiesz, co ile wymieniać filtr powietrza w samochodzie? Zużycie samochodowego filtra powietrza uzależnione jest od wielu czynników: rodzaju filtra, powierzchni filtracji, pojemności silnika czy też charakterystyki jazdy. Im więcej spalonego paliwa, tym więcej powietrza musi oczyścić filtr powietrza. Co ile wymieniać wkład filtrujący, by nie doprowadzić do usterki silnika? Specjaliści zalecają, by wymieniać filtr co ok. 15 tys. km. W przypadku niewielkich przebiegów rocznych warto prewencyjnie wymienić filtr co rok lub dwa lata.

Zobacz również: Jak często powinno się serwisować klimatyzację w samochodzie?

Wpływ na to, co ile wymieniać filtr powietrza, ma również teren, w którym najczęściej się poruszasz. Jeśli często jeździsz przez mocno zapylone obszary, drogi gruntowe lub w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania trwa budowa, być może warto skrócić interwał wymian. Najlepiej regularnie, co ok. 10 tys. km, sprawdzać stan filtra powietrza i wymienić go w momencie, gdy pojawią się na nim zabrudzenia. Taka kontrola pozwoli również wykryć zawilgocenie lub rozerwanie filtra, które może przecież wystąpić nawet niedługo po wymianie elementu.

Konserwacja i wymiana stożkowego filtra powietrza

Co ile wymieniać stożkowy filtr powietrza? Na to pytanie dość często można usłyszeć odpowiedź: nigdy. Panuje bowiem przekonanie, że sportowy filtr powietrza, wykonany z bawełny lub pianki, jest niemalże wieczny i bezobsługowy. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i brak kontroli filtra stożkowego często prowadzi do uszkodzenia silnika. 

Wymiana filtra powietrza.

Aby mokry filtr spełniał swoje zadanie, niezbędna jest regularna konserwacja. Filtr ten musi być cały czas nasączony olejem, bowiem to olej wychwytuje większość drobnych zanieczyszczeń. Sama pianka lub bawełna nie zapewniają wystarczającej filtracji, więc suchy filtr stożkowy przepuści do silnika mnóstwo drobin brudu.

Jak dbać o filtr stożkowy? Podstawą jest regularnie oczyszczanie go z nalotu specjalnym preparatem czyszczącym. Warto to robić co ok. 15 tys. km, o ile producent nie zaleca inaczej. Tuż po czyszczeniu należy pozostawić filtr do wyschnięcia, a następnie zaimpregnować specjalnym olejem do filtrów stożkowych. Po takiej pielęgnacji filtr odzyska swoje właściwości.

Pozostaje jednak pytanie: co ile wymiana filtra powietrza i czy w ogóle trzeba wymieniać filtr stożkowy? Teoretycznie filtra stożkowego nie trzeba wymieniać i prawidłowa konserwacja w pełni wystarcza. W praktyce jednak czasem dochodzi do poważnego zabrudzenia filtra, uszkodzenia wkładu filtrującego lub korozji metalowych elementów. Wszystkie te mankamenty kwalifikują go do wymiany.

Sprawdź także: Uszkodzona maglownica – objawy. Co warto wiedzieć?

Czym grozi jazda ze zużytym filtrem powietrza?

Niemal każdy kierowca wie, jak ważna jest regularna wymiana filtra powietrza. Nie każdy ma jednak świadomość, co stałoby się, gdyby element ten nie był wymieniany regularnie. Czym grozi jazda z zapchanym lub uszkodzonym filtrem? Czy tylko silnik jest narażony na uszkodzenie? Wbrew pozorom negatywnych skutków niewymieniania filtra powietrza jest znacznie więcej. Już wiesz, co ile wymienia się filtr powietrza – teraz sprawdź, jakie skutki niesie nie wymienienie go na czas.

Spadek mocy silnika

Pierwszym objawem zużycia filtra powietrza może być spadek mocy silnika. Zapchany filtr celulozowy nie jest w stanie dostarczać do silnika odpowiedniej ilości tlenu, co oznacza, że silnik wyraźnie słabnie. Wrażenie zdławienia silnika i problemy z wkręcaniem go na wysokie obroty to znak, że należy skontrolować stan filtra. Przyrost mocy po wymianie wkładu na nowy może zaskoczyć.

Pogorszenie kultury pracy silnika

Wraz ze spadkiem mocy często pojawiają się inne problemy z pracą silnika. Taka jednostka może dławić się na niskich obrotach, szarpać, przerywać lub pracować znacznie głośniej niż wcześniej. Objawem zapchanego filtra powietrza bywa także opóźniona reakcja na wciśnięcie pedału gazu. W skrajnych przypadkach silnik przejdzie w tryb awaryjny, a sterownik ograniczy jego moc.

Zatarcie elementów silnika

W momencie, gdy zanieczyszczenia znajdujące się w zasysanym powietrzu nie będą filtrowane i trafią do silnika, usterka jest jedynie kwestią czasu. Gdy zabrudzenia dostaną się do wnętrza silnika, mogą uszkodzić powierzchnię cylindrów, tłoków i pierścieni tłokowych. To prosta droga do zatarcia silnika lub zwiększenia poboru oleju.

Zwiększone spalanie

Zwiększone opory przepływu powietrza odbiją się także na spalaniu samochodu. Zdławiony silnik może konsumować większe ilości paliwa, zwłaszcza gdy nie jest ono spalane w pełni. W niektórych przypadkach sterownik silnika może mieć problem z dobraniem stechiometrycznego składu, a efektem będzie zbyt bogata lub uboga mieszanka. Z tego powodu wzrostowi spalania towarzyszy często czarny dym wydobywający się z rury wydechowej.

Uszkodzenie przepływomierza

Elementem narażonym na uszkodzenie jest również przepływomierz masowy powietrza. Znajduje się tuż za filtrem powietrza, a jego zadaniem jest określanie ilości powietrza dostającego się do dolotu. Elementem pomiarowym jest delikatny drucik, rozgrzewany do wysokiej temperatury. Przepływające przez przepływomierz powietrze schładza rozgrzany drut, a na podstawie różnicy napięć i temperatury obliczana jest masa powietrza. Gdy zanieczyszczenia osiądą na przepływomierzu, jego wskazania będą nieprawidłowe. Następstwem uszkodzenia przepływomierza jest nieprawidłowe działanie silnika, np. przerywanie, szarpanie lub przygasanie.

Zużyty filtr paliwa.

Rozerwanie filtra powietrza

W skrajnych przypadkach może dojść do rozerwania filtra powietrza. Dotyczy to zwłaszcza zawilgoconych filtrów z włókniny celulozowej. Jak nietrudno się domyślić, taka usterka wiąże się z poważnym ryzykiem dla silnika i jego elementów. Co ciekawe, tuż po rozerwaniu filtra silnik może pracować… lepiej! To oczywiście efekt zwiększonego dopływu powietrza i zawartego w nim tlenu. Trzeba jednak pamiętać, że do silnika trafia nieprzefiltrowane powietrze, a zatem awaria jest jedynie kwestią czasu.

Osadzanie nagaru

Długotrwałe przedostawanie się najdrobniejszych zanieczyszczeń sprzyja też gromadzeniu się nagaru. Podczas spalania mieszanki stworzonej na bazie brudnego powietrza mogą wytrącać się osady, które następnie oblepiają zawory, pierścienie tłokowe czy świece zapłonowe. Z tego względu innym efektem spalania zanieczyszczonego powietrza jest szybsze zużycie świec.

Wizyta w warsztacie – jak wygląda wymiana filtra powietrza? Co ile wymieniać filtr?

W większości samochodów wymiana filtra powietrza nie stanowi większego problemu. Obudowa filtra powietrza znajduje się pod maską, zazwyczaj w okolicy lewej lub prawej lampy samochodu. Jej zlokalizowanie nie powinno być problemem. Aby wymontować stary filtr powietrza, wystarczy zdjąć pokrywę obudowy. Jest ona zabezpieczona kilkoma wkrętami lub metalowymi spinkami. Czasem niezbędne jest również odpięcie obejmy kanału doprowadzającego powietrze do silnika.

Po zdjęciu obudowy wyjmij stary filtr i sprawdź, w jakim jest stanie. Zabrudzenia dostrzeżesz po lekkim rozchyleniu plisowanego materiału. Zanim zamontujesz nowy wkład, dokładnie odkurz wnętrze obudowy i przemyj je zwilżoną szmatką. Zanieczyszczenia te znajdują się co prawda przed filtrem, więc i tak nie trafiłyby do silnika, ale zabrudziły by świeży filtr.

Nowy wkład dokładnie dociśnij do obudowy i upewnij się, że uszczelka ściśle do niej przylega. W innym przypadku mogłoby się dostawać do dolotu nieoczyszczone powietrze. Zwróć też uwagę na to, by równo przyłożyć pokrywę obudowy. Gdy wyczujesz, że wkręty wkręcają się ze zbyt dużym oporem, sprawdź ułożenie filtra. Pamiętaj też o założeniu obejm na rury prowadzące do obudowy.

Wymiana filtra powietrza – co ile należy to robić?

W powyższym przykładzie wymiana filtra powietrza trwa nie dłużej niż kwadrans. Możesz bez problemu przeprowadzić ją we własnym zakresie, przy użyciu podstawowych wkrętaków i kluczy. Problem pojawia się dopiero w momencie, gdy wymiana filtra powietrza wymaga demontażu wielu elementów. W niektórych samochodach, głównie tych wyposażonych w duże silniki V8, dostęp do filtrów powietrza może być utrudniony. Niejednokrotnie trzeba zdemontować pokrywę silnika, podszybie wraz z uszczelką, plastikowe zaślepki, przewody wlotu powietrza czy złącza elektryczne.

O ile rozmontowanie tych elementów jest stosunkowo proste, to ponowny montaż może napsuć krwi. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wizyta w profesjonalnym serwisie, który zrobi to bez niepotrzebnych zniszczeń. Do serwisu warto oddać także samochód ze stożkowym filtrem powietrza. Nieprawidłowa impregnacja filtra mogłaby zakończyć się zassaniem oleju przez dolot.

Teraz już wiesz, co ile wymieniać filtr powietrza!

Jeśli podejrzewasz, że Twój samochód wymaga wymiany filtra powietrza, znajdź serwis Q Service Castrol i umów wizytę online. Sieć blisko 500 niezależnych warsztatów samochodowych dostępna jest niemal w każdym większym mieście. Serwisowanie samochodu w sprawdzonym i zaufanym miejscu to najlepszy sposób na utrzymanie go w doskonałej kondycji.