Filtr oleju – co ile wymiana? Zobacz, czy to już!

Regularne wymiany oleju oraz filtra oleju w samochodzie to podstawa. Od tego zależy prawidłowe działanie pojazdu. Co ile należy wymieniać filtr oleju? Dowiedz się wszystkich niezbędnych informacji!
Ikona zegarka 11 min czytania

W celu utrzymania pełnej sprawności i żywotności jednostki napędowej pojazdu musisz regularnie wymieniać w nim olej i filtr oleju. Warto zatem znać odpowiedź na kilka pytań. Z czego składa się filtr oleju? Co ile wymiana filtra? Jaki jest koszt wymiany wszystkich filtrów i oleju? Ile trwa wymiana oleju i filtrów? Odpowiedź na te pytania nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Przeczytaj artykuł i poznaj niezbędne informacje o serwisowaniu filtra oleju!

Spis treści

1. Czy wiesz, jak ważny jest układ smarowania w Twoim pojeździe?
2. Co składa się na układ smarowania silnika?
2.1. Zawory w filtrze oleju
3. Filtr oleju – co ile wymiana?
3.1. Wymiana oleju w autach sportowych i hybrydach
4. Wymiana oleju i filtrów – cena za usługę
5. Ile trwa wymiana oleju i filtrów?
6. Wizyta w warsztacie – jak powinna wyglądać?
7. Już wiesz, jak często wymieniać filtr oleju!

Czy wiesz, jak ważny jest układ smarowania w Twoim pojeździe?

Olej silnikowy jest odpowiedzialny w głównej mierze za redukcję tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami jednostki napędowej. Układ smarowania rozprowadza olej po całym silniku, a ten, otaczając wszystko na swojej drodze, tworzy tak zwany film olejowy. Jest to powłoka, która chroni silnik przed wewnętrzną korozją, uszczelnia jego podzespoły, spowalnia zużycie oraz dba o jego czystość, wypłukując zanieczyszczenia z silnika.

Jak widać, olej silnikowy pracuje w bardzo ciężkich warunkach. Jest narażony na bardzo wysokie temperatury i przeciążenia. Jego regularne wymiany są niezwykle istotne dla utrzymania silnika Twojego pojazdu w dobrej kondycji. Bardzo ważna jest również filtracja oleju znajdującego się w obiegu, dzięki czemu raz wypłukane nieczystości i zanieczyszczenia z silnika nie wracają tam ponownie. Za to właśnie odpowiedzialny jest filtr oleju.

Co składa się na układ smarowania silnika?

Olej silnikowy znajduje się w zbiorniku miski olejowej. Jest on stamtąd zasysany do obiegu przez tzw. smok. Tam właśnie trafia na pierwszy filtr, jakim jest sitko. Służy ono do pozbycia się większych zanieczyszczeń, które zatrzymują się na nim, gdy smok pobiera olej z miski. W takim stanie dalej nie może trafić do silnika. Ten nieco czystszy, lecz wciąż brudny olej trafia na filtr oleju, który zajmuje się dużo mniejszymi drobinkami zanieczyszczeń.

Filtr oleju ma za zadanie wyłapywać zanieczyszczenia, których rozmiar wynosi około 1/50 milimetra. Najczęściej spotykany rodzaj filtra ma kształt metalowej puszki niewielkich rozmiarów. W jej środku znajduje się papierowy wkład filtrujący, który wykazuje się odpornością na właściwości oleju, a jednocześnie jest w stanie go przez siebie przepuścić. Zasada działania jest bardzo podobna jak przy filtrze powietrza. W środku znajduje się zawór nadciśnienia odpowiedzialny za otwieranie przepływu nieprzefiltrowanego oleju w sytuacjach, gdy olej jest zimny bądź filtr jest już zapchany.

Wymiana filtra oleju

Układ obiegu olejowego silnika rzadko korzysta z możliwości zaworu nadciśnienia, ale powinno to zwrócić uwagę na to, jak ważny jest dobór właściwego oleju, filtrów oraz ich regularna wymiana. Kiepskiej jakości filtry mogą zostać wręcz rozerwane, gdy środek smarny jest wtłaczany do wkładu filtrującego pod ciśnieniem około 5 bar. W większości aut obudowa filtra jest zamontowana na stałe przy silniku, a wymianie podlega sam wkład. To bardzo upraszcza dobór parametrów filtra olejowego.

Przeczytaj także: Jakość płynu, a stan układu hamulcowego. Jak zapobiec kosztownym usterkom?

Zawory w filtrze oleju

W filtrach puszkowych możemy spotkać także inne rodzaje zaworów. Pierwszym z nich jest tzw. zawór EKO. Sprawdza się on tylko przy silnikach, w których filtr oleju montuje się od góry. Zapobiega on wylewaniu się oleju do obiegu, gdy auto stoi ze zgaszonym silnikiem, co zapobiega tzw. startowi na sucho. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania przy rozruchu silnika mamy gwarancję, że olej bardzo szybko dotrze do podzespołów, które tego potrzebują natychmiast po starcie.

Kolejnym rodzajem zaworu jest zawór przeciwzwrotny, którego zadanie jest bardzo podobne. Różni się on jednak sposobem działania. Montuje się go tylko od spodu lub od boku silnika w poziomie. Zapobiega on spływaniu oleju z filtra z powrotem do miski w trakcie postoju. Tak samo jak przy zaworze EKO, zapewnia to błyskawiczne smarowanie podzespołów przy odpalaniu pojazdu.

Rodzaj użytego zaworu nie powinien wpływać na częstotliwość tego, co ile wymieniać filtr oleju. Ostatnią, ale nie mniej ważną składową filtra oleju jest jego uszczelka. Zapobiega wyciekom oleju z filtra, a także dzięki niej z filtra nie ucieka wysokie ciśnienie. Warto przy każdorazowej wymianie posmarować uszczelkę olejem w celu zwiększenia jej skuteczności.

Filtr oleju – co ile wymiana?

Utarło się, że wymiana filtra oleju powinna iść w parze wraz z wymianą środka smarnego w jednostce napędowej. Informacje dotyczące limitu kilometrów bez wymiany bądź zalecane terminy wymiany znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu. Jednak w rzeczywistości okazuje się, że nie zawsze zalecenia producenta faktycznie chronią nasz samochód przed przedwczesnym zużyciem.

Mowa tutaj oczywiście o praktyce wymiany oleju oraz filtrów w tak zwanym systemie long-life. Nierzadko producenci aut zachęcają właścicieli pojazdów do jazdy na tym samym oleju przez nawet 25 tysięcy kilometrów i więcej. Długofalowo nie przyniesie to żadnych korzyści, ponieważ nawet „długożyjące” oleje należy wymieniać zdecydowanie częściej. Ich zużycie w czasie wpływa bardzo negatywnie na wydajność ich pracy. Stary i zabrudzony olej traci swoje właściwości chłodzące, smarujące oraz czyszczące.

Długo niezmieniony olej z reguły oznacza również długo niewymieniany filtr. Taki filtr także traci swoje właściwości. Czy konieczna jest wymiana filtra oleju? Zdecydowanie tak. Przede wszystkim taki filtr zapycha się i dłużej już nie jest w stanie filtrować, co przecież jest jego głównym zadaniem. Powoduje to przedostawanie się coraz większej ilości drobnych zanieczyszczeń oraz drobinek do komory spalania. Na początku grozi to niewłaściwym smarowaniem jednostki napędowej, natomiast długofalowo może doprowadzić do całkowitego zatarcia silnika bądź jego osprzętu, np. turbosprężarki czy układu rozrządu.

Co ile wymieniać filtr oleju? Najlepiej faktycznie wraz z serwisem olejowym silnika, jednak zdecydowanie częściej niż co 25 tysięcy kilometrów przebiegu. Przyjmuje się średnią bezpieczną częstotliwość wymiany oleju i filtrów między 10 a 12 tysięcy kilometrów. Oczywiście jest to w dużym stopniu zależne od sposobu eksploatacji pojazdu.

Dolewanie oleju do samochodu

Dla auta jeżdżącego głównie po mieście, robiącego krótkie trasy, często stojącego w korkach, powinniśmy tę granicę przesunąć bliżej 8-10 tysięcy kilometrów. Natomiast w przypadku auta, które jeździ głównie długie trasy, możemy założyć, że przedział między 12-15 tysięcy kilometrów będzie bezpieczny. W przypadku, gdy robisz jeszcze mniejszy przebieg niż podane wyżej, zaleca się wymianę raz na rok.

Wymiana oleju w autach sportowych i hybrydach

Oczywiście istnieją jednostki napędowe, które nie łapią się w przedstawione wyżej widełki serwisów olejowych. Mowa tutaj o autach sportowych i hybrydach. W aucie sportowym zarówno silnik, jak i jego podzespoły są wyżyłowane do maksimum. Takie jednostki są zdecydowanie bardziej czułe na regularne wymiany i trzeba brać to pod uwagę już na etapie zakupu. Do takiego auta droższy też będzie sam olej i filtr oleju. Co ile wymiana w takim razie? Należy wiedzieć, że są modele, które wymagają serwisu nawet co 4 tysiące kilometrów.

Zobacz też: Płyn chłodniczy w samochodzie. Kiedy wymieniać płyn chłodniczy?

Natomiast jeśli jesteś posiadaczem hybrydy słynącej z tego, że jej naturalnym środowiskiem jest miasto i pokonywanie krótkich dystansów, to mimo wszystko będziesz mógł sobie pozwolić na rzadsze wymiany oleju i filtrów. Jest tak, ponieważ klasyczne hybrydy sporą część swojego przebiegu pokonują na silniku elektrycznym, nie mówiąc już o hybrydach typu plug-in. Dzięki temu zarówno olej, jak i filtr zużywają się wolniej. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy konieczna jest wymiana filtra oleju w hybrydzie, odpowiedź jest twierdząca. Zatem co ile wymieniać filtr oleju w przypadku takich samochodów? Średnio co 15 tysięcy kilometrów.

Wymiana oleju i filtrów – cena za usługę

Koszty takiej wymiany są w dużym stopniu zależne od tego, czy serwisujesz samochód w autoryzowanym serwisie z utrzymaniem gwarancji, czy posiadasz auto pogwarancyjne i zdecydujesz się na niezależny serwis samochodowy. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, to przygotuj się, że koszt wymiany wszystkich filtrów i oleju to wydatek rzędu od 400 do 700 zł, w zależności od tego, czy posiadasz auto marki premium, czy nie. 

W przypadku drugiej możliwości cena jest bardziej elastyczna. Koszt pełnego serwisu olejowego wraz z filtrami i olejem to około 300-350 zł. Możemy też sami zakupić potrzebne rzeczy, dzięki czemu unikniemy marży warsztatu, co oczywiście obniży końcowy wydatek. W tym przypadku koszt wymiany wszystkich filtrów i oleju sprowadza się do ceny samej usługi, tzw. robocizny, która w zależności od tego, gdzie znajduje się wybrany serwis, waha się między 50 a 100 zł. A ile kosztuje sama wymiana filtra oleju? Cena jest w tym przypadku ciężka do określenia, robi się to w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy filtr jest wadliwy.

Sprawdzanie poziomu oleju w silniku

Możesz również podjąć się tego zadania sam. W większości popularnych aut jest to prosta do wymiany rzecz, jednak robi się to dużo wygodniej, mając dostęp do kanału lub podnośnika. W znacznym stopniu ułatwia to dostanie się do filtra i miski olejowej. Oczywiście samodzielna wymiana to najtańsza z możliwych opcji, jednak wciąż wymaga zakupu oleju i części, podstawowych narzędzi i przede wszystkim – Twojego czasu i umiejętności. Należy także pamiętać, że warsztatowi jest zdecydowanie prościej oddać do utylizacji zużyty już olej i części.

Warto zaznaczyć, że podane ceny uwzględniają również koszt filtru kabinowego, który często jest wymieniany przy serwisie olejowym, a nie zawsze jest to koniecznie. Pomijając go, możemy zaoszczędzić kolejne kilkadziesiąt złotych.

Ile trwa wymiana oleju i filtrów?

Na to pytanie jest jedna prawidłowa odpowiedź – to zależy. I to oczywiście od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jakim autem jeździsz. Niektóre pojazdy mają bardzo prosty dostęp zarówno do miski olejowej, jak i filtra. W takich przypadkach cała operacja sprowadza się odkręcenia kilku śrubek, spuszczenia oleju, wykręcenia filtra, zalania nowego oleju i założenia nowego filtra.

Ile trwa wymiana oleju i filtrów w mniej popularnych modelach? To również zależy od doświadczenia serwisanta oraz dostępu do odpowiednich narzędzi. Prawdziwym specjalistom nie robi to dużej różnicy, natomiast amatorom mechaniki samochodowej może to zająć nawet parę godzin. Doświadczonej osobie, posiadającej odpowiednie narzędzia i warunki, taka wymiana powinna zająć mniej niż godzinę. Po tym czasie wyjedziesz z warsztatu ze spokojną głową na kolejne kilkanaście tysięcy kilometrów.

Przeczytaj również: Awaria czujnika ABS – co robić?

Wizyta w warsztacie – jak powinna wyglądać?

Mechanik, po spisaniu zlecenia i przyjęciu kluczyków do auta, powinien przedstawić klientowi, ile czasu zajmie cała procedura. Jak wyżej – należy się nastawić na około godzinę czekania. Po wjechaniu autem na warsztat, najprawdopodobniej pojazd wyląduje na kanale bądź podnośniku.

Oleje silnikowe

Tam w pierwszej kolejności zostanie z niego spuszczony olej. Tutaj warto wspomnieć, że lepiej rozgrzać silnik przed przyjazdem do warsztatu samochodowego, ponieważ ułatwi to wypłynięcie oleju z silnika. Następnie mechanik wykręca filtr i wymienia jego wkład. Filtr jest przykręcany z powrotem, a silnik – zalewany świeżym olejem. Serwisant odpala samochód, żeby sprawdzić, czy nic nie cieknie. Jeśli wszystko jest w porządku, to serwis olejowy został zakończony. Pamiętaj, że warto przez około 100 km jeździć delikatniej, aby dać świeżemu olejowi szansę na dostanie się do każdego podzespołu i odpowiednie zabezpieczenie go.

Już wiesz, jak często wymieniać filtr oleju!

Wszystkie wyżej wymienione czynności możesz zlecić specjalistom z naszej sieci warsztatów Q Service Castrol. Pamiętaj, że to, jak długo auto będzie Ci bezawaryjnie służyć, zależy tylko od Ciebie i od tego, jak o nie zadbasz. Regularne wymiany i okresowe przeglądy to gwarancja trwałości auta. Warto inwestować w profilaktyczne serwisy samochodu – może to pomóc uniknąć poważnej i kosztownej usterki spowodowanej zaniedbaniem.