Jak działa odcinkowy pomiar prędkości? Sprawdź aktualną listę polskich lokalizacji

Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób działa odcinkowy pomiar prędkości. W materiale odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania.
Ikona zegarka 6 min czytania

Kamery odcinkowego pomiaru prędkości stają się ulubieńcami służb walczących z piratami drogowymi. Jak w Polsce działa OPP? Jaka jest aktualna lista lokalizacji? I co musi robić kierowca, aby uniknąć dotkliwej kary? O tym opowiedzą nasi eksperci.

Spis treści:

Każdego roku policjanci wystawiają ponad 4 mln mandatów karnych. Do tego, choć statystyki drogowe poprawiają się, nadal poziom bezpieczeństwa na drogach w Polsce jest daleki od europejskich liderów. Właśnie dlatego służby w walce z kierowcami łamiącymi przepisy, chętnie korzystają z nowoczesnych zdobyczy techniki. A jednym z hitów w Polsce stały się odcinkowe pomiary prędkości. 

odcinkowy pomiar prędkości kamera

Kamera odcinkowego pomiaru prędkości

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości w Polsce?

OPP działa na prostej zasadzie. To nic innego jak dwie kamery. Jedna rejestruje wjazd samochodu na odcinek pomiarowy, a druga opuszczenie zadanego fragmentu jezdni. System następnie wylicza czas przejazdu. Znając dokładną długość odcinka drogi, jest w stanie wyliczyć średnią szybkość jazdy. Gdy ta zgadza się z dozwoloną prędkością na danej drodze, zdjęcia są kasowane. Jeżeli kierowca złamał ograniczenie prędkości, procedura przechodzi do kolejnego punktu.

odcinkowy pomiar prędkości schemat

Kto dostaje informację o wykroczeniu i ustala jego sprawcę? Tym zajmuje się CANARD, stanowiący jednostkę Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego powołaną do automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Funkcjonariusze po odczytaniu zdjęcia, wzywają właściciela pojazdu do wskazania osoby, która w danym czasie dysponowała pojazdem. Następnie jest ona karana mandatem i punktami karnymi.

 • ITD musi wystawić mandat w ciągu 180 dni. Jeżeli mandat nie zostanie wystawiony w ciągu 180 dni, kierujący wcale nie pozostanie bezkarny. Istnieje bowiem możliwość ukarania go przez sąd.
 • Czy OPP zakłada tolerancję przekroczenia dopuszczalnej prędkości? Nawet jeżeli tak, to nie limit nie jest ustawiony wyżej, niż na 10 km/h.
 • Kontrola prowadzenia w ramach OPP to niezwykle skuteczne narzędzie. I wyraźnie potwierdzają to statystyki. Dla przykładu kamery zamontowane na S7 w Warszawie w początkowym okresie pracy rejestrowały nawet 9 tys. wykroczeń miesięcznie. To oznacza wystawienie nawet 300 mandatów każdej doby.

Jak legalnie uniknąć mandatu za zdjęcie z fotoradaru OPP?

Jest tylko jeden sposób na to, aby kierowca pokonał pojazdem odcinkowy pomiar prędkości i nie musiał obawiać się kary za zbyt szybką jazdę. Mowa o… zastosowaniu się do ograniczenia prędkości i przepisowej jeździe. Tym bardziej że to w gruncie rzeczy nie jest skomplikowane. Wystarczy, że kierujący w porę dostrzeże znak D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości”. Tablica wraz z żółtymi kamerami znajdującymi się nad jezdnią, informuje o wjechaniu na odcinek pomiarowy. Po minięciu znaku D-51b i kolejnego zestawu kamer pomiar ustaje.

znak odcinkowy pomiar prędkości

Znak informujący o odcinkowym pomiarze prędkości

 • Inspekcja Transportu Drogowego w każdym przypadku musi oznakować OPP. Także w mieście i na drogach szybkiego ruchu. Wyraźnie mówią o tym przepisy.
 • Sam system odcinkowego pomiaru prędkości, ze względu na specyfikę działania, w gruncie rzeczy wyklucza możliwość wystąpienia błędu pomiarowego. Bo de facto realny pomiar szybkości jazdy nie jest wykonywany np. przez radar.

Nowe lokalizacje odcinków OPP. Tam kierowcy znajdą żółte kamery

Na polskich drogach w roku 2023 działają przeszło 32 OPP. Sieć będzie jednak cały czas rozbudowywana przez ITD. Nowy fragment został uruchomiony na A4 pod Wrocławiem czy na S7 na obwodnicy Białobrzegów. Jakie lokalizacje wkrótce się pojawią? Lista miejsc zakłada nawet blisko 30 punktów w całym kraju. Nowe odcinkowe pomiary prędkości są planowane m.in. na:

 • A1 w rejonie MOP-u Strzelce w województwie kujawsko-pomorskim,
 • A1 na odcinku Peplin – Swarożyn w województwie pomorskim,
 • A1 na odcinku Węzeł Nowy Ciechocinek – MOP Kałęczynek w województwie kujawsko-pomorskim,
 • DK 50 na obwodnicy Mszczonowa w województwie mazowieckim,
 • A2 na odcinku MOP Leonia-Kuny – PPO Żdżary w województwie wielkopolskim,
 • S11 na odcinku Tarnowo Podgórne – Poznań Ławica w województwie wielkopolskim,
 • S14 na odcinku Dobroń – Pabianice Północne w województwie łódzkim,
 • alei Jana III Sobieskiego we Wrocławiu,
 • DK 9 w Nowej Dębie na odcinku ul. Łagockiego – Korczaka w województwie podkarpackim.

 

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości?

Mandat z odcinkowego pomiaru prędkości w zasadzie w niczym nie różni się od klasycznej kary za zbyt szybką jazdę. Pracownik centrum automatycznego nadzoru nad ruchem wskaże wysokość grzywny na podstawie taryfikatora. Kierujący dostanie:

 • 50 zł i 1 punkt karny w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości do 10 km/h,
 • 100 zł i 2 punkty karne w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 11–15 km/h,
 • 200 zł i 3 punkty karne w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 16–20 km/h,
 • 300 zł i 5 punktów karnych w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 21–25 km/h,
 • 400 zł i 7 punktów karnych w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 26–30 km/h,
 • 800 zł i 9 punktów karnych w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 31–40 km/h,
 • 1000 zł i 11 punktów karnych w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 41–50 km/h,
 • 1500 zł i 13 punktów karnych w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 51–60 km/h,
 • 2000 zł i 14 punktów karnych w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 61–70 km/h,
 • 2500 zł i 15 punktów karnych w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 71 km/h i więcej.

Czy kierowca przekraczający dozwoloną prędkość na OPP może stracić prawo jazdy? Jak najbardziej. Istnieje taka możliwość. Gdy przekroczy przepisową prędkość w mieście o więcej niż 50 km/h, straci prawo jazdy na 3 miesiące. W razie drastycznego przekroczenia prędkości na drodze krajowej czy autostradzie może stracić uprawnienia do kierowania w ramach zarzutu mówiącego o stworzeniu zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. W przypadku przekroczenia prędkości bez posiadania ważnego prawa jazdy kierowcy muszą liczyć się z sowitymi karami grzywny.