Mycie samochodu zimą z pewnością nie jest przyjemne. Lodowata woda oraz niska temperatura powietrza nie zachęcają do pielęgnacji auta i wielu kierowców z tego rezygnuje. To błąd, bo zalegający na lakierze brud może wyrządzić w okresie zimowym spore szkody. Jak szybko i skutecznie myć auto w okresie zimowym? O czym pamiętać, by nie uszkodzić lakieru ani uszczelek? Wyjaśniamy!
Spis treści:
Dlaczego mycie auta zimą jest tak ważne? Jak często myć auto?
Widok aut z grubą warstwą brudu to w okresie zimowym powszechna rzecz. Jeśli jednak zależy Ci na dobrym stanie zawieszenia i karoserii, unikaj tego w swoim samochodzie. Osadzony na lakierze piach i błoto pośniegowe pełne są soli drogowej, która przyspiesza korozję. Rezultatem są nieestetyczne purchle na błotnikach, progach czy drzwiach samochodowych, wymagające najczęściej interwencji blacharza. Regularne mycie samochodu w okresie zimowym pozwala uniknąć podobnego problemu.
Kolejny powodem, dla którego warto myć auto, jest… konieczność odśnieżania. Zgarnianie śniegu z auta pokrytego warstwą brudu prowadzi do mocnego zarysowania lakieru. Gdy lakier jest czysty, ryzyko uszkodzenia powłoki jest mniejsze. Odpowiednia pielęgnacja samochodu zapobiegnie też przywieraniu zanieczyszczeń i ułatwi kolejne mycia auta. Domowy auto detailing nie jest trudny, a sprawi, że samochód będzie prezentować się nienagannie przez całą zimę.
Myjnia bezdotykowa vs myjnia automatyczna
Ujemne temperatury zachęcają do tego, by skorzystać z myjni automatycznej. To stosunkowo niedrogie i szybkie rozwiązanie. Niestety, problemem są wirujące szczotki, pełne zanieczyszczeń. Choć są w stanie skutecznie umyć auto, mocno rysują lakier. Już po pierwszym myciu nadwozie pojazdu jest pełne drobnych rysek. Na myjni automatycznej nie można przeprowadzić dokładnego czyszczenia wstępnego, więc drobiny piasku dostają się do włókien szczotki. Regularne korzystanie z myjni automatycznej wyraźnie degraduje stan lakierniczy, dlatego najlepiej z tego zrezygnować.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest umycie samochodu na myjni bezdotykowej. Wysokie ciśnienie wody pozwoli zmyć większość zabrudzeń, co w zupełności wystarczy zimą. W ten sposób możesz spłukać błoto, pośniegowy szlam oraz sól drogową. Najlepiej sprawdzi się myjnia bezdotykowa wyposażona w lancę z pianą aktywną. Preparat ten rozpuści brud i ułatwi dalsze mycie. Pamiętaj, że po użyciu trybu myjącego należy spłukać z auta resztki preparatu czystą wodą lub wodą demineralizowaną. Nie należy natomiast szorować lakieru szczotką. Służy ona jedynie do czyszczenia opon. Minusem myjni bezdotykowej jest brak możliwości natychmiastowego osuszenia karoserii.
Jak umyć samochód w zimie, by nie zamarznąć? Ręczne mycie auta w okresie zimowym
Mycie samochodu jest ważne zwłaszcza zimą, ale nie każde warunki się do tego nadają. Przeszkodą może być nawet kilkustopniowy mróz. W temperaturze poniżej zera woda dostająca się do zakamarków pojazdu może momentalnie przymarzać. Silny strumień wody szczególnie groźny jest dla uszczelek oraz zamków. Resztki wody mogą uniemożliwić otwarcie samochodu. Najlepiej więc umyć auto zimą wówczas, gdy jest przynajmniej kilka stopni na plusie.
Jak myć auto zimą? Najlepszą techniką jest mycie „na dwa wiadra”, podobnie jak na myjni ręcznej. To najbezpieczniejsze dla karoserii samochodu oraz warstwy lakieru. Dzięki zastosowaniu dodatkowego wiadra z czystą wodą wypłuczesz zebrany brud z rękawicy lub gąbki. Pamiętaj też, by użyć dedykowanego szamponu samochodowego – płyn do mycia naczyń wyjaławia i matowi lakier. Mycie auta w zimę składa się z następujących kroków.
- Mycie wstępne – w pierwszej kolejności należy opłukać auto z większych zabrudzeń. Aby je zmiękczyć, warto użyć piany aktywnej lub, jeśli nie masz pianownicy, pre-washa w sprayu.
- Mycie zasadnicze – mycie ręczne przy użyciu ciepłej wody oraz szamponu wygląda tak samo jak latem. Ze względu na dużą ilość soli i piasku pamiętaj jednak o częstszym wypłukiwaniu brudu z rękawicy mikrofibrowej.
- Osuszanie – ważnym punktem jest osuszenie auta. Po myciu ręcznym można to zrobić przy użyciu ręcznika typu fluffy. Wodę dostają się do wnętrza zamków i innych zakamarków wydmuchasz natomiast sprężonym powietrzem. Uwaga! Nie należy osuszać ręcznikiem auta umytego na myjni bezdotykowej. Po skorzystaniu z takiej myjni na lakierze wciąż znajduje się cienka warstwa brudu.
- Zabezpieczenie lakieru – po myciu auto warto zabezpieczyć quick detailerem lub woskiem samochodowym. Zapobiegnie to przywieraniu śniegu i lodu, a także ułatwi kolejne mycia samochodu.
Jeśli obawiasz się, że zamki w Twoim aucie mogą zamarzać, możesz zakleić je taśmą przed myciem samochodu.
Jak ułatwić sobie mycie samochodu zimą? Mycie rinseless i waterless
Dobrym rozwiązaniem na zimę są też techniki mycia bez spłukiwania (rinseless) oraz bezwodnego (waterless). Nie wymagają one dostępu do bieżącej wody, zatem można ich użyć nawet w zamkniętym garażu. Do mycia bez spłukiwania należy użyć specjalnego szamponu, np. Optimum No Rinse. Nie pozostawia on smug na lakierze i tworzy hydrofobową barierę ochronną.
Preparaty typu waterless aplikowane są natomiast za pomocą spryskiwacza. Nadają się jednak tylko do niewielkich zabrudzeń, które można bezpiecznie zdjąć ściereczką mikrofibrową. Przykładem produktu do mycia bezwodnego jest szampon CarPro Ech2O.
Jak zabezpieczyć uszczelki przed wilgocią i niską temperaturą?
Tuż po dokładnym umyciu samochodu warto zabezpieczyć uszczelki drzwi. Dzięki temu w trakcie mrozu drzwi nie przymarzną i otworzysz je bez trudu. Preparaty zawierające silikon dostępne są zarówno w sprayu, jak i w sztyfcie, a każdy z nich ma podobną skuteczność. Częstotliwość mycia samochodu zimą jest zazwyczaj niewielka, ale pamiętaj o tym, by każdorazowo odnowić warstwę silikonu.
Pamiętaj też, że zimą należy zadbać także o inne elementy. Regularnie oczyszczaj pióra wycieraczek z zabrudzeń i udrażniaj spryskiwacze szyby. Nie zapomnij też o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Jeżeli masz taką możliwość, udaj się myjnię, w której umyjesz podwozie. W ten sposób ochronisz podłogę oraz elementy zawieszenia przed korozją.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.