Nie działają spryskiwacze? Sprawdź przyczyny problemu

Niedziałające spryskiwacze szyb, zwłaszcza w warunkach jesienno-zimowych, mogą być irytującą usterką. W materiale podpowiadamy, jak sobie z nią poradzić.
Ikona zegarka 6 min czytania

Spryskiwacz do szyb jest równie ważny, jak dobrej jakości opony w samochodzie. Stanowi obowiązkowe wyposażenie pojazdu, a za jego niesprawność można dostać mandat. Na jakiej zasadzie działa? Czemu może ulec awarii? I ile tak właściwie kosztuje jej usunięcie? To główne pytania postawione przed tym poradnikiem.

Spis treści:

Spryskiwacze szyb odgrywają kluczową rolę w pojeździe. I to bez względu na fakt czy mówimy o Fiacie, Daewoo czy Ferrari! Pozwalają bowiem na czyszczenie przedniej szyby auta w czasie jazdy. Pozwalają na usunięcie zabrudzeń np. wydobywających się spod kół poprzedzających pojazdów, gwarantując tym samym kierowcy dobrą widoczność. Warto zatem wiedzieć, że w razie awarii układu, nawet oszczędny właściciel pojazdu powinien działać natychmiast.

Jak działają spryskiwacze w samochodzie?

Zasada pracy spryskiwaczy w pojeździe jest niezwykle prosta. Pierwszym punktem jest zbiorniczek ukryty w komorze silnika. Ta tam zgromadzony jest płyn. Zbiornik jest połączony za pomocą przewodu zasilającego z dyszami. Te z kolei znajdują się w okolicy zarówno przedniej, jak i tylnej szyby. Aby płyn mógł dotrzeć ze zbiorniczka do dyszy, pojawia się również pompka, która tworzy podciśnienie w układzie.

spryskiwacz szyby

Koniecznym elementem jest manetka spryskiwacza oraz sterownik. Za pomocą manetki kierowca inicjuje pracę układu. Sterownik z kolei po spryskaniu szyby płynem uruchamia pracę silniczka i ramienia zakończonego wycieraczką. Pióro (np. wykonane w technologii hybryd) następnie zbiera nadmiar płynu wraz z zabrudzeniami.

Jakie są powody awarii spryskiwacza?

Powodów niesprawności układu może być wiele. Na poniższej liście wymienimy najważniejsze z nich. O problemie technicznym może zadecydować:

  • Uszkodzenie zbiornika z płynem lub jednego z przewodów prowadzących płyn. Przez nieszczelność płyn będzie uciekał.
  • Zamarznięcie płynu w układzie. To realne podczas pierwszych przymrozków, gdy kierowca nie zdążył jeszcze wymienić płynu na zimowy.
  • Zatkanie jednej z dysz brudem lub kamieniem. To szczególnie realne, gdy w miejsce płynu, kierowca stosuje wodę. Zamiast montowania nowej dyszy, starą można „przedmuchać” sprężonym powietrzem. To może udrożnić kanał dostarczający płyn do szyby.
  • Uszkodzenie pompki. Po uruchomieniu układu nie będzie słychać charakterystycznego dźwięku spryskiwacza szyby.
  • Uszkodzenie silniczka wycieraczek. Ten po latach eksploatacji może się spalić. Może również dojść do jego mechanicznego uszkodzenia.
  • Przepalenie bezpiecznika odpowiadającego za pracę pompki lub wycieraczek. To tańsze uszkodzenie? Tyle że sama wymiana bezpiecznika to półśrodek. Inna niesprawność mogła bowiem doprowadzić do jego przepalenia.
  • Fakt, że płyn do dysz nie dociera, bo po prostu… nie ma go w układzie.

Bez względu na rodzaj uszkodzenia, stan faktyczny jest taki, że kierowca nie ma możliwości przeczyścić przedniej szyby w czasie jazdy. W gorszych warunkach drogowych awaria tworzy zatem realne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Skoro z szyby nie da się usunąć zabrudzeń, te ograniczają widoczność. Dalsza jazda jest niemożliwa.

Pompka spryskiwacza działa, a płyn nie leci…

Kierowcy bardzo często skarżą się na usterkę, która polega na tym, że choć pompka wydaje dźwięk pracy, płyn nie leci przez dyszę na szyby. To może oznaczać np. nieszczelność na gumowych przewodach spryskiwaczy, zapchaną dyszę czy po prostu brak płynu w zbiorniczku.

Co należy sprawdzić? Najlepiej zacząć od zajrzenia pod maskę. Kierujący w ten sposób zobaczy czy w zbiorniku znajduje się ciecz, ewentualnie będzie miał okazję skontrolować czy w wyniku uszkodzenia przewodu, płyn trafia np. na osłonę silnika. Wykluczenie powyższych usterek sprawi, że poszukiwanie źródła problemu zostanie skierowane w stronę dyszy.

płyn do spryskiwaczy

Ile kosztuje naprawa spryskiwacza?

Skala kosztów, które poniesie właściciel pojazdu, w dużej mierze zależy od rodzaju usterki. Dla przykładu pojedyncza dysza spryskiwacza potrafi kosztować od 12 do nawet 100 zł. Pompka zostanie wyceniona na kwotę wynoszącą od 20 do nawet 300 czy 400 zł, zbiornik od 50 do 350 zł, podczas gdy silnik wycieraczki na sumę sięgającą np. 1500 zł. To jednak sumy orientacyjne i to z dwóch powodów.

Po pierwsze dlatego, że część napraw można wykonać we własnym zakresie i to bezkosztowo. Dobry przykład dotyczy skutecznego przedmuchania dyszy. Kilka złotych będzie kosztować np. wymiana uszkodzonego przewodu. Po drugie warto pamiętać o tym, że do większości kwot z poprzedniego akapitu należy dodać również cenę robocizny mechanika. W efekcie wydatek poszerzy się o sumę wynoszącą od 50 do nawet 350 zł.

Ile wynosi mandat za niesprawny spryskiwacz w samochodzie?

Niesprawność wtryskiwaczy to poważny problem dla kierowcy. To jednak również jedna z tych usterek, które rodzą odpowiedzialność mandatową. Bagatelizowanie problemu nie jest zgodne z prawem. Gdy w czasie kontroli drogowej policjant ujawni awarię, na początek odbierze kierowcy dowód rejestracyjny pojazdu.

Kolejnym krokiem stanie się wypisanie mandatu karnego. Podstawą stanie się art. 96 par. 1 pkt 5 ustawy Kodeks wykroczeń. Zapis ten mówi o dopuszczeniu do ruchu pojazdu „należycie zaopatrzonego w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia”. Grzywna w tym przypadku wynosi od 20 do 5000 zł. Jeżeli awaria poważnie ogranicza widoczność kierującemu, powinien się on liczyć raczej z wysokim mandatem.

  • Warto pamiętać o tym, że identyczne konsekwencje mandatowe rodzi również sytuacja, w której w czasie deszczu czy opadów śniegu, kierowca nie będzie miał w aucie płynu do spryskiwaczy. Gdy policjant dostrzeże brudną przednią szybę, może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej.
  • Jak niby fakt, że spryskiwacz nie działa lub w aucie nie ma płynu, zostanie wykryty czy oceniony przez policjanta? To proste. Funkcjonariusz poprosi kierowcę o uruchomienie spryskiwacza. Tyle.