Na czym polega cesja leasingu samochodu? Czy to się opłaca?

Cesja leasingu to coraz bardziej popularny sposób na nabycie pojazdu w rozsądnej cenie. W artykule podpowiadamy, jak powinna wyglądać taki rodzaj umowy.
Ikona zegarka 7 min czytania

Cesja leasingu to sposób na sprzedaż samochodu, którego nie jesteśmy właścicielem. Przeniesienie umowy leasingowej na nowego leasingobiorcę jest w większości przypadków korzystniejsze niż jej zerwanie. Co powinien zrobić dotychczasowy leasingobiorca, aby odstąpić umowę leasingu innemu podmiotowi? Jak rozliczyć wartość samochodu w leasingu? Jak powinna wyglądać cesja umowy leasingowej i co dzieje się z ubezpieczeniem? Wyjaśniamy!

Spis treści:

Co to jest cesja leasingu?

Cesja umowy leasingu to nic innego, jak przepisanie leasingu z leasingobiorcy (cedenta) na rzecz innej osoby fizycznej lub firmy (cesjonariusza). Przeniesienie leasingu na nowy podmiot obejmuje wszelkie prawa i obowiązki wynikające z postanowień umowy leasingowej, np. spłatę rat leasingowych. Dzięki temu cesjonariusz nie musi podpisywać nowej umowy z firmą leasingową i przyjmuję warunki obecnie trwającej umowy leasingu. Po przekazaniu leasingu na rzecz cesjonariusza i przekazaniu przedmiotu leasingu nowemu właścicielowi cedent staje się wolny od umowy i nie musi jej rozwiązywać z leasingodawcą. Samo przygotowanie auta do odsprzedaży nie jest trudne.

Zmiana strony umowy leasingu jest stosowana w wielu sytuacjach. Odstąpienie leasingu to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy leasingobiorca nie jest w stanie uiścić pozostałych rat. Przekazanie praw do umowy leasingu jest też niezbędne, gdy chcemy sprzedać samochód, który jeszcze nie jest naszą własnością, a do końca leasingu pozostało kilka lat. Po znalezieniu chętnego na przejście leasingu można wszak ustalić odstępne, które uwzględni wartość rynkową samochodu w chwili przejęcia leasingu oraz pozostałe koszty leasingu samochodu. Jest to także dobre wyjście w sytuacji, gdy zmienia się właściciel przedsiębiorstwa, które leasinguje dany samochód. Rezygnacja z umowy leasingu i przekazanie jej nowemu właścicielowi firmy to wówczas najprostszy sposób na pozostawienie auta w firmowej flocie.

Jak wygląda cesja leasingu samochodu?

Do wykonania cesji leasingu auta nie wystarczy jednak znalezienie chętnego na przejęcie leasingu. Przepisanie trwającej umowy leasingu i przekazanie samochodu jest możliwe tylko za zgodą leasingodawcy. Podmiot przejmujący leasing musi mieć prawną możliwość zawarcia danej umowy oraz pomyślnie przejść weryfikację zdolności kredytowej. W przypadku leasingu operacyjnego przyjmującym leasing jest najczęściej firma, ale w wielu przypadkach możliwe jest przepisanie umowy na osobę fizyczną, nieprowadzącą działalności. Warto jednak dokładnie sprawdzić umowę leasingu, bo w niektórych znajduje się zapis o tym, że leasingobiorcą może być jedynie przedsiębiorstwo.

W przypadku cesji umowy leasingu dochodzą dodatkowe koszty. Oprócz odstępnego z tytułu cesji leasingu cesjonariusz, czyli nabywca wierzytelności, będzie musiał opłacić koszty przygotowania aneksu do umowy. Wysokość dodatkowych opłat zależy od danego leasingodawcy. Warto jednak pamiętać, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które chcą dokonać cesji leasingu, są zwolnione z tej opłaty.

Cesja umowy leasingowej a ubezpieczenie OC i AC

Najłatwiejsza sytuacja jest w przypadku, gdy pakiet ubezpieczenia OC i AC wystawiony jest na leasingodawcę. Wówczas cesjonariusz będzie po prostu opłacał ubezpieczenie tak samo, jak wcześniej robił to cedent. Składka uwzględniona jest w ratach leasingu, więc nie wymaga to podpisywania kolejnych umów. Zmiana użytkownika nie wpływa także na wysokość ubezpieczenia.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy ubezpieczenie OC i AC wystawione jest na leasingobiorcę. W takiej sytuacji polisa OC przejdzie na cesjonariusza, a umowa AC zostanie rozwiązana. Cedent może odzyskać część kosztów za niewykorzystany okres ochrony. Cesjonariusz może natomiast skorzystać z dotychczasowego ubezpieczenia OC lub podpisać nową umowę. Jest także zobligowany do wykupienia polisy autocasco, która jest niezbędna w przypadku leasingowania auta.

Cesja leasingu – odstępne. Czy leasing bez odstępnego ma sens?

Zazwyczaj cesja leasingu samochodu zawiera kwotę odstępnego, którą cesjonariusz przekazuje cedentowi w momencie nabycia praw do leasingu. Odstępne leasingu uwzględnia m.in. wartość pojazdu oraz kwotę rat leasingu, które zostały wpłacone przez poprzedniego właściciela oraz tych pozostałych do spłacenia. Dzieje się tak w przypadku, gdy opłaty pozostałe do końca umowy są niższe niż wartość rynkowa samochodu. Jeśli jednak do pełnej spłaty pozostało wiele rat, a dotychczasowa kwota spłaty jest niewielka, możliwa jest również cesja leasingu bez odstępnego. Znaczenie ma również historia pojazdu.

Czy cesja leasingu się opłaca? Czy warto przejąć leasing?

Czy warto przenieść umowę leasingu na inną firmę, albo przejąć leasing w trakcie spłacania? W wielu sytuacjach jest to bardzo korzystne finansowo. Zazwyczaj bardziej opłaca się przepisać samochód osobowy na inną firmę i odzyskać część wkładu własnego niż oddawać samochód leasingobiorcy i rozliczać się na mniej korzystnych warunkach. Również osoba przyjmująca cesję leasingu może zrobić na tym dobry interes. Jeśli samochód jest w dobrym stanie, a warunki umowy leasingu są dobre, często warto podpisać umowę.

Ponadto cesja leasingu daje korzyści podatkowe względem innych form finansowania, zarówno dla cedenta, jak i cesjonariusza. Zwłaszcza jeśli jest to samochód elektryczny, z większym limitem maksymalnym rozliczenia. Co ciekawe, cesja leasingu przed upływem 2 lat od jego podpisania nie wymaga korygowania wstecznego korzyści podatkowych. Wystarczy wystawić przejmującego fakturę odstępnego oraz uregulować VAT.

Alternatywą dla cesji leasingu jest:

  • Porozumienie z leasingodawcą i wcześniejsze zakończenie leasingu – jeśli chcesz zakończyć umowę wcześniej, możesz dogadać się z firmą leasingującą samochód. Rozliczenie auta jest zazwyczaj niekorzystne dla leasingobiorcy, ale pozwala uniknąć kolejnych rat za samochód.
  • Wcześniejszy wykup samochodu – to dobre rozwiązanie, jeśli i tak planowałeś wykup samochodu po zakończeniu. Cena wykupu uwzględnia jednak stawki rynkowe i zazwyczaj jest stosunkowo wysoka, a często po zakupie właściciela czeka wymiana niektórych części auta. Jeśli powodem cesji leasingu jest problem ze spłatą rat, opcja ta naturalnie odpada.

Złym rozwiązaniem jest natomiast wynajem samochodu w leasingu innemu podmiotowi, bez cesji umowy. W takim scenariuszu cała odpowiedzialność za spłatę należności wciąż spoczywa na leasingobiorcy. Gdyby najemca okazał się nieuczciwy i przestał spłacać raty lub wręcz zniknął z podnajętym autem, dochodzenie praw byłoby bardzo trudne. Cesja leasingu pozwoli uniknąć takich sytuacji.

Cesja leasingu a koszty podatkowe. Co daje cesja leasingu?

Jakie korzyści cesja leasingu daje przedsiębiorcy, który wziął w leasing samochód i chce się go pozbyć? Zrzeczenie się praw do leasingu oznacza:

  • brak korygowania wstecznego rozliczeń podatkowych,
  • obowiązek wystawienia faktury VAT uwzględniającej kwotę odstępnego za przekazany leasing,
  • obowiązek odprowadzenia należnego podatku do Urzędu Skarbowego.

Podmiot, który zdecydował się przejąć umowę, może natomiast:

  • odliczyć podatek VAT od pełnej wysokości rat, jeżeli samochód używany jest wyłącznie do celów służbowych. Jeśli nie, możliwe jest odliczenie 50 proc. wysokości rat),
  • odliczyć podatek VAT z faktury za odstępne cesji,
  • wliczyć raty leasingowe w koszty uzyskania przychodu.

Aby cesja leasingu była możliwa, dotychczasowy leasingobiorca nie może mieć zaległości w spłacie rat. W umowach leasingowych można znaleźć także dodatkowe zapisy, np. o minimalnej długości prowadzenia działalności gospodarczej, formie rozliczeń z fiskusem itd. Przed podpisaniem cesji warto też upewnić się, jakie koszty się z tym wiążą. Firmy udzielające leasingu pobierają za nią opłatę. Jej wysokość zależy od firmy leasingowej i najczęściej jest to procent od przejmowanego kapitału lub pozostałych rat – wyjaśnia ekspert Q Service Castrol.