Włączanie świateł nie u każdego producenta samochodu wygląda tak samo. Warto więc znać oznaczenie świateł w samochodzie, aby mieć pewność, czy wybrany tryb jest prawidłowy. Czym różnią się światła mijania od świateł drogowych? Kiedy włączyć światła pozycyjne? Jakie są obowiązkowe światła w samochodzie? Dowiedz się, jak zgodnie z przepisami używać lamp samochodowych oraz jakie są symbole świateł w samochodzie.
Spis treści:
Teoretycznie każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie są światła w samochodzie oraz jaka jest ich rola. W praktyce jednak wiele osób używa tylko jednych – świateł mijania. Wynika to nie tylko z nieznajomości przepisów i niewiedzy, kiedy można takowych użyć. W wielu samochodach problemem może okazać się zlokalizowanie włącznika danego trybu świecenia.
Choć oznaczenie świateł w samochodzie jest ujednolicone, poszczególne marki samochodowe stosują różne rodzaje sposobów uruchamiania. W jednych modelach światła samochodowe włącza się pokrętłem, w innych manetką przy kierownicy, a w kolejnych – przyciskami na desce rozdzielczej. Co więcej, problemem może być nawet zidentyfikowanie, czy dane oznakowanie świateł w samochodzie dotyczy świateł przeciwmgielnych przednich czy tylnych. Jak rozpoznać symbole świateł w samochodzie i jak korzystać ze świateł, by nie dostać mandatu?
Światła mijania, zwane „krótkimi”
Najczęściej używane światła przez kierowców to zdecydowanie światła mijania. Ich zadaniem jest jak najlepsze doświetlanie drogi, jednak w taki sposób, aby nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka. Światła mijania mają więc wyraźne tzw. odcięcie i są zaprojektowane w taki sposób, aby mocniej doświetlać prawą stronę jezdni. Lewy reflektor świeci niżej niż prawy, który dodatkowo oświetla pobocze. Z tego względu zielona ikona świateł mijania ukazuje wiązkę światła skierowaną w dół. Symbole świateł w samochodzie często dosłownie obrazują sposób, w jaki pracuje reflektor.
Powodem, dla którego większość kierowców korzysta głównie ze świateł mijania, jest fakt, że nadają się do każdych warunków. Można ich używać nie tylko w nocy oraz podczas pogorszonych warunków atmosferycznych, ale i w trakcie słonecznego dnia. Przypominamy, że w Polsce istnieje obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę, dlatego w autach niewyposażonych w światła do jazdy dziennej należy używać właśnie świateł mijania.
Przeczytaj również: Kontrolki w aucie – co oznaczają i jak na nie reagować?
W przeciwieństwie do świateł dziennych tzw. światła krótkie są w stanie skutecznie doświetlić drogę nawet w całkowitym mroku. Zasięg świateł mijania nie jest tak duży, jak świateł drogowych, jednak wystarcza, aby zapewnić bezpieczeństwo. Brak włączonych świateł mijania od zmierzchu do świtu oraz w przypadku niedostatecznej widoczności grozi mandatem w wysokości od 100 do 300 zł.
Co ważne, snop świateł mijania powinien być ustawiony w taki sposób, aby nie oślepiał innych kierowców. Wysokość świecenia można wyregulować za pomocą śruby znajdującej się przy reflektorze. Dodatkowo w większości aut znajduje się pokrętło regulacyjne, które pozwala dobrać pozycję świateł do obciążenia samochodu. Im mocniej dociążona kabina pasażerka oraz bagażnik, tym mocniej skierowane w dół powinny być światła.
Światła do jazdy dziennej – jak je rozpoznać?
Mankamentem używania świateł mijania w ciągu dnia jest wysoki pobór prądu. Stąd też w wielu modelach aut można spotkać światła do jazdy dziennej, o zdecydowanie mniejszej mocy. Ich rolą nie jest oświetlanie drogi, a sygnalizowanie pozycji samochodu. Światła dzienne często mają nietuzinkowy kształt i pełnią przy okazji rolę ozdoby samochodu. Mogą to być m.in. estetyczne „ringi” czy ledowe pasy. W niektórych modelach znajdują się w tym samym miejscu, co kierunkowskazy, dlatego podczas zmiany pasa ruchu lub skrętu światło do jazdy dziennej staje się kierunkowskazem.
Jak wygląda w tym przypadku oznaczenie świateł w samochodzie? Światła do jazdy dziennej oznaczane są często zieloną ikoną reflektora z kropkami. Aby nie zapomnieć o przełączeniu ich na światła mijania po zmroku, w większości aut stosuje się funkcję automatycznego włączania świateł, regulowaną czujnikiem zmierzchu. Dzięki temu kierowca nie naraża się na mandat w przypadku kontroli policji. Część kierowców w celu oszczędzenia żarówek oraz paliwa stosuje akcesoryjne światła dzienne – te jednak są najczęściej niskiej jakości i mogą oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka. Dodatkowo ekonomiczny sens zakupu zestawu jest niewielki.
Światła drogowe – charakterystyka
Światła drogowe najbardziej znane są pod pospolitą nazwą – określane są bowiem światłami „długimi”. Potoczna nazwa lepiej oddaje ich charakter, bowiem w tym trybie reflektory najlepiej oświetlają drogę przed samochodem. Wiązka światła jest skierowana poziomo lub nawet lekko zatarta do góry, dzięki czemu mają wielokrotnie większy zasięg od świateł mijania. Wiąże się to oczywiście z tym, że nie wolno ich używać w przypadku, gdy z naprzeciwka jedzie samochód – kierowca z pewnością zostałby oślepiony.
Aby uniknąć takiej niebezpiecznej sytuacji, światła drogowe oznaczone są niebieską ikoną reflektora. To jedyne oznaczenie świateł z samochodzie tej barwy, dlatego nie sposób pomylić symbolu z innymi. W nowoczesnych autach stosuje się również system adaptacyjnego asystenta świateł drogowych (AFS). Jego rolą jest rejestrowanie pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka i sterowanie reflektorami w taki sposób, aby snop światła je „omijał”. Dzięki temu, nawet jeśli kierowca nie wyłączy świateł drogowych, nie oślepią one innych uczestników ruchu.
Kiedy można używać świateł drogowych? Według przepisów można z nich korzystać od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych odcinkach dróg. Światła drogowe mogą być wyłączone osobno, jednak najczęściej używa się ich wraz ze światłami mijania. Kierowca ma jednak obowiązek wyłączyć światła drogowe, gdy zbliża się do:
- pojazdu nadciągającego z naprzeciwka,
- pojazdu poprzedzającego, jeśli kierowca może zostać oślepiony,
- pojazdu szynowego lub pojazdu komunikacji wodnej – gdy istnieje ryzyko, że kierujący pojazdami mogliby zostać oślepieni.
Co istotne, świateł drogowych można użyć wyłącznie po zmroku. Nie znajdą więc zastosowania w ciągu dnia, nawet jeśli widoczność powietrza jest mocno ograniczona. Dodatkowo to, czy można ich użyć, uzależnione jest jedynie od faktu, czy droga jest oświetlona, czy nie. Nie ma więc znaczenia, czy dany odcinek trasy znajduje się w obszarze zabudowanym, czy poza nim.
Przeczytaj: Wibracje na kierownicy — jakie są przyczyny? Co może je powodować?
Światła przeciwmgielne – kiedy stosować?
Biorąc pod uwagę wszystkie światła w samochodzie, oznaczenia przeciwmgielnych mogą sprawić najwięcej kłopotu. Przyciski do włączania świateł przednich i tylnych wyglądają wszak podobnie, przy czy na jednym z nich snop światła skierowany jest w lewo, a na drugim — w prawo. Które oznaczenie świateł w samochodzie dotyczy świateł przednich?
Większą podpowiedź da spojrzenie na deskę rozdzielczą. Światła przeciwmgłowe przednie oznaczone są zieloną kontrolką (czasem też żółtą), z przekreśloną wiązką światła skierowaną w lewo i w dół. Dla odmiany światła przeciwmgłowe tylne mają żółtą barwę, a ich przekreślony snop jest poziomy i skierowany w prawo. Jeśli więc nie pamiętasz, który symbol określa przednie, a który tylne światła, przypomnij sobie oznakowanie świateł mijania — kontrolka przeciwmgielnego przedniego jest łudząco podobna.
Przeczytaj artykuł: Stuki w zawieszeniu — poznaj najczęstsze przyczyny!
Czy reflektory przeciwmgłowe to obowiązkowe światła w samochodzie? Zgodnie z przepisami każdy pojazd dopuszczony do ruchu musi mieć minimum jedno tylne światło przeciwmgłowe. Przednie lampy nie są więc obowiązkowe, choć bardzo przydatne. Tylne światło przeciwmgielne umieszczone jest nie niżej niż 25 cm od powierzchni jezdni i ma czerwoną barwę. Co istotne, światła tylnego można użyć tylko wtedy, gdy przejrzystość powietrza jest mniejsza niż 50 metrów. Takiego ograniczenia nie ma w przypadku świateł przednich, które może być włączone również podczas smogu, opadów deszczu, śnieżycy czy lżejszej mgły.
Światła pozycyjne – jak wyglądają?
Światłami, o których wielu kierowców zapomina, są światła pozycyjne. To w zasadzie żarówki o niewielkiej mocy służące do wskazywania pozycji pojazdu. Używa się ich w momencie, gdy auto stoi na postoju w takim miejscu, które mogłoby powodować zagrożenie na drodze. Świateł pozycyjnych używa się w w warunkach ograniczonej widoczności, czyli np. w trakcie ulewy, mgły lub po zmroku. Warto też przypomnieć, że światła pozycyjne to nie to samo, co światła postojowe. Czym się różnią? Przede wszystkim tym, że światła pozycyjne są obowiązkowe i oświetlają obie strony samochodu, natomiast postojowe — tylko lewą.
Oznaczenie świateł w samochodzie jest charakterystyczne. Włączenie świateł pozycyjnych sygnalizowane jest na desce rozdzielczej ikoną dwóch reflektorów z rozstrzelonymi na dwie strony snopami światła.
Kierunkowskazy – co warto wiedzieć?
Zmiana pasa ruchu, skręt w drogę poprzeczną, włączanie się do ruchu – kierunkowskazy używane są podczas jazdy wyjątkowo często. Każdy kierowca dobrze zna więc ikonę, która określa te światła w samochodzie. Oznaczenia pracujących kierunkowskazów mogą się jednak różnić. W niektórych autach są to dwie zielone strzałki, a w innych – jedna strzałka wskazująca właściwy kierunek. Za pomocą kierunkowskazów można również podziękować innemu kierowcy, a także zasygnalizować możliwość wyprzedzenia własnego pojazdu. Kierunkowskazy, zwane też migaczami, mają pomarańczową barwę, podobnie jak światła awaryjne. Czerwone lampki są niezgodne z polskimi przepisami.
Światła awaryjne – w jakich sytuacjach się przydają?
Obowiązkowe światła awaryjne korzystają z tych samych lamp co kierunkowskazy. Włączane są łatwo dostępnym, fizycznym przyciskiem znajdującym się na kokpicie. Rozpoznasz go bez problemu, ma bowiem czerwoną barwę oraz oznaczony jest symbolem trójkąta. Czerwony trójkąt to przy okazji oznaczenie świateł awaryjnych na desce rozdzielczej.
Światła awaryjne służą do ostrzegania innych użytkowników drogi o niebezpiecznych przypadkach i w niektórych autach włączają się automatycznie podczas gwałtownego hamowania. Oprócz tego należy je włączyć w momencie awarii samochodu, gdy wciąż znajduje się on na pasie drogi. Wbrew pozorom świateł awaryjnych nie należy jednak używać podczas holowania samochodu — niemożliwe jest wówczas sygnalizowanie kierunku jazdy za pomocą kierunkowskazów.
Światła cofania i hamowania – najważniejsze informacje
Nie każde włączenie świateł sygnalizowane jest na desce rozdzielczej. Jednym z przypadków jest światło cofania, które uruchamia się automatycznie w momencie włączenia biegu wstecznego. Pełni rolę sygnalizacyjną oraz oświetleniową i ma barwę białą. Żadne oznaczenie nie wyświetli się też w momencie wciśnięcia hamulca i uruchomienia świateł hamowania. Światła „stop” mają czerwony kolor, a ich jasność jest wyraźnie większa od świateł pozycyjnych tylnych. W wielu autach stosowane jest też dodatkowe, trzecie światło stopu, znajdujące się na środku. To, jakie są światła w samochodzie, uzależnione jest jednak od producenta auta.
W każdym samochodzie znajduje się zaskakująco duża liczba lampek, żarówek oraz reflektorów. Oprócz powyższych warto chociażby wymienić światła obrysowe, światła odblaskowe czy podświetlenie tablicy rejestracyjnej. Przepalenie się jednej z żarówek nie zawsze jest sygnalizowane, dlatego warto regularnie sprawdzać stan oświetlenia. Po istotnej modyfikacji zawieszenia, np. wymianie sprężyn, należy też skorygować wysokość świecenia świateł. W innym przypadku możemy oślepiać innych kierowców — zarówno tych jadących z naprzeciwka, jak i znajdujących się przed naszym samochodem. Regulacja trwa dosłownie chwilę — mówi ekspert Q Service Castrol.
Światła w samochodzie – wiesz już wiele na ich temat!
Oznakowanie świateł w samochodzie jest naprawdę proste i każdy kierowca powinien znać je doskonale. Zignorowanie niebieskiej kontrolki podczas jazdy w gąszczu samochodów może skończyć się mandatem. Aby upewnić się, czy oświetlenie w Twoim aucie jest w porządku, udaj się do zaufanego warsztatu. Wizytę umówisz na stronie www.qservicecastrol.eu. Dzięki temu dowiesz się, czy lampy są w dobrym stanie.