Stuki w zawieszeniu – poznaj najczęstsze przyczyny!

Stuki w zawieszeniu nigdy nie zwiastują niczego dobrego. Przyczyn dźwięków wydawanych przez zawieszenie może być wiele – poznaj te najpowszechniejsze!
Ikona zegarka 11 min czytania

Stuki w zawieszeniu oznaczają, że Twój samochód nie jest w pełni sprawny. A skoro resorowanie oznacza trakcję i tym samym bezpieczeństwo, nie zwlekaj. Od razu musisz zdiagnozować problem. W przeciwnym razie stuki w zawieszeniu na dziurach zmienią się z prostej i taniej w usunięciu usterki, w poważny problem oznaczający np. remont jednej z osi. O czym musisz pamiętać, diagnozując zawieszenie? Oto zestaw naszych porad.

Spis treści

1. Stuki w zawieszeniu. Denerwują i… wpływają na bezpieczeństwo
2. Jak sprawdzić, co stuka w zawieszeniu?
2.1. Jakie usterki oznaczają stuki w zawieszeniu?
2.2. Ile kosztuje naprawa usterki?
2.3. Czemu pojawiają się stuki w zawieszeniu na dziurach?
3. Co stuka w zawieszeniu? Nasz ekspert podpowiada
3.1. Stuki w zawieszeniu? Diagnozuj i to szybko!
3.2. Powód znajdzie mechanik. Dobry mechanik!
4. Stukanie w zawieszeniu na dziurach. Nie lekceważ go!

Stuki w zawieszeniu. Denerwują i… wpływają na bezpieczeństwo

Chyba nie ma dźwięku bardziej denerwującego niż drobne stukanie, które dochodzi z resorowania w sytuacji, w której wjedziesz autem na nierówności. W razie jego pojawienia się możesz być pewny jednego. Stuki w zawieszeniu w 99 proc. przypadków zwiastują zużycie jednego z elementów zamontowanych w przedniej lub tylnej osi. Co więcej, w niewiele mniejszej ilości przypadków usterka musi się zakończyć ingerencją mechanika. Może Ci bowiem zabraknąć koniecznych narzędzi lub wiedzy. A bez tych dwóch elementów nie będziesz w stanie bezpiecznie wykonać naprawy.

Słowo „bezpiecznie” nie bez przyczyny pojawia się w poprzednim akapicie. Dzieje się tak z dwóch powodów. Stuki w zawieszeniu na dziurach oznaczają usterkę w ramach układu, który dba o właściwości trakcyjne Twojego samochodu. Zużyte elementy ograniczają stateczność nadwozia w zakręcie czy poziom przyczepności. Po drugie bezpieczeństwo jest kluczowe w czasie wykonywania naprawy. Każdy błąd może sprawić, że w czasie jazdy zawieszenie dosłownie odepnie się od koła. A to oznacza poważne zagrożenie.

Przeczytaj również: Zerwany pasek rozrządu – wszystkie niezbędne informacje

Jak sprawdzić, co stuka w zawieszeniu?

Możesz godzinami jeździć samochodem i zastanawiać się, jaką usterkę oznacza stukanie w zawieszeniu na dziurach. Niestety samo myślenie o problemie nie doprowadzi Cię do żadnych sensownych wniosków. Czasami stanie się tak za sprawą nietypowych momentów, w których pojawią się dźwięki. Czasami powód będzie bardziej prozaiczny. Zadecydują o tym np. braki w wiedzy. Nie musisz mieć jednak dużego pojęcia o mechanice, aby wybrać się autem na ścieżkę diagnostyczną. Pełną da się wykonać w każdej stacji kontroli pojazdów. Taka usługa często kosztuje 20 zł.

Stuki w zawieszeniu na dziurach

Diagnosta zabierze samochód na szarpaki, a do tego sprawdzi poszczególne elementy zawieszenia wprost z kanału. Kontrola nie zajmie mu dużo czasu. Będzie to maksymalnie 10 minut. Po tym czasie jasne stanie się to, o czym świadczą stuki w zawieszeniu Twojego samochodu. Nie masz wiedzy technicznej? Poproś diagnostę o zapisanie odkrytych usterek. Dzięki temu mechanik będzie miał zadecydowanie łatwiejszą pracę. Diagnosta wskaże mu uszkodzenia. On będzie musiał jedynie zająć się wymianą koniecznych części na nowe. To skróci czas wizyty pojazdu w warsztacie.

Jak sprawdzić, co stuka w zawieszeniu? Oczywiście możesz też poprosić o pomoc swojego mechanika. Być może nie posiada on ścieżki diagnostycznej, ale w postawieniu diagnozy pomoże mu już krótka przejażdżka. Posłucha dźwięków wydawanych przez resorowanie i będzie w stanie z przybliżeniem podać listę tych elementów, które wymagają uważniejszej kontroli, np. w kanale. Dopiero po wjechaniu na warsztat samochodowy, Twój mechanik będzie w stanie konkretnie wskazać źródło usterki.

Jakie usterki oznaczają stuki w zawieszeniu?

Co stuka w zawieszeniu? Lista możliwości jest długa. Dźwięki dobiegające do uszu kierującego w czasie jazdy mogą bowiem zwiastować zużycie takich elementów, jak:

  • gumy stabilizatora – powodują wibrujące stukanie pojawiające się w czasie jazdy po nierównościach;
  • łączniki stabilizatora – identycznie jak w przypadku gum, powodują wibrujące stukanie pojawiające się w czasie jazdy po nierównościach. To potrafi być naprawdę głośne pomimo niewielkich nierówności;
  • końcówki drążków kierowniczychstuki w zawieszeniu pojawiają się w tym przypadku przede wszystkim w czasie wykonywania manewrów, a konkretnie kręcenia kierowcą;
  • wahacze, sworznie lub tuleje – stukają, ale też sprawiają, że zdecydowanie pogarszają się właściwości trakcyjne Twojego samochodu. Gorzej się prowadzi i może „pływać” po nierównościach. Pamiętaj w tym punkcie o tym, że elementy te występują zarówno w przedniej, jak i tylnej osi;
  • łożyska kół – tu objawem jest raczej buczenie, a nie stukanie. Narasta wraz z prędkością lub zmianą kierunku jazdy;
  • sprężyny – w czasie kręcenia kierownicą mogą się pojawić metaliczne strzały. Poza tym nadwozie Twojego auta może być zauważalnie obniżone po jednej ze stron;
  • amortyzatory – ich uszkodzenia powodują głośne stukanie w zawieszeniu na dziurach. Usłyszysz wyraźnie, że koło w Twoim samochodzie dosłownie podskakuje na nierównościach;
  • górne łożyska kolumn McPhersona – powodują charakterystyczne puknięcia lub trzeszczenie w czasie kręcenia kierownicą;
  • przekładnia kierownicza – stukanie w tym przypadku pojawia się przede wszystkim w czasie kręcenia kołem kierownicy. Dźwiękowi może towarzyszyć też np. trzeszczenie.

W tym punkcie pamiętaj o jednym. Stuki w tylnym zawieszeniu czy też przednim i usterka sygnalizowana w ten sposób, nie ustąpią same. Uszkodzenie wręcz będzie się pogłębiać. Z czasem obejmie kolejne elementy. A to musi w naturalny sposób oznaczać wyższe koszty potencjalnej naprawy samochodu.

Naprawa zawieszenia

Ile kosztuje naprawa usterki?

Wiesz już, jak sprawdzić, co stuka w zawieszeniu i jaką usterkę mogą oznaczać poszczególne dźwięki. Teraz zatem czas na informacje dotyczące ceny naprawy. A koszt zależy tak naprawdę od rodzaju elementu, który wymaga wymiany. Najdroższa jest wymiana lub demontaż kolumny kierowniczej. Za taką usługę mechanik policzy 250 do 300 zł. Numerem dwa na liście kosztów jest wymiana amortyzatorów na jednej osi, przegubu lub jego osłony, ewentualnie kolumny kierowniczej. W tym przypadku warsztat policzy od 120 do 150 zł. Reszta procedur okazuje się zdecydowanie tańsza.

Sprawdź także: Uszkodzona maglownica – objawy. Co warto wiedzieć?

Jeżeli stuki w przednim zawieszeniu oznaczają uszkodzenie końcówki drążka kierowniczego, za każdą ze stron mechanik policzy ok. 50 zł. Montaż nowego łącznika stabilizatora czy gumy na stabilizatorze kosztuje na ogół jakieś 40 do 50 zł. Wymiana wahacza natomiast zostanie wyceniona na jakieś 80 zł. Listę kosztów uzupełnia oczywiście koszt zakupu części, ale też… wykonanie badania i regulacji zbieżności. Przy większości powyższych wymian dokonanych na przedniej osi, zbieżność trzeba skontrolować obligatoryjnie. W przeciwnym razie nie będziesz miał pewności czy przednie koła jadą w tym samym kierunku.

Ile kosztują części zawieszenia? Czasami będziesz musiał zapłacić jakieś 10 czy 20 zł za gumkę stabilizatora, czasami 80 zł za drążek kierowniczy czy tuleję, a czasami 200 czy 300 zł za niewymienny wahacz. Wszystko zależy od tego, jak zaawansowany jest układ zawieszenia w Twoim samochodzie.

Czemu pojawiają się stuki w zawieszeniu na dziurach?

Zawieszenie Twojego samochodu jest elementem eksploatacyjnym. Zużywa się zatem w miarę pokonywania kolejnych kilometrów. Nie dziw się więc, że stuki w przednim zawieszeniu pojawią się w sytuacji, w której Twoje auto ma np. 8 lat i 160 tys. km przebiegu. To w pełni normalne! Oczywiście możesz swoją techniką jazdy sprawić, że poszczególne elementy szybciej ulegną usterce. A decyduje o tym np. szybkie wjeżdżanie na nierówności czy progi spowalniające, hamowanie w czasie wjeżdżania na próg spowalniający czy nadmierne oszczędności na częściach zamiennych.

Stuki w zawieszeniu na dziurach

Pamiętaj w tym punkcie o tym, żeby podczas wykonywania napraw swojego auta nie stawiać na części najtańsze. Te mają często kilkukrotnie niższą trwałość od elementów średniej klasy. Lepiej zatem dołożyć niewielką sumę i mieć spokój na dłużej.

Część kierowców pyta na forach: „Mój samochód ma co prawda 10 lat, ale jego przebieg to zaledwie 80 tys. km. Czemu zatem zużyły się w nim gumy stabilizatora czy tuleje?”. Odpowiedź może być tak naprawdę jedna. Powyższe elementy zostały wykonane z gumy. A guma nie zawsze musi się zużyć w wyniku sił przenoszonych w czasie jazdy. Czasami podlega naturalnym procesom starzenia i po prostu parcieje. Szczególnie że elementy te są cały czas narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, a w tym niskiej czy wysokiej temperatury, soli czy wody. Za ich sprawą stuki w zawieszeniu pojawiają się szybciej.

Zobacz też: Wyciek płynu hamulcowego – sprawdź, co może być przyczyną!

Co stuka w zawieszeniu? Nasz ekspert podpowiada

O tym, co oznaczają stuki w przednim zawieszeniu na małych nierównościach, ale też z tyłu podczas szybszej jazdy, opowie Ci teraz nasz specjalista. Oto co mówi mechanik pracujący w sieci Q Service Castrol.

Wypowiedź eksperta Q Service Castrol

Stuki w zawieszeniu? Diagnozuj i to szybko!

Czemu diagnostyka jest tak ważna? Z dwóch powodów. Dla przykładu, stuki w przednim zawieszeniu, z uwagi na jego bardziej skomplikowaną konstrukcję, mogą wskazywać na uszkodzenie większej liczby elementów. Tylko ścieżka diagnostyczna potwierdzi, który z nich się zużył. Szczególnie że charakter dźwięków powodowanych np. przez wybitą gumę stabilizatora, łącznik stabilizatora czy końcówkę drążka kierowniczego może być podobny i tym samym mylący. Drugi z powodów dotyczy skali uszkodzeń. Im szybciej namierzysz usterkę, tym tańszą naprawę wykonasz.

Konstrukcja zawieszenia to działanie elementów połączonych. Usterka jednej części będzie zatem wpływać na usterkę kolejnych. Dla przykładu, jeżeli stuki w tylnym zawieszeniu oznaczają zużycie amortyzatora, ten bardzo szybko odbije się na stanie tulei belki lub wahaczy zamontowanych w osi wielowahaczowej. Odpowiednio szybka reakcja sprawia, że minimalizujesz zatem koszt ewentualnej naprawy. Zawsze powinieneś o tym pamiętać.

Powód znajdzie mechanik. Dobry mechanik!

Podczas napraw zawieszenia nigdy nie stawiaj na nadmierne oszczędności. To nie oznacza, że powinieneś wybrać usługi najdroższego warsztatu w okolicy. To oznacza, że powinieneś wskazać fachowego mechanika, który podczas wykonywania pracy dobierze do Twojego samochodu dobrej jakości części. Zamienniki renomowanych marek są często tylko o kilka procent droższe od chińskich odpowiedników. Okazują się jednak kilkukrotnie trwalsze. Na koniec pozostaje jeszcze jedno pytanie. Gdzie znaleźć mechanika, który usunie stuki w zawieszeniu? Odpowiedź stanowi sieć Q Service Castrol.

Znajdź warsztat samochodowy w swojej okolicy:

Warsztat sieci Q Service Castrol

Stukanie w zawieszeniu na dziurach. Nie lekceważ go!

Stuki w zawieszeniu na dziurach zazwyczaj świadczą o usterce. Tyle że usterkę tę w większości przypadków możesz usunąć w pojeździe naprawdę tanio. Zrób diagnostykę w stacji kontroli pojazdów, a wtedy wyjaśni się, z uszkodzeniem jakiego elementu masz do czynienia. Następnie zaplanuj wydatek, wybierz fachowego mechanika i umów wizytę swojego pojazdu w jego punkcie. Fachowy mechanik zajmie się wszystkim. Zamówi właściwą część, a następnie wymieni ją. I co ważne, zrobi to naprawdę niedrogo oraz zagwarantuje, że naprawa przebiegnie w zgodzie ze standardami.

Na koniec pozostaje jeszcze jedna kwestia. Jak możesz znaleźć fachowego mechanika? To akurat dość proste. Szczególnie w sytuacji, w której w całej Polsce możesz znaleźć warsztat oznaczony logo Q Service Castrol. W naszym przypadku o jakości świadczy nie tylko renomowane logo. Stawiamy też na wyposażenie warsztatów, ale również szkolenia załogi. W naszych punktach znajdziesz fachowca, który nie tylko naprawi Twój samochód. On też doradzi Ci w zakresie tej naprawy. A to nieocenione, gdy chcesz się dowiedzieć, co stuka w zawieszeniu.