Ozonowanie samochodu – przydatna usługa czy naciąganie na koszty?

Ozonowanie auta to stosunkowo popularna usługa najczęściej wchodząca w skład kompleksowego serwisu klimatyzacji. W materiale odpowiadamy na podstawowe pytania z tym związane.
Ikona zegarka 5 min czytania

Ozonowanie to metoda dezynfekcji. Może być jednak stosowana nie tylko do układu wentylacyjnego, ale również m.in. wnętrza pojazdu. Ile trwa ozonowanie? I czy ozonowanie jest bezpieczne dla auta i kierowcy?

Spis treści:

Ozonowanie jest polecane przez większość mechaników. Decyduje o tym specyfika procesu, ale także bezpieczeństwo ozonowania dla kierowcy i elementów wnętrza pojazdu. Co warto wiedzieć o tym procesie? Oto tabletka pełnej wiedzy.

Na czym polega ozonowanie samochodu?

Samo ozonowanie w warsztacie nie jest skomplikowaną procedurą. Podstawą jest zastosowanie urządzenia wytwarzającego ozon w oparciu o bezpieczną metodę rozbijania cząsteczek tlenu. Urządzenie należy wstawić do zamkniętego auta w okolice schowka na rękawiczki. Kolejnym krokiem jest włączenie obiegu zamkniętego i uruchomienie sprzętu. Tak naprawdę jedyną ingerencją mechanika wewnątrz samochodu jest wymontowanie filtra przeciwpyłkowego. To wystarczy, aby prawidłowo ozonować samochód.

Ozonowanie auta i układu klimatyzacji samochodowej trwa od 15 minut do godziny. Wydajność w dużej mierze zależy od tego, jak mocno zanieczyszczone jest auto lub kanały wentylacyjne. Później auto musi jedynie odstać kilkanaście minut z otwartymi drzwiami, ewentualnie szybami. Proces kończy się montażem nowego filtra przeciwpyłkowego.

Kiedy warto ozonować samochód i jak często ozonować samochód?

Użycie ozonu jest jedną z metod dezynfekcji. Ozon zabija bowiem 100 proc. wirusów i 99,99 proc. bakterii. Skutecznie może się zatem rozprawić z wirusami i grzybami, ale także drobnoustrojami, roztoczami i alergenami, które nagromadziły się w systemie wentylacji pojazdu, a w tym w parowniku. Proces ozonowania samochodu sprawia zatem, że kierowca może bezpiecznie używać klimatyzacji. Nie musi się obawiać, że spowoduje ona atak alergii czy przeziębienie.

Kiedy należy przeprowadzić ozonowanie? Przegląd klimatyzacji najlepiej wykonać na początku sezonu wiosennego – najmniej raz w roku. Tak, aby auto było gotowe na pierwsze upały. Choć mechanicy zalecają, aby zabieg ozonowania samochodu i klimatyzacji powtarzać nawet dwa razy w roku – przed latem i przed zimą. Zwiększenie ilości serwisów klimatyzacji dobry pomysł szczególnie w przypadku samochodów, które są eksploatowane intensywnie, ewentualnie dużo jeżdżą w zapylonym lub wilgotnym środowisku.

Czy ozonowanie auta nie jest szkodliwe i czy zostawia jakiś zapach?

Kierowcy bardzo często pytają o zapach pozostały po ozonowaniu samochodu. To wynik przykrych doświadczeń wynikających z chemicznego czyszczenia układu wentylacyjnego. Tu odór może się utrzymywać nawet przez kilka dni. W przypadku ozonu taka sytuacja się jednak nie pojawia. Ozon jest niestabilny. W ciągu maksymalnie kilkunastu minut się utlenia – dlatego pojazd po ozonowaniu stoi z opuszczonymi szybami. Zostaje po nim… czysty tlen. A sam zapach po ozonowaniu może przypominać zapach powietrza po burzy. To wszystko.

Dlatego, choć wysokie stężenie gazu mogłoby się okazać groźne dla kierowcy czy pasażerów, samo ozonowanie nie niesie ze sobą takich skutków. Utlenianie się ozonu trwa naprawdę krótko. Proces mógłby stanowić zagrożenie tylko w przypadku, w którym ktoś siedziałby w kabinie pojazdu w czasie pracy ozonatora samochodowego. Kluczowe jest także to, że generator ozonu nie ma żadnego wpływu na pojazd. Nie uszkadza jego wyposażenia czy nie wpływa na potęgowanie procesu starzenia np. plastików użytych do wykończenia kokpitu.

Ozonowanie klimatyzacji i wnętrza auta daje więcej zalet

Ozonowanie wnętrza sprawia, że podczas pracy klimatyzacji w samochodzie nie będzie się pojawiać nieprzyjemny zapach. Odgrzybianie klimatyzacji to jednak dopiero początek długiej listy zalet. Bo ozon to nie tylko gaz o silnych właściwościach dezynfekcyjnych. On świetnie radzi sobie także z usuwaniem np. odoru powstałego w wyniku działania dymu papierosowego. Usuwa go zarówno z tapicerki foteli, jak i podsufitki. Poza tym ozonowanie odświeża zapach we wnętrzu samochodu i może sobie poradzić także z innymi nieprzyjemnymi woniami.

Kluczowe jest to, że dezynfekowanie samochodu za pomocą ozonu jest niezwykle skuteczne. Gaz nie ma bowiem żadnych problemów z dotarciem do zakamarków, do których normalnie nie dałoby się dostać np. bez demontażu foteli czy innych elementów wykończenia. Z uwagi na ten fakt mechanik podczas ozonowania wnętrza może przestawiać kilkukrotnie ozonator. Tak, aby operował on w tym rejonie kabiny pasażerskiej, który wymaga szczególnej ingerencji. Przy kanałach wentylacyjnych będzie to wycieraczka pod schowkiem na rękawiczki. W pozostałych przypadkach może to być wycieraczka przy tylnej kanapie.

Z uwagi na swoje właściwości np. wypożyczalnie samochodów zaczęły stosować ozonowanie między klientami w czasie pandemii. Czas ozonowania był krótki, a wnętrze nie tworzyło zagrożenia transmisji wirusa.

Ile kosztuje użycie ozonatora czy czyszczenia klimatyzacji?

Cena ozonowania wnętrza samochodu osobowego zazwyczaj sięga 100 zł. Zastosowanie urządzenia do ozonowania w pojeździe dostawczym będzie już kosztować od 150 do 200 zł. Cena rośnie z uwagi na większą powierzchnię kabiny i dłuższy czas pracy ozonatora. Procedura nie jest zatem droga w wykonaniu – oznacza koszt porównywalny z czyszczeniem chemicznym.

Czy warto zdecydować się na samodzielne ozonowanie i zakup specjalnego urządzenia? To wątpliwe. Podstawowy ozonator od 400 do 800 zł. Urządzenia profesjonalne, które pozwalają na efektywne ozonowanie powierzchni, często mają cenę przekraczającą 2000 zł. To zbyt duża skala inwestycji do użytku prywatnego. Tym bardziej że wraz z ozonowaniem w warsztacie, kierowca otrzymuje też przegląd układu wentylacyjnego.