W samochodzie nie działa klimatyzacja? Sprawdź, co może być powodem

Klimatyzacja, zwłaszcza w upalne dni, jest niezastąpionym elementem wyposażenia samochodu. Jej awaria może być dla kierowcy frustrująca. Co zrobić, kiedy w samochodzie nie działa klimatyzacja?
Ikona zegarka 11 min czytania

Jako kierowca z pewnością dobrze rozumiesz potrzebę komfortu w czasie podróżowania. A tę wypełnia nie tylko wygodny fotel czy miękko resorujące zawieszenie. Kluczowym pojęciem w tym przypadku jest też odpowiednio schłodzona kabina. Co jednak, gdy nie działa klimatyzacja? Możesz zrobić tylko jedno. Jak najszybciej umów wizytę u mechanika i zdiagnozuj problem. Zwłaszcza że czasami usunięcie usterki nie oznacza dużych kosztów.

Spis treści

1. Nie działa klimatyzacja. Co się stało?
2. Co mogło się popsuć w klimatyzacji i jak to sprawdzić?
2.1. Najpierw serwis. Klimatyzacja nie działa po nabiciu? Może jest dziurawa
2.2. Inne możliwe przyczyny
2.3. Klimatyzacja nie działa. A prąd jest?
2.4. Jak sprawdzić, czy sprężarka klimatyzacji działa? To kolejny punkt
2.5. Klimatyzacja nie chłodzi, sprężarka działa. Co to oznacza?
3. Nie działa klimatyzacja. Co na to nasz ekspert?
4. Klimatyzacja w samochodzie słabo chłodzi? Nie zwlekaj!

Nie działa klimatyzacja. Co się stało?

W XXI wieku, zaraz obok ABS-u czy zestawu poduszek powietrznych, klimatyzacja stanowi element samochodowego must have. Nie można się temu dziwić. Szczególnie że okazuje się przydatna nie tylko latem, bo oprócz funkcji chłodzenia kabiny pasażerskiej, potrafi również osuszać powietrze wtłaczane do wnętrza. A to zasadnicza zaleta w czasie jesiennych czy zimowych opadów. Jak sprawdzić. czy klimatyzacja działa w takim przypadku? To niezwykle proste. Wystarczy, że ją włączysz w czasie złej pogody, a para zebrana np. na przedniej szybie zniknie w ciągu kilku sekund.

Niestety klimatyzacja jest też układem, który podlega eksploatacji i zużyciu. W układzie może się skończyć czynnik chłodzący, istnieje możliwość powstania nieszczelności lub usterki jednego z elementów. Powodów niesprawności może być wiele. Stąd tak ważna staje się właściwa diagnostyka problemu. Kiedy powinieneś się na nią zdecydować? Objaw zawsze jest jeden i ten sam. Umów wizytę u mechanika, gdy zauważysz, że klimatyzacja w samochodzie słabo chłodzi latem. Zawsze pamiętaj o tym, że to najbardziej oczywisty z symptomów ewentualnego uszkodzenia.

Co mogło się popsuć w klimatyzacji i jak to sprawdzić?

Załóżmy, że na dworze temperatury nadal są wysokie. Aby zatem poprawić sobie komfort jazdy samochodem, który wcześniej przez kilka godzin stał na słońcu, włączasz schładzacz. Wtedy jednak okazuje się, że nie działa klimatyzacja. A tak właściwie to chłodzi, ale niezwykle słabo. Możesz być zatem pewny, że to oznacza uszkodzenie układu. Jakie konkretnie? Odpowiedzi może być wiele. Jedną i wiążącą poznasz tylko w jeden sposób – umawiając wizytę w warsztacie i prosząc o postawienie diagnozy. Fachowy mechanik nie powinien mieć problemu ze wskazaniem usterki. Samodzielnie możesz mieć z tym poważny problem.

Nie działa klimatyzacja w samochodzie

Najpierw serwis. Klimatyzacja nie działa po nabiciu? Może jest dziurawa

To, że powierzysz postawienie diagnozy mechanikowi, nie oznacza, że nie możesz poznać typologii uszkodzenia. Wręcz powinieneś wiedzieć, jak je zdiagnozować oraz jakie konkretnie usterki mogą się pojawić. A więc od początku. Jak sprawdzić, czy klimatyzacja działa? Mechanik z pewnością ją odpali. Gdy zauważy, że pracuje ze zbyt małą mocą, zacznie od sprawy podstawowej, a więc obecności odczynnika. Metodą doraźną jest odkręcenie plastikowej zakrętki na zaworku umieszczonym pod maską. Po naciśnięciu go np. niewielkim śrubokrętem gaz powinien się wydobyć.

W tym punkcie ważna uwaga. Gdy nie będzie czynnika chłodzącego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odcięte zostanie sprzęgiełko sprężarki. W skrócie, ta nie odpali się po tym, jak uruchomisz klimatyzację.

Przeczytaj także: Ile trwa odgrzybianie klimatyzacji i jak często należy to robić? Sprawdź!

Alternatywnym rozwiązaniem, pozwalającym na pomiar ilości gazu, jest podłączenie do maszyny serwisującej. Ta wypompuje gaz i sprawdzi, ile go zostało. Gdy okaże się, że w układzie nie ma gazu, może to świadczyć o jego naturalnym utlenieniu się lub nieszczelnościach układu. W takim przypadku mechanik może napełnić układ nowym odczynnikiem uzupełnionym substancją reagującą w miejscu nieszczelności. Jeżeli okaże się, że np. klimatyzacja słabo chłodzi po nabiciu, będzie musiał poszukać w Twoim aucie nieszczelności układu. Miejsce przerwania obwodu zostanie jednak zaznaczone przez barwnik.

Czasami mechanicy poszukują nieszczelności w układzie klimatyzacji na jeszcze jeden sposób. Podłączają się do obiegu maszyną diagnostyczną, a następnie wtłaczają do niego azot pod ciśnieniem 25 barów. Wtedy po pierwsze obserwują zmiany ciśnienia, a po drugie nasłuchują. Gdy spod maski zacznie dobiegać syczący dźwięk, będziesz wiedział, czemu klimatyzacja nie działa po nabiciu. W takim przypadku pozostanie już tylko jeden zabieg. Mowa o namierzeniu rozszczelnionego elementu.

Inne możliwe przyczyny

O nieszczelnościach i o tym, że klimatyzacja słabo chłodzi po nabiciu, decydować mogą nie tylko przerwane przewody poprowadzone pod maską. Czasami za rozszczelnienie układu odpowiada chłodnica. Ta może zostać np. przebita za pomocą kamienia wystrzelonego spod kół innego pojazdu. Tyle że w takim przypadku siła chłodzenia schładzacza maleje drastycznie w ciągu kilku minut. A do tego podczas jazdy możesz wyraźnie usłyszeć gaz uciekający przez chłodnicę z układu. Ile kosztuje nowy element? Ceny startują już od 250 do 300 zł.

Nie działa klimatyzacja – serwis

Ujawnienie nieszczelności, choć oznacza prostą usterkę, niestety wiąże się z dość drogą naprawą. Powód? Twój mechanik musi nie tylko wymienić uszkodzony przewód. Konieczny jest też montaż nowego osuszacza (stary nałapał wilgoci przez nieszczelność i stał się bezużyteczny) oraz napełnienie układu odczynnikiem chłodzącym i olejem dla sprężarki. Jeżeli w Twoim samochodzie zastosowany jest odczynnik nowej generacji, koszt pełnej naprawy zdecydowanie przekroczy 1000 zł. Samo napełnienie układu gazem kosztuje bowiem dobre 500 czy 600 zł.

Klimatyzacja nie działa. A prąd jest?

W sytuacji, w której czynnik chłodzący znajduje się w układzie, kolejnym krokiem diagnostycznym jest sprawdzenie… bezpiecznika. W instalacji mogło pojawić się zwarcie i ten został przepalony. Twój mechanik powinien zatem nie tylko bezpiecznik wymienić, ale też sprawdzić, co odpowiada za jego przepalenie się. Kwestia elektryki jest szersza, niż mogłoby się wydawać. Czasami o tym, że klimatyzacja nie działa, decyduje np. uszkodzony komputer komfortu. Na poziomie elektroniki dezaktywuje schładzacz. Ten może być nawet w pełni sprawny.

Zobacz również: Wlanie benzyny do diesla – co zrobić w takiej sytuacji?

Naprawa na tle elektrycznym będzie zdecydowanie najtańsza. Jeżeli nie działa klimatyzacja z uwagi na powstanie zwarcia, często wystarczy znaleźć przewód z przetartą izolacją i zabezpieczyć go przy pomocy specjalnej taśmy. Taka ingerencja mechanika będzie kosztować jakieś 50 do 100 zł. Dużo droższą naprawę oznacza uszkodzenie komputera komfortu – usterka jest popularna np. w pierwszej generacji Peugeota 308. Ten zazwyczaj należy wymienić na nowy lub używany. W efekcie cena naprawy z pewnością sięgnie kwoty oscylującej w granicy 1000 zł.

Jak sprawdzić, czy sprężarka klimatyzacji działa? To kolejny punkt

W sytuacji, w której klimatyzacja nie działa po nabiciu, może to oznaczać uszkodzenie sprężarki. W takim przypadku ta nie będzie pracować wcale, ewentualnie jej pracy towarzyszyć będzie seria dziwnych dźwięków. Będzie to coś na pograniczu popiskiwania i trzeszczenia. Co więcej, mechanik, diagnozując samochód, może obejrzeć też samą sprężarkę. Zauważalne wycieki np. oleju będą świadczyć o jej nieszczelności. Awaria kompresora oznacza jedno. Mechanik musi go wymienić na nowy, ewentualnie regenerowany.

Serwis klimatyzacaji

Wiesz już, jak sprawdzić, czy sprężarka klimatyzacji działa. Teraz powinieneś się zatem dowiedzieć, ile kosztuje naprawa. Nie ma tutaj raczej dobrych informacji. Sama sprężarka stanowi wydatek wynoszący od jakichś 600 do nawet 2000 zł. Używany kompresor kosztuje na ogół od 150 do 700 zł. Regenerowany natomiast pochłonie od 450 do 600 zł. Którą opcję powinieneś wybrać? Każdy mechanik Ci powie, że najlepsza będzie nowa lub regenerowana część. Zakup używanej to wielki znak zapytania. Nigdy nie wiadomo, w jakim stanie się znajduje i czy pochodzi z legalnego źródła.

Na tym jednak wydatki się nie kończą. Po samej wymianie sprężarki nadal będziesz mógł powiedzieć, że nie działa klimatyzacja. Konieczny jest bowiem montaż nowego osuszacza oraz napełnienie układu odczynnikiem chłodzącym. Jednocześnie pamiętaj o tym, że wraz z wymianą kompresora, mechanik musi też zmienić pasek zewnętrzny napędzający go. Starego nie można ponownie założyć w pojeździe. Tyle że to akurat żaden problem, pasek kosztuje bowiem często kilkanaście złotych.

Znajdź warsztaty wykonujące usługę przegląd klimatyzacji w swojej okolicy:

Klimatyzacja nie chłodzi, sprężarka działa. Co to oznacza?

Może się okazać, że czynnik w układzie jest, nieszczelności nie ma, a do tego klimatyzacja nie chłodzi, sprężarka działa. Takie połączenie objawów może się wydawać dość dziwne, jednak mechanik będzie wiedział, co zrobić. Ten od razu zajmie się bowiem sprawdzeniem wentylatora zamontowanego przy chłodnicy klimatyzacji. Jego praca jest niezwykle ważna dla sprawności schładzacza. Gdy ten nie będzie się obracał, układ nie odda na zewnątrz auta wystarczającej ilości ciepła. W efekcie schładzacz będzie wiał w kabinie letnim powietrzem.

Nie działa klimatyzacja w samochodzie

Usterka wentylatora może wynikać z uszkodzenia jednego z przewodów zasilających, ewentualnie spalenia silnika napędzającego wentylator. W zależności od wyniku oględzin, Twój mechanik zakwalifikuje urządzenie do naprawy lub wymiany. Klimatyzacja nie działa i wystarczy naprawa jednego z przewodów? Koszty nie przekroczą kilkudziesięciu złotych. W przypadku konieczności wymiany wentylatora na nowy, cena samej części będzie startować od 150 czy 200 zł. Ostateczna suma zależy od tego, jaki model urządzenia został zamontowany w Twoim aucie.

Sprawdź też: Wymiana oleju w skrzyni manualnej – czy jest konieczna?

Nie działa klimatyzacja. Co na to nasz ekspert?

W sytuacji, w której klimatyzacja w samochodzie słabo chłodzi, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze o tym, że obniża się komfort podróżowania. Zwłaszcza w momencie, w którym na dworze panują upały. Po drugie jednak mocno obniżasz wartość swojego auta przy odsprzedaży. Kupujący z pewnością zwróci uwagę na tę usterkę i możesz być więcej niż pewny, że po jej wykryciu będzie chciał agresywnie negocjować cenę pojazdu. Tak, naprawy klimy potrafią być kosztowne. Ale nie zawsze takie są. Dlatego nie przeczekuj usterki. Reaguj szybko i diagnozuj problem u mechanika.

Czasami niesprawność klimatyzacji oznacza po prostu brak czynnika chłodzącego. Jego ilość może się stać minimalna już po 5 czy 6 latach bez kontroli poziomu. Co się dzieje, gdy klimatyzacja nie chłodzi, a sprężarka działa? To może być wina wentylatora chłodnicy. To kolejna tania w usunięciu usterka. I oczywiście zawsze pamiętaj o tym, że klima w samochodzie wymaga od Ciebie nie tylko reagowania na problemy. Wymaga przede wszystkim regularnego serwisowania. Co najmniej raz w roku powinieneś zdezynfekować kanały wentylacyjne i wymienić filtr przeciwpyłkowy.

Wypowiedź eksperta Q Service Castrol

Klimatyzacja w samochodzie słabo chłodzi. Nie zwlekaj!

Jak sprawdzić, czy klimatyzacja działa? To chyba najbardziej oczywisty element tego tekstu. Wystarczy, że odpalisz schładzacz i poczekasz, aż z kanałów wentylacyjnych zacznie wydobywać się powietrze. Na tym jednak oczywistości się kończą. Bo zarówno diagnozując problem, jak i usuwając go, będziesz musiał poprosić o pomoc mechanika. Tylko on będzie miał specjalistyczny sprzęt konieczny w czasie naprawy czy napełnienia układu odczynnikiem. Bez tych narzędzi problemu z pewnością nie uda się usunąć. Tego możesz być więcej niż pewny.

No dobrze, ale gdzie znaleźć dobrego mechanika w swojej okolicy, który specjalizuje się w naprawach klimatyzacji? Odpowiedź jest bliżej, niż mogłoby Ci się wydawać. Wystarczy, że odwiedzisz jeden z warsztatów samochodowych działających w sieci Q Service Castrol. Nasi mechanicy z pewnością pomogą Ci sprawnie i przy rozsądnych kosztach pozbyć się problemu. Dzięki temu komfort jazdy powróci.