Przyciemnianie szyb samochodowych – ile to kosztuje i jak to zrobić?

Przyciemnianie szyb samochodowych to usługa pozwalająca na odświeżenie wyglądu auta. W materiale odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w tej kwestii.
Ikona zegarka 5 min czytania

Przyciemnianie szyb za pomocą folii jest prawdziwym krzykiem mody w XXI wieku. Samochód wygląda lepiej i zapewnia wyższy stopień prywatności. Kluczowe pytanie jednak brzmi: „Co mówią na ten temat przepisy?”.

Spis treści:

Przyciemnianie szyb w aucie jest zarówno popularną opcję na liście dodatków do auta nowego, jak i usługą zlecaną w przypadku pojazdów z drugiej ręki. Szyby auta decydują jednak o widoczności. W tym przypadku należy zatem porozmawiać nie tylko o dostępnych na rynku metodach czy kosztach, ale i kwestiach prawnych. Kierowca powinien być bowiem mądry, ale przed szkodą, a nie po niej.

Jak można przyciemnić szyby w samochodzie?

Dominujące na rynku metody są dwie. Pierwsza i zdecydowanie raczej fabryczna dotyczy piecowego przyciemniania szyb samochodowych. Te są nagrzewane, a następnie nanosi się na nie tlenek tytanu. To trwały sposób na zmianę barwy szkła, ale wymaga wymontowania szyb z wnętrza samochodu. To jednak też metoda, która spełnia wszystkie wymogi homologacyjne. Druga i często stosowana w przypadku modyfikacji pofabrycznych dotyczy oklejania szyb samochodowych folią.

  • Obydwa przypadki mają cechę wspólną. Proces przyciemniania wykonuje się od wewnętrznej strony. To niezwykle kluczowe. Bo to zdecydowanie wydłuża żywotność folii do szyb. Nie jest ona bowiem narażona na uderzenia drobinek piasku, sól czy inne niekorzystne warunki atmosferyczne. W ten sposób nie traci koloru i nie rysuje się.

Folia do przyciemniania szyb daje więcej zalet

Użycie folii przyciemniającej sprawia, że kierowca ma większe pole do popisu nie tylko w kwestii jakości folii, ale i jej koloru. Poza tym może decydować o poziomie przyciemnienia. W ten sposób ma szansę uzyskać sytuację, w której nikt nie będzie w stanie zajrzeć do wnętrza pojazdu na tylną kanapę. To daje wysoki poziom prywatności np. dla podróżującego dziecka lub sprawia, że nie widać przedmiotów przewożonych w samochodzie. A do tego sprawi, że wnętrze auta wolniej się nagrzewa latem. Mniejszą pracę będzie musiała zatem wykonać klimatyzacja w czasie upałów.

Ile kosztuje przyciemnianie szyb samochodowych?

Oklejenie szyb folią nie jest drogim zabiegiem. Na ogół rachunek udaje się zamknąć w kwocie wynoszącej od 400 do 1000 zł. Przyciemnianie szyb metodą piecową jest zdecydowanie droższe. Do wykonania usługi będziesz potrzebował wyspecjalizowanej firmy. Musi ona dysponować odpowiednim sprzętem i wiedzą. Firma taka wystawi rachunek opiewający na kwotę wynoszącą od 1500 do 2500 zł.

Czy właściciel auta może zaoszczędzić i zrobić to samodzielnie? Istnieje taka możliwość i kierowcy decydują się na przyciemnianie szyb na własną rękę. Często popełniają jednak poważne błędy. Konieczna jest mycie szyb i odtłuszczanie. Niezastosowanie mokrego podkładu lub źle używana rakiel sprawią, że pod folią utworzą się mało estetycznie wyglądające bąble. Poza tym należy okleić szyby tak, aby nie uszkodzić np. uszczelki. Poza tym w takim przypadku nie może być mowy o tym, że szyby samochody zostały przyciemnione certyfikowanymi metodami.

  • Sytuacja jest analogiczna jak z samodzielnym okejaniem samochodu folią. Brak opalarki lub jej nieumiejętne użycie może doprowadzić do uszkodzenia kosztownej folii.

Przyciemnianie szyb – przepisy

Szyby mają zapewnić kierowcy odpowiednią widoczność. Kwestię ich przejrzystości postanowiono zatem uregulować za pomocą par. 8 ust. 5 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zapis mówi wyraźnie o tym, że w przypadku szyb przednich i przednich bocznych wymagana jest przepuszczalność światła na poziomie nie mniejszym niż 70 procent. Wniosek może być zatem jeden. Przyciemnianie szyb przednich nie może przekroczyć 30 procent. Często już fabrycznie uzyskują one taki właśnie wskaźnik.

Warto w tym punkcie zwrócić uwagę na fakt, że przepisy odnoszą się m.in. do szyb bocznych z przodu. Tylnych bocznych i tylnej nie dotykają wcale. To oznacza mniej więcej tyle, że w ich przypadku nie obowiązują żadne reguły w przypadku współczynnika przepuszczalności światła. W efekcie nie dotyczy ich limit na poziomie 70 proc. Szyby tylne mogą zatem wcale nie przepuszczać promieni słonecznych. Tu ustawodawca zostawił kierowcy pełną dowolność.

Ile wynosi mandat za przyciemnianie szyb w samochodzie?

Auto zostało zatrzymane do kontroli drogowej. Policjanci uznali, że przednie szyby boczne mają za duży stopień przyciemnienia. Co dalej? Jeszcze kilka lat temu obowiązywał mandat w wysokości do 500 zł. Dziś kwota grzywny będzie wynosić od 20 do nawet 3000 zł. Poza tym policjanci muszą obligatoryjnie zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. W skrajnym przypadku mają nawet możliwość wycofania pojazdu z ruchu. Identyczne sankcje dotyczą np. odprysku na szybie. W tym punkcie pojawiają się jednak jeszcze ważne kwestie:

  • Prawda jest taka, że policjanci mogą sprawdzić przepuszczalność światła na poziomie określonym przepisami. Często dysponują właściwym sprzętem. Ale mogą też tego nie robić. Do zabrania dowodu rejestracyjnego wystarczy im uzasadnione przypuszczenie.
  • Skąd tak poważny katalog sankcji? Zbyt mocno przyciemnione szyby łamią zapisy prawa o ruchu drogowym. Ograniczają widoczność i nie zapewniają dostatecznego pola widzenia. Mogą zatem zagrozić bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego, a nawet stać się przyczyną kolizji. Zwłaszcza podczas jazdy w nocy.
  • W powyższych sankcjach chodzi o przyciemnianie szyb przednich. Tylnych szyb nie dotyczą żadne ograniczenia, a więc za nie mandatu nie można dostać.

Istnieje tylko jeden sposób uchronienia się przed karą. Właściciel auta może otrzymać od funkcjonariuszy szansę demontażu specjalnej folii z bocznych szyb kierowcy i pasażera. Jeżeli zrobi to na miejscu kontroli drogowej, ma szansę nie ponieść żadnych konsekwencji. Sporawa może zakończyć się jedynie na pouczeniu.