Odprysk na szybie samochodowej – naprawa czy wymiana? Wyjaśniamy!

Na szybie Twojego samochodu pojawił się odprysk? Najlepiej od razu zająć się usunięciem ubytku. Nie tylko jest dokuczliwy, ale i może doprowadzić do dalszego pękania szyby. Sprawdź, jak poradzić sobie z odpryskiem na szybie!
Ikona zegarka 10 min czytania

Odprysk na szybie samochodowej to częsta przypadłość. Uderzenie kamienia jest w stanie mocno uszkodzić przednią szybę. Kiedy konieczna jest wymiana szyby, a kiedy uszkodzenie da się usunąć? To zależy od kilku czynników. Jedno jest pewne – trzeba działać szybko, najlepiej w ten sam dzień, w którym pojawił się odprysk na szybie. Naprawa ubytku w późniejszym czasie będzie trudniejsza. Dowiedz się, jak usunąć odprysk na szybie samochodowej w możliwie najprostszy sposób.

Spis treści:

Ze względu na trójwarstwową budowę przedniej szyby, w której tafle szkła wzmocnione są folią, nawet po mocnym uderzeniu szyba nie rozpada się w drobny mak. Najczęściej uszkodzenia są powierzchowne i mają postać niewielkich odprysków. Wiele z nich zupełnie nie rzuca się w oczy i drobne uszczerbki można spotkać na większości aut. Gdy jednak odprysk na szybie jest duży lub znajduje się w polu widzenia kierowcy, może stanowić problem. Pocieszeniem jest fakt, że wymiany przedniej szyby da się uniknąć, a naprawa niewielkich odprysków jest możliwa nawet we własnym garażu. Jak rozpoznać, czy dane wyszczerbienie nadaje się do usunięcia i jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł!

Dlaczego warto usunąć odprysk na szybie?

Mogłoby się wydawać, że niewielki ubytek nie wpłynie na bezpieczeństwo jazdy. Tymczasem nawet małe pęknięcie lub ukruszenie tafli szkła może być uporczywe. Odprysk na przedniej szybie szczególnie dokuczliwy jest w mocnym słońcu, bowiem bardzo często załamuje światło słoneczne. Nieprzyjemne refleksy świetlne oślepiają w trakcie jazdy i mogą utrudnić obserwację drogi. Nawet jeśli nie doprowadzą do bezpośredniego zagrożenia, na pewno obniżą koncentrację i komfort podróżowania. Podobne ryzyko istnieje, gdy na przedniej szybie pojawi się pęknięcie.

Polecamy artykuł: Wymiana wycieraczek w samochodzie – jak często należy to robić?

Możliwie szybka naprawa odprysku na szybie jest też istotna z innego powodu. Wypełnienie ubytku żywicą zapobiegnie dalszemu pękaniu szyby. Od niezabezpieczonego odprysku bardzo często dochodzą rozgałęzione pęknięcia, nazywane pajączkiem. Gdy takowe powstaną, naprawa szyby jest już zazwyczaj niemożliwa. Zwlekanie z naprawą może również spowodować, że do odprysku dostaną się zanieczyszczenia, których nie uda się później usunąć. Po zauważeniu uszkodzenia szyby najlepiej więc od razu przejść do regeneracji szyby, bo z każdym dniem szanse na powodzenie stają się coraz mniejsze. Jeżeli musisz oczekiwać na wizytę w serwisie dłużej, warto zabezpieczyć ubytek np. taśmą klejącą.

odprysk na szybie samochodowej

Jak powstają odpryski na przedniej szybie?

Przednia szyba samochodowa zdecydowanie nie ma łatwego zadania. Nie dość, że musi być stale oczyszczana z brudu i wody piórami wycieraczek, to na dodatek przyjmuje na siebie wiele uderzeń. Największym zagrożeniem są wyrzucane spod kół innych pojazdów kamienie. Głuche uderzenia o szybę na drodze szybkiego ruchu spowodowane są właśnie nimi.

Jak tego uniknąć? Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie jazdy tuż za autobusem lub ciężarówką. Ryzyko, że podobna sytuacja przydarzy się podczas jazdy za osobówką, jest o wiele mniejsze. Wpływ na to ma również kąt pochylenia przedniej szyby. Auta z mocniej pochyloną szybą są mniej narażone na odpryski niż te, w których szyba jest niemal pionowa. Oprócz odprysków na przedniej szybie mogą pojawić się także pojedyncze pęknięcia. Są skutkiem nie tylko uderzeń kamieni, ale też nadmiernych naprężeń. To częste zjawisko w kabrioletach, autach powypadkowych lub pojazdach jeżdżących po drogach kiepskiej jakości.

Odprysk na szybie – czy można jeździć z uszkodzoną przednią szybą?

Czy można zbagatelizować odprysk na szybie? Niestety, jest to raczej zły pomysł. O ile minimalne odpryski pozostaną niezauważone przez funkcjonariuszy policji oraz diagnostów, to ubytki widoczne gołym okiem mogą narobić kłopotu. Rozbita przednia szyba stanowi podstawę do nałożenia mandatu – policjant może wszak uznać, że auto jest niesprawne techniczne. 

Mandat za odprysk na szybie to nie wszystko, bo funkcjonariusz może dodatkowo zatrzymać dowód rejestracyjny. Najczęściej zdarza się to jednak dopiero wtedy, gdy szyba realnie zagraża bezpieczeństwu jazdy i ogranicza widoczność. Mimo to nie warto liczyć na taryfę ulgową, wszak nigdy nie wiadomo, w jakim nastroju będzie wykonujący czynności policjant. Lepiej usunąć odprysk i nie martwić się o wynik kontroli.

Ile wynosi mandat za odprysk na szybie?

Wiemy już, czym grozi jazda z odpryskiem na szybie, ale z jaką kwotą mandatu trzeba się liczyć? Jak się okazuje, widełki są tutaj bardzo szerokie. Mandat za pęknięcie lub odprysk na przedniej szybie wynosi od 50 do nawet 500 zł. Odprysk jest stosunkowo niegroźną usterką, dlatego najczęściej spotykane kary plasują się raczej w dolnym zakresie cenowym. Gdy jednak od odprysku odchodzą dodatkowe pęknięcia i tworzą tzw. pajączka, to interpretacja policji może być jednak zgoła inna. Jeżeli oprócz tego policjant zatrzyma dowód rejestracyjny, czeka Cię przetransportowanie samochodu do serwisu na lawecie. 

czy można jeździć z odpryskiem na szybie

Odprysk na szybie – naprawa czy wymiana?

Na początek dobra informacja – nie zawsze konieczna jest wymiana szyby samochodowej. To dość skomplikowana usługa, wymagająca wycinania szyby i wprawiania nowej. Jeśli zostanie wykonana niepoprawnie, pod uszczelkę może dostać się woda. Efektem niefachowo wykonanej wymiany jest korozja otworu montażowego i przeciekanie uszczelnienia. Podchodząca pod uszczelkę wodą jest w stanie również doprowadzić do pęknięcia szyby. Dzieje się tak na mrozie, gdy woda zamarznie.

Ile kosztuje wymiana szyby na nową? Sama usługa nie jest droga – koszt wymiany szyby w profesjonalnym serwisie to ok. 150-200 zł. Do tej kwoty trzeba jednak doliczyć cenę nowej szyby, która wynosi ok. 300-600 zł, w przypadku najpopularniejszych modeli. Szyby unikalne, rzadko dostępne, mogą kosztować nawet przeszło 2000 zł. 

Przeczytaj również: Oklejanie samochodu folią – czy warto w to zainwestować?

Możliwe jest również wstawienie szyby używanej i to właśnie na to decyduje się wielu kierowców. Powodem nie zawsze jest cena. Plusem zamontowania oryginalnej szyby używanej jest możliwość zachowania tego samego rocznika produkcji, co w przypadku pozostałych szyb. Dzięki temu podczas odsprzedaży samochodu potencjalny klient nie nabierze podejrzeń, że samochód ma powypadkową przeszłość.

Jeśli więc możliwa jest naprawa szyby czołowej, warto się jej podjąć. Odprysk na szybie nie stanowi wielkiego wyzwania i można go usunąć nawet samodzielnie. Służą do tego specjalne zestawy naprawcze, w których znajdują się wszystkie niezbędne elementy. Zestaw do naprawy szyby czołowej kosztuje ok. 20-50 zł, więc nawet w przypadku niepowodzenia strata nie jest duża. Jak usunąć odprysk na szybie samochodowej przy użyciu takiego zestawu i kiedy jest to możliwe?

Kiedy można naprawić odprysk na szybie samochodowej?

Przed rozpoczęciem prac należy ocenić, czy uszkodzenie nadaje się do naprawy. Niestety, nie wszystkich typów odprysków uda się pozbyć. Przednia szyba podlega naprężeniu i wstrząsom, więc wypełnienie ubytku musi być na tyle skuteczne, aby zapobiec dalszym pęknięciom. Aby naprawa się powiodła, odprysk powinien:

 • mieć średnicę nie większą niż 22 mm (odpowiada to średnicy monety dwuzłotowej),
 • mieć regularne kształty,
 • znajdować się w odległości przynajmniej 10 cm od uszczelki.

Jeżeli natomiast odprysk jest duży, odchodzą od niego pęknięcia lub znajduje się tuż przy krawędzi szyby, naprawa najprawdopodobniej okaże się nieskuteczna. Mimo to usunięcie odprysku pomoże powstrzymać dalsze postępowanie pęknięcia, więc warto to zrobić chociażby po to, aby bezpiecznie dojechać do warsztatu.

naprawa odprysku na szybie

Jak naprawić odprysk na szybie samochodowej? Zrobisz to samodzielnie!

W jaki sposób usunąć odprysk na szybie specjalnym zestawem? Techniki uzupełnienie ubytku mogą być różne, dlatego warto podążać za wszystkimi wskazówkami producenta. Chodzi jednak o to samo, czyli o usunięcie pozostałości szkła, wtłoczenie żywicy w uszkodzone miejsce, a następnie o wyrównanie powierzchni. Im skrupulatniej przeprowadzone wszystkie kroki, tym lepszy efekt uda się osiągnąć. Nie zawsze kończy się to jednak całkowitym wyeliminowaniem odprysku i czasem widać niewielkie pozostałości. Chodzi jednak o to, aby zabezpieczyć ubytek przed pękaniem i powodowaniem refleksów świetlnych. Jak naprawić odprysk na szybie?

 1. W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się pozostałości szkła. Przy użyciu pinezki dołączonej do zestawu wydłub białe okruchy i wszystkie inne luźne nieczystości. Jeśli masz pod ręką odkurzacz, warto dodatkowo odessać zanieczyszczenia. Drobinki pozostałe w ubytku byłyby widoczne po zalaniu ich żywicą.
 2. Umyj i odtłuść powierzchnię wokół odprysku, do której mocowany będzie aplikator. Możesz to zrobić benzyną ekstrakcyjną lub izopropanolem (IPA).
 3. Za pomocą przyssawek lub taśmy klejącej przytwierdź do szyby specjalny aplikator. Powinien on znaleźć się centralnie nad odpryskiem.
 4. Wkręć drugi człon aplikatora. Upewnij się, że połączenie jest szczelne – jest to niezbędne, aby wytworzyć w środku podciśnienie i ciśnienie.
 5. Wprowadź na odprysk porcję żywicy zalecaną przez producenta zestawu. Nie wtłaczaj jednak całej, bo kilka kropel przyda się w późniejszym czasie.
 6. Pora na odciągnięcie z żywicy pęcherzyków powietrza. Włóż strzykawkę do aplikatora i odciągnij tłoczek aż do zablokowania. Pozostaw urządzenie w takiej pozycji przez ok. 15-20 minut, aby żywica mogła częściowo związać.
 7. Zdemontuj strzykawkę i wpuść dodatkową porcję żywicy. Tym razem niezbędne jest wytworzenie ciśnienia, zatem włóż strzykawkę i dociśnij tłoczek. Powinien zablokować się w dolnej pozycji.
 8. Po czasie określonym przez producenta odklej urządzenie od szyby. Na naprawiane miejsce nałóż kilka kropel żywicy i przyklej przezroczysty kawałek folii. Wystaw szybę do słońca, aby żywica mogła utwardzić się pod wpływem promieniowania UV.
 9. Delikatnie oderwij plastikową folię od naprawianego odprysku. Powierzchnia żywicy najpewniej jest niejednolita, dlatego wyrównaj ją ostrożnie dołączoną do zestawu żyletką. Efekt powinien być zauważalny gołym okiem.

Cała naprawa powinna zająć ok. 1 godziny. Tuż po wypełnieniu odprysku nie myj szyby silnymi środkami i nie używaj wycieraczek. Poczekaj, aż żywica całkiem się utwardzi i zyska pełną przejrzystość. Nie pomijaj ani nie skracaj etapów zalecanych przez producenta zestawu, gdyż może to zniweczyć efekt. Rozpuszczalniki zawarte w preparacie muszą mieć czas na odparowanie.

Warto przeczytać: Zadbaj o samochód po zimie – czas na wiosenne porządki

Samodzielna naprawa odprysków na szybie w wielu przypadkach przynosi doskonały efekt. Jeśli jest przeprowadzana tuż po powstaniu odprysku i w środku nie zdążyły się zebrać zanieczyszczenia, uzyskanie idealnej przejrzystości często jest możliwe. Zdarza się, że kierowca nie jest w stanie odnaleźć ubytku po takiej regeneracji. Inaczej wygląda sprawa, gdy uszkodzenie jest nieregularne, duże lub położone tuż przed nosem kierowcy. Wówczas lepiej zdecydować się na wizytę u specjalisty, dysponującego lepszymi narzędziami i preparatami. Zwłaszcza gdy ewentualna wymiana szyby po nieudanej naprawie wiązałaby się z bardzo dużymi kosztami – mówi ekspert Q Service Castrol.

Powstały w trakcie jazdy odprysk na szybie nie zawsze jest powodem do zmartwień. Zanim umówisz się na wymianę szyby, skontaktuj się ze specjalistą, który oceni szansę naprawy. W większości przypadków uda się oszczędzić sporo gotówki. Serwisy specjalizujące się w naprawie szyb czołowych znajdziesz na stronie www.qservicecastrol.com. W profesjonalnym zakładzie usuniesz też inne uszkodzenia, np. pęknięcia, nieszczelności uszczelek oraz zarysowania spowodowane pracą wycieraczek.