Ubezpieczenie assistance pojazdu. Czy polisa działa w czasie podróży po Europie?

Wyjazdy samochodem za granicę zawsze są obarczone ryzykiem awarii. Koszty serwisu lub holowania mogą się okazać wówczas bardzo wysokie. Czy assistance za granicą ma sens? Odpowiadamy!
Ikona zegarka 7 min czytania

Ubezpieczenie assistance pojazdu oznacza kolejną składkę. Tyle że te pieniądze nie pójdą na marne. W razie awarii uchronią właściciela przed wysokimi kosztami holowania auta czy wynajmu pojazdu zastępczego. Sprawdź, kiedy taka polisa działa też za granicą.

Spis treści:

Brak paliwa w aucie, unieruchomienie pojazdu z uwagi na awarię, naprawy pojazdu na miejscu lub holowanie do najbliższego warsztatu. To podstawowy zakres polisy assistance. Brak konieczności pokrycia kosztów interwencji mechanika chroni kierowcę. Samo świadczenie natomiast jest ważne nie tylko w czasie eksploatacji samochodu w Polsce czy podróży po Polsce. Nabiera jeszcze większego znaczenia podczas wyjazdu za granicę.

Co to jest assistance pojazdu? Jaki jest zakres ubezpieczenia?

Kobieta dzwoni po pomoc drogową

Ubezpieczenie assistance jest idealnym przykładem dodatkowej polisy dla auta. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC oraz przeglądu technicznego samochodu, nie jest ono wymagane przepisami – jest dobrowolne, tak jak ubezpieczenie NNW. Dobrowolność takiego pakietu ubezpieczeniowego sprawia, że firmy oferują produkty dotyczące różnego zakresu ochrony. A właściwie może nie tyle ochrony, a ile usług, które w ramach assistance samochodu dostanie kierowca.

  • Bazowa polisa, nazywana też assistance standard, obejmuje naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, przy czym kierowca dostanie pomoc w razie awarii, ale także i kolizji. Jeżeli chodzi o usterki, usługi assistance dotyczą także przypadków przebicia opony czy braku paliwa. Poza tym polisa zawiera często świadczenie auta zastępczego i pokrywa koszty holowania pojazdu. Może też dotyczyć wynajęcia miejsca hotelowego czy nawet pomocy w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków wewnątrz pojazdu.

Rozbieżności między poszczególnymi ofertami dotyczą kilku czynników. Pierwszym i podstawowym jest holowanie ograniczone limitem odległości. W przypadku podróży urlopowej 200 czy 300 km nie wystarczy. Często pojazd znajduje się bowiem w odległości obejmującej dużo więcej km od miejsca zamieszkania. W efekcie po unieruchomieniu pojazdu kierowca de facto może liczyć na holowanie do najbliższego warsztatu, a nie lokalizacji, w której właściciel pojazdu na co dzień mieszka. To ważne w przypadku poważniejszych awarii. Drugim z czynników jest to, że pomoc assistance może być ograniczona terytorialnie. Warto sprawdzić np. czy polisa działa i w Polsce, i w Europie.

  • Kiedy da się wykupić assistance? Przede wszystkim podczas przedłużania polisy OC lub AC. W takim przypadku kierowca może liczyć na atrakcyjne warunki ofertowe. Choć coraz częściej polscy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie assistance krótkoterminowe. W takim przypadku kierowca wykupuje je np. bezpośrednio przed wyjazdem i tylko na czas jego trwania. W obydwu wariantach polisę można kupić stacjonarnie i zdalnie. Coraz częściej firmy i wyszukiwarki oferują bowiem np. assistance online.

Assistance pojazdu – w jakich przypadkach to dobre rozwiązanie?

Pomoc drogowa w trakcie pracy

Assistance to ubezpieczenie, które przyda się dwóm typom kierowców. Po pierwsze tym, którzy dużo podróżują. Wykupione ubezpieczenie z pewnością okaże się tańsze od kosztu ewentualnego lawetowania i skorzystania z pomocy drogowej. Po drugie zakup dodatkowego ubezpieczenia jest dobrym pomysłem w przypadku starszych samochodów. Nawet w zadbanych, awaria może się przytrafić zawsze. Pomoc w ramach assistance uchroni właściciela przed nadmiernymi kosztami.

  • Kierowca musi pamiętać o jednym. Assistance gwarantuje pomoc w razie usterki lub zdarzenia drogowego. Nie obejmuje przypadków kradzieży pojazdu, zatopienia pojazdu i jego pożaru, czy kradzieży elementów pojazdu. W takiej sytuacji właściciel nie ma możliwości skorzystania z assistance.

Lepiej wybrać assistance krótkoterminowy czy polisę z assistance za granicą?

Ubezpieczenie assistance samochodu działa nie tylko w ramach określonej puli usług. Pakiet assistance może być też ograniczony terytorialnie. To kolejny czynnik, który ma zasadniczy wpływ na wysokość składki. Tyle że podczas ubezpieczania nie należy kierować się dyktatem kosztu. Dużo ważniejsze jest to, aby assistance w podróży zapewniło kierowcy pełną ochronę. Należy zatem kupić ubezpieczenie o takim zakresie, który będzie dostosowany np. do planów wakacyjnych. Jeżeli prowadzący wyjeżdża rzadko, a do tego eksploatuje w miarę nowy samochód, może ograniczyć się zatem do polisy krótkoterminowej wykupionej wyłącznie na czas wyjazdu.

  • Krótkoterminowe assistance pojazdu – co obejmuje? To dokładnie taka sama polisa, jak każda inna. Zakres ubezpieczenia assistance określają pakiety. Warto jednak pamiętać w tym przypadku o jednym. Czasami jest tak, że cena polisy krótkoterminowej jest niewiele niższa od takiej, która zostanie wykupiona na rok wraz z OC. Nie zawsze tak marginalna oszczędność okaże się warta świeczki.

Ubezpieczenie assistance pojazdu za granicą. Co obejmuje ten wariant?

Europ assistance, czyli wariant auto assistance, który działa nie tylko na terenie Polski, ale i Europy ma często dokładnie taki sam zakres, jak polisy krajowe. W efekcie w ramach ubezpieczenia assistance kierowca może liczyć na:

  • pomoc mechanika w następstwie unieruchomienia pojazdu, bez względu na fakt czy wynika to z usterki, czy np. przebicia opony,
  • dotarcie pomocy drogowej na miejsce holowania pojazdu, a następnie holowanie pod adres domowy lub do najbliższego warsztatu,
  • świadczenie pojazdu zastępczego,
  • bywa, że ubezpieczenie assistance zapewnia także możliwość opłacenia hotelu na czas usuwania awarii pojazdu.

Oczywiście konkretny zakres usług zależy od tego, jaki wariant assistance wybrał właściciel pojazdu. Te odnoszące się do Europy również zostały podzielone na pakiety. Wariant assistance mini będzie obejmować np. holowanie do najbliższego warsztatu. Rozszerzony może mówić nawet o lawetowaniu w zakresie do 1000 km. Kupując assistance jako dodatek np. do OC czy AC, należy mieć zatem na myśli nie tylko cenę polisy. Dużo ważniejszy jest jej zakres i jego dostosowanie do warunków podróży. Tylko wtedy właściciel będzie miał pewność, że assistance działa w sposób właściwy i że dobrowolne ubezpieczenie ochroni go w razie problemów.

Assistance za granicą

Jak uzyskać pomoc w razie awarii pojazdu?

Assistance zapewnia ci pomoc. Jak jednak z tej pomocy skorzystać? Postój pojazdu na skutek awarii czy kolizji oznacza, że kierowca powinien skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela, który wydał polisę. Dyspozytor weźmie od kierowcy informacje o lokalizacji samochodu, a następnie wyśle na miejsce zespół pomocy drogowej. W zależności od konkretnej sytuacji, ale i wybranego wariantu assistance, mechanicy pojawią się na miejscu lawetą lub lawetą z samochodem zastępczym.

  • Unieruchomienie pojazdu jest sytuacją mocno stresową. Awaria zdarza się często nieoczekiwanie poza miejscem zamieszkania. Czy zatem uzyskanie pomocy z assistance zależy od tego, czy kierowca poda numer polisy? W żadnym razie. Dyspozytor zweryfikuje polisę na podstawie danych pojazdu i ewentualnie właściciela.

Decyzja o przydzieleniu kierowcy samochodu zastępczego zapadnie w sytuacji, w której mechanicy uznają, iż uruchomienie pojazdu nie jest możliwe. W takim przypadku istnieje możliwość lawetowania ubezpieczonego pojazdu do najbliższego warsztatu i zaoferowanie kierowcy oraz pasażerom miejsca hotelowego.