Przegląd techniczny samochodu – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Jak wygląda przegląd i jakich konsekwencji należy spodziewać się podczas zatrzymania policji, gdy ważność badania technicznego Twojego auta wygasła? W tym artykule odpowiada na wszystkie najczęściej zadawane pytania. Poznaj odpowiedzi już teraz.
Ikona zegarka 11 min czytania

Ważny przegląd techniczny samochodu to niezbędny warunek, aby samochód mógł być dopuszczony do ruchu. Badanie techniczne przeprowadzone w stacji kontroli pojazdów (SKP) potwierdza dobry stan techniczny auta i zaświadcza, że pojazd nie stanowi zagrożenia dla kierowcy oraz innych użytkowników ruchu. Ile trwa przegląd samochodu i na czym polega? Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem w 2022 roku? Oto najważniejsze informacje dotyczące przeglądu okresowego auta.

Spis treści

Przegląd techniczny samochodu to dla wielu kierowców bardzo stresujący moment. Nawet właściciele zadbanych i sprawnych aut mają niejednokrotnie obawy o to, czy diagnosta podbije pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. Warto jednak pamiętać, że podczas badania technicznego kontrolowane są kluczowe układy samochodu, wpływające bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy oraz ochronę środowiska. Niektóre z wytycznych mogą wydawać się rygorystyczne, ale w gruncie rzeczy auto utrzymane w dobrym stanie nie powinno mieć problemu z zaliczeniem wszystkich punktów.

Jeśli obawiasz się, że któryś z podzespołów może nie domagać, przed wizytą w SKP udaj się na zwykły, dobrowolny przegląd w warsztacie samochodowym. Doświadczony mechanik sprawdzi wszystkie układy i doradzi, który z nich wymaga interwencji. Dzięki temu udasz się na okresowe badanie techniczne ze spokojem.

Co grozi za jazdę bez ważnego badania technicznego?

Konsekwencje jazdy bez ważnego przeglądu w 2022 roku są znacznie bardziej surowe niż wcześniej. Do końca 2021 roku mandat za brak badania technicznego wynosił od 20 do 500 zł, natomiast od 1 stycznia 2022 roku jest to już minimum 1500 zł i 1 pkt karny. Jeśli jednak funkcjonariusz stwierdzi rażące uchybienia, stawka może wzrosnąć nawet do 5000 zł grzywny – to najwyższa kwota nakładana na miejscu zdarzenia, bez orzeczenia sądu.

Interpretacje przepisów dotyczących jazdy bez ważnego przeglądu są jednak nieprecyzyjne. W opinii niektórych reguluje to nie art. 94 kodeksu wykroczeń, który dotyczy jazdy autem niedopuszczonym do ruchu, a art. 81 ustawy Prawo o ruchu drogowym, mówiący o tym, że kierowca jest zobowiązany wykonać badanie techniczne. W takim przypadku funkcjonariusz może powołać się na art. 97 kodeksu wykroczeń, przewidujący za złamanie ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku karę grzywny do 3000 zł.

Warto jednak pamiętać, że mandat to niejedyne następstwo przyłapania na gorącym uczynku. Brak przeglądu technicznego samochodu wiąże się też z innymi nieprzyjemnościami oraz wydatkami. Przede wszystkim podczas kontroli funkcjonariusz zatrzyma dowód rejestracyjny, a dalsza podróż samochodem będzie niemożliwa, dlatego należy doliczyć do tej kwoty koszt przewiezienia auta na lawecie. Zwrot dokumentu możliwy jest dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku badania. Co gorsza, jeśli kierowca samochodu z nieważnym przeglądem będzie uczestniczyć w stłuczce drogowej lub wypadku, ubezpieczyciel może ubiegać się o tzw. regres ubezpieczeniowy, czyli zwrot kosztów z polisy OC.

Gdzie należy przeprowadzić przegląd techniczny samochodu?

Okresowego badania technicznego, w przeciwieństwie do zwykłego przeglądu, nie można przeprowadzić w dowolnym warsztacie. Aby uzyskać wpis do dowodu rejestracyjnego, należy udać się na stację kontroli pojazdu. Dzielą się one na stacje okręgowe i podstawowe. W okręgowej stacji kontroli pojazdu przegląd uzyskają wszystkie rodzaje pojazdów, natomiast w podstawowych tylko te, których dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 3,5 tony. Wyjątkiem są auta:

 • po wypadku drogowym,
 • przeznaczone do przewozu materiałów niebezpiecznych,
 • zarejestrowane po raz pierwszy za granicą,
 • po przeróbkach konstrukcyjnych.

W powyższych przypadkach należy udać się okręgowej stacji, nawet jeśli auta ważą mniej niż 3,5 tony. Poszczególne stacje kontroli pojazdów nie są przypisane do miejsca zamieszkania ani zarejestrowania samochodu, więc można wykonać przegląd w dowolnym uprawnionym miejscu.

Jakie dokumenty przygotować do badania technicznego auta?

Przeprowadzenie przeglądu technicznego samochodu nie jest skomplikowane i nie trzeba zabierać wszystkich posiadanych dokumentów samochodu. Diagnosta poprosi jedynie o okazanie dowodu rejestracyjnego, czyli dokumentu pozwalającego na identyfikację pojazdu. Jeśli z jakichś powodów kierowca nie jest w stanie zabrać na badanie dowodu rejestracyjnego, powinien mieć pozwolenie czasowe lub pokwitowanie policji za zatrzymanie dowodu. Niestety nie można już posłużyć się kartą pojazdu, ponieważ od 4 września 2022 dokument ten nie jest już wydawany przez wydziały komunikacji.

Nieco więcej dokumentów będą musieli przedstawić kierowcy aut z LPG, taksówkarze czy właściciele pojazdów ADR. Co trzeba mieć przy sobie na przeglądzie?

 • Auta z instalacją LPG: protokół lub decyzję Transportowego Dozoru Technicznego zaświadczającą o legalizacji zbiornika.
 • Taksówki: świadectwo legalizacji taksometru.
 • Pojazdy ADR: protokół Transportowego Dozoru Technicznego dotyczący badania zbiornika lub cysterny (gdy pojazd jest w nie wyposażony), deklarację zgodności pojazdu z wymaganiami ADR, zaświadczenie o klasie ABS i zastosowanym zwalniaczu (jeśli jest wymagany).

Jak wygląda przegląd okresowy auta?

Czy wiesz, jak przeprowadzane jest badanie techniczne? Ceną niewiedzy może być nieprzyjemna sytuacja, dlatego warto poznać procedurę przed wyjazdem na stację. Niejasności mogą pojawić się już na etapie wprowadzania samochodu na stanowisko. W niektórych stacjach kontroli pojazdów robi to diagnosta, w innych kierowca samochodu. Najlepiej oczekiwać na wskazówki i stosować się do poleceń pracownika placówki. Sprawna organizacja badania nie tylko skróci jego czas, ale i zapewni podstawowe bezpieczeństwo. Szczególnie stresującym momentem bywa wjazd na kanał oraz przejazd przez rolki hamulcowe, dlatego warto uchylić szybę, wyłączyć radio i na bieżąco konsultować się z diagnostą.

Jakie elementy sprawdzane są podczas przeglądu? Są to przede wszystkim układy odpowiadające za bezpieczeństwo jazdy, ale nie tylko. Dużą uwagę badanie techniczne przykłada do kwestii ekologicznych i powodem negatywnej decyzji może być np. wycięcie katalizatora lub filtra DPF. Podczas przeglądu technicznego samochodu diagnosta sprawdzi:

 • Nadwozie – w trakcie badania technicznego sprawdzane są m.in. szyby, reflektory i wszystkie żarówki. Niedopuszczalne są pęknięcia oraz wyszczerbienia szyb. Przeglądu nie dostanie też samochód ze zbyt mocno przyciemnionymi szybami przednimi lub mocno przegnitą karoserią.
 • Podwozie – dużą uwagę podczas przeglądu diagnosta poświęci podwoziu auta. Sprawdzi nie tylko stan elementów konstrukcyjnych auta, ale i luzy zawieszenia, stan układu hamulcowego czy działanie układu kierowniczego. Zbyt duży ruch jałowy kierownicy lub luzy na sworzniach wahaczy, tulejach czy końcówkach drążków nie pozwolą na uzyskanie pozytywnego wyniku badania.

Sprawdź także: Stuki w zawieszeniu – poznaj najczęstsze przyczyny!

 • Opony – muszą mieć głębokość bieżnika nie mniejszą niż 1,6 mm. Dyskwalifikujące są też pęknięcia, bąble i wyszczerbienia. Auto nie może mieć dwóch różnych opon na kołach jednej osi.
 • Wycieki – niedopuszczalne są wycieki oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu przekładniowego czy oleju z amortyzatorów. Po zauważeniu takiej usterki diagnosta skieruje pojazd do naprawy i ponownego przeglądu.
 • Układ hamulcowy – na rolkach hamujących sprawdzana jest zarówno siła hamowania, jak i równomierność działania hamulców wszystkich kół. Duże różnice pomiędzy hamulcami jednej osi (większe niż 30%) nie mogą mieć miejsca. Podczas badania technicznego sprawdza się też działanie hamulca ręcznego. Diagnosta poprosi w tym celu o stopniowe zaciąganie lub wciskanie hamulca, aż do całkowitego zablokowania. Minimalny wskaźnik skuteczności hamulca roboczego to 50%, natomiast hamulca ręcznego – 25%. 
 • Amortyzatory – sprawne amortyzatory powinny mieć przynajmniej 40% skuteczności tłumienia drgań.

Dowiedz się więcej: Amortyzatory – kiedy trzeba je wymienić?

 • Emisja spalin – zbyt duża emisja toksycznych związków, obfite dymienie, nieszczelność wydechu – to częste powody negatywnego wyniku badania technicznego.
 • Działanie podzespołów – badany samochód musi mieć sprawne wycieraczki szyby przedniej, spryskiwacze oraz klakson.
 • Obowiązkowe wyposażenie samochodu – gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Apteczka nie jest obowiązkowa.

Ile trwa przegląd samochodu?

Skrupulatne sprawdzenie wszystkich powyższych elementów trwa nawet 30 minut. W praktyce jednak stacje nie zawsze decydują się na pełen pakiet, a pomijanie niektórych czynności nie należy do rzadkości. Przypadki, w których całe badanie zakończyło się w 10-15 minut, nie są niczym niespotykanym. Informacje o czasie trwania przeglądu są niemniej zapisywane w bazie CEP, zatem nie należy oczekiwać, że po tym czasie uda się już wyjechać ze stacji. Najczęściej diagnosta odczeka jeszcze kilkanaście minut po zakończonym badaniu, aby nie było wątpliwości co do jego przebiegu.

Co ile przegląd samochodu? Jak często wykonywać badanie techniczne?

Coroczny przegląd samochodu jest obowiązkowy w przypadku pojazdów starszych niż 5 lat oraz tych wyposażonych w instalację gazową. Fabrycznie nowe samochody mogą pojawić się w stacji kontroli pojazdów dopiero przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Kolejne badanie przeprowadzane jest przed upływem następnych 2 lat. Od tego momentu samochód musi być kontrolowany co rok. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku aut zabytkowych. Bada się je tylko przed rejestracją i nie wymagają one corocznego przeglądu technicznego. Jest on wymagany tylko w przypadku skierowania na dodatkowe badanie techniczne lub wtedy, gdy pojazd ma służyć zarobkowo do transportu osób.

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu?

Jeśli chodzi o przegląd samochodu, cena badania jest od lat niezmienna. Jak zauważają diagności, mimo rosnących kosztów prowadzenia działalności, inflacji i coraz większych wymagań stawka ta pozostaje wyjątkowo niska. Ile kosztuje badanie techniczne? Cena przeglądu samochodu osobowego o masie całkowitej do 3,5 tony to 99 zł (w tym 1 zł opłaty ewidencyjnej). Taka sama kwota obowiązuje autobusy do 15 osób i samochody ciężarowe do 3,5 tony. Tańszy jest przegląd przyczepy (79 zł), ciągnika rolniczego (63 zł), motocykla (63 zł) oraz motoroweru (51 zł).

Na większy wydatek muszą natomiast przyszykować się kierowcy aut z instalacją LPG. Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem? Do kwoty podstawowej należy doliczyć 63 zł, co daje 162 zł. Jeśli badanie techniczne wykonywane jest po wypadku lub kolizji drogowej, cena przeglądu wyniesie 94 zł. Co ciekawe, jeśli auto miało drobne lub istotne usterki i nie uzyskało przeglądu, kierowca otrzymuje 14 dni na ich usunięcie. Jeśli zrobi to w tym czasie, nie musi płacić za cały przegląd. Badana jest wówczas jedynie poprawka, a koszt badania pojedynczego elementu wynosi od 14 do 36 zł (najczęściej 20 zł). 

Znajdź warsztaty wykonujące usługę przegląd podstawowy w swojej okolicy:

Badanie techniczne po terminie – czy coś za to grozi?

Mimo zapowiedzi zmian zasady wykonywania badania technicznego po terminie są cały czas takie same. Spóźniona wizyta na stacji diagnostycznej w 2022 roku nie ma żadnych konsekwencji. Trzeba jednak pamiętać, że auto bez ważnego przeglądu zgodnie z prawem nie może pojawić się w stacji na kołach i powinno być dostarczone lawetą. 

Wszystko wskazuje na to, że przepisy dotyczące przeglądu po terminie zmienią się już 1 stycznia 2023 roku. Nowe zasady przeglądu technicznego samochodu zakładają, że po spóźnieniu dłuższym niż 30 dni kierowca zapłaci podwójną stawkę. Nadpłata będzie kierowana do TDT. Możliwe będzie także wykonanie badania przed terminem (do 30 dni), z zachowaniem następnego terminu liczonego od daty końcowej obecnego przeglądu. Dodatkowo każda stacja SKP będzie miała obowiązek fotografowania badanego pojazdu, aby wyeliminować proceder podbijania dowodów „aut widmo”, które nawet nie pojawiły się na stacji kontroli pojazdów.

Jak widać, wizyty w SKP i badania technicznego pojazdu nie trzeba się obawiać. Jeśli jednak wiesz, że z Twoim samochodem coś jest nie w porządku, nie należy liczyć na szczęście lub taryfę ulgową. W takim przypadku najlepiej od razu usunąć usterkę i udać się na przegląd dopiero w momencie, gdy auto będzie w dobrym stanie. Listę zaufanych serwisów samochodowych znajdziesz na stronie www.qservicecastrol.eu.