Jak przygotować auto do sprzedaży? Wbrew pozorom nie chodzi tu o tuszowanie wad. Solidne przygotowanie pojazdu do sprzedaży to czynność, która pozwoli uzyskać możliwie najwyższą cenę i ułatwi cały proces. Dzięki kilku prostym krokom sprawisz, że samochód stanie się atrakcyjniejszy w oczach kupującego. Sprawdź, jak wygląda przygotowanie używanego samochodu do sprzedaży.
Spis treści:
Przygotowanie samochodu do sprzedaży – jak sprzedać auto bezproblemowo?
Na co zwraca uwagę potencjalny klient, gdy jedzie obejrzeć auto? Stan techniczny pojazdu, rodzaj skrzyni biegów oraz wyposażenie samochodu to oczywiście prawidłowe odpowiedzi, ale nie wyczerpują tematu. Równie ważne jest pierwsze wrażenie, które może zależeć od pozornie błahych rzeczy. Potencjalnych nabywców mogą odstraszyć takie drobiazgi jak brud na kokpicie czy pojedyncze rysy na lakierze, widoczne na powierzchni karoserii. Po zauważeniu takich drobnych skaz klient na pewno będzie próbował obniżyć cenę, dlatego warto zadbać o to jeszcze przed wystawieniem ogłoszenia.
Przygotowanie auta do sprzedaży nie jest trudne, a większość interwencji możesz wykonać samodzielnie. W ten sposób podniesiesz wartość samochodu i zaoszczędzisz sobie wiele czasu. Wielu klientów rezygnuje z zakupu z wyjątkowo błahych powodów.
Dokumentacja stanu technicznego samochodu
Podstawowe dokumenty potrzebne w trakcie zbycia pojazdu to:
Nie należy jednak się do nich ograniczać. Dużym ułatwieniem podczas sprzedaży pojazdu będzie książka serwisowa, w której udokumentowane są wszelkie naprawy i przeglądy serwisowe. Przydadzą się też faktury i paragony z serwisów samochodowych oraz sklepów motoryzacyjnych. Dzięki temu udowodnisz, że pojazd był regularnie serwisowany, a do napraw użyto dobrej jakości części. To nie tylko gwarancja dobrego stanu auta, ale i solidny element przetargowy podczas negocjacji ceny. Udokumentowana historia pojazdu to as w rękawie. Pamiętaj też o sprawdzeniu płynów eksploatacyjnych.
Jak zadbać o lakier i nadwozie samochodu?
Wygląd samochodu nie jest najważniejszy, ale podczas sprzedaży odgrywa ogromną rolę. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na czystość samochodu. Dokładne wyczyszczenie samochodu zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, to absolutna podstawa. Lśniący lakier jako pierwszy rzuca się w oczy i decyduje o nastawieniu kupującego. Widząc brudny, zaniedbany pojazd potencjalny kupiec może pomyśleć, że stan innych elementów jest równie zły. Wyjątkiem jest czyszczenie silnika, które mogłoby zostać odebrane jako próba tuszowania wycieków oleju.
Oprócz mycia auta z zewnątrz warto zrobić mu mały auto detailing. Usuwanie rys na lakierze wymaga użycia maszyny polerskiej, ale w gruncie rzeczy jest proste, zwłaszcza przy użyciu specjalnych środków typu one step. Kosmetyki i akcesoria detailingowe pozwolą Ci także usunąć wżery i trudne zabrudzenia, np. drobiny asfaltu i rdzy. Sprzedaż auta ułatwi także nałożenie powłoki ochronnej, np. woskowej lub ceramicznej. Preparaty do detailingu wydobywają głębię lakieru i pozostawiają lśniącą powłokę. Dostępne są również dressingi do odżywienia i przyciemnienia opon oraz elementów wykonanych z tworzywa.
Sprzątanie wnętrza auta – czyszczenie tapicerki, kokpitu i szyb
Podczas przygotowywania auta do sprzedaży warto poświęcić sporo czasu na odświeżenie wnętrza. Śmieci ukryte w zakamarkach, odklejona podsufitka, przykry zapach we wnętrzu – to wszystko może przekreślić Twoje szanse uzyskanie wysokiej ceny. Pamiętaj więc o odkurzeniu dywaników i tapicerki, wymyciu szyb oraz wyczyszczeniu elementów plastikowych. Nie pokrywaj jednak plastików tłustym preparatem w sprayu, który pozostawia lepki nalot. Lepiej sprawdzi się neutralny środek, np. APC. Jeśli chcesz odżywić plastikowe elementy, użyj matowego dressingu.
Największym wyzwaniem jest czyszczenie tapicerki skórzanej lub tekstylnej. Tę pierwszą wyczyścisz za pomocą preparatów do skóry. Po wyszczotkowaniu tapicerki najlepiej zabezpieczyć ją dedykowanym mleczkiem. Nieco trudniejsze jest czyszczenie tapicerki materiałowej. Można ją przemyć ręcznie za pomocą preparatów do bonetowania, ale najlepiej zlecić pranie odkurzaczem ekstrakcyjnym. Jeśli jednak tapicerka Twojego samochodu nie jest bardzo brudna, dokładne odkurzanie powinno wystarczyć. Sposobem na nieprzyjemne zapachy papierosów lub zgnilizny jest natomiast wymiana filtra kabinowego oraz ozonowanie.
Zdjęcia samochodu na sprzedaż – podstawa dobrego ogłoszenia
Po gruntownym odświeżeniu samochodu warto podkreślić rezultat w ogłoszeniu. Jak zrobić zdjęcia auta na sprzedaż? Przepis jest nieskomplikowany. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie światło oraz tło. Najpiękniej samochód zaprezentuje się o tzw. złotej godzinie, czyli tuż przed zachodem słońca. Aby zaprezentować auto w pełnej krasie, pamiętaj o włączeniu lamp i ustaw przednie koła w taki sposób, by zaprezentować alufelgi. Pamiętaj również, by zamieścić zdjęcia wnętrza pojazdu. Dzięki temu unikniesz próśb o dosłanie dodatkowych ujęć.
Jak stworzyć ogłoszenie o sprzedaży samochodu?
Rynek wtórny jest dość wymagający i trudno wyróżnić się na tle innych ogłoszeń. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać na klienta, który jest zdecydowany na zakup. Aby jednak uniknąć wielu telefonów, należy przygotować dobry opis ogłoszenia sprzedażowego. Powinny znaleźć się w nim m.in.:
- dane samochodu,
- pełne wyposażenie,
- przebieg,
- historia pojazdu,
- aktualny stan techniczny.
Aby sprzedać pojazd, nie zapomnij o najważniejszych plusach Twojego samochodu. Może to być dobry stan techniczny, niski przebieg lub wyjątkowo bogate wyposażenie. Nie owijaj w bawełnę i opisz awarie, które miały miejsce i zostały wyeliminowane. Jeśli coś wymaga naprawy, również umieść to w ogłoszeniu. To zbuduje Twoją wiarygodność i pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych wizyt niezdecydowanych kierowców. Ukrywanie wad pojazdu i tak nie ma sensu, bo po ich wykryciu klient i tak może skorzystać z rękojmi.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.