Wodorowanie silnika – czym jest i czy warto je stosować?

Wodorowanie silnika to usługa budząca nieco kontrowersji. W artykule wyjaśniamy, w jakim przypadku warto z niej skorzystać.
Ikona zegarka 5 min czytania

Wodorowanie silnika samochodowego to usługa, która coraz częściej pojawia się w portfolio serwisów samochodowych. Czyszczenie silnika wodorem pozwala na usunięcie nagaru osadzającego się na metalowych elementach. Jak wygląda proces wodorowania silnika i kiedy warto z niego skorzystać? Czy wodorowanie silnika jest bezpieczne? Ile kosztuje usługa? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Spis treści:

Czym jest wodorowanie silnika samochodowego?

W Polsce wodorowanie silnika wciąż jest nowością, ale jest to technika doskonale znana w Europie. Usługę tę oferuje ponad 3000 punktów serwisowych. Wodorowanie jest bezinwazyjnym sposobem na oczyszczanie elementów silnika z nagaru, czyli twardego osadu. Nagar tworzy się w procesie spalania i jest efektem niepełnego dopalania mieszanki paliwowo-powietrznej oraz spalania oleju silnikowego. Wpływ na osadzanie się nagaru ma konstrukcja silnika. Najbardziej narażone na niego są konstrukcje mocno wysilone, wykonane w duchu downsizingu, a zwłaszcza te z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Usuwania nagaru z silnika przy pomocy wodoru ma wiele zalet. Metoda ta nie wymaga demontażu głowicy silnika ani nawet wymiany oleju silnikowego. Mieszanina wodoru i tlenu jest w stanie rozpuszczać osad podczas pracy jednostki, dzięki czemu czas wykonania usługi jest krótki. Regularne wodorowanie silnika pozwala nie tylko usunąć stare złogi nagaru, ale także utrzymać silnik w czystości.

Wodorowanie silnika – jak to działa?

Jak wygląda wodorowanie silnika? Metoda ta polega na wprowadzeniu do dolotu silnika mieszaniny gazów wzbogaconych o wodór. Dzięki wprowadzeniu wodoru do kanału ssącego temperatura spalania mieszanki wzrasta, a nagar może zostać rozpuszczony. Wpuszczanie do dolotu silnika podczas jego pracy mieszaniny gazów trwa około godziny, a w tym czasie jednostka napędowa samoczynnie oczyszcza się z osadu. Jest to możliwe dzięki zjawisku pyrolizy, w którym nagar zostaje zamieniony w gaz i wydalony razem ze spalinami. Ten zabieg może przejść zarówno silnik benzynowy, jak i Diesel.

Cały proces dekarbonizacji, czyli oczyszczania silnika z nagaru, przeprowadza się podczas pracy jednostki napędowej. Usługa wodorowania jest nawet prostsza od zastosowania płukanki do silnika, bo nie jest konieczna wymiana oleju i filtra. Krótkotrwały wzrost temperatury spalin wystarczy do tego, aby pozbyć się nagaru w silniku. Jednocześnie nie ma ryzyka, że z metalowych elementów oderwie się duży fragment nagaru i doprowadzi do zatarcia silnika.

Co daje wodorowanie silnika?

Dlaczego warto przeprowadzić wodorowanie silnika? Regularne usuwanie osadu z metalowych elementów zwiększa żywotność silnika i pozytywnie wpływa na jego kulturę pracy. Dzięki temu mieszanka paliwowo-powietrzna może być spalana w optymalny sposób. Efektem jest m.in.:

  • niższe zużycie paliwa,
  • mniejsza emisja spalin,
  • zmniejszenie wibracji silnika,
  • ograniczenie nadmiernego zadymienia,
  • przyjemniejszy dźwięk pracującego silnika.

Dzięki usunięciu nagaru z zaworów oraz innych elementów znajdujących się bezpośredniej bliskości komór spalania silnik odzyskuje też moc oraz elastyczność. Jeśli nagar jest duży, poprawa pracy silnika jest wyraźnie odczuwalna w trakcie pracy. Ważnym plusem dekarbonizacji jest oczywiście zmniejszenie ryzyka zatarcia lub przegrzania jednostki napędowej ,a także uszkodzenia układu wydechowego. Pierwsze wodorowanie zalecane jest po ok. 50 tys. km, jednak jeśli eksploatacja auta była wyjątkowo intensywna lub był on użytkowany głównie na krótkich odcinkach, warto przeprowadzić wodorowanie wcześniej.

Czy wodorowanie silnika jest bezpieczne?

Wodorowanie to usługa w pełni bezpieczna dla silnika, Aby wprowadzić do pracującego silnika mieszaninę wodoru i tlenu nie trzeba rozbierać jednostki. Robi się to za pomocą specjalnej dyszy wprowadzanej do kolektora ssącego. Wykonanie takiej usługi trwa zazwyczaj godzinę, jednak jest to uzależnione od stopnia zabrudzenia oraz pojemności silnika. Podwyższona temperatura nie zagraża elementom metalowym oraz gumowym uszczelnieniom, a cała skuteczność metody wynika z wejścia w reakcję wodoru z nagarem.

Wyjątkiem mogą być jednak stare samochody mające więcej niż 20 lat. Ich konstrukcje mogą być nieprzystosowane do wyższej temperatury, dlatego przeprowadzenie wodorowania nie jest wskazane. Zastosowanie tej metody mogłoby rozszczelnić elementy i negatywnie wpłynąć na kondycję jednostki. Doświadczony mechanik bez trudu rozpozna silniki, w których dekarbonizacja nie jest najlepszym wyborem.

Wodorowanie silnika – opinie

Usuwanie nagaru z silnika to usługa, której znaczenie rośnie. Wynika to z faktu, że współczesne jednostki napędowe mają najczęściej bezpośredni wtrysk paliwa, sprzyjający odkładaniu się nagaru. Dodatkowo są to silniki turbodoładowane, zaprojektowane pod wydłużony interwał wymiany oleju, co dodatkowo zwiększa ryzyko pojawienia się osadu. Wodorowanie silnika jest najtańszą i najmniej inwazyjną metodą, która pozwala o to zadbać. Opinie użytkowników oraz mechaników jednoznacznie dowodzą, że skuteczność takiej metody jest wysoka oraz zauważalna w trakcie jazdy. Najczęściej wymienianym argumentem jest poprawa kultury pracy silnika oraz zmniejszenie dymienia z wydechu.

Warto jednak pamiętać, że zjawisko pyrolizy ma szansę zadziałać tylko w tych miejscach, które mają kontakt ze spalinami. Dekarbonizacja nie zadziała więc na panewki wału korbowego czy inne elementy umieszczone głębiej, do których cząsteczki wodoru nie dotrą. Nie należy też oczekiwać, że wodorowanie przetka zapchany katalizator lub usunie nadmierne dymienie z rury wydechowej spowodowane zużyciem pierścieni tłokowych. To jedynie metoda oczyszczania silnika, a nie jego regeneracji.

Koszt wodorowania silnika. Ile kosztuje usługa usuwania nagaru?

Czyszczenie nagaru wodorem jest proste, ale wymaga zastosowania profesjonalnego generatora wodoru. Warto więc skorzystać z serwisu, który specjalizuje się w takich usługach. Koszt wykonania usługi wodorowania nie jest wysoki i wynosi ok. 250 złotych.