Płukanka do silnika – czy warto ją stosować? Fakty i mity

Krąży wiele spekulacji na temat stosowania płukanek do silnika. Odpowiadamy, czy warto korzystać z tego dodatku czyszczącego.
Ikona zegarka 6 min czytania

Płukanki do silnika budzą wiele kontrowersji, zarówno wśród kierowców, jak i mechaników. Zwolennicy płukania wnętrza silnika twierdzą, że płukanka jest w stanie zwiększyć żywotność silnika i poprawić jakość jego pracy. Ci drudzy utrzymują natomiast, że nie jest to konieczne i wystarczy regularnie wymieniać olej silnikowy. Kto ma rację? Wyjaśniamy, czym jest płukanie silnika i kiedy warto stosować płukanki silnika benzynowego oraz Diesla.

Spis treści:

Co to jest płukanka do silnika?

Płukanka do silnika jest w gruncie rzeczy dodatkiem do oleju silnikowego. Stosuje się ją jednak nie podczas jazdy samochodem, a tuż przed wymianą środka smarnego. Jej zadaniem jest rozpuszczenie wszelkich zanieczyszczeń, osadów i nagarów, które gromadzą się wewnątrz silnika, w trakcie spalania paliwa. Są one zlewane następnie z misy olejowej wraz ze starym olejem, dzięki czemu świeży olej może pracować w lepszych warunkach. Środek chemiczny dostępny jest w niewielkich opakowaniach, a do układu olejowego wlewa się zazwyczaj całe opakowanie płukanki, czyli ok. 300-500 ml.

Głównym składnikiem płukanki silnikowej jest nafta, która rozpuszcza zanieczyszczenia. Stanowi zazwyczaj ok. 80-90% składu. Dodatkowa zawartość to środki uszlachetniające, mające rozmaite zadania. Niektóre z nich odpowiadają za dyspergowanie zabrudzeń, czyli rozpuszczenie ich w całej zawartości oleju. Zapobiega to osadzaniu się zanieczyszczeń i nagaru na innych elementach silnika. Dodatkowo płukanki wzbogacone są o dodatki zabezpieczające, które pozostawiają we wnętrzu jednostki napędowej warstwę ochronną, chroniącą elementy przed zatarciem. Uwaga! Po wlaniu płukanki do silnika nie wolno jeździć samochodem!

Co daje płukanie silnika diesla lub benzynowego?

W jaki sposób działa płukanka i dlaczego warto przeprowadzić płukanie silnika? Powodem są oczywiście nieczystości zgromadzone wewnątrz silnika, takie jak szlam czy nagar. Osady te powstają podczas użytkowania auta, zwłaszcza na krótkich dystansach. Spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej na niedogrzanym silniku może być niepełne, a niedopalone frakcje osiadają na elementach silnika. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym zanieczyszczenie silnika jest kierowanie części spalin poprzez zawór EGR ponownie do komór spalania.

Płukanie jednostki napędowej pozwala pozbyć się tych nieczystości. Są rozpuszczane i usuwane wraz z preparatem oraz starym olejem silnikowym. Liczne testy płukanek do silnika, które można obejrzeć w Internecie, dowodzą, że warto płukać silnik nawet w przypadku nowych samochodów, a nie tylko tych starszych i zaniedbanych samochodach z dużym przebiegiem. Jakie są korzyści ze stosowania płukanek podczas każdego przeglądu olejowego? Najczęściej wymieniane zalety to:

  • przywrócenie pełnej przepustowości kanałów olejowych,
  • poprawa kompresji w cylindrach,
  • możliwość odblokowania zapieczonych pierścieni tłokowych,
  • poprawa kultury pracy silnika,
  • zmniejszenie zużycia oleju silnikowego,
  • zabezpieczenie przed powstawianiem nagaru i szlamu.

Wymiana oleju silnikowego a nagar w silniku

Częsty powodem tworzenia się nagaru w silniku jest zbyt rzadka wymiana oleju. Zachęcają do tego nawet producenci samochodów, zalecając interwały rzędu 30-40 tys. km. Choć oleje Long Life mają bardzo dobre właściwości i zapewniają skuteczne smarowanie, to utrzymanie silnika w czystości przez tak długi okres jest trudne. Regularna wymiana oleju może okazać się niewystarczająca. Jeśli dodamy do tego częstą jazdę w korkach, na niskich obrotach silnika, a także podwyższony pobór oleju, problem nagaru narasta.

W takich wypadkach sama wymiana oleju na nowy nie zawsze pomoże. Wiele z zanieczyszczeń pozostanie na metalowych elementach, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zatarcia silnika. Pogorszenie smarowania silnika to tylko jeden problem, bo może dojść także do innych mankamentów, np. zwiększonego spalania oleju czy spadku ciśnienia w cylindrach. Jeśli dodatkowo poprzedni właściciel stosował oleje mineralne, ryzyko odkładania się nagaru jest jeszcze większe. W takiej sytuacji warto nie tylko zastosować płukankę, ale też wymienić olej silnikowy na lepszy, syntetyczny, zalecany przez producenta auta. 

Czy zastosowanie płukanki do silnika jest bezpieczne?

Wielu kierowców obawia się, czy korzystanie z płukanki jest bezpieczne dla silników. Nie brakuje wszak opinii, że preparat typu „flush” może wypłukać olej z uszczelnień i wręcz rozszczelnić silnik. Według zwolenników tej teorii płukanka do silnika Diesla lub benzynowego sprawia wówczas, że silnik traci kompresję, cieknie i spala większe ilości oleju. Jest to jednak niezgodne z prawdą, a efekt jest odwrotny.

Dzięki wypłukaniu wszelkiego nagaru i brudu z silnika wszystkiego jego elementy mogą pracować swobodnie. Oczyszczone rowki pierścieni tłokowych sprawiają, że pierścienie mogą luźno obracać się wokół tłoka i uszczelniać cylinder. Ogranicza to spalanie oleju i zwiększa kompresję silnika. Aby to zauważyć, wystarczy wykonać test kompresji lub zaobserwować ilość dymu wyrzucanego z rury wydechowej podczas wciśnięcia pedału gazu. Płukanka silnikowa jest w stanie także oczyścić zawory i ich gniazda, poprawiając szczelność. Składniki zawarte w preparacie mają dobry wpływ na gumowe uszczelki i mogą wręcz przywrócić ich elastyczność, dlatego ryzyko rozszczelnienia silnika jest mitem.

Kiedy stosowanie płukanki do silnika ma sens?

Płukanki w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Najczęściej korzystają z nich kierowcy starszych aut, w których zauważalne są już problemy związane z nagarem. Typowe problemy, które zachęcają do skorzystania z płukanki, to m.in.:

Zastosowanie płukanki w wielu przypadkach pomaga przywrócić silnik do życia i uniknąć kosztownego remontu. Warto bowiem pamiętać, że podwyższone spalanie oleju często świadczy o zużyciu pierścieni uszczelniających tłoki lub gumowych uszczelniaczy zaworów. Obie naprawy są drogie, a niejednokrotnie kończą się sporym remontem silnika. Koszt płukanki jest niewielki, dlatego warto wykonać próbę i przekonać się, czy taka interwencja pomoże.

Nie zmienia to jednak faktu, że płukankę można zastosować także profilaktyczne, również w nowym samochodzie. W żaden sposób nie szkodzi ona silnikowi, a pomoże utrzymać jego wnętrze w czystości. Dzięki niej wszelkie pozostałości spalania spłyną do miski olejowej, a nowy olej będzie miał najlepsze warunki do pracy. Nie trzeba się także obawiać, że jakaś część płukanki pozostanie w silniku i wpłynie na parametry oleju. Resztki preparatu odparują samoczynnie pod wpływem wysokiej temperatury i ulecą poprzez odmę.

Jeśli więc zauważasz problemy z silnikiem lub chcesz o niego zadbać, wymiana oleju z płukanką to dobry pomysł. Pamiętaj jednak, że nie zastąpi to wizyty w serwisie. Umów przegląd auta i dowiedz się, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w Twoim przypadku.