Zerwany pasek rozrządu – wszystkie niezbędne informacje

Pasek rozrządu to element wpływający bezpośrednio na pracę silnika, dlatego tak ważne jest dbanie o jego stan. Dowiedz się, co ile należy wymieniać pasek rozrządu i jakie są objawy jego zużycia.
Ikona zegarka 11 min czytania

Prawidłowe działanie samochodu jest niemożliwe, jeśli nie dbasz o jego części eksploatacyjne. Jedną z nich jest pasek rozrządu, który trzeba regularnie wymieniać. O tym, jakie są objawy uszkodzenia paska rozrządu, kiedy należy go wymienić i co może się stać, jeśli tego nie zrobisz, dowiesz się z naszego artykułu. Poznaj wszystkie niezbędne informacje na temat paska rozrządu.

Spis treści

1. Zerwany pasek rozrządu – czy to duży problem?
2. Pasek rozrządu – jak działa, za co jest odpowiedzialny i jakie są objawy zużycia?
2.1. Jak działa pasek rozrządu?
2.2. Zerwany pasek rozrządu – objawy
2.3. Kiedy należy wymienić pasek rozrządu?
3. Ekspert radzi: Nie zwlekaj z wymianą paska rozrządu
4. Sposób na pęknięty pasek rozrządu? Wizyta w serwisie

Zerwany pasek rozrządu – czy to duży problem?

Chyba każdy, kto na co dzień porusza się samochodem, słyszał o wymianie rozrządu. To na tyle ważna część auta, że jej wymiana urosła prawie do miana legendy. Jednak nie jest to przesadzone – zerwany rozrząd może mieć bardzo poważne skutki. Uszkodzenia wynikające z niewłaściwej eksploatacji mogą skutkować nawet unieruchomieniem silnika, co będzie się wiązało z kosztowną naprawą auta.

Producenci silników samochodowych szukają nowych rozwiązań, które mogłyby zwiększyć żywotność paska rozrządu. W nowoczesnych autach stosuje się części, które nie wymagają aż tak częstej wymiany. Dzięki temu można uniknąć takich sytuacji jak zerwanie paska rozrządu i konsekwencji, które z tego wynikają. Pomimo tego, nadal należy dbać o ten element budowy silnika i unikać nadmiernego zużycia. To prosty sposób na to, żeby uniknąć problemów, które może wywołać zerwany pasek rozrządu.

Pasek rozrządu – jak działa, za co jest odpowiedzialny i jakie są objawy zużycia?

Żeby lepiej zrozumieć, jak ważny jest właśnie ten element silnika, warto się przyjrzeć temu, w jaki sposób on działa. Dzięki temu będziesz mieć większą świadomość, za co odpowiada i co może spowodować zerwanie paska rozrządu.

Jak działa pasek rozrządu?

To część, która jest rzadko widoczna gołym okiem. Pasek rozrządu najczęściej jest ukryty i osłonięty specjalną obudową. Odgrywa on bardzo dużą rolę w funkcjonowaniu silnika, ponieważ steruje pracą jednostki. To właśnie ten element przenosi napęd z wału korbowego na wałki rozrządu. Jego głównym zadaniem jest otwieranie i domykanie zaworów ssących. Czyli, mówiąc prościej, od niego zależy napełnianie cylindrów mieszanką paliwową oraz wypuszczanie spalin do kolektora.

To doskonale pokazuje, jak ważny jest to element budowy samochodu i dlaczego zerwany pasek rozrządu może mieć aż tak poważne skutki. Tylko gdy ten element jest w pełni sprawny, możliwa jest odpowiednia i równa praca silnika.

Pasek rozrządu – mechanizm działania.

Już sama konstrukcja tego elementu jest bardzo ważna. Pasek rozrządu nie jest gładki, jest pokryty zębami. Ich liczba jest dokładnie określona, precyzja w tym wypadku jest konieczna, ponieważ bez niej nie byłoby możliwe odpowiednie funkcjonowanie auta.

Żeby pasek dobrze działał, musi być też odpowiednio napięty. Dlatego też układ jest wyposażony w napinacz, który jest kolejnym ważnym elementem w całej konstrukcji. Szczególną funkcję pełni w silnikach wysokoprężnych. W tego typu jednostkach napędowych występuje wysokie ciśnienie w komorach sprężania. Dlatego też, jeśli w Twoim samochodzie działa silnik diesla, szczególnie musisz uważać, żeby unikać takiej sytuacji jak zerwany pasek rozrządu.

Każdy objaw, który może wskazywać na to, że rozrząd nie działa odpowiednio, należy dokładnie sprawdzić, ponieważ lekceważenie może mieć opłakane skutki. Czas się więc przyjrzeć, co może wskazywać na zerwany rozrząd w samochodzie.

Zerwany pasek rozrządu – objawy

Nie tak łatwo stwierdzić, że ten element nadaje się już do wymiany. Wielu kierowców często zastanawia się nad tym, jak rozpoznać uszkodzony pasek rozrządu. A to dlatego, że bardzo trudno jest ocenić gołym okiem, że ten element jest już zużyty i trzeba go zastąpić nowym. W tym celu trzeba najpierw ocenić, gdzie znajduje się ten element. W większości aut jest on bardzo mocno ukryty, dlatego też będziesz potrzebował kanału lub podnośnika. Ponadto pasek rozrządu bardzo często znajduje się w obudowie, dlatego też należy ją ściągnąć.

Przeczytaj również: Amortyzatory – kiedy trzeba je wymienić?

Gdy już Ci się uda dostać do tego miejsca, będziesz mógł ocenić, czy pasek nie jest postrzępiony i lada chwila się zerwie. Na zużycie tego elementu może wskazywać wytarta powierzchnia rolek, popękane zęby, rozwarstwienie powierzchni paska lub jego widoczne rozciągnięcie. To sygnały, które wskazują, że lada dzień możesz mieć w swoim pojeździe zerwany rozrząd. Objawy najlepiej jest ocenić w warsztacie samochodowym, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia w naprawach aut. 

Jednak istnieją też wskazówki, które wskazują na to, że w niedługim czasie możesz mieć do czynienia z problemem, jakim jest zerwany pasek rozrządu. Objawy tej sytuacji mogą być różne. Jednym z sygnałów ostrzegawczych może być nierówna praca silnika. Warto uważnie słuchać tego, jak działa jednostka napędowa. Jeśli usłyszysz lub zauważysz, że cykl pracy nie jest równy, to znak, że lada moment możesz mieć w aucie zerwany pasek rozrządu.

Wymiana paska rozrządu

Na to, że ten element budowy silnika jest bliski uszkodzenia, mogą też wskazywać dziwne odgłosy, które dochodzą z miejsca, w którym się znajduje obudowa paska. Tak samo, jak w poprzednim przypadku, warto dokładnie obserwować i słuchać głosów z komory silnika. Dzięki temu możesz zaoszczędzić sobie nerwów, które wynikną z tego, że w Twoim samochodzie jest zerwany pasek rozrządu. Koszt naprawy może być naprawdę duży, dlatego też warto takim sytuacjom wcześniej zapobiegać.

Jeśli podczas gaszenia silnika słyszysz niepokojące odgłosy lub czujesz szarpanie, to kolejna wskazówka, że czas odwiedzić serwis samochodowy. Nieprawidłowe funkcjonowanie rozrządu może siać spustoszenie w silniku. Dlatego też uważnie obserwuj i nasłuchuj tego, w jaki sposób działa silnik. Wtedy unikniesz większych uszkodzeń swojego auta. 

Kiedy należy wymienić pasek rozrządu? 

To pytanie często stawiają sobie posiadacze samochodów. Czy mogę jeszcze trochę poczekać, czy już teraz udać się do serwisu i wymienić pasek rozrządu? Jeśli rozpoznałeś objawy, o których wspomnieliśmy wcześniej, to znak, że czas się udać do warsztatu samochodowego. Nie warto czekać, ponieważ zerwany pasek rozrządu może wyrządzić naprawdę wiele szkód.

Jeśli nie słyszysz niepokojących odgłosów lub nie czujesz szarpania silnika, to nie znaczy, że nie czeka Cię wizyta w warsztacie. Producenci części samochodowych często już wcześniej określają żywotność danego elementu. Pęknięty pasek rozrządu – to zjawisko może nastąpić niespodziewanie. Przyjmuje się, że standardowy interwał tego elementu wynosi około 120 tys. km lub 5 lat. Dobrą praktyką jest też wymiana rozrządu, jeśli na liczniku pojawi się 80 tys. km.

Sprawdź także: Naprawa opony uszkodzonej, przebitej. Kiedy warto naprawić?

Producenci aut coraz częściej się decydują na stosowanie rozwiązań, które przedłużają żywotność rozrządu. Jednym z nich jest wzmacnianie paska kevlarem. Dzięki temu jest on o wiele trwalszy i odporny na zużycie.

Wymiana paska rozrządu

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest też umieszczanie rozrządu w kąpieli olejowej. W takiej sytuacji całość jest zamknięta w szczelnej obudowie. Warunkiem do tego, żeby takie rozwiązanie odpowiednio funkcjonowało, jest stosowanie oleju określonego przez producenta. Często żywotność paska funkcjonującego w kąpieli olejowej określa się na poziomie około 240 tys. km lub 10 lat. Mimo to, jednak warto go wymienić co 80 tys. km. W niektórych autach zużyte fragmenty paska mogą uszkodzić pompę oleju.

A co w przypadku, gdy kupujesz używany samochód? W takiej sytuacji również warto uważać, żeby radości z jazdy nie zaćmił zerwany pasek rozrządu. Koszt naprawy w takiej sytuacji jest naprawdę wysoki. Żeby tego uniknąć, warto zaraz po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży udać się do serwisu samochodowego i umówić się na wymianę tego elementu oraz innych elementów eksploatacyjnych. Chyba że sprzedawca udowodni Ci, że samochód był odpowiednio serwisowany (np. przedstawi fakturę z autoryzowanego warsztatu) – wtedy możesz się wstrzymać z wymianą paska.

Ekspert radzi: Nie zwlekaj z wymianą paska rozrządu

Znasz już objawy, które mogą wskazywać na to, że masz w swoim aucie pęknięty pasek rozrządu. Jeśli w Twoim aucie działa wszystko poprawnie, jednak przekroczyłeś 80 tys. km od ostatniej wymiany tego elementu, to także sygnał, że warto udać się do serwisu. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ kompletnie zerwany pasek rozrządu w dieslu lub w silniku benzynowym może naprawdę dużo kosztować. 

Jednak mimo to mnóstwo osób zwleka z tym, żeby udać się do serwisu samochodowego. Często jako powód podaje się wysokie koszty oraz czas realizacji. O tym, że nie warto tego robić, mówi ekspert:

Zerwany pasek rozrządu – wypowiedź eksperta.

Jak widzisz, nawet znawcy rynku motoryzacyjnego nakłaniają do tego, żeby regularnie odwiedzać serwis. Nie warto zaniedbywać samochodu, tłumacząc się pozorną oszczędnością. Nieodpowiednio serwisowany pojazd może się okazać sporym problemem. Tak jak wspomniał ekspert, zaoszczędzenie kilkuset złotych przez brak wizyty w serwisie może skutkować koniecznością wydania później kilku tysięcy złotych. Każdy sygnał ostrzegawczy, który płynie z pojazdu, warto sprawdzić – po to, żeby nie zbankrutować przez brak napraw.

Zobacz też: Korozja na tarczy – czy to normalne?

Zerwany pasek rozrządu w dieslu lub silniku benzynowym jest równoznaczny z unieruchomieniem pojazdu. Na pewno nikt nie chce zostać zatrzymanym przez awarię na trasie. Dlatego też nie warto wyruszać w drogę, jeśli masz jakieś wątpliwości co do tego, czy samochód jest sprawny. 

Sama wymiana nie musi być kosztowna. Co ważne, nie oznacza też kilkudniowego braku samochodu. Specjaliści w serwisach samochodowych wiedzą, jak dokonać takiej wymiany, dlatego warto zaufać fachowcom. Często razem z paskiem rozrządu można wyregulować też napinacze oraz wymienić pompę wody.

Sposób na pęknięty pasek rozrządu? Wizyta w serwisie

Nie warto bać się wymiany paska. Rozrząd to kluczowy element w budowie samochodu, dlatego też powinien być utrzymywany w dobrym stanie. Wszelkie objawy, takie jak np. stukanie, piski z komory silnika czy szarpanie mogą wskazywać na to, zbliża się czas wizyty w serwisie samochodowym.

Jeśli kupujesz używane auto lub widzisz, że na liczniku Twojego pojazdu pojawia się przebieg przekraczający 100 tys. km, to też znak, że czas zadzwonić do warsztatu i umówić się na wizytę. Warto to robić z wyprzedzeniem, żeby nie narazić swojego auta na zerwany rozrząd. Objawy, o których wspomnieliśmy wcześniej, i ich konsekwencje powinny Cię skłonić do tego, żeby zająć się pojazdem.

Zerwany pasek rozrządu – wizyta u mechanika

Regularne wizyty w serwisie samochodowym to obowiązek każdego kierowcy. Jeśli do tej pory było to dla Ciebie przykre zadanie, które dodatkowo generowało dużo stresu, to znak, że czas zmienić warsztat. W takiej sytuacji warto się udać do Q Service Castrol. To miejsce, w którym profesjonaliści kompleksowo zadbają o stan Twojego auta. 

W warsztacie Q Service Castrol dokonasz wymiany rozrządu. Mechanicy zajmą się Twoim autem i zaproponują wysokiej jakości części. Fachowe doradztwo i miła obsługa – to wyróżnia warsztat spośród innych. Umów się wcześniej na wizytę i ciesz się wysoką jakością usług i krótkim terminem realizacji.

Na miejscu możesz skorzystać z wielu różnych usług. Mechanicy nie tylko wymienią pasek rozrządu, ale też dokonają przeglądu technicznego i doradzą, jakie naprawy warto wykonać. W Q Service Castrol możesz też skorzystać z wymiany opon, oleju oraz kompletu filtrów. Serwis zajmuje się każdym rodzajem pojazdu, zarówno silnikami diesla, jak i benzynowymi.