Wymiana rozrządu

Zamknięte
AUTO-ELEKTRO SERVICE MARCIN KRZEMIŃSKI

ul. Studzieniec 1e, 09-200 Sierpc

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(3 opinie)
Zamknięte
Serwis Samochodowy Norek Sp. z o.o.

ul. Struga 18A, 44-280 Rydułtowy

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(3 opinie)
Zamknięte
Q Service Castrol SARZYŃSKI

ul. Jurkowice 74B, 28-210 Jurkowice

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(7 opinii)
Zamknięte
AUTO SERWIS SZASTAK Dariusz Szastak

ul. Węgorzynko 15B, 77-200 Miastko

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(33 opinie)
Zamknięte
WARSZTAT SAMOCHODOWY U MAŁEGO GRZEGORZ BRYNIARSKI

ul. Partyzantów 77, 34-400 Nowy Targ

Zamknięte
Q SERVICE CASTROL COOLCAR

ul. Kadetów 10, 03-987 Warszawa

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(2 opinie)
Zamknięte
Q SERVICE CASTROL ATD AUTO TOMASZ DRUSZCZ

ul. Rencistów 1a, 05-220 Zielonka

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(3 opinie)
Otwarte
AMG SERWIS

ul. AL. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA 545, 43-316 Bielsko-Biała

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(4 opinie)
Zamknięte
Auto Serwis Hatala

ul. Osiedle Potok Kubikowski 14, 34-125 Sułkowice, Rzyki

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(3 opinie)
Otwarte
ZAKŁAD MECHANIKI POJAZDOWEJ ROMAN ORŁOWICZ

ul. Kazimierza Wielkiego 16, 32-860 Czchów

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(8 opinii)
Zamknięte
AUTO-PERFEKT MILER Q SERVICE

ul. Powroźnik 3, 33-370 Muszyna

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(32 opinie)
Zamknięte
AUTO SERWIS MALINA - RAFAŁ MALICKI

ul. Brzozowa 2, 26-026 Bieleckie Młyny

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(120 opinii)
Zamknięte
Q SERVICE EUROPEGAS

ul. Hurtowa 13, 15-399 Białystok

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(7 opinii)
Zamknięte
QSC AUTOINTERUS Niezależny serwis Volvo (INTER-US GAŁUSZKA JAROSŁAW)

ul. Wólczyńska 308a, 01-919 Warszawa

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(29 opinii)
Zamknięte
K.I.G SPECJALISTYCZNY SERWIS PEUGEOT I CITROEN

ul. Bocheńskiego 99, 40-847 Katowice

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(5 opinii)
Zamknięte
Q Service Do Huty 31

ul. Do Huty 31, 33-100 Tarnów

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(6 opinii)
Zamknięte
Q SERVICE CASTROL LUK-MAL ŁUKASZ KOMPERDA

ul. PODHALAŃSKA 55A, 34-500 Zakopane

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(5 opinii)
Zamknięte
Q SERVICE CASTROL TOMASZ KARCZ

ul. Krucza 5, 63-200 Jarocin

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(2 opinie)
Zamknięte
Autoserwis ZMC

ul. Zagórska 73, 42-500 Będzin

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(4 opinie)
Zamknięte
Q SERWIS CASTROL BIGHAND

ul. POWSTANIA STYCZNIOWEGO 4F, 21-300 Radzyń Podlaski

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(1 opinia)
1-20 z 570 znalezionych warsztatów
<12...29>

Wymiana rozrządu- Q Service Castrol


Napęd rozrządu to rodzaj mechanicznego sterownika w silniku. Przenosi on siłę obrotową z wału korbowego, która po trafieniu na wałek odpowiada za poruszanie zaworami. W efekcie do komory spalania dostarczane jest paliwo i powietrze oraz usuwane spaliny po wybuchu mieszanki. Napęd rozrządu niestety jest częścią eksploatacyjną. Z czasem może zatem zużyć się i wymagać wymiany.


Paski rozrządu wymienia się po określonym interwale. Łańcuch daje sygnały mówiące o zużyciu. Ani interwału, ani sygnałów kierowca ignorować nie powinien. W razie zerwania rozrządu dojdzie bowiem do kolizji tłoków z zaworami. Silnik będzie wymagać naprawy, której koszt można liczyć w tysiącach złotych.


Najczęstsze pytania

Rozrząd w silniku stanowi łącznik między dołem a górą silnika. Przenosi ruch obrotowy wału korbowego na ruch obrotowy wałka rozrządu. W efekcie pozwala na napędzanie za pomocą krzywek wałka zaworów odpowiadających za dostarczanie do komory spalania powietrza i paliwa oraz usuwanie z niej spalin. Dwa obroty wału korbowego są przenoszone na jeden obrót wałka rozrządu. Bardzo często jest też tak, że to właśnie z rozrządu napędzana jest pompa cieczy chłodzącej.


Inżynierowie korzystają przede wszystkim z trzech konstrukcji w zakresie napędu rozrządu. Obecnie praktycznie już nie stosuje się napędów opartych na kołach zębatych. Ich miejsce zajęły przede wszystkim łańcuchy napędowe i paski. Koła zębate i łańcuchy to konstrukcje dodające silnikowi masy i pracujące topornie. Z drugiej strony charakteryzują się wysoką trwałością. Lekki pasek jest tani w wymianie, ale ma z góry założony interwał wymiany, do którego kierowca powinien się stosować. Mówimy oczywiście o tzw. pasku zębatym, który jest wykonany z gumy wzmocnionej konstrukcją drucianą. To nie to samo, co pasek wielorowkowy.


Podstawową wskazówkę w tym przypadku warto znaleźć w książce obsługi pojazdu. Czasami bowiem producent założy interwał wymiany na poziomie 60, a czasami nawet 210 tys. km ograniczony maksymalnym wiekiem wynoszącym 5 lub 6 lat. Dużo zależy od konstrukcji silnika, rodzaju paliwa, ale także mechanizmu rozrządu. W dieslach stosuje się krótsze interwały, bo generują one dużo większe obciążenia. Przeszło 200 tys. km trwałości paska oznacza z kolei zawsze jego pracę w kąpieli olejowej. To ona wydłuża jego trwałość.


Producenci informują o tym, że łańcuch rozrządu jest przewidziany na całe życie silnika. I jeszcze w latach 80. czy 90. XX wieku być może tak właśnie było. Aktualnie stosowane łańcuchy nie zawsze charakteryzują się tak wysoką trwałością. Zdarza się zatem, że zaczynają hałasować podczas rozruchu silnika już po pokonaniu 80 czy 100 tys. km. Problemy z niską żywotnością łańcucha rozrządu to często nie kwestia oszczędności materiałowych. Dużo groźniejsze są usterki napinaczy, ewentualnie problemy ze smarowaniem.


Problem polega na tym, że głównym symptomem mówiącym o zużyciu paska rozrządu, jest skala pokonanego interwału kilometrów od ostatniej wymiany. Pasek przed zerwaniem raczej nie zapowiada swojej usterki. Tym bardziej że najczęściej do zerwania napędu nie dochodzi w czasie jazdy samochodem, a podczas rozruchu. Rozruch jest bowiem tym momentem, w którym na pasek działają szczególnie duże i szczególnie niekorzystne siły.


Podczas wymiany rozrządu należy wymienić nie tylko pasek czy łańcuch. Konieczne jest także zamontowanie nowych rolek prowadzących i napinaczy. Poza tym kierowca może zastanowić się nad zainwestowaniem w pompę wody. Mechanik powinien dokładnie sprawdzić mechanizm. Dostrzeżenie jakichkolwiek uszkodzeń, powinno kwalifikować go do demontażu. Problem z pompą wody jest o tyle duży, że gdy jej usterka pojawi się po wymianie rozrządu, napęd i tak trzeba będzie rozebrać oraz wymienić.


Na czas wymiany rozrządu wpływ mają przede wszystkim dwie rzeczy. Po pierwsze stopień skomplikowania układu. Po drugie dostęp do niego w komorze silnika. Czasami, aby uzyskać dostęp np. do paska, mechanik musi rozebrać połowę osprzętu umieszczonego na jednym z boków silnika, ewentualnie uchylić pas przedni. Dokładne zdemontowanie elementów i sumienne ich zamontowanie wymaga czasu. W małym samochodzie miejskim na wymianę rozrządu mogą być zatem potrzebne dwie godziny, a w aucie klasy średniej 6 godzin.


Wymiana rozrządu nie jest tania. Sam komplet części w przypadku paska kosztuje od 250 do ponad 1000 zł. Od tysiąca złotych zacznie się natomiast rachunek w sklepie motoryzacyjnym w przypadku konieczności wymiany łańcucha rozrządu. Do kwoty kierowca musi jeszcze doliczyć cenę pompy wody. Ta kosztuje przeciętnie od 100 do 200 zł. Fakturę uzupełni koszt robocizny. Mechanicy zazwyczaj liczą za swoją pracę kwotę wynoszącą od 250 do 600 zł. Dużo zależy od stopnia skomplikowania rozrządu i łatwości dostania się do niego. Czasami napędy są skutecznie ukryte w komorze silnika.


Zerwany pasek rozrządu to czarny scenariusz dla kierowcy. Oznacza bowiem kolizję tłoków z zaworami. Skutkiem takiej sytuacji jest konieczność przeprowadzenia generalnego remontu silnika. Uszkodzenia mogą być na tyle duże, że czasami najlepszym rozwiązaniem jest wymiana motoru, zamiast jego naprawy. Po zerwaniu paska jazda po ponownym montażu napędu jest możliwa tylko w jednostkach posiadających tzw. rozrząd bezkolizyjny. Mówimy jednak głównie o silnikach 8-zaworowych i wolnossących, których dziś praktycznie już nie ma na rynku.


Wymiana rozrządu w popularnych miastach

Pozostałe usługi

Najpopularniejsze usługi

Warsztaty w popularnych miastach