Czym kierować się przy doborze płynu hamulcowego?

Jeśli chcesz postawić na jakość, trwałość oraz doskonałą ochronę przeciwkorozyjną, płyny hamulcowe ATE są stworzone dla Ciebie.
Ikona zegarka 3 min czytania

Specjaliści ATE przygotowali obszerną prezentację płynów hamulcowych swojej linii produkcyjnej, podkreślając ich właściwości, które warunkują ich zastosowanie w konkretnych pojazdach.

https://www.youtube.com/watch?v=Z61emnsQ1x8&feature=youtu.be

Jeśli chcesz postawić na jakość, trwałość oraz doskonałą ochronę przeciwkorozyjną, płyny hamulcowe ATE są stworzone dla Ciebie.

Sprawdź, który produkt idealnie nadaje się do Twojego auta: 

  • DOT 3 

Pierwotnie przeznaczony dla pojazdów starszej generacji. Swoją pozycję w ofercie ATE zajmuje jednak ze względu na samochody, które przyjeżdżają do Polski z innych rynków przeznaczenia (m.in. z Ameryki i Azji). 

  • DOT 4 SL

Płyn przeznaczony do pojazdów rynku europejskiego, które nie są wyposażone w żaden system stabilizacji toru jazdy (np. ABS, ESP, ASR).

  • DOT 4 SL.6 

Niskowiskozyjny płyn hamulcowy. Co kryje się pod tą nazwą? Inna lepkość kinetyczna cieczy. Producenci wymagają, aby stosować tego rodzaju płyn hamulcowy w samochodach posiadających nowe systemy stabilizacji toru jazdy. 

  • DOT 5.1 

Bliźniaczy płyn hamulcowy DOT 4 SL.6. Lepkość kinetyczna tych dwóch egzemplarzy jest identyczna. Czym więc się różnią? Wydłużonym czasem eksploatacji. W przypadku DOT 4 SL.6 są to dwa lata, a w przypadku DOT 5.1 – trzy, zgodnie z wymogami producentów nowych pojazdów.

Warsztaty, które oferują wymianę płynu hamulcowego, bardzo często kierują się temperaturą jego wrzenia. Jednakże… nie jest to kryterium, które pozwala określić dobór odpowiedniego płynu hamulcowego. Temperaturą wrzenia możemy się kierować wtedy, kiedy będziemy serwisować samochody do wyczynów sportowych oraz rajdów. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi:

  • Typ 200 New Racing

Pamiętaj, żeby nie wlewać go do pojazdów, które posiadają systemy stabilizacji toru jazdy, ponieważ mają dwukrotnie większa lepkość kinetyczną, która spowalnia reakcję układu hamulcowego. 

Czy możesz mieszać ze sobą DOT 5.1 i DOT 4? 

Nie radzimy ich mieszać, ale zdecydowanie możesz stosować je naprzemiennie. Wszystkie właściwości chemiczne są identyczne i nie powodują żadnych uszkodzeń, jednak DOT 5.1 wydłuża czas eksploatacji w pojeździe. 

Nowe opakowania płynów hamulcowych ATE zawierają wszystkie niezbędne informacje dla warsztatu. Są to informacje o temperaturze wrzenia płynu hamulcowego (suchego i zawodnionego). To bardzo przydatny indykator, dzięki któremu będziesz w stanie określić, kiedy go wymienić.

Dodatkowo, na każdym opakowaniu znajduje się data płynu hamulcowego. Pamiętaj! Jest to maksymalnie pięć lat od daty produkcji (przy opakowaniach metalowych), oraz od dwóch do trzech lat (przy opakowaniach plastikowych). 

Sprawdzaj dokładnie informacje zamieszczone na zbiorniczku z płynem hamulcowym! Dopasuj ciecz tak, aby zgadzała się z rekomendacjami producenta Twojego samochodu.

Pamiętaj, że to, co wlewasz do zbiorniczka nie jest obojętne!