Opony dla zmniejszenia śladu węglowego

Niższe zużycie energii przez pojazd przekłada się nie tylko na ekonomię, ale również ekologię – w przypadku samochodów spalinowych mniejsze spalanie oznacza niższą emisję CO2. Wydajniejsze wykorzystanie prądu przez auto elektryczne przekłada się na większy zasięg i zmniejszenie częstotliwości ładowania.
Ikona zegarka 3 min czytania

Opony dla zmniejszenia śladu węglowego

Niższe zużycie energii przez pojazd przekłada się nie tylko na ekonomię, ale również ekologię – w przypadku samochodów spalinowych mniejsze spalanie oznacza niższą emisję CO2. Wydajniejsze wykorzystanie prądu przez auto elektryczne przekłada się na większy zasięg i zmniejszenie częstotliwości ładowania.

To ostatnie jest istotne zwłaszcza w przypadku krajów takich jak Polska, w których zdecydowana większość energii elektrycznej pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Warto pamiętać, że także pochodzenie prądu w pośredni sposób przekłada się na ślad węglowy pozostawiany przez użytkownika samochodu elektrycznego.

Niezależnie od sposobu zasilania pojazdu zauważalny wpływ na jego zużycie energii – czy to paliwa, czy też prądu – mają opony, a dokładniej ich opór toczenia. Różnica w spalaniu między ogumieniem o największym i najmniejszym oporze toczenia może wynosić aż 0,6 l na 100 km. Przy przejechanych 10 tys. km przełoży się to na zużycie paliwa mniejsze o 60 l, a tym samym oszczędność rzędu 300 zł (zakładając cenę paliwa 5 zł za litr). Mniejsze spalanie wiąże się też z niższą emisją CO2

Elektromobilność i hybrydyzacja

Obecnie po polskich drogach porusza się w sumie prawie 20 tys. samochodów elektrycznych i hybrydowych (typu plug-in).

Deklaracje z badania Continental Opony Polska świadczą o tym, że liczba ta będzie rosła: 23 proc. respondentów rozważa zakup nowego samochodu elektrycznego, a 26 proc. z nich bierze pod uwagę kupno używanego pojazdu tego typu. 

Z powodu swojej zwiększonej wagi pojazdy elektryczne i hybrydowe wymagają specjalnych opon, odznaczających się odpowiednią trwałością, wysoką przyczepnością i niskimi oporami toczenia, dzięki którym można w pełni wykorzystać ich największe zalety – np. niskie spalanie samochodów hybrydowych i zwiększony zasięg elektrycznych. Optymalnym rozwiązaniem dla tego rodzaju pojazdów są opony EcoContact™ 6 firmy Continental.

Jak wygląda świadomość środowiskowa polskich kierowców?

Według badania przeprowadzonego przez firmę Continental Opony Polska we współpracy z InsightOut Lab aż 88 proc. kierowców w Polsce stara się jeździć w sposób ograniczający zużycie paliwa.

Z kolei 60 proc. Polaków uważa globalne ocieplenie za bardzo istotny światowy problem, a 58 proc. z nich zwraca uwagę na wpływ kupowanych produktów na środowisko naturalne. Warto dodać, że 43 proc. wszystkich badanych chętniej wybiera produkty firm ograniczających emisję gazów cieplarnianych w procesie produkcyjnym. 

Respondenci wskazywali również na zmniejszone zużycie paliwa jako jeden z czterech najważniejszych czynników wpływających na wybór konkretnego modelu opony (12 proc. z nich zaznaczyło ten parametr). Większość kierowców w Polsce ma też świadomość, że ogumienie może pomagać w zmniejszaniu zużycia paliwa (68 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco), a 87 proc. z nich wolałoby dopłacić do opon droższych, ale zapewniających lepsze spalanie. 

Środowisko naturalne a Continental 

Działania firmy na rzecz klimatu nie ograniczają się jednak tylko do produkcji opon przeznaczonych do przyjaznych dla środowiska pojazdów.

To również dążenie do produkcji opon z biotworzyw, zmniejszenia produkcji odpadów przy zwiększonym poziomie recyklingu, a także niższego zużycia energii oraz wody podczas produkcji. Obrana przez Continental strategia oparta na założeniach zrównoważonego rozwoju odpowiada oczekiwaniom coraz bardziej świadomych klientów, którym również zależy na środowisku naturalnym