Opony dla zmniejszenia śladu węglowego - Q Service Castrol - Warsztaty samochodowe

Opony dla zmniejszenia śladu węglowego

Niższe zużycie energii przez pojazd przekłada się nie tylko na ekonomię, ale również ekologię – w przypadku samochodów spalinowych mniejsze spalanie oznacza niższą emisję CO2. Wydajniejsze wykorzystanie prądu przez auto elektryczne przekłada się na większy zasięg i zmniejszenie częstotliwości ładowania.
Ikona zegarka 3 min czytania

Opony dla zmniejszenia śladu węglowego

Niższe zużycie energii przez pojazd przekłada się nie tylko na ekonomię, ale również ekologię – w przypadku samochodów spalinowych mniejsze spalanie oznacza niższą emisję CO2. Wydajniejsze wykorzystanie prądu przez auto elektryczne przekłada się na większy zasięg i zmniejszenie częstotliwości ładowania.

To ostatnie jest istotne zwłaszcza w przypadku krajów takich jak Polska, w których zdecydowana większość energii elektrycznej pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Warto pamiętać, że także pochodzenie prądu w pośredni sposób przekłada się na ślad węglowy pozostawiany przez użytkownika samochodu elektrycznego.

Niezależnie od sposobu zasilania pojazdu zauważalny wpływ na jego zużycie energii – czy to paliwa, czy też prądu – mają opony, a dokładniej ich opór toczenia. Różnica w spalaniu między ogumieniem o największym i najmniejszym oporze toczenia może wynosić aż 0,6 l na 100 km. Przy przejechanych 10 tys. km przełoży się to na zużycie paliwa mniejsze o 60 l, a tym samym oszczędność rzędu 300 zł (zakładając cenę paliwa 5 zł za litr). Mniejsze spalanie wiąże się też z niższą emisją CO2

Elektromobilność i hybrydyzacja

Obecnie po polskich drogach porusza się w sumie prawie 20 tys. samochodów elektrycznych i hybrydowych (typu plug-in).

Deklaracje z badania Continental Opony Polska świadczą o tym, że liczba ta będzie rosła: 23 proc. respondentów rozważa zakup nowego samochodu elektrycznego, a 26 proc. z nich bierze pod uwagę kupno używanego pojazdu tego typu. 

Z powodu swojej zwiększonej wagi pojazdy elektryczne i hybrydowe wymagają specjalnych opon, odznaczających się odpowiednią trwałością, wysoką przyczepnością i niskimi oporami toczenia, dzięki którym można w pełni wykorzystać ich największe zalety – np. niskie spalanie samochodów hybrydowych i zwiększony zasięg elektrycznych. Optymalnym rozwiązaniem dla tego rodzaju pojazdów są opony EcoContact™ 6 firmy Continental.

Jak wygląda świadomość środowiskowa polskich kierowców?

Według badania przeprowadzonego przez firmę Continental Opony Polska we współpracy z InsightOut Lab aż 88 proc. kierowców w Polsce stara się jeździć w sposób ograniczający zużycie paliwa.

Z kolei 60 proc. Polaków uważa globalne ocieplenie za bardzo istotny światowy problem, a 58 proc. z nich zwraca uwagę na wpływ kupowanych produktów na środowisko naturalne. Warto dodać, że 43 proc. wszystkich badanych chętniej wybiera produkty firm ograniczających emisję gazów cieplarnianych w procesie produkcyjnym. 

Respondenci wskazywali również na zmniejszone zużycie paliwa jako jeden z czterech najważniejszych czynników wpływających na wybór konkretnego modelu opony (12 proc. z nich zaznaczyło ten parametr). Większość kierowców w Polsce ma też świadomość, że ogumienie może pomagać w zmniejszaniu zużycia paliwa (68 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco), a 87 proc. z nich wolałoby dopłacić do opon droższych, ale zapewniających lepsze spalanie. 

Środowisko naturalne a Continental 

Działania firmy na rzecz klimatu nie ograniczają się jednak tylko do produkcji opon przeznaczonych do przyjaznych dla środowiska pojazdów.

To również dążenie do produkcji opon z biotworzyw, zmniejszenia produkcji odpadów przy zwiększonym poziomie recyklingu, a także niższego zużycia energii oraz wody podczas produkcji. Obrana przez Continental strategia oparta na założeniach zrównoważonego rozwoju odpowiada oczekiwaniom coraz bardziej świadomych klientów, którym również zależy na środowisku naturalnym

Przygotowane przezEksperci Q Service Castrol