Recepta na dłuższe życie silnika – regularna wymiana oleju

by to jednak było możliwe, bardzo ważny jest właściwy dobór, kontrolowanie poziomu i przestrzeganie zalecanych przez producenta interwałów wymiany oleju – pozwoli to na przejechanie nawet miliona kilometrów.
Ikona zegarka 4 min czytania

Współczesne silniki samochodowe mogą pokonywać ogromne przebiegi – 100, 200, 300 czy nawet więcej tysięcy kilometrów to wartości możliwe do osiągnięcia. Aby to jednak było możliwe, bardzo ważny jest właściwy dobór, kontrolowanie poziomu i przestrzeganie zalecanych przez producenta interwałów wymiany oleju – pozwoli to na przejechanie nawet miliona kilometrów.

Tyle udało się przejechać panu Arturowi, który w swoim fiacie ducato przez całą historię eksploatacji stosował olej Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 – gdy tylko zakupił swojego fiata, skontaktował się z działem technicznym Castrol, by zasięgnąć porady, jaki olej najlepiej zastosować w napędzającym go silniku. 

JAKIE FUNKCJE SPEŁNIA OLEJ W SAMOCHODZIE?

Olej silnikowy spełnia kilka równie istotnych funkcji.

  • Przede wszystkim zabezpiecza narażone na tarcie powierzchnie, na przykład między tłokami a ścianami cylindrów lub w turbosprężarce. Ponadto usuwa zanieczyszczenia z silnika, zapobiegając ich osadzaniu się i transportując je do filtra oleju. Pomaga również w chłodzeniu pracujących elementów. 
  • Spełniając powyższe zadania, olej wpływa korzystnie na funkcjonowanie silnika, zmniejszając spalanie, redukując hałas i zapewniając większą szczelność komorze spalania, a dodatkowo konserwuje wszystkie wchodzące z nim w styczność części. 

DOBÓR WŁAŚCIWEGO OLEJU

W jednostce napędowej samochodu powinno się stosować olej zalecany przez producenta w instrukcji obsługi, co znacząco upraszcza kwestię jego doboru. Warto jednak rozumieć oznaczenia dotyczące właściwości olejów silnikowych w przypadku niedostępności instrukcji.

Rozróżnia się dwie klasyfikacje:

  • lepkościową (według SAE)
  • jakościową (stosowana w Europie według ACEA lub producentów silników, np. Volkswagen, Mercedes, Ford itp.).
  • Klas lepkości jest w sumie 14 (sześć zimowych i osiem letnich), natomiast w oznaczeniu oleju zawsze znajduje się informacja o lepkości zarówno letniej, jak i zimowej; w przykładowym oznaczeniu 5W-30, „W” oznacza winter (z ang. zima), z kolei liczby świadczą kolejno o lepkości dla zimy i dla lata. Czym jest jednak lepkość sama w sobie? To nic innego jak konsystencja oleju – olej rzadszy jest określany jako mało lepki, a olej gęsty jako bardziej lepki. 
  • Jeśli chodzi o klasyfikację jakościową oleju, ACEA rozróżnia 12 kategorii, oznaczanych literami A (oleje dla silników benzynowych), B (dla silników Diesla w osobówkach), C (dla silników z filtrami cząsteczek stałych i poszczególnych silników benzynowych) oraz E (dla ciężarówek z silnikami Diesla). Klasyfikacja norm ACEA jest bardzo ścisła, a reguły kompatybilności pomiędzy poszczególnymi klasami skomplikowane. 

TRZY RODZAJE OLEJÓW SILNIKOWYCH

Warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są oleje o innych bazach olejowych – syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne – różniące się m.in. jakością.

Oleje syntetyczne odznaczają się najlepszymi właściwościami, ale jednocześnie są najdroższe. Stosuje się je najczęściej w samochodach nowych i z małym przebiegiem. 

  • „Półsyntetyki” cechują z kolei parametry zbliżone do olejów syntetycznych, zapewnione w niższej cenie, dlatego stanowiące dobry kompromis między jakością a ceną. Ostatnią opcję, czyli oleje mineralne, charakteryzuje najniższa jakość i najniższa cena, z uwagi na którą są popularnym rozwiązaniem w starych, wyeksploatowanych autach, mających tendencję do spalania większych ilości oleju, a więc wymagających częstego uzupełniania.  

ZADBAJ O SERCE SWOJEGO SAMOCHODU

Jak widać, przestrzegając regularnych wymian oleju silnikowego w zalecanych przez producenta interwałach. można w dosyć prosty sposób przedłużyć życie silnika.

  • W przypadku starych samochodów, których silniki jeszcze nie spalają ponadprzeciętnych ilości oleju, nie trzeba wcale zdawać się na los i oczekiwać nadchodzącego nieuchronnie końca: warto wtedy zastosować specjalny olej dla jednostek napędowych o dużym przebiegu.
  • Należące do gamy Castrol GTX oleje są przeznaczone dla silników z przebiegiem ponad 100 tys. km. Poprzez likwidację nagromadzonego szlamu i zapobieganie powstawaniu nowych jego warstw oleje Castrol GTX pomagają zwiększyć żywotność silnika, dzięki czemu kierowca może cieszyć się swoim samochodem jeszcze dłużej.