Jaki typ oleju silnikowego wybrać?

Kluczowe znaczenie mają tutaj dwa czynniki: lepkość i typ oleju.
Ikona zegarka 3 min czytania

PŁYNNA TECHNOLOGIA TO GWARANCJA PRAWIDŁOWEJ WYMIANY OLEJU

  • Gdy przychodzi pora na wymianę oleju, znajomość odpowiedniego produktu ma zasadnicze znaczenie. Odpowiedź na to pytanie staje się coraz bardziej złożona z każdym dniem. Najnowsze silniki mają coraz mniejsze wymiary i większą moc, a producenci opracowują skomplikowane specyfikacje w pełni syntetycznych olejów, aby poradzić sobie z wyższym ciśnieniem występującym w silniku i spełnić wymogi związane ze zużyciem paliwa.
  • Jeśli prowadzisz muscle cara lub auto wyprodukowane w Europie, producent prawdopodobnie zawarł w specyfikacji wymóg stosowania w pełni syntetycznego oleju silnikowego. I odwrotnie, gdy jeździsz za kółkiem starszego pojazdu z produkcji krajowej, producent może rekomendować olej mineralny.
  • Niemniej jednak, chociaż jest to najbardziej ekonomiczna opcja, pełny syntetyk niemal z pewnością lepiej zadba o Twój silnik. Znajomość odpowiedniego wariantu oleju do zastosowania przy wymianie ma zasadnicze znaczenie.
  • W podręczniku użytkownika znajdziesz specyfikację branżową, typ i klasę oleju zalecanego przez producenta.

CO OZNACZA OKREŚLENIE „LEPKOŚĆ”?

  • Lepkość jest miarą gęstości oraz „łatwości przepływu” dowolnej cieczy. Przykładowo, woda jest rzadką cieczą, która przepływa swobodnie, więc możemy stwierdzić, że ma niską lepkość. Miód, z drugiej strony, jest stosunkowo gęsty i płynie wolniej. W związku z tym opisujemy go jako substancję o wysokiej lepkości. Warto również zauważyć, że miód płynie łatwiej — a tym samym jest mniej lepki — po delikatnym podgrzaniu.
  • Olej silnikowy zachowuje się bardzo podobnie, dlatego też mechanicy zazwyczaj uruchamiają silnik na minutę lub dwie, zanim przystąpią do spuszczenia zużytego oleju silnikowego w celu jego wymiany.

JAKI TYP OLEJU SILNIKOWEGO WYBRAĆ?

  • Na rynku dostępnych jest bardzo wiele olejów silnikowych, ale który będzie odpowiedni do mojego pojazdu? Zasadniczo, wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje: mineralny, częściowo syntetyczny i w pełni syntetyczny. Oleje mineralne są najsłabiej rafinowane z tej trójki, co oznacza, że ich koszt jest niższy. Nie zapewniają jednak tak dobrej ochrony, osiągów i oszczędności, jak pozostałe opcje.
  • Częściowo syntetyczne oleje silnikowe są mieszanką oleju mineralnego i syntetycznego, która ma na celu zwiększenie osiągów środka smarnego, przy zachowaniu niższych kosztów niż w przypadku olejów w pełni syntetycznych. Pełne syntetyki to najdroższe oleje silnikowe ze względu na wysoki stopień rafinacji; zapewniają one jednak najlepszą ochronę i wydajność każdego pojazdu.