Sposób działania akumulatora w samochodzie warunkuje możliwość odpalenia silnika czy pracy pokładowych urządzeń. W sytuacji, w której w aucie pojawią się problemy z instalacją elektryczną, kierowca wie jedno. Nadszedł czas na wymianę akumulatora.
Akumulator odgrywa ważną rolę. W pierwszej kolejności dostarcza prąd rozruchowy, który jest konieczny do odpalenia silnika. W drugiej po rozruchu jednostki napędowej odpowiada za zasilanie wszystkich urządzeń pokładowych. To on dostarcza prąd do radia, klimatyzacji, komputera pokładowego, sterownika silnika, oświetlenia zewnętrznego pojazdu czy świec zapłonowych w motorze benzynowym.
Aby ocenić stan akumulatora, warto wykonać trzy pomiary. One dadzą kierowcy odpowiedź na pytanie, czy stary akumulator nadaje się do dalszej eksploatacji. Kluczowe jest sprawdzenie:
Żywotność baterii jest średnio określana na 6 lat. Choć znane są przypadki eksploatacji fabrycznego zasobnika np. przez dwie dekady.
W najprostszych samochodach głównym zadaniem akumulatora jest zapewnienie możliwości włączenia silnika oraz zmagazynowania i przeniesienia energii niezbędnej np. przy użyciu świateł mijania. W zaawansowanych samochodach dzięki m.in. akumulatorowi kierowca może zdalnie ustawić ogrzewanie wnętrza pojazdu czy zweryfikować monitoring za pomocą kamer dookoła pojazdu. Gdyby nie sprawny akumulator, niemożliwe byłoby korzystanie z kluczyków zbliżeniowych, czy z systemu start-stop pomagającego przy redukcji emisji spalin w miejskich korkach.
Akumulator jest podstawą sprawnego funkcjonowania całego pojazdu – niezależnie od jego skomplikowania. Dlatego warto weryfikować jego stan regularnie, przy każdej wizycie w warsztacie.
Badanie sprawności akumulatora powinno być elementem regularnego serwisu samochodu. Kierowcy czasami pomijają tę procedurę. W efekcie dowiadują się o zużytym akumulatorze na ogół podczas problemów z odpaleniem silnika. Temu towarzyszy często przygasanie kontrolek widocznych na tablicy zegarów. Ten przypadek warto jednak podzielić na dwie sytuacje.
W sytuacji, w której samochód ma nagminne problemy z rozruchem silnika, kierowca przed podjęciem decyzji o wymianie akumulatora, powinien sprawdzić działanie układu ładowania. Bateria może nie tyle mieć problemy z magazynowaniem energii, co jej uzyskiwaniem.
Jak wyjąć akumulator i jednocześnie nie uszkodzić układu elektrycznego i elektroniki w pojeździe? Najważniejsza jest kolejność podejmowanych kroków. Na początek mechanik powinien odkręcić i zdjąć klemę z bieguna ujemnego. Dopiero w drugiej kolejności należy zdemontować zacisk dodatni. Akumulator w aucie jest też przymocowany do nadwozia. W tym celu należy poluzować śrubę zamontowaną przy dolnej podkładce lub obejmie utrzymującej baterię od góry. Przyda się do tego klucz nasadowy.
Po wyjęciu niesprawnego akumulatora, w jego miejsce można założyć nowy. Aby go podłączyć, najlepiej zastosować odwrotną kolejność kroków. Zalecane jest zamocowanie akumulatora oraz podłączenie biegunów dodatniego i ujemnego.
Zdarza się, że wymiana akumulatora w aucie nic nie daje. Pojazd nie reaguje na nowy zasobnik energii. Wynika to z faktu, że do prawidłowego działania bateria wymaga adaptacji. Ta czasami jest wykonywana automatycznie, a czasami konieczne jest podłączenie samochodu do komputera diagnostycznego. To pozwoli na zapisanie nowego akumulatora w sterowniku.
Nowy akumulator kosztuje od 170 do nawet 2000 zł. W sytuacji, w której kierowca zdecyduje się na zakup za pośrednictwem warsztatu, montaż zasobnika może otrzymać w gratisie.
Dla zakupu właściwego akumulatora, ale też i jego ceny, znaczenie mają parametry. Kluczowy jest tzw. prąd rozruchowy, który wyraża się w amperach (A) oraz pojemność, którą określa się w amperogodzinach (Ah). Informację w sprawie optymalnych wartości obydwu wielkości znaleźć można w instrukcji obsługi samochodu lub bezpośrednio w warsztacie wymieniającym baterię. Koszt zakupu baterii wywinduje również np. zastosowanie przez producenta systemu start-stop. Układ ten wymaga bowiem od baterii technologii AGM lub EFB.
Powódź przelała się nie tylko przez polskie,...
Paliwo syntetyczne - czy jest to droga...
Wypadek czy kolizja? Wiele osób ma problem...
Diesel nie odpala na mrozie? To bardzo...
Silnik 2.5 TDi to niezwykle ciekawa jednostka...