Wymiana akumulatora

Sposób działania akumulatora w samochodzie warunkuje możliwość odpalenia silnika czy pracy pokładowych urządzeń. W sytuacji, w której w aucie pojawią się problemy z instalacją elektryczną, kierowca wie jedno. Nadszedł czas na wymianę akumulatora.

Za co odpowiada akumulator samochodowy?

Akumulator odgrywa ważną rolę. W pierwszej kolejności dostarcza prąd rozruchowy, który jest konieczny do odpalenia silnika. W drugiej po rozruchu jednostki napędowej odpowiada za zasilanie wszystkich urządzeń pokładowych. To on dostarcza prąd do radia, klimatyzacji, komputera pokładowego, sterownika silnika, oświetlenia zewnętrznego pojazdu czy świec zapłonowych w motorze benzynowym.

Jak ocenić stan akumulatora?

Aby ocenić stan akumulatora, warto wykonać trzy pomiary. One dadzą kierowcy odpowiedź na pytanie, czy stary akumulator nadaje się do dalszej eksploatacji. Kluczowe jest sprawdzenie:

  • gęstości elektrolitu znajdującego się pod obudową baterii. Areometr powinien wskazywać wartość między 1,28 g/cm3 a 1,1 g/m3. Niższe wskazanie oznacza, że akumulator jest zużyty. Niestety pomiaru tego nie da się wykonać w każdej baterii. Nowoczesne są bezobsługowe. Nie da się dostać do ich cel i elektrolitu.
  • napięcia spoczynkowego, czyli mierzonego przy zgaszonym silniku. W tym przypadku miernik powinien pokazać nieco ponad 12 V, nawet do prawie 13 V.
  • napięcia ładowania, czyli po rozruchu silnika. Sprawna bateria w tym przypadku pokaże pomiar zawierający się między 14,1 a 14,7 V.

Żywotność baterii jest średnio określana na 6 lat. Choć znane są przypadki eksploatacji fabrycznego zasobnika np. przez dwie dekady.

Dlaczego trzeba regularnie dbać o akumulator?

W najprostszych samochodach głównym zadaniem akumulatora jest zapewnienie możliwości włączenia silnika oraz zmagazynowania i przeniesienia energii niezbędnej np. przy użyciu świateł mijania. W zaawansowanych samochodach dzięki m.in. akumulatorowi kierowca może zdalnie ustawić ogrzewanie wnętrza pojazdu czy zweryfikować monitoring za pomocą kamer dookoła pojazdu. Gdyby nie sprawny akumulator, niemożliwe byłoby korzystanie z kluczyków zbliżeniowych, czy z systemu start-stop pomagającego przy redukcji emisji spalin w miejskich korkach.

Akumulator jest podstawą sprawnego funkcjonowania całego pojazdu – niezależnie od jego skomplikowania. Dlatego warto weryfikować jego stan regularnie, przy każdej wizycie w warsztacie.

Kiedy konieczna jest wymiana akumulatora?

Badanie sprawności akumulatora powinno być elementem regularnego serwisu samochodu. Kierowcy czasami pomijają tę procedurę. W efekcie dowiadują się o zużytym akumulatorze na ogół podczas problemów z odpaleniem silnika. Temu towarzyszy często przygasanie kontrolek widocznych na tablicy zegarów. Ten przypadek warto jednak podzielić na dwie sytuacje.

  • Gdy problem z rozruchem pojawia się zimą podczas silnych mrozów, może jedynie świadczyć o rozładowanym akumulatorze. W takim przypadku pomóc powinno jego naładowanie. Naładowanie, a nie awaryjne zastymulowanie baterii przy pomocy startera. Startery są groźne dla akumulatorów.
  • Jeżeli samochód nie chce odpalić także latem lub wiosną, akumulator prawdopodobnie jest uszkodzony. To oznacza, że właściciel auta powinien zdecydować się na montaż nowej baterii.

W sytuacji, w której samochód ma nagminne problemy z rozruchem silnika, kierowca przed podjęciem decyzji o wymianie akumulatora, powinien sprawdzić działanie układu ładowania. Bateria może nie tyle mieć problemy z magazynowaniem energii, co jej uzyskiwaniem.

Jak wymienić akumulator?

Jak wyjąć akumulator i jednocześnie nie uszkodzić układu elektrycznego i elektroniki w pojeździe? Najważniejsza jest kolejność podejmowanych kroków. Na początek mechanik powinien odkręcić i zdjąć klemę z bieguna ujemnego. Dopiero w drugiej kolejności należy zdemontować zacisk dodatni. Akumulator w aucie jest też przymocowany do nadwozia. W tym celu należy poluzować śrubę zamontowaną przy dolnej podkładce lub obejmie utrzymującej baterię od góry. Przyda się do tego klucz nasadowy.

Po wyjęciu niesprawnego akumulatora, w jego miejsce można założyć nowy. Aby go podłączyć, najlepiej zastosować odwrotną kolejność kroków. Zalecane jest zamocowanie akumulatora oraz podłączenie biegunów dodatniego i ujemnego.

Zdarza się, że wymiana akumulatora w aucie nic nie daje. Pojazd nie reaguje na nowy zasobnik energii. Wynika to z faktu, że do prawidłowego działania bateria wymaga adaptacji. Ta czasami jest wykonywana automatycznie, a czasami konieczne jest podłączenie samochodu do komputera diagnostycznego. To pozwoli na zapisanie nowego akumulatora w sterowniku.

Ile kosztuje nowy akumulator?

Nowy akumulator kosztuje od 170 do nawet 2000 zł. W sytuacji, w której kierowca zdecyduje się na zakup za pośrednictwem warsztatu, montaż zasobnika może otrzymać w gratisie.

Dla zakupu właściwego akumulatora, ale też i jego ceny, znaczenie mają parametry. Kluczowy jest tzw. prąd rozruchowy, który wyraża się w amperach (A) oraz pojemność, którą określa się w amperogodzinach (Ah). Informację w sprawie optymalnych wartości obydwu wielkości znaleźć można w instrukcji obsługi samochodu lub bezpośrednio w warsztacie wymieniającym baterię. Koszt zakupu baterii wywinduje również np. zastosowanie przez producenta systemu start-stop. Układ ten wymaga bowiem od baterii technologii AGM lub EFB.

Znajdź warsztat samochodowy

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi profesjonalnymi warsztatami, gdzie świadczymy usługi wymiana akumulatora. Wyszukaj swojego miasta z poniższej listy lub skorzystaj z wewnętrznej wyszukiwarki warsztatów, gdzie znajdziesz resztę miast.
Warsztaty Warszawa Warsztaty Kraków Warsztaty Łódź Warsztaty Wrocław Warsztaty Poznań Warsztaty Gdańsk Warsztaty Szczecin Warsztaty Bydgoszcz Warsztaty Lublin Warsztaty Katowice Warsztaty Rzeszów Warsztaty Białystok

Aktualności