Wibracje na kierownicy to jeden z najbardziej dokuczliwych problemów, jakie przytrafiają się w trakcie jazdy. Mogą być wynikiem różnych usterek, których lepiej nie lekceważyć
Niby nic się nie dzieje, samochodem da się jechać, bez problemu przyspiesza, skręca, hamuje, ale drżenie kierownicy potrafi doprowadzić człowieka do szewskiej pasji i odebrać przyjemność z jazdy. Czasami pojawia się tylko przy przyspieszaniu, albo tylko przy hamowaniu. Bywa, że jest odczuwalne wyłącznie w określonym zakresie prędkości. Niezależnie od tego, kiedy się objawia, warto poświęcić czas by je wyeliminować. Co można zrobić?
Obejrzyj opony i felgi
Jedną z podstawowych przyczyn wibracji na kierownicy jest uszkodzenie ogumienia, np. wybrzuszenie na bieżniku. Pamiętaj, że defekt może znajdować się od wewnętrznej strony opony i będzie trudny do dostrzeżenia bez zdejmowania koła. Problem może być też z obręczą – jeśli będzie zgięta, lub uszczerbiona np. od uderzenia w krawężnik, to również wpływa na pracę układu jezdnego i powoduje drgania na kierownicy. Czasami źródłem problemu może być taki drobiazg jak błoto zalegające w feldze, które działa jak kolejny odważnik i negatywnie wpływa na równe obracanie się koła.
Skontroluj wyważenie kół
Nieprawidłowe wyważenie kół to również jedna z najczęstszych przyczyn drgań na kierownicy. Podczas wymiany ogumienia, wulkanizator wyważa koło na nowo i przykleja w odpowiednich miejscach niewielkie ciężarki. Może się zdarzyć tak, że taki element odklei się podczas jazdy i koło nie będzie odpowiednio wyważone. W konsekwencji, na kole kierownicy pojawią się wibracje – szczególnie w zakresie prędkości między 80 a 120 km/h.
Sprawdź, czy koła zostały prawidłowo zamontowane
Zdarza się, że po wymianie opony śruby mocujące obręcz do piasty nie zostaną równomiernie dokręcone. Albo, że nowe felgi mają otwór centralny o innej średnicy niż zaleca producent i konieczne będzie zastosowanie pierścieni centrujących. A może ktoś te pierścienie założył nieumiejętnie i zostały zgniecione między obręczą a piastą koła i felga nie przylega prawidłowo do piasty – takie drobiazgi też mogą powodować występowanie wibracji na kierownicy.
Obejrzyj tarcze hamulcowe
Jeśli drżenie na kierownicy pojawia się głównie podczas hamowania, bardzo prawdopodobne, że jego źródłem są skrzywione tarcze hamulcowe. Przyczyną skrzywienia może być np. wjechanie w kałużę w czasie intensywnego hamowania. Rozgrzana tarcza nagle schłodzona przez wodę, może się wykrzywić i powodować „bicie”. Tarcze hamulcowe wichrują się również w przypadku intensywnego hamowania na autostradzie lub trasie szybkiego ruchu. Szczególnie w przypadku mocnego wciśnięcia pedału hamulca przy dużej prędkości.
Jeśli z kołami wszystko jest w ok, trzeba przyjrzeć się zawieszeniu i przekładni kierowniczej
Za wibracje na kierownicy mogą odpowiadać np. luzy na sworzniach, łożyskach, zużytych tulejach metalowo-gumowych wahaczy, czy też przekładni kierowniczej. Źródłem problemu może być też niepoprawna geometria zawieszenia – ta usterka pojawia się czasem po najechaniu na nierówność na drodze z większą prędkością, albo po wymianie niektórych elementów zawieszenia. Zdarza się, że wibracje na kierownicy odczuwamy przez zużyte amortyzatory, które potęgują drgania wywoływane przez luzy w zawieszeniu. Niesprawny amortyzator może też wpaść w drgania, których sam nie jest w stanie wytłumić.
Jeśli na kierownicy pojawią się wibracje, dobrze jest zareagować jak najszybciej. Drgania te wpływają nie tylko na komfort prowadzenia, ale odbijają się też na elementach zawieszenia. Mogą przyspieszyć powstanie luzów w wymienionych wcześniej elementach, co spowoduje dalsze nasilenie wibracji. W efekcie może się okazać, że zamiast wymiany jednego wadliwego elementu, trzeba będzie planować poważniejszy serwis całego przedniego zawieszenia. A jak mówi stare przysłowie – lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.