Wpływ zimy na układ hamulcowy

Oprócz minusowych temperatur i intensywnych opadów śniegu, które często ograniczają widoczność i znacznie utrudniają przemieszczanie się, jest jeszcze kilka kwestii, na które musisz zwrócić uwagę.
Ikona zegarka 4 min czytania

Zima w dalszym ciągu nie oszczędza kierowców.

Oprócz minusowych temperatur i intensywnych opadów śniegu, które często ograniczają widoczność i znacznie utrudniają przemieszczanie się, jest jeszcze kilka kwestii, na które musisz zwrócić uwagę.

Przede wszystkim jest to rozsypywana na drodze sól oraz inne zanieczyszczenia. Mają destrukcyjny wpływ na stan naszej karoserii oraz na działanie i pracę układu hamulcowego.

Zobacz jak opowiadają o tym eksperci ATE

https://youtu.be/oHNaph44ilM

Przegląd przede wszystkim!

Pierwszą rzeczą, z której często kierowcy nie zdają sobie sprawy, to konieczność udania się do warsztatu samochodowego zaraz po zakończeniu sezonu zimowego. 

Zanim rozpoczniesz podróże i dłuższe przejażdżki, pojedź do warsztatu i poproś o przeprowadzenie przeglądu układu zawieszenia i układu hamulcowego. Według ekspertów ATE układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych komponentów naszego samochodu. Jest to jak najbardziej słuszne spostrzeżenie – przecież dba o nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.  

Które elementy układu hamulcowego warto sprawdzić w szczególności?

Rozsypana sól na drogach dostaje się do elementów układu hamulcowego z wodą.

Po wyschnięciu osadza się na zacisku hamulcowym w postaci kryształków. Warto zwrócić uwagę również na jarzmo, tarcze hamulcowe i całą elektrykę, gdzie również dostaje się sól z wodą. 

Jeśli chcesz udać się na myjnię samochodową, musisz pamiętać o tym, że stosowana tam chemia również może mieć negatywny wpływ na elementy metalowe naszego pojazdu.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest powietrze, które dostaje się kierownicami powietrza w nadkolach. 

Ono też zawiera zanieczyszczenia. Strumień kierowany jest na tarcze hamulcowe w celu ich wentylacji. Niestety, zanieczyszczone powietrze dostaje się na elementy zacisku i wprowadza te nieczystości między klocek hamulcowy a tarczę hamulcową. Doprowadza to do eksploatacyjnych pofałdowań pierścienia trącego. 

Warto zwrócić na to uwagę, bo doprowadza to do ponadnormatywnego zużycia tych komponentów.

Same prowadnice zacisku to osłony gumowe, które jeśli poprawnie zamontowane i szczelne, zabezpieczają przed przedostawaniem się tam soli. 

Niestety, guma też jest wyeksponowana na zanieczyszczenia, sól i powietrze i po jakimś czasie traci swoje właściwości. To może sprawić, że znacznie szybciej się zniszczy i nie będzie dobrze spełniać swoich funkcji. 

Osłony tarcz hamulcowych 

Zadaniem osłon tarcz hamulcowych jest wprowadzenie w odpowiednie miejsce powietrza zimnego z zewnątrz w celu wentylacji tarcz hamulcowych. Sprawdź ich stan i upewnij się, czy są dobrze przymocowane. W starszych rozwiązaniach samochodowych są one często skorodowane. Będzie miało to wpływ na ewentualne późniejsze bicie przy rozgrzaniu tarcz hamulcowych w momencie hamowania. A to wszystko dlatego, że nie ma odpowiedniej wentylacji tarcz.

Przewody hamulcowe 

Producenci zalecają, aby wymieniać przewody hamulcowe co szósty, dziewiąty rok produkcji, bez względu na stan ich zużycia. Są to elementy gumowe, więc warto sprawdzić, czy nie są popękane oraz czy w uchwytach mocujących przez korozję nie doszło do zwężenia średnicy przelotu płynu hamulcowego. Dostawanie się tam wody powoduje obniżenie jego temperatury wrzenia. Co więcej, woda doprowadza do korozji tłoka hamulcowego i jest to powodem niepotrzebnych napraw. 

Jak temu zapobiec?

Jeśli udasz się do warsztatu, zleć kontrolę jakości płynu hamulcowego i w wypadku zbyt niskiej temperatury jego wrzenia – natychmiast zleć wymianę.  

Pamiętaj o przeglądzie zaraz po zimie!

Kiedy układ hamulcowy przestaje działać poprawnie, a podczas jazdy czujesz, że kierownica “ściąga” na boki – powinien to być dla Ciebie znak.

Dlatego tak ważne jest, aby zrobić sobie przegląd samochodu w warsztacie, zaraz po zimie, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na drodze i przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. Swoje i innych kierowców. 

Odwiedź bazę wiedzy ATE na https://www.ate-hamulce.pl/baza-wiedzy-ate