Czy korozja na tarczach hamulcowych jest normalna?

Występowanie korozji na tarczach hamulcowych jest zjawiskiem naturalnym, którego nie powinniśmy się obawiać. Mimo to, dobrze wiedzieć, na co powinniśmy zwracać uwagę.
Ikona zegarka 2 min czytania

Czy korozja na tarczach hamulcowych jest normalna?

Tarcze hamulcowe wykonane są zazwyczaj z żeliwa, stopu żelaza z węglem, a więc materiału podatnego na rdzewienie.

By jak najbardziej uodpornić je na czynniki atmosferyczne, nowe tarcze pokryte są w całości specjalną wysokotemperaturową farbą o właściwościach antykorozyjnych. Ochronna powłoka ma jednak przede wszystkim zapobiegać zapychaniu się kanałów wentylacyjnych tarczy rdzą, a nie chronić powierzchnie cierne. Te już po pierwszym użyciu zostanę starte przez klocki hamulcowe. 

Nie zawsze jednak powinniśmy ignorować rdzę pojawiającą się na naszych tarczach hamulcowych. Czasami może ona bowiem sugerować konieczność ich pilnej wymiany, zwłaszcza gdy jest jej zbyt dużo… Ale kiedy rdzy jest zbyt dużo? Co może doprowadzić do powstania nadmiernych jej ilości?

Wilgoć wrogiem metalu

Jak nietrudno się domyślić, to właśnie wilgoć jest głównym czynnikiem, który przekłada się na powstawanie korozji na tarczach hamulcowych.

Przy normalnej, codziennej eksploatacji samochodu klocki w trakcie hamowania oczyszczają powierzchnię tarcz z cienkiej warstwy rdzy, która wytworzyła się przez noc albo nad ranem z wilgoci, co można usłyszeć przy pierwszym wciśnięciu pedału hamulca podczas jazdy następnego dnia (charakterystyczne skrzypienie, stopniowo zanikające po paru hamowaniach).

Sytuacja ma się nieco gorzej w przypadku wewnętrznej strony tarczy hamulcowej, sąsiadującej z osłoną mającą za zadanie ją chronić przed brudem i poprawiać jej wentylację w trakcie jazdy. Na postoju dopływ powietrza w tamtym miejscu jest dużo mniejszy, niż do zewnętrznej strony, przez co wilgoć utrzymuje się tam dłużej stwarzając idealne warunki do powstawania korozji.

W normalnych warunkach tarcza nie rdzewieje zbyt mocno: w trakcie hamowania okładziny hamulcowe stale usuwają cienką, wierzchnią warstwę utlenionego metalu. Jednakże w sytuacji kiedy samochód używany jest bardzo rzadko, na tarczach hamulcowych mogą wytworzyć się złogi korozji, które będą powodować nierówne zużywanie się klocków hamulcowych.

Jak stwierdzić, kiedy tarcza nadaje się do wymiany?

Po zaobserwowaniu niepokojących ilości rdzy na tarczach hamulcowych lub dziwnego zachowania naszego samochodu podczas hamowania, warto jest udać się do zaufanego serwisu samochodowego, w którym oględzin dokona doświadczony ekspert – oceni on stan tarcz i doradzi czy ich wymiana jest już konieczna.