Zapewnij sobie niezawodne uruchamianie pojazdu: jak zapobiegać rozładowaniu akumulatora

Wszyscy kierowcy obawiają się tego dźwięku, gdy po przekręceniu kluczyka w stacyjce lub naciśnięciu przycisku zapłonu, słychać jedynie dziwne „rzężenie”. Po kilku bezskutecznych próbach nawet rozrusznik się poddaje. Przyczyną problemów z uruchomieniem silnika zwykle jest niski poziom naładowania akumulatora.
Ikona zegarka 3 min czytania

Wszyscy kierowcy obawiają się tego dźwięku, gdy po przekręceniu kluczyka w stacyjce lub naciśnięciu przycisku zapłonu, słychać jedynie dziwne „rzężenie”. Po kilku bezskutecznych próbach nawet rozrusznik się poddaje. Przyczyną problemów z uruchomieniem silnika zwykle jest niski poziom naładowania akumulatora. Automatyczne systemy start-stop, klimatyzacja, podgrzewanie siedzeń, nowoczesne systemy multimedialne oraz inne odbiorniki elektryczne stanowią obciążenie dla akumulatora. Dlatego też należy wybierać akumulatory o właściwej mocy, odpowiedniej dla zwiększonych wymagań współczesnych pojazdów. Poniżej lista najczęstszych przyczyn rozładowania akumulatora.

Czynniki wpływające na awarię akumulatora

1. „Pożeracze energii”

Elementy grzewcze w kole kierownicy oraz fotelach kierowcy i pasażera, a także podgrzewana szyba przednia i tylna to prawdziwi „pożeracze energii” oraz znaczące obciążenie dla akumulatora. Akumulator odgrywa kluczową rolę w nowoczesnych pojazdach, szczególnie w tych wyposażonych w system start-stop. To dzięki niemu po wyłączeniu silnika, na przykład gdy samochód stoi na światłach radio i klimatyzacja nadal działają. W niektórych przypadkach akumulator jednocześnie zasila w energię nawet 150 odbiorników. I nadal ma wystarczającą moc, aby ponownie uruchomić silnik, gdy światło zmieni kolor na zielony. Nowoczesne akumulatory samochodowe to niezawodne urządzenia zasilające, jednak należy regularnie sprawdzać ich stan. Mimo że współczesne akumulatory są bezobsługowe, niezbędne są regularne kontrole stanu naładowania (SOC) i stanu technicznego (SOH), dzięki którym można zapobiec awariom jeszcze zanim wystąpią i unieruchomią pojazd.

2. Niezauważalne odbiorniki 

Niezauważalne odbiorniki to te urządzenia elektryczne w samochodzie, które rozładowują akumulator, gdy zapłon jest wyłączony. Odbiorniki takie, jak alarmy, zegary czy systemy bezkluczykowe pozostają w trybie czuwania nawet po wyłączeniu zapłonu, powodując ciągłe rozładowywanie akumulatora. Mimo niewielkiego poboru energii mają negatywny wpływ na stan naładowania akumulatora ze względu na ciągłość działania. Po dłuższym postoju, na przykład podczas urlopu użytkownika, możliwe jest, że pojazd nie będzie chciał się uruchomić ze względu na rozładowany akumulator.

3. Skrajne temperatury

Warunki atmosferyczne również mogą wpływać na stan naładowania akumulatorów samochodowych. Zarówno upał, jak i mróz dodatkowo obciążają akumulator. Problemy z uruchomieniem pojazdu pojawiają się częściej, gdy temperatura spada poniżej zera. Przyczyna: w niskich temperaturach reakcje elektrochemiczne w akumulatorze przebiegają wolniej. Elektrony przemieszczają się powoli, co obniża moc rozruchową akumulatora. W niskich temperaturach rozruch utrudnia ponadto gęstość oleju silnikowego, który w temperaturach poniżej 0°C staje się lepki. Aby pokonać jego opór, rozrusznik potrzebuje więcej energii. Do tego dochodzi zwiększone obciążenie