2 rozwiązania problemu zapchanego filtra DPF

Zapchany filtr DPF? To nic strasznego, sprawdź już teraz jak sobie poradzić z zapchanym filtrem DPF.
Ikona zegarka 2 min czytania

Jeśli jeździsz samochodem z silnikiem Diesla i przez lwią część czasu podróżujesz po mieście, nie zdziw się, gdy w którymś momencie na panelu zegarów zobaczysz którąś z tych ikon. 

Oznaczają one, że filtr DPF w Twoim aucie zatkał się od nadmiaru zanieczyszczeń. 

Dlaczego filtr DPF się zapycha?

Jest to naturalny proces pracy filtra DPF. Gromadzi on w sobie cząstki stałe wychwytywane ze spalin. 

zapchany filtr dpf

Gdy filtr wyłapie określoną ilość zanieczyszczeń odkładających się w postaci sadzy, komputer uznaje, że należy je zamienić w popiół i uruchamia procedurę wypalania. 

Nie ma powodów do paniki, oznacza to jednak, że powinieneś wykonać jedną z dwóch czynności:

  1. Wybierz się na wycieczkęwyjedź za miasto, najlepiej na autostradę i zaplanuj półgodzinną przejażdżkę z prędkością obrotową silnika na poziomie między 2 500 a 3 000 obr./min. 20 minut powinno wystarczyć na przeprowadzenie automatycznego procesu regeneracji filtra, a nagromadzona sadza powinna się wypalić. Zdarza się, że to nie pomaga, albo, że pojawieniu się ikony na panelu zegarów towarzyszą takie objawy jak przejście silnika w tryb awaryjny, wyczuwalny spadek mocy, albo szarpnięcia podczas dodawania gazu. Jeśli zauważysz takie objawy, a autostradowa wycieczka nie przyniosła poprawy, to oznacza, że popiołu w filtrze jest tak dużo, że zatkał go już permanentnie. Wówczas trzeba przejść do kolejnego rozwiązania:
  2. Zleć wykonanie czyszczenia filtra DPFusługę wykonują wyspecjalizowane warsztaty. Filtr zostaje zdjęty z samochodu i ląduje w wannie z gorącą wodą z dodatkiem środka zmiękczającego popiół, a potem trafia do maszyny, która oczyszcza kanaliki, wybijając popiół silnymi uderzeniami wody. Na koniec filtr jest suszony, malowany srebrzanką i może wracać do auta, by pełnić swoją funkcjęrównie skutecznie co w chwili wyjazdu auta z fabryki. 

Regeneracją filtrów DPF zajmuje się częśćserwisów Q Service Castrol. Skontaktuj się z warsztatem w swoim mieście