Jak usunąć rysy z samochodu? Sprawdź!

Zarysowania wpływają na atrakcyjność samochodu, dlatego warto wiedzieć, jak się ich pozbyć. Istnieje kilka sposobów na usunięcie rys na aucie, a wiele zależy od charakteru uszkodzeń powłoki lakierniczej. Jak usunąć rysy z samochodu? Przeczytaj i sprawdź!
Ikona zegarka 11 min czytania

Porysowane auto traci nie tylko na atrakcyjności, ale i na wartości. Nawet niewielkie zarysowania mogą obniżyć cenę auta przy odsprzedaży. Inna sprawa, że uszkodzenie lakieru naraża karoserię na korozję, dlatego warto naprawić nawet najmniejsze otarcie samochodu. Jak usunąć rysy z auta? Tutaj wiele zależy od charakteru uszkodzeń powłoki lakierniczej. Dowiedz się, jak pozbyć się rys na aucie prosto i skutecznie.

Spis treści:

  1. Skąd biorą się rysy na lakierze samochodowym?
  2. Jak usunąć rysy z auta trwale i skutecznie?
  3. Polerowanie, zaprawka czy ponowne lakierowanie — jak usunąć rysy z samochodu?
    1. Korekta lakieru
    2. Zaprawka lakiernicza
    3. Ponowne lakierowanie elementu
  4. Otarcie samochodu — jak usunąć nieestetyczne zarysowania?
  5. Car wrapping i politura do lakieru — alternatywy dla polerowania?

Rys na lakierze samochodowym nie sposób uniknąć. Nawet na zadbanych i prawidłowo pielęgnowanych autach prędzej czy później pojawią się koliste zarysowania, oksydacja lakieru czy innego rodzaju uszkodzenia powłoki lakierniczej. Większość z nich nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Drobne rysy na karoserii auta uwidaczniają się dopiero po oświetleniu światłem słonecznym lub latarką inspekcyjną. Większym problemem są natomiast głębokie rysy oraz odpryski, których nie da się spolerować. Jak usunąć rysy z samochodu, w zależności od ich rodzaju? Wyjaśniamy, jak dobrać technikę renowacji lakieru.

Skąd biorą się rysy na lakierze samochodowym?

W jaki sposób powstają uszkodzenia lakieru? W pierwszej chwili pojawia się myśl o otarciach parkingowych, uszkodzeniach podczas wsiadania do auta lub pakowania bagażu czy umyślnej dewastacji powłoki, np. kluczem lub gwoździem. Tymczasem rysy na lakierze samochodowym pojawiają się niemal cały czas, a wpływają na to m.in.:

  • pielęgnacja samochodu – niewłaściwe mycie samochodu to główna przyczyna zarysowań. Szczególnie zabójcza dla lakieru jest myjnia automatyczna – wirujące szczotki są pełne zanieczyszczeń, które niszczą powłokę lakierniczą. Błędem jest również mycie samochodu bez wcześniejszego spłukania brudu, szorowanie lakieru twardą gąbką oraz mycie auta szczotką. Najbezpieczniejszą techniką pielęgnacji lakieru jest mycie bezdotykowe (bez wycierania karoserii ręcznikiem) oraz mycie ręczne „na dwa wiadra”;
  • odśnieżanie – duży wpływ na stan lakieru ma odśnieżanie samochodu. Już samo zsuwanie śniegu i lodu z karoserii powoduje zarysowania, zwłaszcza gdy śnieg zaległ na brudnym aucie. Jeśli dodamy do tego uszkodzenia spowodowane twardym włosiem szczotki do odśnieżania, zniszczenia mogą być bardzo duże;
  • uderzenia piachu i kamieni – w trakcie jazdy spod kół poprzedzających nas samochodów wyrzucane są różnego rodzaju zanieczyszczenia, która niszczą lakier. Odpowiadają też za powstawanie odprysków na przedniej szybie;
  • zwierzęta – za wiele rys odpowiadają też ptaki, koty oraz inne zwierzęta, którym zdarza się przebiec po karoserii;
  • promieniowanie UV – pod wpływem światła słonecznego być może nie tworzą się typowe zarysowania, ale za to oksydacja. Utleniony lakier staje się matowy i ma mniej głęboki kolor. Regeneracja lakieru pozwala pozbyć się również tego problemu;
  • substancje chemiczne – kondycję lakieru mogą także pogorszyć różnego rodzaju preparaty chemiczne, np. benzyna, oleje, płyn hamulcowy czy inne specyfiki stosowane w motoryzacji. Warto uważać na skład używanych kosmetyków samochodowych. Piany aktywne z dużą zawartością wodorotlenku sodu być może skutecznie usuwają zanieczyszczenia organiczne, ale przy okazji mogą niszczyć lakier.

W większości przypadków powyższe przyczyny zniszczeń się kumulują. Wbrew pozorom pojawienie się pierwszych rys nie trwa długo i można je zauważyć już na kilkuletnich pojazdach. Porysowane auto znacznie traci na wartości, dlatego najlepiej jest zapobiegać zniszczeniom, a nie z nimi walczyć. 

Przeczytaj też: Oklejanie samochodu folią – czy warto w to zainwestować?

porysowane auto

Jak usunąć rysy z auta trwale i skutecznie?

Producenci kosmetyków samochodowych, np. wosków, sealantów, szamponów i quick detailerów, często deklarują wyraźną poprawę wyglądu lakieru po nałożeniu danego specyfiku. Dostępne są również specjalne kredki i markery na zarysowania, które w teorii mają uzupełniać ubytki. Niestety, niemal wszystkie proste sposoby przynoszą niewielki skutek. Wypełnienie rys specyfikami nie usuwa problemu i pomaga na krótko.

Jak pozbyć się rys na aucie skutecznie? Trwały efekt da jedynie mechaniczne usunięcie zarysowań. Lakier samochodowy składa się najczęściej z trzech warstw:

  • podkładu,
  • kolorowego lakieru bazowego,
  • bezbarwnego lakieru ochronnego.

Większość powierzchownych rys, płytkich i średnio głębokich, powstaje w warstwie lakieru bezbarwnego. To dla kierowcy samochodu dobra informacja, bowiem ten typ zarysowań najłatwiej usunąć. Wystarczy zedrzeć warstwę kilku mikronów lakieru, aby zniwelować zagłębienia i otworzyć gładką powierzchnię. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy powłoka lakieru bezbarwnego jest wystarczająco gruba. Niestety, w nowoczesnych samochodach często stosuje się bardzo cienki lakier, którego grubość czasem bywa niższa niż 80 mikronów. Jeśli auto było już polerowane, kolejna korekta może okazać się zbyt ryzykowna.

Jak usunąć rysy z samochodu, które przebiły się do warstwy koloru bazowego lub nawet podkładu? W tym przypadku nie uda się ich usunąć maszyną polerską, bo wymagałoby to zdarcia całej warstwy ochronnej. Jedynym ratunkiem jest wypełnienie ubytku i odbudowanie trójwarstwowej struktury lakieru. Można to zrobić punktowo, poprzez niewielkie zaprawki lub też rozszlifowanie większej powierzchni lakieru.

jak usunąć rysy w samochodzie

Polerowanie, zaprawka czy ponowne lakierowanie — jak usunąć rysy z samochodu?

Metody naprawy lakieru samochodowego dobiera się najczęściej w taki sposób, aby interwencja była możliwie najmniej inwazyjna. Jeśli to możliwe, najlepiej unikać ponownego lakierowanie elementu. Jest to najdroższe rozwiązanie, a przy okazji może rodzić podejrzenie potencjalnego nabywcy auta, że auto ma powypadkową przeszłość. Trudno wówczas wytłumaczyć, że powodem szpachlowania i malowania elementu było otarcie samochodu. Jak usunąć różnego rodzaju zarysowania?

Korekta lakieru

Jeżeli zarysowania są powierzchowne, idealną metodą jest polerowanie lakieru. Za pomocą maszyny polerskiej, gąbkowego pada oraz pasty polerskiej można uzyskać bardzo dobre efekty. Przed korektą lakieru trzeba jednak dokładnie oczyścić lakier z zanieczyszczeń, takich jak drobinki asfaltu, opiłki klocków hamulcowych czy zaschnięte owady. Zrobisz to przy pomocy specjalnych preparatów, takich jak:

  • deironizer,
  • tar & glue remover,
  • preparat to usuwania owadów (bug off),
  • glinka lakiernicza.

Następny krok to dobór odpowiedniej kombinacji pada polerskiego i pasty. Dobiera się ją na podstawie miękkości lakieru oraz skali uszkodzeń. Gąbkowe pady poleskie dostępne są w różnych wersjach, a im twardsza pianka, tym większa siła cięcia. Najwięcej materiału zbierają wbrew pozorom futra polerskie, które wydają się miękkie. Stosuje się je jedynie do ścinania poważnych zarysowań. Drugi czynnik wpływający na siłę polerowania to rodzaj pasty polerskiej. Dzielą się one na:

  • pasty mocno ścierne (cutting),
  • pasty średnio ścierne (polish),
  • pasty wykończeniowe (finish).

Oprócz tego można zastosować pastę one step, która stanowi kompromis pomiędzy skutecznością usuwania rys a gładkością ostatecznej powłoki. Ten rodzaj pasty służy do polerowania jednoetapowego – idealnego dla amatora. Do samodzielnego polerowania lakieru najlepiej użyć maszyny polerskiej dual action. Jest ona łatwiejsza w obsłudze niż klasyczna polerka rotacyjna, a także bezpieczniejsza dla lakieru.

polerowanie zarysowanego auta

Zaprawka lakiernicza

W sytuacji, gdy rysa dotarła do niższych warstwa lakieru, niezbędne jest wypełnienie ubytku zaprawką. W przypadku pojedynczych rys oraz odprysków można to zrobić punktowo, za pomocą odpowiednio dobranego lakieru bazowego i bezbarwnego. To dobre rozwiązanie, gdy trzeba usunąć np. zarysowanie gwoździem lub ślad po uderzeniu kamienia.

Wykonanie zaprawki lakierniczej nie jest trudne. Lakier nakłada się tylko bezpośrednio na ubytek, więc nie wymaga to dużych umiejętności. Kluczem do sukcesu jest jednak jak najlepsze dobranie koloru lakieru, aby zaprawka nie odróżniała się od reszty. Barwę dobierzesz po numerze VIN lub komputerowo.

Polecamy artykuł: Czujniki parkowania nie działają? Poznaj możliwe przyczyny

Jak usunąć rysy z samochodu za pomocą zaprawki? W pierwszej kolejności należy oczyścić i odtłuścić regenerowane miejsce benzyną ekstrakcyjną lub alkoholem izopropylowym. Następnie nałóż bezpośrednio na rysę lakier bazowy za pomocą specjalnego aplikatora, pędzelka lub wykałaczki. Najlepiej położyć 2-3 warstwy, aby wypełnić zagłębienie. Pamiętaj, że z lakieru odparowują rozpuszczalniki, więc zmniejsza on swoją objętość. Po uzyskaniu odpowiedniej warstwy należy delikatnie wyszlifować bazę, a następnie nałożyć lakier bezbarwny. 

Gdy uda się nadbudować również warstwę ochronną, wyszlifuj papierem wodnym całą zaprawkę, a następnie wypoleruj element pastą polerską. Ten etap jest niestety niezbędny, aby uzyskać idealny efekt. W innym przypadku nie uda się uzyskać idealnie gładkiej powierzchni. 

Ponowne lakierowanie elementu

Jeśli rysa na samochodzie sięga do warstwy metalu i zaczęła już korodować, nie obędzie się bez rozszlifowania elementu. Trzeba wszak usunąć nie tylko uszkodzoną warstwę lakieru, ale też rdzę. Ten sposób usuwania rys wymaga ponownego szpachlowania, podkładowania oraz lakierowania, dlatego jest zdecydowanie najtrudniejszy. Szczególnie kłopotliwe może być połączenie świeżego lakieru ze starym. Chodzi nie tylko o dobranie identycznego koloru, ale też sprawne połączenie powłok. Dużym ułatwieniem może być użycie blendera, czyli specjalnego preparatu rozpuszczającego i scalającego obie powłoki.

Aby polakierować zarysowany element auta, nie potrzebujesz pistoletu malarskiego, kompresora ani komory bezpyłowej. Doskonałe efekty uzyskasz, stosując lakier w sprayu – do puszki można nabić dowolny kolor. Całość napraw wykonasz nawet na świeżym powietrzu, przy sprzyjającej i bezwietrznej pogodzie. Lakierowanie sprayem wymaga jednak doświadczenia, dlatego przed pomalowaniem samochodu warto wykonać próby i testy na innym elemencie. Jeśli natomiast nie czujesz się na siłach, powierz to zadanie specjalistom – doświadczony lakiernik usunie rysy w taki sposób, że trudno będzie odnaleźć jakikolwiek ślad po uszkodzeniu.

Otarcie samochodu – jak usunąć nieestetyczne zarysowania?

Parkingowe otarcia zderzaka zazwyczaj wyglądają poważnie. Białe rysy mocno rzucają się w oczy i sugerują, że uszkodzenia dotarły do podkładu, co wiązałoby się z koniecznością ponownego lakierowania elementu. Na szczęście w wielu przypadkach zniszczenia nie są tak dogłębne. Czasem zarysowania sięgają tylko lakieru bezbarwnego, a biała barwa jest wynikiem załamania światła. Skoro tak, da się te rysy po prostu spolerować.

Jak rozpoznać, czy rysa na lakierze jest głęboka, czy może powierzchowna? Jest na to prosty sposób! Polej uszkodzony fragment zderzaka wodą i sprawdź, czy rysy znikają pod taflą. Jeśli tak, najprawdopodobniej korekta lakieru pomoże. Gdy jednak pod wodą nadal są białe, nie obędzie się bez zaprawek lub malowania.

car wrapping jako sposób na pozbycie się rys na samochodzie

Car wrapping i politura do lakieru – alternatywy dla polerowania?

Jakie są inne rozwiązania, które poprawią wygląd samochodu? Jak się okazuje, z sensownych propozycji można wymienić dwie. Pierwsza z nich to wypełnienie rys politurą (glaze), czyli specjalnym preparatem regenerującym lakier. Jest to kosmetyk auto detailingowy, który wystarczy nałożyć na zarysowany element, by zakryć uszkodzenia. Politury stosuje się najczęściej do odświeżenia lakieru pełnego drobnych zarysowań lub innych powierzchownych wad. Za pomocą preparatów tego typu da się ukryć:

  • swirle (koliste rysy),
  • hologramy (refleksy na lakierze),
  • haze i micro marring (drobne ryski),
  • oksydację (utlenienie i zmatowienie lakieru).

Politura wypełnia ubytki i optycznie usuwa rysy, a dodatkowo odświeża lakier. Nadaje mu głębi i tworzy efekt mokrego auta. Jest chętnie stosowana do krótkookresowej poprawy wyglądu auta, np. przed zlotem lub wystawą. Metoda ta niestety nie jest trwała, więc trzeba aplikować politurę przynajmniej co kilka miesięcy.

Może Cię zainteresować: Przegląd techniczny samochodu – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Alternatywą dla ponownego lakierowania samochodu jest też car wrapping, czyli oklejanie karoserii folią. W ten sposób można nie tylko pozbyć się rys, ale i całkowicie zmienić kolor pojazdu. Dostępne są różne barwy folii, kolory matowe, a także folie ze strukturą, np. karbonową. Dużym plusem oklejania auta jest też to, że jest to proces całkowicie odwracalny. Możesz więc w dowolnym momencie powrócić do fabrycznego koloru.

Polerowanie, lakierowanie i oklejanie samochodu to jedyne trwałe sposoby na usunięcie rys. Stosowanie kredek, pisaków lub innego rodzaju wypełniaczy nie rozwiązuje problemu. Regenerację powłoki lakierniczej możesz wykonać samemu, ale nie jest to proste. Nawet podczas polerowania istnieje ryzyko przepalenia lub zniszczenia lakieru, dlatego warto się do tego solidnie przygotować. Dodatkowo w trakcie prac mogą wyjść na jaw dodatkowe problemy, takie jak odspojenie lakieru czy korozja podpowierzchniowa. Powierzenie prac profesjonaliście najczęściej jest lepszym wyjściem z sytuacji – wyjaśnia ekspert marki Q Service Castrol

Jeśli więc Twój samochód wymaga interwencji lakiernika lub specjalisty od auto detailingu, warto zdecydować się na naprawę jak najszybciej – zanim dojdzie do korozji lub większych zniszczeń. Umów wizytę na stronie www.qservicecastrol.eu i ciesz się idealnie gładkim lakierem.