Czujniki parkowania nie działają? Poznaj możliwe przyczyny

Czy wiesz, jak rozpoznać, że czujniki parkowania nie działają? Dowiedz się, jakie są przyczyny uszkodzenia czujników parkowania i jak przebiega naprawa tego elementu.
Ikona zegarka 11 min czytania

Wrzucasz bieg wsteczny, a czujniki zamiast dźwięku przerywanego, wydają z siebie dźwięk ciągły? Jednego możesz być zatem pewny. Czujniki parkowania nie działają w Twoim samochodzie. Odległość od przeszkody musisz zatem zacząć oceniać wzrokowo. Czemu się popsuły, z czego wynika usterka i co najważniejsze, ile będzie kosztować naprawa? Postaramy się odpowiedzieć na te kluczowe pytania w naszym materiale.

Spis treści

1. Czujniki parkowania nie działają? Uważaj na ten scenariusz!
2. Nie działa czujnik cofania. Przyczyny usterki i koszty naprawy
2.1. Czujniki cofania nie działają, czyli o objawach usterki
2.2. Nie działa czujnik cofania. Lista potencjalnych przyczyn awarii
2.3. Dowiedz się jak sprawdzić, który czujnik parkowania nie działa
2.4. Wymiana czujników parkowania – wskazówki
3. Jak sprawdzić, który czujnik parkowania nie działa? Ekspert podpowiada
3.1. Czujników parkowania nie można malować. Pamiętaj o tym!
4. Nie ignoruj usterki, gdy nie działają czujniki parkowania

Czujniki parkowania nie działają? Uważaj na ten scenariusz!

Obecnie czujniki parkowania są elementem standardowego wyposażenia nawet małych aut miejskich. Tak przynajmniej jest w przypadku tylnych czujników. Nikt nie wyobraża sobie parkowania bez nich! Jeszcze na początku nowego millenium stanowiły jednak element wyposażenia dodatkowego. Wymagały dopłaty wynoszącej od 800 do nawet 1500 zł i przez wielu kierujących były postrzegane w charakterze fanaberii. Czy nią są? Bez wątpienia nie. I żebyś się o tym przekonał, podjedź do niskiego słupka, którego nie widać przez tylną szybę lub zaparkuj np. dużego vana, gdy nie działa czujnik cofania.

Czujniki parkowania na zderzaku

Nagła awaria czujników parkowania może oznaczać dla Ciebie przykrą niespodziankę. Szczególnie w przypadku, w którym o ich usterce nie poinformuje Cię komputer pokładowy, a przekonasz się w czasie wykonywania manewru. W takim przypadku podczas wjeżdżania w miejsce parkingowe możesz uderzyć w inne auto lub przeszkodę. To oznacza szkodę – spowodowaną z Twojej winy. W skrócie za jej naprawę zapłaci Twój ubezpieczyciel, a Ty stracisz zniżki, chociażby na polisę OC. Co powinieneś zrobić, gdy czujniki parkowania nie działają?

Jeżeli zauważysz jakikolwiek problem z czujnikami, po prostu niezwłocznie zgłoś się do swojego mechanika, zrzeszonego chociażby w sieci Q Service Castrol. I już w tym punkcie możemy Cię uspokoić. Nie bój się kosztów. Te z pewnością nie będą nadmierne. Czujniki są naprawdę prostym urządzeniem. W efekcie zarówno robocizna, jak i koszty zakupu części zamiennych nie pochłoną Twoich oszczędności. I co więcej, za niewielką sumę nie tylko naprawisz swoje auto, ale jednocześnie przywrócisz sobie komfort parkowania.

Zobacz również: Wlanie benzyny do diesla – co zrobić w takiej sytuacji?

Nie działa czujnik cofania. Przyczyny usterki i koszty naprawy

Na początek nieco teorii. Czym są czujniki parkowania? To bardzo proste urządzenia emitujące fale ultradźwiękowe. Te wysyłane są w przestrzeń przed lub za pojazdem. Gdy napotkają przeszkodę, są odbijane. Zniekształcona fala następnie wraca do czujnika, który za pomocą komputera dokonuje przeliczenia odległości. Stąd auto doskonale wie, jaki dźwięk emitować, ewentualnie jaką bliskość przeszkody pokazać Ci na ekranie komputera pokładowego. Zarówno z przodu, jak i tyłu pojazdu montuje się od 3 do 8 czujników, przy czym obecnie najpopularniejsze są systemy 4-czujnikowe.

Oczywiście funkcjonalność czujników parkowania nie ogranicza się wyłącznie do roli pomocnika podczas parkowania. Współczesne samochody wykorzystują je do zbierania informacji o sytuacji wokół pojazdu również w czasie jazdy. Następnie dane te są używane podczas działania systemów bezpieczeństwa w postaci układu antykolizyjnego czy nawet czujnika martwego pola. Tak, lampka informująca o pojeździe w martwym polu zaświeca się, bo wykrył go tylny boczny czujnik parkowania.

Wrzucenie biegu wstecznego

Czujniki cofania nie działają, czyli o objawach usterki

Samochód może na kilka sposobów poinformować Cię o tym, że czujniki cofania nie działają. Najczęściej o usterce informuje:

 • Ciągłe lub kilkukrotne piszczenie czujników po wrzuceniu biegu wstecznego. Podczas zbliżania się do przeszkody jednak milczą.
 • Czujniki parkowania chwilę działają, a chwilę nie. Nagle podczas parkowania milkną. Ustaje zarówno dźwiękowa sygnalizacja przeszkód, jak i graficzna.
 • Czujniki parkowania zaczynają piszczeć, choć masz absolutną pewność, że za pojazdem nie ma żadnej przeszkody.
 • Czujniki parkowania zaczynają pokazywać mniejszą lub większą odległość od przeszkody niż w rzeczywistości, ewentualnie nagle zmieniają zdanie w czasie parkowania.
 • Na tablicy zegarów lub w komputerze pokładowym wyświetla się komunikat mówiący o usterce czujników parkowania.
 • O tym, że nie działają czujniki parkowania, możesz się też przekonać wzrokowo. Bywa, że jeden z czujników jest dosłownie wciśnięty do zderzaka.

Nie działa czujnik cofania. Lista potencjalnych przyczyn awarii

Czemu czujniki cofania nie działają? Może się okazać, że o usterce zadecyduje bardzo prozaiczny powód. Bywa, że fale ultradźwiękowe są blokowane przez zderzak oblepiony błotem lub śniegiem. W takim przypadku nadwozie wystarczy po prostu przetrzeć, a praca czujników wróci do normy. Czasami jednak usterka jest realna. I żeby pokazać Ci, co w czujnikach psuje się najczęściej, poniżej zamieszczamy listę najpowszechniejszych awarii.

 • Po pierwsze uszkodzić się mogą same czujniki – często pojedyncze. Powód? Może to być kwestia uszkodzenia mechanicznego, np. po uderzeniu kamienia wystrzelonego spod kół innego pojazdu lub w wyniku szkody parkingowej.
 • Po drugie może się okazać, że winna niesprawności jest przetarta wiązka łącząca czujniki z jednostką sterującą i źródłem prądu. Wiązki pod wpływem wibracji generowanych przez samochód w czasie jazdy mogą się uszkodzić i przecierać. To w zasadzie z czasem normalne.
 • Po trzecie mogło dojść do uszkodzenia jednostki sterującej pracą czujników – mogła zostać zalana lub zawilgocona. Uszkodzenia mechaniczne zdarzają się raczej rzadko, chyba że po nieumiejętnie wykonanej naprawie powypadkowej.

Zabrudzony zderzak i czujniki parkowania

Dowiedz się jak sprawdzić, który czujnik parkowania nie działa

Potwierdzenie diagnozy mówiącej o tym, że czujniki parkowania nie działają, jest w zasadzie dość proste. Test możesz wykonać we własnym zakresie – wystarczy, że poprosisz o pomoc znajomego lub kogoś z rodziny. Pomocnik powinien zająć miejsce za kierownicą i gdy wrzuci bieg wsteczny, Ty powinieneś wysiąść z auta i zbliżyć się do każdego z czujników. Może się okazać, że któryś nie zarejestruje Twojej obecności. To będzie wskazywać na uszkodzenie tej konkretnie sondy. Jeżeli żaden z czujników nie zareaguje lub system będzie wykazywać dziwną reakcję, chociażby w postaci ciągłego piszczenia, usterce mogła ulec wiązka lub jednostka sterująca pracą układu.

Przeczytaj też: Wymiana oleju w skrzyni manualnej – czy jest konieczna?

Ile kosztuje naprawa, gdy nie działają czujniki parkowania? Kwoty nie są przeraźliwie wysokie. Jeżeli czujnikom przeszkadza brud, wystarczy wydać kilka złotych na myjni bezdotykowej. W sytuacji, w której uszkodził się jeden z czujników zamontowanych w zderzaku, cena nowej części będzie oscylować w granicy od 6 do nawet 200 zł. W górnej granicy znajdują się czujniki oryginalne w przypadku systemów fabrycznych. Wymiana wiązki nie powinna kosztować więcej niż 50 zł, podczas gdy nowa jednostka sterująca zostanie wyceniona przeciętnie na 100 czy 200 zł. Do powyższych kwot należy doliczyć też robociznę. Ta nie powinna przekroczyć 100 czy 150 zł.

Wymiana czujników parkowania – wskazówki

W tym punkcie mamy jednak dla Ciebie dwie uwagi. Są one o tyle cenne, że za ich sprawą będziesz mógł ze stuprocentową pewnością pozbyć się problemu.

 • Po pierwsze pamiętaj o tym, że jeżeli w Twoim aucie zamontowany jest fabryczny system czujników parkowania, podczas wymiany powinieneś postawić na oryginalne czujniki. Tak, są droższe. Często kosztują 100 czy 200 zł. Bywa jednak, że suma wydana na kilkukrotnie tańszy zamiennik zostanie wyrzucona w błoto. Może się bowiem okazać, że fabryczne układy nie chcą współpracować z zamiennymi sondami. I to pomimo ich przeznaczenia do danego układu przez producenta.
 • Po drugie pamiętaj o tym, że w sytuacji, w której masz czujniki montowane poza fabryką, może się okazać, że w razie ich awarii lepiej będzie zdemontować stary i zamontować nowy układ. Cena w tym przypadku nie okaże się nadmierna. Zestaw części na ogół kosztuje od 100 do 300 zł. A pamiętaj, że w ten sposób uzyskujesz dodatkową korzyść. Otrzymasz bowiem nowy układ, który może zaoferuje wyższą czułość od posiadanego obecnie.

Wymiana czujników parkowania

Jak sprawdzić, który czujnik parkowania nie działa? Ekspert podpowiada

Jak sprawdzić, który czujnik parkowania nie działa? Pomocne staną się trzy uwagi. Po pierwsze pewnie zastanawiasz się nad tym, czy czujnik parkowania piszczy bez wrzucenia biegu. Tak, przynajmniej w przypadku fabrycznego systemu. Wystarczy, że odpalisz silnik i np. zbliżysz się do auta. Sondy od razu powinny zacząć identyfikować przedmioty. Po drugie: co oznacza ciągle włączający się czujnik parkowania? To często jeden z pierwszych symptomów mówiących o tym, że układ przestaje działać prawidłowo. Mówi o błędzie podczas odczytu sygnałów lub zerwanym połączeniu ze sterownikiem.

Po trzecie, zanim zaczniesz podejmować jakiekolwiek działania, obejrzyj dokładnie zderzaki pojazdu i czujniki. To naprawdę kluczowe. Bo może się okazać, że już wzrokowo będziesz w stanie ocenić, że czujniki parkowania nie działają. Dla przykładu zwrócisz uwagę na czujnik, który jest wciśnięty do środka zderzaka. To bardzo częsta przyczyna niesprawności. I wynika ona zarówno ze szkody parkingowej, jak i uderzenia większego kamienia podczas jazdy. Zauważenie takiego uszkodzenia sprawia, że automatycznie poznajesz odpowiedź na pytanie jak sprawdzić, który czujnik parkowania nie działa.

Wypowiedź eksperta Q Service Castrol

Czujników parkowania nie można malować. Pamiętaj o tym!

Czujniki cofania nie działają? Jeżeli objaw pojawił się bezpośrednio po montażu zestawu niefabrycznego, poszukaj przyczyny właśnie w sposobie jego wykonania. A to jest akurat proste, bo i sam układ nie wydaje się przesadnie skomplikowany. Sprawdź, czy zostały poprawnie założone w zderzaku, podłączone i czy wiedziałeś, co ile cm czujnik parkowania należy zamontować. To najczęstsze błędy. I możesz je popełnić zarówno Ty podczas montażu we własnym garażu, jak i mało fachowy mechanik. Pamiętaj o tym.

Sprawdź także: Filtr oleju – co ile wymiana? Zobacz, czy to już!

Poza tym czasami uszkodzenie wynika z innego faktu. Pewnie podczas zakupu zestawu zastanawiałeś się nad tym, czy czujnik parkowania kupić pod kolor lub czy czujnik parkowania można malować. Zakup sond w odpowiednim kolorze to zdecydowanie lepszy wybór. I to nawet w przypadku, w którym ich barwa miałaby delikatnie odróżniać się od barwy zderzaka. To mały problem. Malowanie z kolei bywa karygodnym błędem. Pomalowałeś je sprayem (tak, zdarzają się takie przypadki!)? Może właśnie w ten sposób je uszkodziłeś, a właściwie to oślepiłeś. Zbyt grubą warstwę lakieru z puszki traktują jak przeszkodę. Błąd ten jest na tyle poważny, że często pomóc może jedynie montaż nowych czujników.

Nie ignoruj usterki, gdy nie działają czujniki parkowania

Bez czujników parkowania możesz być głuchy i ślepy na parkingu. I to dosłownie. Zawsze jest bowiem szansa na to, że nie zauważysz niskiego słupka i uderzysz w niego zderzakiem. Ignorowanie sytuacji, w której czujniki parkowania nie działają, jest o tyle dużym błędem, że ich naprawa nie jest kosztowna. Często za usunięcie usterki zapłacisz symboliczne 100 zł. Co zatem powinieneś zrobić? Nie zwlekaj i nie rób pozornych oszczędności. Jeśli zauważyłeś, że nie działa czujnik cofania, od razu umów wizytę w Q Service Castrol. Nasi specjaliści usuną problem często w kilkadziesiąt minut.

Znajdź warsztat w swojej okolicy: