Sprawne światła mijania to nie tylko wymóg przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkim podstawa i gwarancja bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu. Podróżowanie bez działających świateł jest w Polsce niemożliwe. Od 2007 roku funkcjonuje obowiązek używania ich przez całą dobę. Skuteczność reflektorów ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, dlatego warto regularnie je kontrolować, zwłaszcza lampy przednie. Co warto wiedzieć o rodzajach reflektorów, kosztach ich wymiany oraz możliwości regeneracji?
Spis treści:
Budowa reflektora – co warto o niej wiedzieć?
Każdy pojazd dopuszczony do ruchu musi mieć homologowane oświetlenie, gwarantujące bezpieczeństwo jazdy. Reflektory oczywiście muszą być sprawne, jednak to nie koniec wymogów. Liczy się także natężenie światła, rodzaj zastosowanych żarówek, poprawne ukierunkowanie wiązki czy odcięcie strumienia świetlnego. To, jak reflektory oświetlają drogę, wynika w dużej mierze z ich budowy. Reflektory montowane w pojazdach osobowych nie są skomplikowane i składają się z następujących części:
- Obudowy reflektora – zawiera ona wszystkie elementy reflektora i chroni je przed zanieczyszczeniami oraz wilgocią. Umożliwia też montaż reflektora do karoserii samochodu.
- Lustrzanego odbłyśnika – elementy odbłyśnikowe reflektora odpowiadają za odbijanie strumienia światła w kierunku jazdy, a także odcięcia go w sposób określony przepisami dotyczącymi reflektorów. Dostępne są różne rodzaje odbłyśników, m.in. paraboidalne, wieloparaboidalne oraz projektorowe.
- Mechanizmu regulującego – odpowiada on za wypoziomowanie emitowanego światła, aby reflektory nie oślepiały innych uczestników ruchu drogowego.
- Źródło światła – większość modeli samochodów wciąż wyposażona jest w żarówkę halogenową, ale nowe typy reflektorów mogą mieć inne źródła. Do oświetlenia drogi przed samochodem stosowane są wszak żarniki ksenonowe, LED-y, a nawet lasery.
- Przezroczysta lub rozpraszająca szybka reflektora – zadaniem tych drugich jest koncentrowanie wiązki świetlnej w taki sposób, uzyskać pożądaną koncentrację świecenia. Przezroczyste szybki nie mają natomiast elementów optycznych i chronią jedynie wnętrze reflektora przed warunkami atmosferycznymi. Szyby nowoczesnych reflektorów samochodowych wykonane są najczęściej z poliwęglanu, czyli tworzywa sztucznego.
Reflektory LED, halogenowe, ksenonowe – różnice
Rolą pierwszych lamp naftowych, a następnie lamp karbidowych była raczej sygnalizacja pozycji pojazdu, a nie oświetlanie drogi. Pierwsza żarówka elektryczna pojawiła się w samochodach dopiero w 1913 roku, dzięki amerykańskiej marce Cadillac. Dwużarnikowe żarówki wprowadzone zostały przez firmę Philips w 1924, jako recepta na problem oślepiania innych kierowców. Stało się to podwaliną do podziału na takie oznaczenia świateł w samochodzie jak światła drogowe i mijania.
Polecamy artykuł: Odprysk na szybie samochodowej – naprawa czy wymiana? Wyjaśniamy!
Rewolucję w rozwoju reflektorów samochodowych przyniosło jednak wynalezienie w latach 60. żarówek halogenowych, które wkrótce później trafiły niemal do każdej marki i modelu samochodu. Również dziś są podstawą gamy reflektorów do wszystkich marek samochodów. Dziś halogeny wypierane są przez reflektory samochodowe LED, a jeszcze kilkanaście lat temu dużą popularnością cieszyły się ksenony. Czym jednak różnią się poszczególne rodzaje oświetlenia pojazdów i który z nich wybrać?
- Reflektory halogenowe – stosowane są w motoryzacji od lat 60., a ich główną zaletą jest nieskomplikowana budowa oraz niska cena. Plusem jest też prostota wymiany. Do minusów należy zaliczyć niewielką skuteczność oświetlania drogi (wiązka do 1500 lumenów), a także żółtawą barwę żarnika.
- Reflektory ksenonowe oraz biksenonowe – są nowszym typem reflektorów, stosowanym od lat 90. Początkowo stosowane były w autach segmentu premium, np. BMW lub Mercedesa, ale upowszechniły się również w budżetowych markach. Charakteryzuje je zimniejsza, niebieskawa barwa światła, wysoki kontrast oraz duże natężenie snopu. Reflektory te mogą osiągać nawet do 3000 lumenów. W wielu modelach stosowane są również biksenony, czyli lampy wyładowcze z podwójnym żarnikiem.
- Reflektory LED – asortyment reflektorów samochodowych coraz mocniej dominowany jest przez konstrukcje LED. Takie reflektory są energooszczędne i bardzo trwałe. Niektórzy producenci aut określają żywotność reflektorów LED na cały cykl użytkowania samochodu. Dodatkowo diody emitują niemal białe światło, co poprawia widoczność na drodze. Ciekawym rozwiązaniem są matrycowe projektory LED samochodowe, które pozwalają szybko i łatwo kierować wiązką.
- Reflektory laserowe – najnowszym systemem są reflektory wykorzystujące wiązkę laserową. Podzespoły wykonane w tej technologii są jeszcze bardziej kompaktowe, energooszczędne i skuteczne. Lasery generują bardzo długi i precyzyjny snop, dlatego zapewniają bardzo dobrą widoczność. Pozwalają także „wycinać” konkretne fragmenty krajobrazu, np. pojazdy jadące z naprzeciwka.
Regeneracja reflektorów halogenowych, ksenonowych oraz led
Z biegiem czasu reflektory samochodowe mogą stracić swoją skuteczność. Częstą przyczyną problemów jest uszkodzenie odbłyśnika, który pokryty jest cienką warstwą aluminium. Gdy do wnętrza reflektora dostaną się zabrudzenia, lustrzana powierzchnia nie jest w stanie odbijać promieni światła, co przekłada się na gorszą pracę reflektora. Drugim problemem jest zastosowanie niskiej jakości, niefabrycznych części. Zbyt mocne źródło światła może doprowadzić do wypalenia odbłyśnika. Z tego względu przed wymianą żarówki sprawdź, czy ma ona odpowiednią homologację i stosowne certyfikaty.
Jak wygląda odnowienie wnętrza reflektora? Niestety, nie jest to łatwe. Odnowienie lustrzanej warstwy wymaga rozklejenia reflektora i odczepienia szybki od obudowy. Można to zrobić przy pomocy opalarki, jednak najlepiej powierzyć tę pracę profesjonalistom. Wymagające jest też nałożenie nowej warstwy aluminium oraz ponowne wklejenie szybki na masę butylową, co wymaga przygotowania powierzchni i pracy w czystości. W większości przypadków lepszym wyborem jest zakup nowego reflektora. Wystarczy wpisać model i rocznik auta, a wyszukiwarki internetowe bez trudu wyszukają dobrej jakości zamienniki do najpopularniejszych marek, takich jak: Audi, Volkswagen, Opel, Toyota, Renault, Fiat czy Alfa Romeo. W dużych hurtowniach motoryzacyjnych znajdziesz pełną gamę reflektorów do każdej marki.
Pożółkłe lampy samochodowe – jak wygląda renowacja oświetlenia Twojego samochodu?
Nieco prostsza i bezproblemowa jest renowacja zmatowiałych reflektorów. W tym przypadku wystarczy wyszlifować szybkę papierem wodnym o różnych gradacjach, a następnie wypolerować reflektory pastą polerską. Można to bez problemu zrobić na własną rękę. Z racji tego, że reflektory wykonane są z tworzywa sztucznego, nie wymaga to użycia maszyny polerskiej. Po usunięciu utlenionej warstwy poliwęglanu i uzyskaniu idealnej przejrzystości należy zabezpieczyć szybkę lakierem bezbarwnym, powłoką ceramiczną lub specjalnym preparatem. W innym przypadku tworzywo znowu stanie się żółte i zmatowione.
Podczas polerowania reflektorów należy zwrócić uwagę na to, by zdzierać materiał równomiernie, również przy krawędziach. W innym przypadku powstanie soczewka zaburzająca snop światła. Aby ułatwić sobie to zadanie, najlepiej wymontować reflektor z karoserii. Dzięki temu nie uszkodzisz sąsiednich elementów – wyjaśnia ekspert Q Service Castrol.
Masz problem ze światłami w aucie? Odwiedź jeden z warsztatów partnerskich Q Service Castrol i sprawdź ich stan. Już podstawowe czyszczenie, regulacja oraz odnowienie szkieł może przynieść dużą poprawę.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.