ET felgi – co to za wskaźnik i do czego służy?

Wielu właścicieli pojazdów podczas zmiany felg aluminiowych na większe lub stalowych na aluminiowe trafia na skrót ET. W poniższym materiale wyjaśniamy, co oznacza i dlaczego jest tak istotny.
Ikona zegarka 7 min czytania

Odpowiednio dobrane felgi mocno podnoszą atrakcyjność samochodu. Podczas wyboru obręczy trzeba jednak zwrócić uwagę na wiele parametrów. Liczy się nie tylko szerokość i średnica felg. Równie istotny jest rozstaw śrub, a także parametr ET, który informuje o osadzeniu obręczy. Co warto wiedzieć o wskaźniku ET i co właściwie mówi nam to oznaczenie? Sprawdź, jak dobrać wartość ET, by nie stracić dowodu rejestracyjnego!

Spis treści:

Jak dobrać felgi do samochodu? Sprawdź, co warto wiedzieć

Decydując się na zakup nowych felg, trzeba przeanalizować kilka czynników. Przede wszystkim musi zgadzać się liczba oraz rozmieszczenie śrub, aby koło w ogóle mogło zostać zamontowane na piaście. Oprócz tego trzeba sprawdzić, jaką średnicę oraz szerokość felg dopuszcza producent samochodu w danym modelu. Zbyt duże felgi mogłyby zwyczajnie ocierać o nadkole lub elementy zawieszenia. Wbrew pozorom felga nie może być także zbyt mała, bo musi zmieścić się w niej tarcza hamulcowa wraz z zaciskiem. Zmieniając alufelgi swojego auta na większe lub mniejsze trzeba pamiętać o tym, by skompensować to profilem opony. Robi się to po to, aby zewnętrzny obwód koła pozostał ten sam. Im większa i szersza felga, tym niższy powinna mieć profil. W innym przypadku wskazania prędkościomierza mogą być zafałszowane.

Galeria felg

Wielu kierowców zapomina jednak o innym, równie istotnym wskaźniku. Jest nim odsadzenie ET (niem. einpress tiefe), czyli wskaźnik informujący o tym, jaka jest odległość osi symetrii felgi, czyli jej geometrycznego środka, od płaszczyzny piasty. Innymi słowy, oznaczenie ET daje pogląd na to, jak mocno wysunięta będzie felga. Odległość pomiędzy powierzchnią montażową a osią felgi wpływa na głębokość osadzenia obręczy. Dobranie niewłaściwego ET felgi może rodzić wiele problemów i to nie tylko z samym autem. Koła, które wystają na zewnątrz nadkola i obrys karoserii, są nielegalne i w przypadku kontroli policyjnej kończy się to mandatem oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Odsadzenie ET – co to za oznaczenie i za co odpowiada?

Wartość ET nazywana jest również odsadzeniem felgi, osadzeniem ET lub offsetem. Jest wyrażana w milimetrach, dlatego ET 30 oznacza, że płaszczyzna montażowa koła jest oddalona o 30 mm od osi felgi. Współczynnik ET może mieć wartą dodatnią lub ujemną. Dodatnie ET oznacza, że felga będzie osadzona głębiej w nadkolu, natomiast wartości ujemne wskazują na mocniejsze wysunięcie felgi. ET może także wynosić 0, a w takiej sytuacji mocowanie felgi do piasty koła wypada dokładnie na jej geometrycznym środku. Przed zakupem nowych felg warto więc dowiedzieć się, jakie ET mają fabryczne felgi aluminiowe i dobrać podobne. Jeśli rozmiar nowych felg jest inny, nie obędzie się bez obliczenia nowego ET. Można to zmierzyć lub obliczyć w kalkulatorze. Wartość ET i szerokość felgi są ze sobą sprzężone, dlatego kalkulator ET felgi uwzględnia wszystkie parametry. Można też skorzystać z gotowych tabel, w których określone są rozmiary felg pasujące do danego modelu samochodu.

Felga z dużym zaciskiem hamulcowym

Dlaczego jednak ET jest jednym z najważniejszych parametrów opisujących felgi? Odległość powierzchni montażu wpływa na umiejscowienie kół oraz ich rozstaw, co przekłada się sposób prowadzenia pojazdu, działanie zawieszenia, a także wygląd samochodu. Kalkulator felg aluminiowych pomaga więc dobrać felgi w taki sposób, aby ich zewnętrzna powierzchnia była estetycznie zlicowana z nadwoziem. Koła mocno zagłębione w nadkolach nie wyglądają tak estetycznie, stąd też wielu kierowców decyduje się na zastosowanie dystansów. Są to podkładki zwiększające rozstaw kół po przykręceniu do piasty koła, które jednak nie mogą być zbyt grube. Mocne przesunięcie felg za pomocą dystansów może obciążać zawieszenie i pogorszyć prowadzenie twojego samochodu.

Czym grozi dobranie złego ET felg? ET a szerokość felgi

Odpowiedni dobór ET jest istotny z kilku powodów, a wygląd jest tym najmniej ważnym. To, jak felga jest umieszczona w nadkolu, mocno wpływa na zachowanie samochodu. Zmniejszenie lub zwiększenie rozstawu kół przekłada się na prowadzenie pojazdu, dlatego producenci aut dopuszczają zmianę maksymalnie o 2 proc. W przypadku auta o rozstawie felg 150 cm możliwe jest więc zmiana ET o 15 mm dla każdego koła. Ograniczeniem jest też linia nadkoli. Brzeg felgi nie może wystawać na zewnątrz pojazdu, dlatego rozstaw kół powinien być minimalnie mniejszy od szerokości nadwozia. Wystająca część koła, nawet stosunkowo niewielka, byłaby sporym zagrożeniem dla pieszych oraz innych uczestników ruchu. Dla bezpieczeństwa jazdy znaczące jest też prawidłowe wyważanie kół – może być to konieczne na przykład w sytuacji, gdy opona została źle osadzona na feldze lub nadszedł już czas, kiedy zmienić opony z powodu ich zużycia.

Mechanik dokręca koło do piasty

 

Nie można również kierować się wyłącznie obrzeżem felgi. Od przekroju felgi uzależnione jest też to, czy w jej wnętrzu zmieszczą się układu hamulcowego. Wiele rodzajów felg nie pomieści tarczy hamulcowej, mimo tej samej średnicy co poprzedni model. Jest to istotne zwłaszcza w samochodach sportowych, w których tarcze i zaciski bywają bardzo duże. Podobnie jest w przypadku zwiększenia szerokości ogumienia swojego samochodu. Nawet przy maksymalnym skręcie kierownicy opony nie mogą przylegać do błotnika lub elementu zawieszenia. 

Osadzenie ET – różnice w felgach stalowych i aluminiowych

O korekcie offsetu ET należy pamiętać także podczas zamiany felg stalowych na aluminiowe. Wielu kierowców korzysta z takich felg zimą, aby móc zmieniać całe koła, a nie jedynie zestaw opon. Zastosowanie modelu o niewłaściwym odsadzeniu sprawi, że felga będzie mocno chować się w nadkolu, a nawet o nie ocierać. Czy wybranie felg o takim samym ET rozwiąże problem? Niestety, nie w każdym przypadku. Należy wszak pamiętać, że ta wartość jest ściśle powiązana z szerokością obręczy. Felgi o szerokości 9 cali będą więc wystawać bardziej niż felgi 7-calowe o takim samym osadzeniu. Dlaczego? Wynika to z faktu, że parametr ET informuje jedynie o położeniu środka geometrycznego koła, a nie jego brzegu. A ten, w przypadku felgi szerszej, znajduje się od osi koła dalej.

– Wybór nowych alufelg nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Zależności pomiędzy różnymi parametrami kół bywają skomplikowane i warto je dokładnie policzyć. W innym przypadku często okazuje się, że koło trze o zacisk lub w ogóle nie może zostać zamontowane na piaście. Wielu kierowców dziwi się też, że koło wystaje zbyt mocno lub przeciwnie, jest osadzone zbyt głęboko. Warto więc wiedzieć, czym jest ET felgi i przeczytać w instrukcji, jaka jest prawidłowa wartość. W przypadku popularnych „stalówek” może ona być bardzo konkretna – mówi ekspert Q Service Castrol.

Jeśli nie wiesz, jak dobrać felgi do swojego samochodu, skonsultuj się ze specjalistami. Najlepsze serwisy i studia tuningowe znajdziesz na stronie www.qservicecastrol.eu