Dlaczego warto zadbać o hamulce?

Układ hamulcowy to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów samochodu, wpływający bezpośrednio na jakość i bezpieczeństwo jazdy.
Ikona zegarka 2 min czytania

Układ hamulcowy to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów samochodu, wpływający bezpośrednio na jakość i bezpieczeństwo jazdy.

O codziennej eksploatacji pojazdu czy to w ruchu miejskim czy autostradowym rzadko który kierowca się zastanawia a w szczególności jeśli chodzi o układ hamulcowy. Przez wielu kierowców jest on zbyt często pomijany a w praktyce jest jednym z najbardziej istotnych elementów jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drodze.

SEZON ZIMOWY

  • Zima to niewątpliwie ciężki okres dla kierowców, ale także… samych pojazdów. Są one intensywniej niż w okresie letnim eksploatowane, a także zdecydowanie bardziej narażone na działanie wilgoci i niskich temperatur. Szczególnemu zużyciu ulegają hamulce – podpowiadamy, co zrobić, aby gwarantowały nam bezpieczeństwo na drodze przez całą zimę.

PODOGA NIE ZAWSZE TWOIM PRZYJACIELEM

  • Zimowe warunki w połączeniu z wilgocią, błotem i solą na drogach – to uliczne standardy podczas zimy. Ma to wpływ na kondycję pojazdów silnikowych, w których jednym z najważniejszych układów jest bez wątpienia układ hamulcowy.
  • W sezonie zimowym łatwo o wypadek i utratę kontroli nad pojazdem ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Czas hamowania na śliskiej nawierzchni jest nawet dziesięć razy dłuższy niż na nieoblodzonej drodze. Dodajmy do tego informację, że układ hamulcowy odpowiada za aż 70% wytracania prędkości pojazdu. Wyobraźmy sobie zatem, o ile musiałaby się dodatkowo wydłużyć droga hamowania przy niesprawnym układzie hamulcowym – nawet wymiana opon na zimowe niewiele by tu pomogła….

PRZEDE WSZYSTKIM BEZPIECZEŃSTWO

  • Myśląc o bezpieczeństwie podczas poruszania się po drogach pojazdami, pomyślmy o układzie hamulcowym jako jednym z najważniejszych podzespołów wyposażenia pojazdu. Daje nam on możliwości zmniejszenia prędkości jazdy w każdej chwili lub szybkiego zatrzymania pojazdu niezależnie od warunków atmosferycznych

ATE w serii #Wyhamuj prezentuje zagadnienia z zakresu układów hamulcowych. Przekonaj się sam i zobacz jak w praktyce to wygląda! Materiał wideo poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=ezNuz9ap-Ak&t=28s&ab_channel=ATEHamulcePolska