Aspekt wizualny w przypadku własnego samochodu jest niewiele mniej ważny od tego praktycznego. A jedną z form tuningu (w tym optycznego) jest poszerzenie rozstawu kół. W tym punkcie pojawia się rola postawiona przed dystansami. Co tak naprawdę dają dystanse do felg? I co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Spis treści:
Kierowcy coraz częściej chcą zmienić szerokość rozstawu kół jednej osi. Wysunięcie opon o kilka mm na każdą stronę jest jednak o tyle problematyczne, że może uniemożliwić wkręcenie śrub w piastę. W tym właśnie punkcie pojawia się zadanie przypisane dystansom. Dystansom do felg przykręconym z jednej strony do piasty, a z drugiej do obręczy.
Czym są dystanse do felg?
Dystans jest elementem, który mechanicznie odsunie koło od piasty. Rozstaw kół będzie szerszy, a jednocześnie to właśnie za jego sprawą felga cały czas będzie zamontowania w sposób stabilny. W efekcie samochód po modyfikacji okaże się nadal bezpieczny w użytkowaniu. Odpowiednie dystanse nie zawsze muszą sprawiać, że ogumienie będzie wystawać poza obrys samochodu.
Dystanse są stosowane głównie w przypadku felg aluminiowych. Choć istnieje możliwość ich użycia także w przypadku felg stalowych. Warto wiedzieć też, że dystanse zazwyczaj są wykonane z aluminium albo jednego ze stopów aluminium. Na rynku spotykane są np. części wykonane z aluminium z domieszką magnezu. Zdarzają się także dystanse ze stali. Ich oferta jest jednak ograniczona.
Jakie są rodzaje dystansów do felg?
Na rynku spotykane są przede wszystkim trzy rodzaje tego typu elementów. Mowa o:
- dystansach przelotowych bez kołnierza centrującego – to najtańsze rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie rozstawu kół o 3 mm do 6 mm z każdej ze stron.
- dystansach przelotowych z kołnierzem centrującym piastę – montuje się je w razie konieczności uzyskania większego wysunięcia kół.
- dystansach przykręcanych do piast – stosuje się go w przypadku, w którym kierowca chce zmienić rozstaw śrub.
Poza zakupem samych dystansów konieczny jest także dobór śrub do dystansów. Te powinny mieć zarówno odpowiednią długość (warto wykonać pomiar i obliczyć ją), jak i gwint. To samo dotyczy szpilek i ich nakrętek.
Kiedy konieczny jest montaż dystansów do felg?
Kierowcy decydują się na montaż dystansów przede wszystkim z czterech powodów. Pierwszym jest uzyskanie pożądanego efektu wizualnego. Chodzi o to, aby osadzenie opony na feldze było takie, aby ogumienie wystawało z nadkola lub było pochylone. Drugim poprawa właściwości trakcyjnych pojazdu. Trzecim wygospodarowanie przestrzeni na większe tarcze hamulcowe. To przypadek, w którym kierowca postanowi zmodyfikować hamulce w pojeździe. Czwartym wybór nowych obręczy np. po uszkodzeniu felg starych. Może się bowiem okazać, że et felgi akcesoryjnej jest większe od osadzenia przewidzianego przez producenta.
Odpowiednio dobrane dystanse poprawiają zachowanie się auta na drodze. To tak naprawdę największa ich zaleta. Niestety dystanse do felg aluminiowych mają też swoje wady. Podstawowa dotyczy tego, że zmieniają sposób pracy elementów zawieszenia. Maleje tzw. masa nieresorowana. To odbija się na sposobie pracy i szybszym zużyciu łożysk piast koła czy np. tulei wahaczy.
Dystanse do kół a zbieżność kół
Dystanse tak w zasadzie nie wpływają na zbieżność kół. Tak naprawdę mają wpływ wyłącznie na promień zataczania. To oznacza, że po ich montażu można byłoby wykonać delikatną korektę kąta pochylenia koła lub kąta wyprzedzenia sworznia zwrotnicy. Korekta tych ustawień jest jednak naprawdę marginalna. Dla wielu kierowców w zasadzie nie wpływa na zmiany w prowadzeniu.
Jak się montuje dystanse?
Zasada montażu dystansów jest dość prosta. Kierowca powinien zatrzymać pojazd na płaskiej powierzchni, wrzucić bieg, zaciągnąć hamulec ręczny i podłożyć klin pod koło. Następnie należy poluzować śruby kół, unieść daną stronę pojazdu na lewarku, odkręcić śruby do końca i zdjąć felgę z piasty. Po wyczyszczeniu piasty z brudu i rdzy przy pomocy szczotki i np. drobnego papieru ściernego należy nasunąć krążek na koło. Kolejnym krokiem jest wykonanie wcześniejszych czynności w kolejności odwrotnej. Koła należy dokładnie przykręcić do piast. Po pokonaniu jakiś 100 km warto też sprawdzić, czy mocowanie się nie poluzowało.
Bezpieczna eksploatacja dystansów oznacza, że kierowca podczas montażu powinien skorzystać z pomocy fachowego mechanika. Powód? Ten zmierzy otwór przed zamówieniem części i dobierze średnicę krążka do danego pojazdu. Tak, aby pasował on idealnie.
Czy zamontowanie dystansów samochodowych jest legalne?
Generalnie nie ma przepisów, które zabraniałyby stosowania dystansów do felg. Tuning samochodu polegający na ich montażu jest zatem legalny. Warto jednak pamiętać o jednej rzeczy. Bo zastosowanie dystansów do felg nie może sprawić, że rozstaw kół zwiększy się na tyle, że opony będą wystawać poza obrys nadkola. Taka sytuacja już nie jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Ogumienie widoczne spoza krawędzi błotnika sprawia, że pojazd przestaje spełniać warunki techniczne. To z kolei rodzi dla kierowcy dwa problemy:
- Podczas przeglądu technicznego kierowca powinien liczyć się z tym, że samochód nie przejdzie go z wynikiem pozytywnym. Diagnosta nie przedłuży terminu obowiązkowego badania technicznego. Odmowa wbicia pieczątki do dowodu rejestracyjnego oznacza, że pojazd powinien być wycofany z ruchu.
- Podczas kontroli drogowej kierowca straci dowód rejestracyjny pojazdu, a do tego na podstawie art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń dostanie od 20 do 3000 zł mandatu. Co więcej, policjanci mają również możliwość podjęcia decyzji o wycofaniu pojazdu z ruchu.
W przypadku dystansów do felg warto jednak zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią. Bo zmieniają one ustawienia fabryczne. To z kolei może narazić kierowcę na utratę gwarancji producenta.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.