Numer PKK – co oznacza i jak go sprawdzić? Wyjaśniamy.

Numer PKK to wbrew pozorom istotna sprawa. W materiale wyjaśniamy ten aspekt wyrabiania prawa jazdy.
Ikona zegarka 6 min czytania

Bez PKK nie ma prawa jazdy. I szkoła nauki jazdy, i WORD nie będą mogły sprawdzić statusu kandydata na kierowcę. Czemu ten identyfikator jest tak ważny? Jak można go założyć? I czy PKK jest nadawany bezpłatnie?

Spis treści:

Uzyskiwanie prawa jazdy kojarzy się przyszłemu kierowcy ze szkołą nauki jazdy, wojewódzkim ośrodkiem ruchu drogowego i egzaminem. Zanim jednak nastąpi każdy z tych etapów, konieczne jest dopełnienie jeszcze jednej formalności. Kandydat musi uzyskać numer profilu kandydata na kierowcę. Bez niego nie będzie mógł bowiem starać się o wydanie prawa jazdy żadnej z kategorii.

numer pkk prawko

Czym jest profil kandydata na kierowcę?

Profil PKK stanowi swoistą bazę wiedzy na temat kandydata na kierowcę. To w nim znajduje się informacja na temat spełnienia formalnych wymogów, dotyczących starania się o konkretną kategorię prawa jazdy, a w tym dane zawarte np. w orzeczeniu lekarskim. Choć nie tylko. Do PKK przyczepione jest także zdjęcie i to z tym numerem kierujący odbiera później prawo jazdy.

Za sprawą tak stworzonego systemu kandydat na kierowcę ma możliwość elektronicznego rejestrowania się na egzamin, a szkoła jazdy sprawdzenia, czy dana osoba nie ma orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. W PKK muszą być też np. ewidencjonowane informacje na temat godzin jazd odbytych w ramach kursu. Identyfikator ten w żaden sposób nie gromadzi np. danych o wykroczeniach kierowcy karanych z taryfikatora mandatów, czy nie pozwala na sprawdzenie punktów karnych.

Bardzo ważne jest to, że numer PKK jest przypisany do konkretnego kandydata na kierowcę i konkretnej kategorii prawa jazdy. Będzie zatem inny w sytuacji, w której ten sam kierowca stara się najpierw o kategorię B, a później kategorię C. Nowy PKK nie jest wymagany tylko w przypadku tych kategorii, które kierujący otrzymuje „przy okazji”. Mowa m.in. o prawie jazdy AM, które jest dodawane wraz z kategorią A, B czy każdą kolejną.

Jak wyrobić numer PKK?

Osoba starająca się o uprawnienia do kierowania, aż na trzy sposoby może złożyć wniosek o profil kandydata na kierowcę. Może wybrać opcję:

  • osobistej wizyty w wydziale komunikacji należnym ze względu na miejsce zamieszkania, a więc w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. W takim przypadku numer jest nadawany od ręki.
  • listownie na adres wydziału komunikacji. W takim przypadku nr PKK jest również przesyłany listownie. To zatem trwa.
  • online. O niej szerzej w kolejnym akapicie. Tam podajemy pełną instrukcję.

Gdyby urząd miał wątpliwości dotyczące informacji na temat kandydata na kierowcę, może odmówić założenia PKK. Tak stanie się m.in. w przypadku aktywnego zakazu prowadzenia pojazdów, na przykład na skutek jazdy pod wpływem alkoholu. Wnioskujący może jednak złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. Wniosek składa się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję odmowną. Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które mogą zadecydować o podważeniu decyzji urzędników.

Uzyskanie numeru PKK jest całkowicie bezpłatne. Kandydat na kierowcę nie ponosi w tym przypadku żadnych kosztów. Jedyna opłata może wystąpić w sytuacji, w której wniosek o PKK będzie złożony przez pełnomocnika, który nie pozostaje z wnioskodawcą w pierwszym stopniu pokrewieństwa. W takim przypadku urzędnik pobierze opłatę o wysokości 17 zł.

numer pkk

Jak wyrobić numer PKK online?

Do uzyskania swojego numeru PKK online konieczne jest założenie konta w serwisie Elektronicznej Skrzynki Podawczej PWPW. Kolejnym krokiem jest zalogowanie się do systemu i wybranie opcji „złóż wniosek”. Konieczne jest wskazanie miejsca zamieszkania oraz rodzaju uprawnień, o które ma zamiar starać się kandydat na kierowcę. Niezbędnym elementem generowania wniosku jest oczywiście dodanie załączników. Należy załadować do systemu kopię oświadczenia, wydanego przez lekarza lub np. orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do kierowania. Niezbędne są także aktualne zdjęcia.

Utworzenie wniosku PKK online wymaga jego zatwierdzenia. Do tego konieczne jest potwierdzenie tożsamości własnym certyfikatem lub profilem zaufanym ePUAP. Tak przygotowany wniosek wraz z załącznikami zostanie wygenerowany i przekazany do wybranego wydziału komunikacji. Tam odbędzie się jego weryfikacja. Ta może potrwać kilka dni. Czas może wydłużyć fakt, że dokumenty zostaną skompletowane np. w weekend. Po zatwierdzeniu wniosku kandydat na kierowcę otrzyma numer PKK w elektronicznym dokumencie generowanym automatycznie. Z nim może ubiegać się o prawo jazdy.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia profilu kandydata na kierowcę?

Aby kandydat na kierowcę miał wygenerowany numer PKK, najpierw musi dostarczyć kilka załączników. Niezbędny jest:

  • wypełniony wniosek zawierający imię i nazwisko, adres zameldowania oraz numer PESEL.
  • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
  • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.
  • aktualne zdjęcie.
  • pisemna zgoda rodziców lub opiekuna prawnego, jeśli kandydat nie ukończył 18 lat.

Do czego wymagane jest założenie profilu kierowcy?

Wniosek o PKK i uzyskanie numeru są konieczne podczas co najmniej kilku czynności związanych z uprawnieniami do kierowania pojazdami. Wniosek o profil kierowcy umożliwi:

  • zapisanie się na kurs prawa jazdy,
  • podejście do egzaminu na prawo jazdy w WORD,
  • wydanie prawa jazdy,
  • otrzymanie świadectwa kwalifikacji kierowcy zawodowemu z kat. C1+E, C+E, D1+E lub D+E,
  • staranie się o odzyskanie uprawnień po okresie zakazu prowadzenia lub utracie dokumentu za punkty karne,
  • wymianę prawa jazdy zagranicznego na polskie.

PKK jest elektronicznym dokumentem, który usprawnił i przyspieszył wymianę informacji między instytucjami, które uczestniczą w procesie wydawania prawa jazdy. To ograniczyło obieg papierowych wersji dokumentów i zmniejszyło margines ewentualnych pomyłek.