W przypadku opon liczy się nie tylko stan ich bieżnika. Niewiele mniej znaczące jest także ciśnienie powietrza. Jakie jest odpowiednie ciśnienie w oponach i jak często je mierzyć? Oto główne pytania postawione przed tym materiałem.
Spis treści:
Opony to podstawowy element bezpieczeństwa w pojeździe. To one warunkują jakość powierzchni styku auta z asfaltem. To za ich sprawą zatem gwarantowana jest nie tylko przyczepność, ale także możliwość przeniesienia napędu, długość drogi hamowania czy nawet zużycie paliwa. W tej perspektywie z kolei na znaczeniu zyskuje taki wskaźnik, jak ciśnienie powietrza w oponach.
Co daje prawidłowe ciśnienie w oponach?
Bez względu na fakt czy kierowca ma zamontowane w aucie opony letnie, opony zimowe czy opony całoroczne, ciśnienie w kołach jest tak samo ważne. Ono decyduje bowiem nie tylko o komforcie jazdy. Ma także realny wpływ na żywotność ogumienia czy sposób zachowania się pojazdu na drodze. Kierowca powinien dbać o właściwe ciśnienie w oponach. Aby to jednak było możliwe, musi rygorystycznie i regularnie kontrolować ciśnienie. To jeden z podstawowych i jednocześnie zazwyczaj pomijanych obowiązków eksploatacyjnych.
Zbyt wysokie albo zbyt niskie ciśnienie w oponach – skutki
Zbyt wysokie ciśnienie w oponach sprawia, że koła stają się twarde jak kamień. Po pierwsze traci na tym komfort jazdy. Duże ciśnienie przenosi za pomocą drgań każdą napotkaną przeszkodę do kabiny pasażerskiej. To jednocześnie zwiększa stopień zużycia elementów zawieszenia. Na tym jednak nie koniec. Bo wysokie ciśnienie w oponach wpływa także na możliwość odkształcenia powierzchni bieżnika i nagłej utraty ciśnienia, pogorszenie przyczepności czy krzywe ścieranie śladu (jest mocniej docierany w środkowej części).
Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu jest dość łatwo zauważyć. Opona zaczyna wyglądać tak, jakby była przebita. Taka sytuacja jest groźna. Prowadzi bowiem do wolniejszej reakcji pojazdu na ruchy kierownicą, może potęgować pod- i nadsterowność, decyduje o większej podatności na efekt poślizgu wodnego, potęguje stopień zużycia elementów układu kierowniczego czy zwiększa prawdopodobieństwa nagłego spadku ciśnienia w kole w czasie jazdy.
Gdy wartość ciśnienia w oponach jest za niska, nawet o 30 proc. może spaść maksymalny przebieg, który da się wykonać na komplecie ogumienia. Poza tym spalanie auta może wzrosnąć nawet o 10 proc.
Jak najlepiej sprawdzać ciśnienie w oponach?
Regularne sprawdzenie ciśnienia wcale nie wymaga wizyty w serwisie samochodowym. Kierowca może przeprowadzić procedurę we własnym zakresie. Wystarczy mu do tego np. nożna pompka wyposażona w manometr. Sprawdzi się także kompresor zamontowany na stacji benzynowej. Sama kontrola trwa kilka minut. Pomiar ciśnienia w oponach odbywa się zaraz po podłączeniu pompki do wentyla w kole.
- Procedura kontroli prawidłowego ciśnienia w oponach samochodu jest w zasadzie prosta. Kierowca odkręca wentyl przy kole i podłącza do niego dyszę kompresora. Wynik pokazuje się na ekranie. Na nim można też ustawić maksymalne ciśnienie zalecane przez producenta. Tak, aby urządzenie automatycznie uzupełniło ewentualne braki.
Czasami też kierowca nie musi robić nic. Bywa bowiem, że ciśnienie w oponach odczytuje specjalny czujnik ciśnienia TPMS zamontowany w kole. Informacja w tej sprawie pokazywana jest na ekranie komputera pokładowego lub systemu multimedialnego. Czasami komputer ciśnienie odczytuje w zależności od obrotów koła. W tym przypadku pomiar opiera się na czujnikach ABS. Tu kierowca otrzymuje informację dopiero o nieprawidłowym pomiarze. Na tablicy zegarów pojawia się żółta kontrolka.
Problem ze sprawdzeniem wartości ciśnienia w kołach pojawia się tak właściwie tylko w jednym przypadku. Wtedy, gdy kierowca zdecydował się na pompowanie kół azotem. Azot stabilniej reaguje na zmiany np. temperatury. Kontroli jego ilości w ogumieniu nie da się jednak przeprowadzić standardowym kompresorem. Prowadzący musi udać się do zakładu wulkanizacyjnego. Tylko tam przeprowadzony zostanie pomiar ciśnienia oraz uzupełnione będą ewentualne jego braki.
Co ile należy sprawdzić ciśnienie opon?
Kierowcy często pytają o to, jak często sprawdzać ciśnienie w kołach. Odpowiedź może być jedna. Najczęściej jak się da, a przynajmniej raz w miesiącu lub raz na dwa tygodnie (w autach intensywnie eksploatowanych). Poza tym kontrola stanu ciśnienia jest konieczna przed każdą dłuższą podróżą. Tylko wtedy kierowca upewni się, że ciśnienie w oponach jest prawidłowe, ewentualnie dobierze ciśnienie np. do wyższego poziomu obciążenia pojazdu.
Nie jest tak, że kontrola ciśnienia w oponach samochodowych traci na znaczeniu w przypadku zastosowania opon run flat, które dają możliwość jazdy po przebiciu. W przypadku opon run flat skutki jazdy ze zbyt wysokim ciśnieniem lub niskim są tak samo niekorzystne dla żywotności ogumienia. Tu również zatem regularne sprawdzanie ciśnienia jest kluczową wskazówką eksploatacyjną.
Gdzie znaleźć informację o ciśnieniu zalecanym przez producenta?
Producent wylicza optymalny poziom ciśnienia w kołach. Optymalny, czyli taki, który maksymalnie korzystnie wpływa na elementy zawieszenia, ale także zużycie paliwa. Informacją w tej sprawie firmy motoryzacyjne dzielą się z kierowcami. Można je znaleźć przede wszystkim w dwóch miejscach. Mowa o:
- instrukcji obsługi pojazdu.
- wlepce czy też tabliczce na klapce wlewu paliwa lub słupku B.
Prawidłowe ciśnienie powietrza jest podawane oddzielnie dla każdego z modeli samochodów. Co więcej, tabela jest podzielona również na poszczególne scenariusze, a w szczególności różne warianty wielkości felg, obciążenia pojazdu czy nawet prędkości. Na podstawie tak szerokiej informacji można dobrać optymalne ciśnienie do swojego samochodu i konkretnej sytuacji drogowej.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.