Przebita opona w aucie – jaki rodzaj uszkodzenia nadaje się do naprawy?

Przebita opona to bardzo częsta usterka przytrafiająca się w samochodzie. Nie oznacza to jednak, że przebita opona nie nadaje się do naprawy. W materiale wyjaśniamy jaki rodzaj uszkodzenia determinuje czy oponę da się jeszcze uratować.
Ikona zegarka 6 min czytania

Uszkodzenie opony w czasie jazdy wcale nie jest rzadkim scenariuszem. Zakup nowego ogumienia stanowi poważny wydatek. Dlatego kierowcy często pytają o to, czy oponę po przebiciu da się naprawić. Da, ale nie zawsze. Wymagań technologicznych jest kilka.

Spis treści:

Scenariusze drogowe są trudne do przewidzenia. Kierowca podczas jazdy zawsze może bowiem np. wjechać w głęboką dziurę w jezdni zakrytą przez kałużę. To doprowadzi do uszkodzenia ogumienia. Choć ten przypadek wcale nie jest najczęstszy. Bo do przebicia opony zazwyczaj dochodzi w wyniku najechania na ostry przedmiot. Taka opona niestety nie da możliwości kontynuowania podróży.

Jazda na przebitej oponie jest niebezpieczna

Jazda z przebitą oponą nie jest możliwa. Doprowadzi bowiem nie tylko do dalszego uszkodzenia ogumienia, ale często także felgi. To oznacza poważne koszty dla kierowcy. Na tym jednak nie koniec. Bo np. nagła utrata ciśnienia w kole sprawia, że podczas jazdy ujawni się nadsterowność lub podsterowność. Samochód może się zachowywać nieprzewidywalnie i zjedzie na pobocze lub do przydrożnego rowu. Po utracie ciśnienia w oponach problemem stanie się nawet hamowanie.

W sytuacji, w której ciało obce przebije oponę, kierowca powinien zredukować prędkość i jak najszybciej zatrzymać pojazd. Najlepiej poza obrębem drogi. Jeżeli to nie jest możliwe, musi włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy za samochodem. Następnie powinien sprawdzić, jak poważnie jest uszkodzone koło. Jeżeli opona nie ma żadnych widocznych śladów przebicia, to może świadczyć o natrafieniu np. na gwóźdź.

Wymiana opony czy pomoże zestaw naprawczy?

Współczesne samochody są coraz rzadziej wyposażane w koła zapasowe. W ich miejscu producenci stosują zestawy naprawcze. Te służą do klejenia dziur powstałych w wyniku najechania na ostry przedmiot. Niestety nie sprawdzają się one w każdym przypadku. Nie pomogą kierowcy m.in. wtedy, gdy:

  • uszkodzenie pojawi się w oponie z boku,
  • problem dotyczy więcej, niż jednej opony,
  • opona jest uszkodzona poważnie – ubytek ma średnicę większą, niż 5 mm,
  • opasanie opony uległo przecięciu.

W każdym z powyższych przypadków opona nie nadaje się do naprawy przeprowadzonej przy pomocy zestawu. Konieczna jest wymiana koła na zapasowe. W przeciwnym razie pojazd nie będzie w stanie odjechać z miejsca awarii.

Kiedy naprawa przebitej opony w samochodzie jest możliwa?

Teoretycznie jest możliwa. Dużo zależy jednak od rodzaju usterki. Naprawa opony staje się opcją przede wszystkim wtedy, gdy średnica uszkodzenia nie jest większa niż 5 mm, a do tego powstało ono punktowo na czole bieżnika w wyniku najechania na ostry i podłużny przedmiot. Możliwość dotyczy zatem przebicia gwoździem, wkrętem, śrubą czy prętem.

Bardzo ważne jest także miejsce pojawienia się uszkodzenia. Przebicie punktowe musi pojawić się w tzw. strefie drobnych napraw. Za strefę tą wulkanizator przyjmie mniej więcej trzy czwarte środkowej części bieżnika. Uszkodzeń krawędzi śladu się nie naprawia.

Naprawa takiej opony przywraca jej niemalże fabryczne parametry. To pozwala korzystać z pełni jej możliwości, a do tego daje możliwość np. pompowania kół azotem.

Jakie rodzaje uszkodzeń opon w aucie wykluczają naprawę opony?

Kiedy kierowca powinien zrezygnować z naprawiania opony w warsztacie wulkanizacyjnym? Przypadków dyskwalifikujących jest co najmniej kilka. Mowa o sytuacji, w której:

  • uszkodzenie dotyczy boku opony. Ściana boczna jest poddawana większym obciążeniom w czasie jazdy. A do tego ma mało wzmocnień. Nie da się zatem skutecznie załatać ubytku. Dziura w czasie jazdy szybko powróci i może doprowadzić np. do utraty stateczności przez pojazd.
  • ostry przedmiot przebił powierzchnię gumy, a opona jest stara – nosi ślady starzeniowe (np. pęknięcia na powierzchni gumy lub wybrzuszenia), ma wysokość bieżnika zbliżającą się do granicznego zużycia czy minęło 10 lat od daty jej produkcji.
  • opona samochodowa ma wysoki indeks maksymalnej prędkości i jest zamontowana w samochodzie sportowym. To oznacza duże przeciążenia występujące w czasie jazdy. Wulkanizatorzy nie zalecają zatem napraw takiego ogumienia.
  • opasanie opony uległo uszkodzeniu po najechaniu na przeszkodę na drodze. W takim przypadku ogumienie nie nadaje się do dalszej eksploatacji. To oznacza nie tylko brak możliwości wyważenia opony, ale także wibracje na kierownicy wyczuwalne podczas jazdy i niebezpieczeństwo nieprzewidywalnego zachowania pojazdu na drodze. Opona z uszkodzonym opasaniem może też wystrzelić w czasie jazdy.
  • naprawa jest kolejną wykonywaną dla tej samej opony. Nie da się naprawiać ogumienia w nieskończoność.

W sytuacji, w której opona nie kwalifikuje się do naprawy, kierowcy pozostaje wymiana. Wymiany dokonuje się jednak co najmniej parami. W razie uszkodzenia jednej i tak trzeba wymienić dwie opony zamontowane na danej osi. Powód takiej sytuacji jest prosty. Chodzi o stopień zużycia. Ogumienie zamontowane na jednej osi musi mieć podobny. Nie może być tak, że jedna opona będzie miała bieżnik starty w połowie, a druga nowy. To sytuacja groźna m.in. dla geometrii pracy zawieszenia.

Ile kosztuje naprawa pękniętej opony w wulkanizacji?

W aucie jest przebita opona – co robić w takiej sytuacji? Kierowca może wymienić koło na zapasowe i pojechać do warsztatu. Jeżeli zapasu nie posiada, pozostanie mu wezwanie lawety. Sama naprawa dziury w ogumieniu droga nie jest. Założenie łatki kosztuje zazwyczaj od 30 do 60 zł.

Kierowcy powinni pamiętać o jednej rzeczy. Naprawa przebitej opony w aucie wymaga ściągnięcia ogumienia oraz późniejszego wyważenia koła. Samodzielna naprawa w 99 proc. przypadków nie jest zatem możliwa. Kierujący nie dysponuje właściwym sprzętem. W przypadku przebicia opony dobrym pomysłem jest natomiast wezwanie pomocy drogowej, która wykonuje usługi mobilnej wulkanizacji. Taki „patrol” powinien uporać się z tym problemem. I często zrobi to w pakiecie usług ujętych w assistace.

Czas na wymianę opon? Umów się na wizytę w jednym z naszych serwisów-> https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-wymiana-opon-i-wulkanizacja/