Czyszczenie tapicerki samochodowej – czy warto robić to samemu?

Pranie tapicerki samochodowej to czynność, która potrafi nastręczyć problemów. W materiale wyjaśniamy, czy warto robić to na własną rękę.
Ikona zegarka 5 min czytania

Czysta tapicerka może się stać wizytówką samochodu. Może uprzyjemnić podróż, ale także podbić wartość pojazdu na rynku wtórnym. Czy pranie tapicerki samochodowej wymaga szerokiej wiedzy? Nie zawsze. Ale to jeszcze nie oznacza, że samodzielne pranie tapicerki to zawsze dobry pomysł.

Spis treści:

Mycie samochodu to wieloetapowy proces. A jego elementem może się stać nie tylko odkurzanie i czyszczenie tapicerki czy usuwanie z wnętrza pojazdu kurzu. Czasami konieczny będzie też proces prania wnętrza i tapicerki. Czy w takim przypadku warto oddać auto do profesjonalnego warsztatu, czy zrobić samodzielnie zabieg?

Na czym polega pranie tapicerki samochodowej?

Tapicerka w samochodzie jest jednym z elementów eksploatacyjnych. W czasie użytkowania pojazdu zbierają się na niej zabrudzenia z kurzu czy piachu, brud naniesiony przez kierowcę i pasażerów na ubraniu lub zacieki np. po wylanych napojach. Tapicerka wyłapuje i zachowuje również zapachy z otoczenia. Pranie tapicerki samochodowej jest zatem sposobem na skuteczne odświeżenie wnętrza pojazdu.

Pranie sprawdza się w przypadku całej tapicerki. Może przynieść bardzo dobre efekty podczas czyszczenia foteli, boczków drzwi czy podsufitki, ale także np. wykładziny bagażnika lub dywaników. Sprawdza się też w przypadku różnego rodzaju materiałów. Rodzajem tapicerki podatnym na pranie jest np. alcantara.

Kiedy wnętrze auta wymaga profesjonalnego prania?

Sytuacje, w których wnętrze samochodu może potrzebować prania, są tak naprawdę dwie. Możliwość taka pojawia się w sytuacji, w której wymaga tego stan tapicerki. Pojawiły się na niej mało estetycznie wyglądające i trudne do usunięcia plamy. Ewentualnie podczas jazdy doszło do wypadku i kierowca chce pozbyć się np. resztek jedzenia lub farby z tapicerki materiałowej.

Drugą z opcji jest wyczyszczenie tapicerki samochodowej w związku ze sprzedażą auta. I na taki krok decydują się nie tylko handlarze, ale i sprzedawcy prywatni.

Kierowcy często zapominają o tym, że czyszczenie tapicerki samochodowej jest też skuteczne w usuwaniu roztoczy, grzybów i nieprzyjemnych zapachów. Jest w stanie poradzić sobie tak samo z brudem, jak i swądem palenia papierosów. Może usunąć zapach dymu tytoniowego z foteli, ale i podsufitki.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Pierwszym krokiem wykonywanym w trakcie prania jest dokładne odkurzenie wnętrza auta. Następnie należy nanieść roztwór środka czyszczącego na każdy element tapicerki. Choć może się okazać, że w przypadku starych plam konieczne będzie zastosowanie także odplamiacza. Pranie powierzchni odbywa się przy pomocy odkurzacza. Koniecznym elementem jest kontrola jakości. Pracownik wykonujący procedurę powinien sprawdzić, czy zabrudzenia zniknęły.

Środek czyszczący zawierający brud z tapicerki należy zebrać z powierzchni za pomocą odkurzacza. To też ostatni etap prania, w którym materiał jest przepłukiwany ciepłą wodą. Finalnie pracownik warsztatu musi wytrzeć szmatką plastiki okalające np. boczki.

Ostatnim etapem prania jest pozostawienie wilgotnego materiału do wyschnięta. To niezbędne, bo odkurzacz nie jest w stanie odciągnąć np. z fotela całej wody. Co ważne, schnięcie powinno się odbywać przy otwartych drzwiach (ewentualnie przy udziale dmuchawy) i może trwać nawet 12 godzin do doby. Pominięcie tego etapu jest w stanie narazić właściciela pojazdu na pojawienie się swądu stęchlizny w aucie.

Bardzo ważne jest to, że oddanie auta do profesjonalnego prania tapicerki oznacza nie tylko detailing wnętrza. Raczej standardem w przypadku czyszczenia kabiny jest także mycie karoserii pojazdu. To usługa wykonywana w cenie.

  • Wyjątek dotyczy prania tapicerki skórzanej. Tą należy dokładnie odkurzyć, a następnie umyć za pomocą specjalistycznych środków do czyszczenia. Pielęgnacja tapicerki skórzanej wymaga również zabezpieczenia i impregnacji – preparat nanosi się przy pomocy ściereczki z mikrofibry. To sprawi, że kierowca otrzyma czyste wnętrze i będzie miał pewność konserwacji materiału. Ten nie zacznie przedwcześnie pękać. Usunięte zostaną także jego odbarwienia. Tak wykonany zabieg to element auto detailingu.

Ile kosztuje czyszczenie tapicerki?

Ceny są mocno zróżnicowane. Dużo zależy od zakresu prac zleconego warsztatowi. Podstawowa usługa zostanie wyceniona już na 150 do 300 zł. Duża ilość silnych zabrudzeń, nietypowy rodzaj materiału lub silnie wyczuwalny zapach dymu tytoniowego mogą znacząco podnieść kwotę. Ile kosztuje pranie tapicerki w skrajnym scenariuszu? Cena może sięgnąć nawet 500 do 800 zł.

Mycie tapicerki domowymi sposobami

Proces czyszczenia tapicerki na siedzeniach i boczkach drzwi wymaga zastosowania specjalistycznej i dedykowanej chemii oraz odkurzacza piorącego. Bez tego kierowcy nie uda się ani prawidłowo nałożyć produktów do prania, ani tym bardziej ich zmyć. Samodzielne prawnie tapicerki samochodowej może się zatem skończyć powstaniem serii plam w widocznym miejscu. Efekt będzie zatem jeszcze mniej estetyczny.

  • Samodzielne pranie tapicerki samochodowej może wymagać zakupu odkurzacza. Profesjonalne urządzenie jest natomiast drogie. Ceny modeli bazowych wynoszą od 500 do 1000 zł. Zaawansowane urządzenie zostanie już jednak wycenione nawet na 5 do 6 tys. zł. Tak duży wydatek stawia pod znakiem zapytania sens procedury wykonywanej we własnym zakresie przez kierowcę.

Dobrych efektów kierowca nie uzyska również, stosując piankę pozwalającą na tzw. suche pranie. Pianka do czyszczenia tapicerki działa bowiem powierzchownie. Po wyschnięciu być może usunie niewielkie plamy, ale nie poradzi sobie z głębokimi zabrudzeniami czy zapachami. Poza tym pianka wymaga zastosowania szczotki. Zbyt intensywne jej użycie (lub też zbyt częste pranie) może doprowadzić do powstania punktowych uszkodzeń tapicerki.