Czyszczenie wtryskiwaczy – kiedy należy je czyścić?

Wtryskiwacze to bardzo precyzyjne podzespoły, które z czasem potrafią ulec awarii. W materiale odpowiadamy na pytanie, w jakim przypadku nadają się one do czyszczenia.
Ikona zegarka 5 min czytania

Awaria wtryskiwaczy oznacza utrudnioną eksploatację auta. Choć nie zawsze ma ona tło mocno poważne. Bo bywa, że wtryskiwacze w dieslu lub benzyniaku się zapchają, a nie uszkodzą. Kiedy w takim przypadku wystarczy wyczyścić wtryski, a kiedy trzeba je zregenerować?

Spis treści:

Wtryskiwacze common rail są trzonem całego układu paliwowego w nowoczesnym aucie. Kierowca powinien zatem wiedzieć, jak utrzymać je w dobrym stanie, ale też czy ewentualne czyszczenie wtrysków diesla, czy wtryskiwaczy benzynowych jest skuteczne.

Jak działa wtryskiwacz common rail w dieslu?

Paliwo po sprężeniu w pompie trafia do listwy. Stąd jest dystrybuowane do poszczególnych wtryskiwaczy. Te czekają na impuls płynący z komputera sterującego i podejmują decyzję o otwarciu zaworu i wpuszczeniu paliwa bezpośrednio do cylindra. Siłą wtryskiwaczy jest dostarczenie precyzyjnie odmierzonej dawki paliwa. Poza tym dają one możliwość częstych zmian składu mieszanki paliwowo-powietrznej oraz sterowania częstotliwością wtrysku – w zależności od obciążenia jednostki napędowej. Przepływ paliwa jest kluczowy z jeszcze jednego powodu. To on odpowiada bowiem za chłodzenie wtryskiwacza. Wtryskiwacza, który jest wprowadzony bezpośrednio do komory spalania.

  • Praca wtrysków w benzyniaku wygląda identycznie jak w silniku wysokoprężnym. Tu również dostarczenie paliwa do cylindra jest poprzedzone jego sprężeniem w pompie wysokiego ciśnienia.

Jak zadbać o wtryski benzyny lub diesla? Podstawowy zabieg polega na zastosowaniu paliwa dobrej jakości. To ono w dużej mierze decyduje o żywotności tych elementów. Poza tym niezmiernie ważna jest regularna wymiana filtra paliwa według zaleceń mechanika.

Jakie są objawy zapchania wtrysków w silniku?

Żywotność wtryskiwaczy są w stanie ograniczyć warunki eksploatacyjne. Odbija się na niej jakość paliwa czy usterki układu paliwowego. Jak rozpoznać zapchane wtryski? Objawów jest kilka:

  • dymienie z rury wydechowej. Uszkodzenia wtryskiwaczy powodują, że te przelewają paliwo w cylindrze. Całe nie jest spalane, powstaje zatem czarny dym. Biały dym oznacza spalanie oleju.
  • spadek osiągów silnika. Czasami brakom mocy towarzyszyć może tryb awaryjny komunikowany za pomocą kontrolki „check engine„.
  • nierówna praca jednostki napędowej. Motor może szarpać podczas przyspieszania.
  • gaśnięcie na biegu jałowym. To może być efekt podawania zbyt małej dawki paliwa do cylindrów.
  • problem z rozruchem silnika. Czasami będzie dotyczyć motoru zimnego, a czasami nagrzanego.

Po pojawieniu się tych objawów uszkodzenia kierowca nie powinien zwlekać. Najlepiej, żeby jak najszybciej odstawił samochód do warsztatu i sprawdził stan wtryskiwaczy. Mechanik dokona demontażu elementów układu paliwowego i przeprowadzi na nich np. próbę ciśnieniową. Szybka reakcja jest kluczowa, bo zapchane wtryskiwacze paliwa odbijają się na stanie innych elementów konstrukcji. Mogą oznaczać uszkodzenie koła dwumasowego, filtra cząstek stałych czy zaworu EGR.

Jak warsztat wyczyści wtryskiwacze?

Profesjonalne czyszczenie wtryskiwaczy diesla lub w silnikach benzynowych jest oparte na falach ultradźwiękowych. Na tym jednak nie koniec. Bo po rozbiciu większych złogów przychodzi czas na usunięcie mniejszych osadów. Metoda czyszczenia jest jedna. Warsztat użyje preparatu do czyszczenia wtryskiwaczy podanego pod wysokim ciśnieniem. Niezbędnym elementem tego procesu poza chemią jest także wysoka temperatura.

Bardzo ważne jest to, że mechanik po wykonaniu naprawy musi zamontować nowy filtr paliwa. To potęguje koszt, ale całe szczęście nieznacznie. Dobrze również, aby sprawdził np. stan pompy wysokiego ciśnienia. Bo bywa, że winny przytykaniu wtrysków jest ten właśnie element.

  • Czasami można znaleźć porady mówiące o tym, że kierowca powinien zastosować środek czyszczący w postaci preparatu m.in. K2, Liqui Moly czy Tec 2000. Ten dodaje się do oleju napędowego lub benzyny w baku. Czyszczenie wtryskiwaczy za pomocą chemicznych dodatków do paliwa daje raczej przeciętne wyniki. Może się sprawdzić przede wszystkim w przypadku małych zabrudzeń. Bardziej skuteczne są środki chemiczne podawane bezpośrednio do listwy wtryskowej.

Ile kosztuje czyszczenie wtryskiwaczy?

Czyszczenie wtryskiwaczy w silnikach nie jest procedurą tanią. Zazwyczaj cena wynosi od 120 do nawet blisko 200 zł za sztukę. Koszt jest jednak i tak zdecydowanie niższy od regeneracji. W jej przypadku kwoty startują od 400 i sięgają często 1000 zł za sztukę.

Warsztatowa metoda czyszczenia wtryskiwaczy ma wysoką cenę. Wymaga jednak posiadania właściwego sprzętu i wiedzy. A do tego warto pamiętać o tym, że nowe urządzenie może kosztować od 800 do nawet 2000 zł za sztukę. Koszt jest zatem i tak niewspółmiernie niższy od wymiany elementów układu wtryskowego w samochodzie.

Zamiast czyszczenia wtrysków, konieczna może być regeneracja

Zanim mechanik zdecyduje się na usuwanie zanieczyszczeń, musi ocenić czy wtrysk nadaje się do czyszczenia. Oceni stan jego zużycia. Może się bowiem okazać, że lepiej, aby kierowca zdecydował się na regenerację wtrysków, ewentualnie w skrajnym przypadku wymianę wtryskiwaczy. Kwalifikacja taka nastąpi w przypadku, w którym wewnątrz urządzenia zabrały się nie tylko osady, a mechanik stwierdzi także uszkodzenia wtrysków. Dopiero wymiana elementów pozwoli na przywrócenie im pełnej sprawności.

  • Choć warto pamiętać o tym, że płukanie wtrysków i czyszczenie ultradźwiękami jest ważnym elementem samej regeneracji. Od tego warsztat tak naprawdę powinien zacząć pracę nad wtryskiwaczem.
  • Czy możliwa jest regeneracja wtryskiwaczy piezoelektrycznych? Wbrew pozorom tak. Ten element układu wtryskowego jest jednak skomplikowany i delikatny w budowie. Procedura wymaga zatem od warsztatu samochodowego sporej wiedzy. Należy ją powierzyć wyłącznie specjalistom.