Wymiana wtryskiwaczy – wszystko, co musisz wiedzieć

Awaria wtryskiwaczy to częsty problem wśród użytkowników wieloletnich aut z rynku wtórnego. Niewielu kierowców zdaje sobie z tego sprawę, że jest to element eksploatacyjny, który wymaga regularnych wymian. Wymiana wtryskiwaczy powinna być zatem kwestią czasu. Dowiedz się wszystkiego na temat tej usługi.
Ikona zegarka 11 min czytania

Obecnie większość samochodów posiada silnik korzystający z zaawansowanego układu wtryskowego. Sytuacja dotyczy w równym stopniu diesli i motorów benzynowych. Wtryskiwacze niestety ulegają zużyciu. W efekcie wymiana wtryskiwaczy staje się tylko kwestią czasu. Procedura jest rutynowa? Być może, ale głównie dla mechanika. Wymaga wiedzy, ostrożności i odpowiednich narzędzi. W tym poradniku zebraliśmy pełen pakiet wiedzy. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Spis treści

Wtryskiwacze ulegają wyeksploatowaniu — wymiana wtryskiwaczy to kwestia czasu

Współczesne silniki stają się coraz bardziej skomplikowane. Dobry przykład dotyczy układu wtryskowego. Dziś dostarczaniem paliwa do cylindra zajmują się wtryskiwacze – i to zarówno w jednostkach benzynowych, jak i diesla. Precyzyjnie odmierzają porcję paliwa, a następnie wtryskują ją bezpośrednio do cylindra. To gwarantuje motorowi wyższą moc, która przekłada się na osiągi, ale też pozwala na ograniczenie wyników spalania oraz emisyjności. Niestety wtryskiwacze są elementami eksploatacyjnymi. Mogą zatem ulec awarii.

Jakie są objawy zużycia wtryskiwaczy?

Szybko zorientujesz się, że wtryskiwacze zamontowane w silniku Twojego samochodu wymagają wymiany. Świadczyć o tym będzie:

  • problem z porannym rozruchem motoru lub jego gaśnięcie w czasie jazdy,
  • głośniejsza praca jednostki napędowej,
  • pojawienie się większej ilości spalin,
  • falowanie obrotów na biegu jałowym,
  • wzrost spalania,
  • wyświetlenie kontrolki check engine na tablicy zegarów.

Lista objawów jest długa i mało optymistyczna. Ich pojawienie się może bowiem sprawić, że dalsza jazda Twoim autem stanie się niemożliwa. To oznacza, że powinieneś szybko pojawić się u mechanika. Szczególnie że niesprawność wtrysków odbije się na stanie innych układów jednostki napędowej. Ma wpływ na kondycję filtra cząstek stałych, zaworu EGR, turbosprężarki czy nawet koła dwumasowego. Co jednak tak właściwie oznacza wymiana wtrysków i ile kosztuje wykonanie procedury? O tym i wielu innych kwestiach opowiemy w dalszej części materiału.

Wymiana wtryskiwaczy. O czym musisz pamiętać?

W sytuacji, w której w Twoim aucie ujawniły się powyższe objawy, wymiana wtryskiwaczy staje się prawie pewnikiem. Tyle że przed jej wykonaniem warto sprawdzić, z czego tak właściwie wynika problem. Może się bowiem okazać, że urządzenie wcale nie zostało wyeksploatowane. Być może uległo usterce z uwagi na działanie czynników zewnętrznych. To kluczowe, bo bez ich ustalenia i wyeliminowania, naprawa nie ma żadnego sensu. Problem z układem wtryskowym powróci i to naprawdę szybko. Dlatego tak kluczowa w tym przypadku jest szeroko pojęta diagnostyka.

Bardzo często spotykam się w swojej pracy z przypadkiem, w którym wymiana wtrysków jest konieczna z uwagi na złej jakości paliwo czy łuszczenie się pompy wysokiego ciśnienia. Obydwa powody prowadzą do zapchania precyzyjnej aparatury wtryskowej. Przez to nie jest ona w stanie dostarczyć do komory spalania właściwej ilości paliwa, ewentualnie powstaje efekt lania paliwa. Problemy z paliwem czy pompą to bezpośrednie powody usterki. Tym samym to je trzeba usunąć jako pierwsze przed wymianą wtryskiwaczy. – mówi ekspert z sieci Q Service Castrol.

Bo można wymienić tylko jeden wtryskiwacz…

Po poprawnie przeprowadzonej diagnozie i usunięciu źródła usterki, mechanik może się wziąć za wymianę wtryskiwaczy. Tak naprawdę największym problemem w tym punkcie staje się cena nowego elementu. Jedno kosztuje na ogół od 750 do ponad 2 tys. zł. Tyle że kwotę tą trzeba jeszcze przemnożyć przez ilość cylindrów posiadanych w samochodzie. W skrajnym przypadku części konieczne do naprawy będą kosztować nawet 10 tys. zł. Co gorsze, suma ta nie zawiera jeszcze kosztu robocizny czy wcześniejszego usunięcia problemu powodującego niesprawność wtrysku…

Pewnie w tym punkcie pomyślisz, że przecież nie jest powiedziane, że wszystkie np. cztery wtryski jednocześnie ulegną usterce. Zatem kompletu wcale wymieniać nie trzeba. I choć w tym pomyśle jest sporo racji, musisz wiedzieć o ważnej okoliczności. To, że jeden z wtrysków ujawnił usterkę, nie oznacza, że reszta okazuje się w pełni sprawna. Możesz naprawić zatem tylko jeden. Tyle że kilka tygodni później usterce ulegnie kolejne. W efekcie czeka Cię kolejna wymiana wtryskiwaczy. Koszt nie będzie zatem niższy, a raczej rozłożony w czasie. Rozłożone w czasie będą też problemy z autem.

Właśnie dlatego mechanicy zalecają, aby wtryskiwacze wymieniać kompletami. To najlepszy sposób trwałego usunięcia problemów z układem wtryskowym. I zawsze o tym pamiętaj.

Tańsze sposoby na wymianę wtryskiwaczy — poznaj 3 z nich

Naturalnym pomysłem usunięcia usterki jest wymiana wtryskiwaczy. Koszt takiej procedury niestety jest wysoki. Tyle że możesz poszukiwać oszczędności. Te przybierają najczęściej jedną z trzech form. Mowa o:

  1. Czasami nie jest konieczna wymiana wtryskiwaczy benzynowych lub diesla. Czasami wystarczy ich czyszczenie. Do tego konieczna jest pompa pracująca pod wysokim ciśnieniem, którą podłącza się do wtryskiwacza oraz specjalny preparat myjący. Pompa imituje pracę pompy wysokiego ciśnienia, środek przepływający przez urządzenie natomiast wypłukuje z niego złogi brudu czy nagaru.
  2. Jest dużo tańsza alternatywa dla wymiany wtrysków. Cena regeneracji okazuje się kilkukrotnie niższa. Startuje już od 150 zł za sztukę. Maksymalnie regeneracja nie powinna kosztować więcej niż 400 zł za sztukę. A fachowo wykonana jest w stanie przynieść dokładnie taki sam skutek.
  3. Skrajne poszukiwanie oszczędności czasami oznacza zakup używanego wtryskiwacza. W sieci jest szeroka paleta ofert sprzedaży. Tu kluczowe są dwie kwestie. Po pierwsze urządzenie musi mieć identyczne numery seryjne, co stary wtrysk. W przeciwnym razie może nie współpracować z silnikiem. Po drugie nigdy nie będziesz miał pewności, w jakim stanie się znajduje. Jego kondycję będzie można ocenić dopiero po montażu i sprawdzeniu, jak zachowuje się silnik. Chyba że wcześniej zdecydujesz się na przeprowadzenie testu wtrysku w specjalistycznym warsztacie.

Wymiana wtryskiwaczy: wykonać ją samemu czy zlecić mechanikowi?

Teoretycznie wymiana wtryskiwaczy jest procedurą dość prostą w wykonaniu. Teoretycznie, bo żeby rzeczywiście taka była, potrzebujesz wiedzy, narzędzi i… komputera. Wiedzy i narzędzi, żeby nie uszkodzić elementu wtryskującego. Komputera, żeby przeprowadzić adaptację, po której sterownik silnika „dostrzeże” nowy wtryskiwacz. Połączenie tych trzech elementów sprawia, że powinieneś raczej zdecydować się na pomoc fachowego mechanika. Szczególnie że cena usługi nie jest nadmierna. Ile kosztuje wymiana wtryskiwaczy w dieslu i silniku benzynowym. Warsztat zamontuje nową aparaturę już za 200 do 400 zł za komplet.

Nie oszczędzaj na pomocy mechanika. Szczególnie w przypadku tak drogiego układu, jakim jest układ wtryskowy. Bo przy odrobinie szczęścia być może zostanie Ci w kieszeni 250 zł. Przy dawce pecha uszkodzisz wtryski. To oznacza, że i tak wydasz pieniądze na wizytę w warsztacie, a do tego będziesz musiał najpierw odkupić uszkodzone części. I nie jest to straszenie na wyrost. Bo praca jest mocno precyzyjna, a do tego wymaga czystości. Wszelakie zanieczyszczenia sprawią, że wymiana wtryskiwaczy benzynowych lub diesla nie przyniesie zamierzonego skutku. Te nie będą pracować prawidłowo.

– powiedział ekspert z sieci Q Service Castrol.

Pamiętaj o kodowaniu. Jest bardzo ważne

Komputerowe kodowanie ma potężne znaczenie. Bez niego naprawa nie ma żadnego sensu. Powód jest prosty. Niezakodowany wtryskiwacz będzie dostarczał do komory spalania przypadkową, a nie wymaganą przez sterownik dawkę paliwa. W efekcie objawy usterki, zamiast ustąpić będą występować nadal. Poprzez komputerowe kodowanie, elektromechanik wyrównuje dawki wtrysku we wszystkich cylindrach. Czasami – jak dzieje się w przypadku regeneracji wtryskiwaczy – konieczne jest uprzednie usunięcie starych kodów i dopiero wgranie nowych.

Możliwość mechanicznej „adaptacji” wtryskiwaczy pojawia się przede wszystkim w przypadku pompowtryskiwaczy stosowanych przez grupę Volkswagena. Tyle że procedura jest skomplikowana. Wymaga m.in. ustawienia wału korbowego czy paska zębatego na momencie rozpoczęcia wtrysku. Proces może sprawić trudność nawet wykwalifikowanemu mechanikowi. Tym samym prawdopodobnie nie wykonasz go prawidłowo w zaciszu własnego garażu. Nieudana próba? W jej przypadku przekonasz się, ile kosztuje wymiana wtryskiwaczy w dieslu, a do tego np. naprawa rozrządu.

Adaptacja to jedno. Odkręcanie wtrysku z wyczuciem drugie

Konieczność wykonania komputerowej adaptacji stanowi ważną przeszkodę. Na tym jednak problemy z wymianą wtryskiwaczy nie kończą się. Musisz pamiętać o tym, że często przez 200 czy 300 tys. km urządzenie pracowało w silniku. Miało do czynienia z zanieczyszczeniami i wysoką temperaturą. W efekcie mogło zapiec się w punkcie montażowym. Do odkręcenia takiego wtrysku nie wystarczy zwykły klucz. Często konieczna jest maszyna hydrauliczna. Ta użyje siły, ale będzie ją dawkować z umiarem. To pozwoli na demontaż bez uszkodzenia elementów głowicy.

Siłowanie się z wtryskiwaczem może doprowadzić do jego ukręcenia, ewentualnie uszkodzenia pokrywy zaworów czy nawet głowicy. To oznacza, że sam zafundujesz sobie naprawdę drogą wymianę wtrysków. Cena wzrośnie bowiem kilkukrotnie za sprawą remontu części silnika, które uszkodzisz.

Oczywiście sama kwestia odkręcenia nie wyczerpuje listy błędów, które możesz popełnić. Musisz również pamiętać o kolejności. Najpierw luzuje się nakrętki, dopiero zdejmuje instalację elektryczną. Samo wyjęcie wtrysku przy pomocy ściągacza dokonywane jest na końcu. Poza tym musisz np. pamiętać o wymianie podkładek. Choć kosztują grosze, ich stan jest kluczowy. To one zapewniają wtryskom szczelność i sprawiają, że nie zaczną przepuszczać paliwa w czasie pracy. 

– powiedział ekspert z sieci Q Service Castrol.

Wymiana wtryskiwaczy nie trwa długo. Jeżeli części są na miejscu

Ile trwa wymiana wtryskiwaczy? Sam demontaż i montaż nowych urządzeń oraz adaptacja komputerowa, nie powinny zająć mechanikowi więcej niż nieco ponad godzinę. Taki czas trwania usługi będzie aktualny przede wszystkim wtedy, gdy wymienisz elementy wtryskowe na nowe. Wizyta w warsztacie wydłuży się, gdy wtryski po zdemontowaniu zostaną poddane regeneracji. Samochód może czekać na naprawione wtryski nawet kilka dni do tygodnia. Szczególnie że część warsztatów nie wykonuje regeneracji na miejscu. Muszą zatem odesłać wtryskiwacze do specjalistycznego punktu.

Znajdź warsztat w swojej okolicy:

Poprawnie przeprowadzona wymiana wtrysków to sprawny silnik!

Wtryskiwacz we współczesnym silniku gwarantuje osiągi i niskie spalanie. Bardzo ważne w jego przypadku jest to, że nie okazuje się on elementem czysto mechanicznym. Kluczowa dla precyzji jego pracy jest bowiem elektronika, a właściwie to sposób jego współpracy z komputerem sterującym jednostką napędową. To, co daje mu siłę, jednocześnie staje się najsłabszym punktem w przypadku usterki. Bo to elektroniczne tło działania wtrysku sprawia, że objawy usterki utrudniają jazdę, a naprawa staje się tak skomplikowana. Bo samo wkręcenie nowego wtrysku to połowa sukcesu.

Oczywiście to nie jedyny powód, dla którego w razie awarii układu wtryskowego, powinieneś poprosić o pomoc mechanika. Bo ty dbając o to, ile trwa wymiana wtryskiwaczy i chcą maksymalnie skrócić procedurę, zapomnisz o ustaleniu powodu uszkodzenia wtrysku czy nie pomyślisz wystarczająco o sterylnej czystości w miejscu naprawy. Błędy takie będą brzemienne w skutkach. Mogą sprawić, że wymiana skończy się ponownym uszkodzeniem. To zdubluje koszty. Gdzie możesz znaleźć mechanika, który fachowo Ci pomoże? Oczywiście w sieci Q Service Castrol.