Dodatki do paliwa – po co się je stosuje i czy warto?

Dodatki do paliwa to ciekawa propozycja dla osób, chcących dodatkowo zadbać o kondycję silnika. W materiale podpowiadamy, w jakich przypadkach warto je stosować.
Ikona zegarka 5 min czytania

Kierowcy lubią magiczne mikstury. Nie ma się zatem co dziwić, że środki do czyszczenia wtryskiwaczy lub przewodów paliwowych cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Przed tym materiałem postawimy zatem kilka zasadniczych pytań. Jakie są rodzaje dodatków do paliwa? Czy sprawdzą się one np. w samochodzie z silnikiem diesla?

Spis treści:

Dzięki dodatkom do paliwa kierowca może osiągnąć wiele skutków. Czasami pozwolą na usuwanie zanieczyszczeń z paliwa, a czasami pozwolą na czyszczenie układu paliwowego i usunięcie problemów z nierówną pracą silnika. Przed ich zastosowaniem warto jednak dokładnie przeczytać instrukcję obsługi danego środka. Warto zainteresować się także tym, że mogą również zagrażać żywotności jednostki napędowej.

Czym są dodatki do paliwa?

Dodatki do paliwa to specjalne środki chemiczne dodawane do paliwa bezpośrednio do baku. Są one następnie zasysane do układu paliwowego i spalane w komorze silnika. Odgrywają różne role podczas pracy silnika. Czasami będą odpowiadać za usuwanie zanieczyszczeń i osadów, czasami wydłużanie żywotności podzespołów, a czasami przeciwdziałaniu korozji. Ofertę dodatków do paliwa można podzielić tak naprawdę na trzy typy. Mowa o dodatkach do oleju napędowego, dodatkach do samochodów z silnikiem benzynowym oraz dodatkach do pojazdów z LPG.

 • Kierowcy myślą o użyciu takich produktów przede wszystkim wtedy, gdy zauważą pierwsze objawy problemów z silnikiem. Chociażby wtedy, gdy zauważą niepokojący dym z rury wydechowej lub gdy samochód gaśnie w czasie jazdy.

Dodatek do benzyny

Dodatki dedykowane silnikowi benzynowemu dzielą się na kilka głównych grup. Są to środki:

 • oczyszczające zawory
 • oczyszczające zawory i chroniące silnik przy zasilaniu LPG
 • czyszczące katalizatory
 • czyszczące wtryskiwacze paliwowe
 • zapewniające ochronę silnika gaźnikowego
 • zwiększające liczbę oktanową paliwa

Kluczowe jest to, że stosując odpowiednie dodatki, kierowca nadal nie może zapominać o wymianach eksploatacyjnych oleju, filtra powietrza czy filtra paliwa. W przeciwnym razie za problem z przerywaną pracą motoru wcale nie będzie odpowiadać czystość układu paliwowego, a raczej zaniedbania. Ile kosztują dodatki do silnika benzynowego? Na ogół są wyceniane na kwotę wynoszącą od 40 do 100 zł.

Dodatki do diesla: wtryski i filtr DPF

W przypadku diesli najczęściej na rynku są spotykane:

 • środki do czyszczenia filtrów DPF
 • dodatki poprawiające pracę wtryskiwaczy i czyszczące je
 • środki smarujące poprawiające parametry pracy silników starego typu
 • modyfikatory paliwa uszlachetniające napęd
 • produkty poprawiające możliwości silnika diesla
 • środki zwiększające liczbę cetanową

Pojawienie się dodatków w komorze spalania wpływa m.in. na żywotność filtra cząstek stałych, ale także np. turbiny. Przed ich użyciem warto zapoznać się jednak z instrukcją dostarczoną przez producenta. W niej mogą być zawarte ewentualne przeciwwskazania dotyczące stosowania w konkretnych typach motorów.

Dodatki do diesla mają zróżnicowane ceny. Czasami za puszkę środka trzeba zapłacić 30 zł, a czasami nawet 250 zł. Zdecydowanie najdroższe są dodatki do wtryskiwaczy. Choć ostateczna cena w dużej mierze zależy od rodzaju jego zastosowania, renomy firmy produkującej środek, ale czasami także skuteczności.

Depresator do oleju napędowego na zimę

Depresator ma proste zadanie. Podawany jest do paliwa w silniku diesla po to, aby ograniczyć możliwość łączenia się cząstek parafiny podczas niskich temperatur. To o tyle kluczowe, że gdyby wytrąciła się duża ilość kryształków parafiny, te mogłyby przedostać się do filtra paliwa, układu paliwowego i układu wtryskowego. Pojawienie się parafiny w oleju napędowym zawsze oznacza ten sam scenariusz. Samochód nie odpali o poranku.

Depresator do diesla warto dolać do zbiornika paliwa przede wszystkim na początku okresu zimowego. Zwłaszcza w sytuacji, w której kierowca nie ma pewności czy w baku znajduje się paliwo o właściwych parametrach wytrzymałości na mróz, ewentualnie ma wątpliwości do jakości paliwa. Specjalnego dodatku z całą pewnością nie należy dodawać do każdego tankowania. Nawet w sytuacji, w której kierowca obawia się, że zbierająca się wilgoć w zbiorniku paliwa rozrzedzi olej napędowy. Modyfikator paliwa diesla nie przywróci mu bowiem pierwotnych parametrów. To nie jego zadanie.

 • Środek zapobiegający żelowaniu paliwa w dieslu kosztuje przeciętnie od 19 do 50 zł za butelkę o pojemności wynoszącej maksymalnie litr. Nie stanowi zatem nadmiernego wydatku, a może uchronić kierowcę przed poważnymi kosztami. Zatkanie układu paliwowego oznacza bowiem konieczność holowania pojazdu do warsztatu, czyszczenia przewodów paliwowych oraz wymiany filtra paliwa.

Czy warto stosować dodatki do paliwa?

Bardzo dużo zależy od tego, w jakim celu i jak często kierowca chciałby ich używać. Regularne stosowanie uszlachetniaczy w samochodzie może być groźne. Zwłaszcza w przypadku, w którym jednostka napędowa korzysta z precyzyjnego wtrysku bezpośredniego. Tankowanie specjalnych środków w zgodzie z zaleceniami producenta ma sens od czasu do czasu. Układ paliwowy nie przepada za silnymi substancjami chemicznymi.

Jeżeli chodzi o cel, dodatek do paliwa może czyścić układ, zapobiegać powstawaniu złogów lub nagaru czy zmniejszyć zużycie paliwa. Niestety nigdy nie usunie usterki silnika lub jego osprzętu. Ich działanie jest typowo prewencyjne. Zatem gdy dojdzie już do uszkodzenia układu wtryskowego ewentualnie filtra cząstek stałych, zamiast dolewać środków do paliwa w zbiorniku, kierowca powinien umówić wizytę w warsztacie.

Na koniec jeszcze jedno pytanie. Czy dodatki sprawiają, że silnik zużywa mniej paliwa? Jeżeli problemem są przytkane wtryskiwaczy lub filtr cząstek stałych, zastosowanie środka może oznaczać taki skutek. Zmniejszanie zużycia paliwa będzie jednak raczej skutkiem ubocznym.