Jak podłączyć i odłączyć akumulator krok po kroku – praktyczne wskazówki

Podłączenie lub odłączenie akumulatora w obecnych samochodach jest bardziej skomplikowana niż jeszcze 15 lat temu. W materiale podrzucamy wskazówki prawidłowego działania.
Ikona zegarka 5 min czytania

Obsługa akumulatora to umiejętność, która kiedyś była podstawowa. Wystarczyło mieć klucz płaski. Dziś motoryzacja się zmieniła. Auta stały się komputerami na kołach. Przez to odłączając i podłączając akumulator, kierowca ma zatem zdecydowanie więcej obowiązków. Jakich konkretnie? I jak prawidłowo wykonać procedurę?

Spis treści:

Wymiana akumulatora jest tylko kwestią czasu. Bateria stanowi bowiem element eksploatacyjny. Choć jego określona żywotność w dużej mierze zależy od nawyków kierowcy. Skrócić ją może np. głębokie rozładowanie, a także awaria rozrusznika, alternatora czy instalacji elektrycznej. Jak zatem prawidłowo podłączyć nowy akumulator? I jak wygląda sprawdzenie akumulatora przed zimą?

Jak bezpiecznie odłączyć i podłączyć akumulator?

Każdy akumulator ulegnie usterce w toku eksploatacji. Kierowca może zatem stanąć przed potrzebą wymiany zasobnika. Zakup nowego stanowi dopiero pierwszy z kroków. Należy go bowiem później podłączyć w samochodzie. W tym punkcie warto pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwsza dotyczy bezpieczeństwa. Kierowca musi wyłączyć silnik i poczekać aż ten ostygnie. Poza tym konieczne jest też wyłączenie odbiorników prądu.

Druga dotyczy kolejności. Najpierw czarny minus z rozładowanego akumulatora należy odpiąć. Zdjęcie bieguna ujemnego pozwoli na uniknięcie spięcia. W kolejnym kroku konieczne jest zdjęcie bieguna dodatniego. W miejsce bezpiecznie odłączonego akumulatora można włożyć nową baterię. Ją podłącza się odwrotnie. W pierwszej kolejności należy założyć klemę na ładunek dodatni, a drugiej ujemny. Dokładnie taka sama zasada jest stosowana w przypadku ładowarki do baterii. Zawsze należy podłączyć najpierw plus prostownika.

  • Podczas ponownego podłączania akumulatora w samochodzie należy pamiętać o uprzednim wyczyszczeniu klem. Konieczne jest usunięcie wszelkich zabrudzeń, zaśniedzenia i nalotów. Te mogłyby bowiem stać się przyczyną spadku napięcia i niekontrolowanego rozładowywania.

Czy trudno jest odłączyć akumulator samochodowy?

W większości przypadków starszych pojazdów zdejmowanie klemów z biegunów baterii nie jest procesem skomplikowanym. Wymaga jedynie użycia klucza płaskiego. W nowocześniejszych konstrukcjach praca komplikuje się i to z kilku powodów. Warto pamiętać o tym, że:

  • w miejscu mocowania klemy może się pojawić dodatkowa skrzynka z bezpiecznikami.
  • punkt montażowy samego akumulatora może znajdować się od dołu. Bez przedłużki do klucza grzechotkowego może nie dać się wykręcić śruby.
  • wyjęcie akumulatora sparaliżuje pracę podzespołów elektrycznych w samochodzie. Może oznaczać wykasowanie części ustawień.

W przypadku odłączania akumulatora i jego wymiany na nowy procedurę można powierzyć mechanikowi. Nieco gorzej ma się sprawa w sytuacji, w której kierowca chciał podłączyć baterię pod prostownik. Tak, aby naładować zasobnik i zapobiegać wyładowaniu akumulatora zimą. Ewentualnie zadbać o akumulator po dłuższym postoju. Tu kierujący jest już skazany tylko na siebie.

Czemu kolejność odłączania klem akumulatora samochodowego jest ważna?

Należy odłączyć baterię w określonej kolejności z uwagi na możliwość wystąpienia zwarcia. To może być spowodowane np. dotknięciem metalowym kluczem jednego z elementów nadwozia. W końcu minus pełni rolę przewodu powrotnego. On niejako domyka obwód elektryczny. Poza tym należy unikać jednoczesnego zdjęcia lub założenia klem podczas mocowania akumulatora. To skończyłoby się porażeniem prądem i powstaniem dotkliwych poparzeń.

Montaż akumulatora w aucie z komputerem

W przypadku nowoczesnych konstrukcji nie wystarczy podłączyć akumulator w samochodzie. Aby kierowca mógł uruchomić silnik, najpierw należy wykonać adaptację baterii. Bez niej pojazd nie dostrzeże urządzenia lub zacznie je ładować wyłącznie do poziomu, do którego uzupełniał zapasy prądu w zużytym zasobniku. Bo to w końcu komputer steruje całym procesem ładowania. Skutkiem skróconego cyklu rozładowania będzie szybkie uszkodzenie akumulatora nowego.

Aby wprowadzenie kodu akumulatora do sterownika było możliwe, mechanik musi posiadać komputer diagnostyczny z właściwym oprogramowaniem. Wykonanie adaptacji za pomocą specjalistycznego sprzętu w nowoczesnym samochodzie kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Suma ta powinna zostać wliczona w usługę wymiany. Bez jej przeprowadzenia nie zaleca się samodzielnego odłączania akumulatora w nowoczesnym pojeździe.

W jakiej kolejności podłączać kable rozruchowe w samochodzie?

Przed uruchamianiem samochodu na przewody kierowca powinien pamiętać o właściwej kolejności. Kluczowe jest to, że:

  • czerwony plus z rozładowanego akumulatora łączymy z plusem sprawnego akumulatora.
  • czarnym przewodem łączymy minus akumulatora z samochodu dawcy do tzw. uziemienia w aucie biorcy. Czasami jest to specjalny punkt wyznaczony przez producenta, a czasami po prostu element nadwozia.
  • w tym momencie rozpoczyna się ładowanie akumulatora w pojeździe biorcy.

Warto pamiętać o tym, że należy dodatkowo wyłączyć wszystkie odbiorniki prądu, a więc lampkę, ogrzewanie, światła czy radio. Pod żadnym pozorem nie można też gasić silnika w pojeździe, który stanowi dawcę prądu. Poza tym akumulator należy chwilę ładować. Najlepiej odczekać kilka minut z próbą rozruchu. Jeżeli chodzi o rozłączenie pojazdów, trzeba odpinać kable w odwrotnej kolejności. Najpierw minus w aucie-biorcy, a potem z użyczającego samochodu. Dopiero potem plus akumulatora.

Najgorszym scenariuszem podczas odłączania i podłączania przewodów rozruchowych jest krzyżowe połączenie biegunów baterii. To doprowadzi do zwarcia akumulatorów. Te niestety będą się nadawały wyłącznie do wymiany. Dlatego dużo lepszym pomysłem jest użycie urządzenia do uruchamiania awaryjnego. Podładowanie za pomocą zewnętrznego źródła prądu eliminuje możliwość pomyłki z przewodami.