Moduł komfortu – co to jest? Przyczyny i objawy awarii

Moduł komfortu to niepozorny podzespół odpowiadający za mnóstwo różnych funkcji w samochodzie. W materiale wyjaśniamy, co to jest i jakie są objawy jego awarii.
Ikona zegarka 5 min czytania

Elektrycznie sterowane lusterka zewnętrzne, elektrycznie otwierane szyby, czujnik deszczu, a może klimatyzacja. Liczba systemów komfortowych w autach rośnie. Konieczne stało się zatem ich skomunikowanie. Przepływ danych reguluje właśnie moduł komfortu. Co jednak z jego trwałością i awariami?

Spis treści:

Moduł komfortu nie jest w obecnych realiach rzadko spotykanym wynalazkiem. Dziś to praktycznie standard i to nie tylko w autach pokroju BMW czy Audi. Jest spotykany również w samochodach popularnych produkowanych m.in. przez Seata, Renault czy Skodę. Rozwój technologiczny sprawia zatem, że jazda autem staje się wygodniejsza. Ale warto też zadać pytanie o awaryjność rozwiązania.

Za co odpowiada moduł komfortu?

Moduł komfortu steruje pracą wszystkich elementów wyposażenia samochodu. To on reguluje pracę centralnego zamka, elektrycznie sterowanych szyb, foteli czy lusterek, klimatyzacji, radia, systemu multimedialnego czy nawet elektronicznych asystentów bezpieczeństwa. Moduł działa dwutorowo. Z jednej strony uruchamia dany system w aucie. Z drugiej pozwala na współpracę poszczególnych systemów i wymianę informacji między nimi. Dzięki temu np. elektrycznie sterowane fotele mogą się ustawić w odpowiednią pozycję po wykryciu jednego z zaprogramowanych kluczyków. Możliwa jest też praca systemu keyless go.

Podstawą działania komputera komfortu jest magistrala wymiany danych. W tym zakresie producenci używają przede wszystkim jednej z czterech technologii – ostateczny wybór zależy od klasy i wieku samochodu. Mowa o:

  • magistrali LIN (Local Interconnect Network) – to najprostsza magistrala występująca w autach. Oznacza prędkość przesyłu danych na poziomie 20 kb/s. Sprawdza się zatem np. podczas sterowania systemem alarmowym i centralnym zamkiem.
  • magistrali CAN (Controller Area Network) – magistrala ta obsługuje przesył informacji z prędkością dochodzącą do 100 kb/s. To dużo bardziej zaawansowane rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku łączenia funkcji systemów.
  • magistrali MOST (Media Oriented System Transport) – prędkość przesyłu danych wynosi od 25 do 124 kb/s. Magistrala high speed umożliwia łączenie systemów informatycznych i multimedialnych. W przypadku bardzo szybkiej wymiany danych moduł komfortu w samochodzie pozwala na sterowanie systemami bezpieczeństwa.
  • za pośrednictwem transmisji radiowej w standardzie Bluetooth.

Rodzaj zastosowanej magistrali ma ogromny wpływ na prędkość przesyłu danych. To z kolei oznacza skalę możliwości multimediów w samochodzie oraz oznacza możliwość dołączania większej ilości urządzeń.

Gdzie znajduje się moduł komfortu?

Lokalizacja modułu w samochodzie jest zależna od producenta. Moduł komfortu znajduje się czasami na podłodze pod nogami kierowcy, czasami pod fotelem kierowcy, czasami nad pedałami, a czasami w okolicy wewnętrznej skrzynki bezpieczników. Zasada w tym przypadku jest jedna. Inżynierowie wybierają takie miejsce, aby dało się doprowadzić do niego zasilanie i przewody prowadzące z innych sterowników.

Jakie są objawy uszkodzenia modułu komfortu?

Uszkodzenie sieci wymiany danych oznacza często „tajemnicze usterki”. Czasami centralny zamek czy klimatyzacja nie będą działać, a czasami będą. Problemy te mogą dotyczyć zarówno pojedynczych systemów, jak i kilku jednocześnie. Poza tym objawem może być nieprawidłowe działanie alarmu – będzie uruchamiać syrenę bez wyraźnego powodu lub straci koordynację z centralnym zamkiem. Może się także okazać, że np. po próbie otwarcia lewej szyby, opuści się prawa. Jakiekolwiek problemy z wyposażeniem samochodu sprawiają, że w pierwszej kolejności należy sprawdzić właśnie magistralę odpowiadającą za funkcje komfortowe.

Czy da się naprawić moduł komfortu?

Zanim zdecydujemy się na wymianę magistrali, warto zlecić jej diagnozę wyspecjalizowanemu warsztatowi. Mechanik przeprowadzi diagnostykę obwodu za pomocą diagnoskopu i badanie może wykazać np. błąd komunikacji ze sterownikiem. W takim przypadku należy sprawdzić przepływ napięcia na wtyczce zasilającej moduł. Bo problem może leżeć po stronie instalacji elektrycznej, a nie magistrali.

Czasami też do usprawnienia działania obwodu wystarczy tzw. twardy reset. Ten polega na odpięciu i ponownym włączeniu złącza zasilającego, ewentualnie kilkuminutowym odłączeniu bieguna ujemnego akumulatora.

Ile kosztuje usunięcie awarii modułu komfortu?

Najczęstszym powodem usterki modułu jest zawilgocenie lub uszkodzenie przez ingerencję kierowcy albo mechanika. W takim przypadku urządzenie najlepiej jest wymienić na inne. I w jednym, i drugim przypadku mechanik musi pamiętać o zgodności numerów fabrycznych. Tylko w ten sposób będzie miał pewność, że szybkość przesyłu danych wynosi tyle kb/s, ile system pokładowy potrzebuje do poprawnego działania.

Nowy moduł kosztuje na ogół od 750 zł wzwyż. Ceny poza ASO zazwyczaj zatrzymują się na kwocie na poziomie 2000 zł. W ASO mogą być nawet kilkukrotnie wyższe. Używany moduł oznacza spore oszczędności. W tym przypadku ceny wynoszą przeciętnie od 200 do nawet 1000 zł. Górna granica dotyczy przede wszystkim zaawansowanych samochodów pochodzących z klasy premium.

Na tym jednak koszt naprawy się nie kończy. Mechanik za robociznę policzy od 250 do 600 zł. Wszystko zależy od lokalizacji obwodu i stopnia trudności prac związanych z jego odpięciem czy diagnostyką. A do rachunku doliczyć trzeba też koszt programowania. To przeciętnie kosztuje od 100 do 300 zł.

W przypadku zakupu używanego modułu warto pamiętać o tym, że taki trzeba zresetować i programować na nowo. Tak, aby był precyzyjnie dostosowany do wymagań stawianych przez wyposażenie konkretnego egzemplarza auta. To oznacza z kolei, że sama wymiana kosztuje tyle, ile w przypadku nowego obwodu. Na tym polu większych oszczędności nie będzie.